Als iet geschied, zoo helpt naklagen niet. heel Italië zooveel misdaden gepleegd werden als tegenwoordig. De Gazetta di Torino schrijft van haren kantDroevige tijd waarop, terwijl de wet het dragen van alle soort van wapens ver biedt, een groot getal schurken die openlijk dragen en bij den minsten twist met eenen revolver of een mes voor den dag komen! Droevige tijd, waarop zich 80,000 personen in de gevangenissen of op de galeien bevinden Te Rome bood zich dezer dagen een welgekleed en gemanierd jongeling aan, bij Mgr Angelini, aartsbisschop van Corinthië. Toen hij met den prelaat alleen was, haalde hij eenen revolver uit zijnen zak en zegde Monseigneur, ik heb duizend frank noodigik zal u geen kwaad doen, doch ik zal mij in uwe tegenwoordigheid dooden, indien gij mij die som niet geelt. De verschrikte prelaat gaf de gevraagde som en werd ziek van de uitgestane ontroering. Te Frosinonè, nabij Rome, had een advokaat, M. Simeoni, broeder van den pauselijken nuncius te Madrid, de zaak gewon nen van ëene vrouw die door hare twee broeders haar aandeel in cene erfenis geweigerd werd. De twee broeders zwoeren in het openbaar, dat zij den advokaat, de rechters en den voorzitter zouden vermoorden. Eenige uren nadien ontving M. Simeoni, op eene openbare plaats, zeven dolksteken in den buik. De moordenaar ging be daard heen, terwijl hij liet bloed dat aan zijnen dolk kleefde, aan zijne kleeren afveegde. Hij kwam voorbij zijne woning, klopte,en riep zijne vrouw toe Er is reeds een die koud is. Ik zal voor ecnigen tijd naar de galeien gaan. Zorg intusschcn goed voor de kinderen, opdat zij eenmaal hunnen vader wcerdig worden. Hij begaf zich naar de herberg, waar hij een eetmaal en wijn bestelde. Terwijl hij smakelijk aan het eten was, kwamen de policiebeambtcn binnen. Hij richtte hun woord toe zeggende Gij zoekt den moordenaar van Simeoni Dat ben ik. Gelief tc wachten lot ik gedaan heb, ik volg u. Verbruik van Tabak. In I872"zijn in Frankrijk verbruikt 2,580471 sigaren van 5 centiemen, 188,198 van 10 centiemen en 108,054 Havanasigaren.Frankrijk bekleedt nogtans slechts den negenden rang in het verbruiken van Tabak. België staat aan het hoofd, met 250 kilos tabak 's jaars voor 100 personen daarna volgen Nederland, Duitsehland, Oostenrijk, Noorwegen, Dene marken, Hongarië en Rusland. Spanje telt onder de landen waar het minst gerookt wordt, ofschoon men den Spanjaard afschildert, alsof hij nooit te zien was dan met eene sigaret in den mond. De andere landen waar het minst tabak verbruikt wordt, zijn Enge land, Italië en Zweden. Overlest moesten de Paters Recollecten van Munster (in Duitsehland) hun huis verlaten, 's Avonds te voren kwamen er 200 mannen uit de stad, burgers en werkliên, 't Vaarwel zeggen. M. Bierbaum, een geneesheer, sprak eene treffende rede uit,waar op de Overste, in naam zijner medebroeders, al weenende ant woordde. Dan riep de menigte driemaal een krachtig Leef-wel voor de Paters, de Overste gaf'hun zijnen Priesterlijken zegen,en met den ouden katholieken groet Geloofd zij Jesus Christus! scheidde men van malkaar... In Duitsehland is de gewoonte blij ven bestaan van elkander op die wijze den goeden dag te zeggen. In ons Vlaanderen komt die dettige groet weer in voege er is schier geen huis meer, waar men het Geloofd zij Jesus Christus, niet aantreftLaat ons nu eens van Bismarck spreken: watcen schande van 'ne menseh! alzoo 't christene bloed verdrukken en wat meent hij wat wilt hij de Kerk omverkrijgën! Satan ligt er al 1800 jaar aan bezig; en hij wint geenen duim gronds... Bis marck, Bismarck, uw land reneweren, uw familje en uw eer kre- veeren, uw ziel damneeren, dat doet gij! 'k Zou meer zeggen, maar 'k zal 't nog een beljen uitstellen; niet dat ik Bismarck of 't kot vreeze; in sommige tijden is het treffelijker in 't kot te zitten dan op den troon In Herzegowina wordt nog altijd gevochten; nu eens win nen de oproerlingen, dan de Turken.... 't Zijn droeve zaken maar die Turk is al zijn leven 'nen dwingeland voor de Christe nen geweest. De Amerikaners, te Rome verblijvende, protestanten zoo wel als katholieken, hebben hunnen nieuwen Kardinaal veel eer aangedaan en rijke geschenken geboden. Wij oi tvangen het volgende telegrafisch bericht, uit Sta- nislau, in Galicië: Vrijdag zijn lwee-en-veertig personen verdron ken, te Bekowna, nabij Üscie Zielone, bij het overvaren der ri vier Dniesler. De overzetboot, te veel geladen zijnde, was om geslagen. Het hoornvee bereikt in Engeland zulke verbazende hooge prijzen, dat zij die van de kostbaarste peerden overtreffen. Op den koopdag van lord Dunmore, nabij Stirling, werd de stier Connanght aangekocht voor 112.000 fr. door lord Frits Hardinge. Een andere stier van hetzelfde ras werd 75,000 tr. verko ht;iwee prachtige koeien brachten de eene 50,000 en de andere 48,000 frank op. 't Is maandag dat de gulden jubelfeest van M. Jacohus De Schaepdrijver en zijne huisvrouw wordt gevierd. Ten 8 ure. Plechtige Mis in St-Martinuskerkdaarna, de gewoone feestelijk heden ten huize en in de gebuurte. Juist op 8 september rond half negen 's avonds, is te St Antelinekx de genaamde Bcruardien Lievens op den voorhof van zijn hotstede den kop ingeslagen met 'nen grootcn draaiboom; eenige uren daarna is 't slachtoffer overleden. De gcnaamdeFrans Cruchau bekent den slag toegebracht te hebben, doch zegt voor zijne verschooning dal Lievens hem daar afwachtte en met den zelfden draaiboom twee slagen had toegebracht.... De waarheid over die wreede zaak zal de justicie wel weten t'achterhalen. Louis Rotsaert is d'andcr weektusschen Brugge en Oostende van den trein gesprongen, heeft zijn been gebroken en is 's ander daags overleden. Een half dozijn schoenmakers van Soltegcm gingen dander week, voor de klucht, in de bosschen van Strijpen jagen. 'tScholt weinig of z'hadden een boet aan hun been. De schoenmaker moet bij zijnen leest blijven. Te Curegem is een kind van 3 jaar, ongelukkig gevaren. Dit zoontje der Van Hecke 's had een doosje tosfoorkes in handen gekregen, en begon dit in 't water te steken en at te lekken. Als de moeder 't zag, was het al te laat't arm jongske stierf korts nadien. T' Oostende, voor een ontbijt, moest iemand onlangs geven, 21, 50 c.... Doch hij werd gediend met fransche complementen. E.i gaat te Gent, zeggen ze, 'ne grooten luchtbal opgaan van 1,200,000 liters gaz, en zes reizigers. Een zatte schoenenpoetser heeft zich t' Antwerpen aan de zolderdeur zijner woning, Palingbrug, opgehangen. Op het muziekfeest te Kortrijk heeftZ.M. de koning de vol gende woorden gezegd De vereeniging der Vlaamsche taal met de toonkunst brengt eene volmaakte harmonie voort; ik vind eene bijzondere groot heid en fierheid in die Vlaamsche accenten, en wensch u (de schrijver derbeide liederen,de Leie en de Vredevooral geluk, om in dezen tijd van gemeene compositiën, den moed te hebben getrouw te blijven aan de groote, aan de echte kunst, aan de natuur. De typhuskoorts woedt te Loksbergen in 't Limburgsch. Ver scheidene huisgezinnen tellen daar maar éen gezond lid meer, en bekomen maar bijstand, dank aan de verkleefdheid der geburen. Geestelijke en burgerlijke overheden doen al wat mogelijk is om de talrijke zieken te verzorgen. Men schrijft ons uit Sinaai Zondag laastleden heeft alhier de processie van de II. Kindsch- heid plaats gehad. Het ontbrak er niet aan drang van inwoners der parochie en van godvruchtige pelgrims die van Lokereu, St Nicolaas en omliggende gemeenten dien bevalligen en welge- schikten stoet en zijne zeldzaamheden waren komen bewonderen. Ik zeg bewonderen immers, al de liefdadige inrichtingen, aan de missionarissen en zusters van liefde in China toevertrouwd, zijn er in verbeeld, alle de roemweerdige vrienden en bescher mers van het ellendige menschdom, zoo volgens het lichaam als de ziel, en voornamelijk het kindeken Jesus, dat zich voor de armen arm heeft gemaakt, hebben er eenen overheerlijken schoo- ncn groep! Met recht heeft iedereen ook gezegd, dat M. Van Bo- gaert, onderpastor van O. L. Vrouwkerk, te St Nicolaas, met deze gelegenheid een hertrocrend sermoen heeft gedaan; wonderbaar heell hij doen uitschijnen dat het kindeken Jesus de groote be schermer en verlosser der kinderen is, en dusvolgens, dat de ieveraarsters en de weldoeners van de H. Kindschheid, door hunne medewerking en zelfsopoffering, bijbrengen aan het groot werk van de verlossing* welk onze goddelijke Zaligmaker heeft begonnen alswanneer hij voor ons mensch geworden zijnde, voor ons heeft willen geboren worden in het arm stallekenvanBethlem. X. Hoe slaat het er mee? De kerel heelt zijn nek gebroken, luitenant. Is het paard niets overkomen, brigadier?» Neen, luitenant!» Goddank, dan is het goed afgeloopen.

De Werkman | 1875 | | pagina 2