HimAiiici lEiwi Wees niet haastig om t.e beschuldigen. gen. Eenige Garibaldiers, in aantocht naar 't leger der oproerlin gen, hebben ondervvege een Oostenrijksch gendarm vermoord. Daar zijn ze sterk in, in 't moorden en brassen, die Garibaldiers. In Pruisen is de muil- en pootziekte onder 't vee uitgebro ken. Gedurende de maanden juli en augusti hebben in Engeland 32 spoorwegrampen plaats gehad, welke bijna allen aan de on voorzichtigheid der bedienden of aan het gebrek van stiptheid in de vertrekuren der treins moeten toegeschreven worden. Zestien personen hebben door die rampen het leven verloren, 20 werden zwaar en 40 licht gekwetst meer dan 300 personen bekwamen onbeduidende kneuzingen. Een nieuw Waschmiddel, Een Engelschman heetl de ont dekking gedaan, dal wanneer men onder het voor't wasschen van linnengoed bestemde water een weinig pijpaarde roert, de waschgoederen zoo wit worden, alsof ze pas van den bleek kwa men en dat hierbij, hoe vuil de wasch ook zijn mocht, de helft- arbeid en minstens een vierde gedeelte zeep bespaard wordt. Men roere de pijpaarde onder het warme waschwater of vvrijve die tegelijk met de zeep in de vuile goederen, en herhale dit zoo dikwijls totdat de was rein geworden is. Allen die het middel be proefd hebben, stonden verwonderd over den goeden uitslag. Men schrijft ons uit Bree: De landbouwer C... gehucht Hasselt, dezer gemeente, heelt in lijd van 14 dagen Gschoone hoornbees ten verloren, welke allen ten gevolge van het miltvuur gestorven zijn. Zondag, toen rond de 1300 Aalstenaars naar Hal gereden waren, liep hier hel onrustwekkend gerucht dat er nabij Brussel, een malheur op den spoorweg was gebeurd, dat er gekwetsten, dooden waren. Later werd d'onrust gestild door juiste tijdingen: de trein naar Aalsl-Oostcnde van 8 ure 's rnorgends was, over Brussel, moeten stilblijven, voor twee waggons die slepen, er was slechts éen licht gekwetste geweest, 's Avonds rond 8 ure is ons Volk welgezind en zonder malheuren, thuis gekomen. Zelden heelt men zooveel venijn op de appel- en pereboo- men gezien, als thans. Aan de personen, die eenen tuin hebben, zij aanbevolen de boomen te kuischen, anders vreten de ruspen de biaren en vruchtbottcn voor het toekomend jaar af. In de parochiekerk te Gilze had verleden zondag de plech tige ontvangst plaats van Angelina de Jong, dje hare spraak heelt wedergekiegen in de beroemde Kevelaar-kapel. Voor het beeld der Hi. Maagd in het priesterkoor, dat fraai was versierd, nam de genczene met vele oor- en ooggetuigen plaats. De plechtige Hoog mis werd'opgedragen, en na het II. Evangelie sprak de zcereerw. pastoor tot de ontelbare aanhoorders een zalvend woord over de machtige voorspraak der II. Maagd. Nadat het plechtig Te Deum was geëindigd, trok de stoet in treffende orde uit de kerk en von den velen de gelegenheid om zich tc overtuigen, dat Angelina De Jong nu zeer duidelijk kan spreken. Tegen den avond brach ten de leden der Bredasche processie haar terug bij de ouders en naastbestaanden. Dagelijks komen ontelbare belangstellenden haar gelukwenschen en zich overtuigen van die zeldzame gene zing. Wat nu misschien een of ander ongeloovige spetter met den godsdienst zeggen moge, dit is zeker: dat Angelina De Jong ge- genezen is, en zeer goed spreekt, wat zij in ruim 14 jaar niet heeft kunnen doen! Een grootc mensch die zich te Brussel, uit kinderagic, voor de tweede maal in gendarm verkleed had, is er aangehouden. Hij zal verscheide maanden gevang krijgen. TeP'etegem-Deijnzezijn donderdag der v. vv. tweezwagers, die te vol genever staken, in twist gekomen. De eenc heetl den anderen met blaaspijp en bijl zoo erg gewond, dat het slachtoffer in levensgevaar verkeert. Maandag morgend, ten half zes, liep een slaapwandelaar, solennecl in zijn hemdcslep, in de straten van Anlwerpen;hij was gaan zwemmen. Verleden week is te Deijnze de groote halfgemaakte schouw eener fabriek.omver gevallen gelukkiglijk was hel binst den pacht, anders konden er nog werklieden verongelukt zijn. Zondag heelt M.GIorieux te Deijnze eenen luehibal-monslre willen doen opgaan; maar T was 'ne glorieuzen fiasco, tol ver wondering van duizende toeschouwers. Zou hij te Gcerdsbergcu dezelfde farce gehad hebben? Neen. Tc Wanfercée-Baulet, een dorp bij Charleroi, waren op korten tijd drie kinderen gestorven, welke men dacht vergiftigd te zijn. Het parket van Charleroi heeft, na de ontleding der lijken, de stiefmoeder doen aanhouden. Hond.Bergen loopt er 'ne Communard rond, om geld te krijgen dat hij zegt voor de Carlislen tc zijn. Die kerel heeft val- sche papieren. Verleden donderdag kwam eene arme vrouw van Bressoux met haren zoon en hare dochter, beide van 12 tot 15 jaren oud, naar Luik wonen. Zij huurde in de Nassaruestraat een oud'nuiske, dat binnen eenigen tijd moet afgebroken worden en sedert meer dan 8 maanden onbewoond en gesloten was. De arme vrouw koebt voor cencn frank eenen bussel strooi, spreidde deze op den voehtigen grond uit en zij betrok met hare twee kinderen de ellendige woning welke zij zooveel mogelijk gezuiverd had. Wat er verder in liet liuiskc gebeurde, weet men niet doch toen men 's anderendaags hen niet zag uitgaan, drong men in de woning. Een verschrikkelijk tooneel vertoonde zich aldaar de moeder en de knaap lagen in bezwijming en 't meisje was dood. In het vertrek heerschte een vuilcn muffen geur, voortkomende van de uitwasemingen van den grond en van rottende stoffen. Het slachtoffer was versmacht. Hel verbruik van kolen in de Vereenigde-Stntcn, gedurende het jaar 1874 beliep tot 41,423,947 ton. Tien jaren vroeger beliep het verbruik van kolen in dezelfde Stalen slechts tot 22,500,000 ton. Sedert dien lijd verhoogde die verbruiking jaarlijks tot in 1873, toen zij haar hoogste cijfer bereikte, te weten 44,923,947 ton. Men richt te Luik koersen in voor de.... katten. Er zijn reeds 327 katten ingeschrevenze zullen eene uur vermoeten loopen en 's nachts, om de groote toeloop te beletten en omdat de katten 's nachts beter zien. De eerste koers is op 11 Septem ber; voor elke kat moet 1,50 ingelegd worden; er zijn talrijke, sckoone prijzen te winnen, Bond Charleroi zijn vele brandstichtingen.... De Justitie heeft den plichtige nog niet kunnen achterhalen. Klaarblijkend is het dat Ons Lieve Vrouw te Oostakker wil vereerd worden men hoort er ieder week van nieuwe genezin gen.... Wat God schikt, kan door de menschen niet tegen gebou worden.... Er is nu zooveel geschreven, zooveel gedaan tegen Oostakker; w'hcbben 't van gepasseerd jaar gezien, in eene her berg tegen de statie van Eecloo, als wij eenen vriend gingen be zoeken, die eens komen moet. Heweler trok vreedzaam volk volk naar Oostakker: en wat deden d'heerkes in de staminé? die menschen alle zottigheid achterna roepen! En zoo ging het eiken dag, totdat Satan, op 2'1"" Sinxendag, g'heel zijn regiment thoop trok tegen de Pelgrims naar Oostakker. Wat is er gebeurd?: Er is dan veel voor 't Geloof geleden, veel smaad en leed, Satan heeft zijn gal uitgespuwen,'maar na den massacre, is Oostakker met meer glans in Vlaanderen geschenen, gelijk de zon na een lievig onweder.... Laten wij de dwazen spotten en schelden; 'L zijn arme blinden, beklagelijke zinneloozen; maai-, wij die le ven, laat ons God en zijneHeiligen loven en dienen we zullen er best meê varen.... De Bedevaart van Oostakker, door den E. H. Scheerlinck beschreven, wordt overal gretig, met plezier en vrucht, gelezen. Wij recdmmandeeren dit boek. Volgens oflicieele statistieken, verdrinkt Engeland jaarlijks voor 128 millioenen pond sterling aan sterke dranken. Een pond sterling is 25 Ir. Te Charleroi moeten 400 gardecivieken voor den tuchtraad komen, om bij de exercitie afwezig geweest te zijn. De CARL1STEN schrijven, dat het verlies van Seo de Urgell niet te tellen is, daar zij al hunne macht behouden en dagelijks nieuwe wapens ontvangen. Uit Madrid schrijft men dat de Carlislen ontmoedigd zijn, door vele hunner officiers verraden en wenschen zich te onderwerpen. Men spreekt van een twist lusschen Alfonso XII en zijne Gene raals. Later nieuws Persiö zou nu. ook willen in oproer kotnon.[.Die Turk^ krijgt rusie in zijn land. De Carlisten schryven uit Hendaije dal Dorregaray in Navarra is aange komen en dat dio Provincie vol geestdrift is. Uit de Pijreneén schrijven z'ons dat er spraak is van een convenio ofte ak koord, tusschen Carlisten en Madridsehe. In ons Duitseh Volksblatt staat weêr oen heelc bladzij van Klooster lingen die hun iluis moeten verlaten, tot grooto schade van 't Volk want. onthoudt liet wel. Vrienden; de Kloosterlingen zijn door ons Moeder, do H. Kerk, ingericht om 't Volk.Ie heipen in zijne lichamelijke en geestelijke noodwendigheden. Dat bewijst de ondervinding van 18 eeuwen;Jdat zien wij voor ons oogen. De Vrijmetselarij vervolgt en belastert de Kloosterlingen; maar de/egaan immer ir. hunne weldoende laak on zien hunne rangen ver meerderen met personen uit de goede burgerklas, ja zelfs uit den lioogen adel. Onder de weggejaagde Kloosterlingen in Pruisen, zijn Heeren en Juffers die in Paleizen, Ion Uove zouden zitten, indien zij-alles "niet hadden verzaakt j voor Jesus Christus en voor "t Volk. IEn wat doen de gemeene lasteraars der Kloosters voor 't Volk NIETS dat deugt.

De Werkman | 1875 | | pagina 2