Verschijnt alle Vrijdagen. knoppen, D'cersie koude en ook de leste, mijdt die als de peste. De koude is uu gevaarlijker dan in 't pitjen des winters. Waarom? omdat de koude uu voclitig is? waarom nog? omdat ons lichaam door ile warmte verloederd is. 'k Wéot nog een dozijn waarom's, maar 't is genoeg. h'alkchloruur, hij al de apothekers te krij gen, is een allerbeste middel om de lucht der huizen te zuiveren, b. v tegen den stank dei- gemakken, als er een l\jk in huis is enz. Dal is een wil poeder, men doet het op een tel- loor met een beetje water en plaatst het op den grond. Spreekkamerken. M. Fr. te N. ik dank u hartelijk; voor de 2 ab. lot nieuwjaar 1877 is 't 5,63. Hop. Er komt wat meer leven in clen han del. Op de markt, 43 fr. tot 47. Buiten, 45. Bloem, te Leuven, 38 fr. Petrool, in daling; 28 en 28 en half. Granen, geen verandering. Aanbevelingen. Zwakke maag. Velen hebben zich daar van geholpen met 's morgens bij 't onlbijt, anschoven, wal ruw en gedroogd vleesch, abworst, osaenvleesch, of magere hesp te eten; men beginne met weinig, om de maag langzaam er aan te gewennen, eu zou men zelfs de eerste keeren daaraf wat zwaarte in do maag gevoelen, men zal niettemin blijven aanhouden. De volgende middelen heb ik in honderd diergelijke gevallen met den besten uitval aangeraden, te weten: okkernoten bladers, alooeteren of kruiskens, veronica, hijssoop, andoorn, anders genaamd witten hond, (ma- rabium album als thee of wel op wijn gezel: eikelen ab koffij, gekonfijte groene okkerno ten Die een zwakke maag hebben, mogen niet veel drinken lusscken het middagmaal, an ders kan het maagsap zich niet wel met de spijs vei mengen. 4" JAAR W 154. 1 OCTB 1875- O VEREENIGEN TIJD gingen wij's avonds wandelenaan den hoek eener straat stonden daar misschien 20 opgeschoten jongens te luisteren naar den slechten praat van 'nen ouderen vuilpot.Ouders, LET OP WAAR, MET WIE UW KINDEREN 'S AVONDS GAAN. Eens bedorven, te laat geklaagd, eu 4an is uw levensgeluk voor eeuwig naar de PKIJS: In Ubareel of ulnkels 5 CE.VT1ESIEK. Met de pust of te huk gebrachti.üO 's jaars. Vooraf betaalbaar. Al wat voor DE WERKMAN bestemd is, moet vrachtvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Molenstraat 72. Brief uit Brussel* Brussel, 26 September 1875. Beminde Kozijn. - Hoe gaat het, vraagt gij, wa'. nieuws? 't Gaat bier gelijk gij het over eenige maanden hebt gelaten allen Godlof, in goede gezondheid ;ons kleinste kind tracht alloen te loopen en Hendriksken gaat op zijn eerste school. W'bebben uwen raad gevolgd en een goel christelijke school gezocht't is te genwoordig noodig, en ge zoudt uw oogen uitschreien als ge ziet hoe vele mensehen die principale zaak negligeeren. Maar ie betalen er de kosten van ook, cn duur in 't begin dienen de kinderen tot plezier maar een weinig later schieten de driften op, en als de Religie er niet bij is om de driften te tonimen, dau dansl de kat op de koorde! kijk maar eens om, go ziet er overal de preuf van. En wat zal ik u van 't nieuws zeggen Z'hebben in Terkamerenboscli, op een bank, 'ne mensck doodgevonden, met 'ne kogel rechts door zijn hoofd, de kin in en den schedel uit nergens was een pistool te zien 35 jaar ou cone snelle joukliëid, die op zijn renten leefde Ze vrcezën dat het een zelfs moordis.... l)e zelfsmoorden zijn hier niet raar....Na alles gesmaakt te heb ben, krijgon vele personen 'ne walg van T leven vermaken, altijd verma ken dit kan ons hart niet content stellen; bitter wordt 't leven als wij 't eeuwig leven niet in d oog houden. Kozijü, er wordt ook veel gesproken van d'affaire van Laken, van de revo lutie aldaar. Ge weet er wel iets van. Een jonge Brusselaar was hier over eonige jaren opgestckon met een rijk meisje, naar Frankrijk en Turkije z'hadden nu een huishouden van drie a vier kinderen en keerden naar hun Vaderland terug maai- gelijk het ordinairlijk gaat Wat dwaze liefde voegt bijeeB Dat scheidt de kluppel in 't gemeen. Er was daar geen spierke liefde meer de maB kraag kennis met een jong meisje van Laken, verliet de moeder zijner kinderen en stond op trouwen met de die van Laken. Doch d'andere, niet sliuksch gevallen, is naar Laken komen wonen met haar kinderen, vertelde 't geval zelfs aan de hoornen, zoodat het volk een i evolulie ten haren voordeele heeft gemaakt. Ue gemeene kerel werd uitgejauwd oil verscheidene avonden ensuite was 't manifestatie voor 't huis der nieuwe mamraezel die bij hem ging wonen. Donderdag stond er wel 2C00. man 'k ben gaan zien. Voilci los misères de Bruxellts Kozen, Kozen, wistet gij wat er onder de pracht, onder den glans der hoofdstad schuilt, ge zoudt uw handen overeon- slaan Schijn bedriegt op een boerenprochie is meer waar geluk op 'nen dag als in Brussel op een g'heel jaar. 'k zal u daar later een historie over vertellen. - En de straalgazetjes van Brussel zijn verwonderd dat treffelijk volk over zoo 'nen boel verontweérdigd is. 't Zijn de gazetjes, die Chronique, die Gazelle, ja, ze represeuteeren wel het ondeugend Brussel schoon voorkomen, met handschoenen e:i manchetten, beleefd gelijk 'ne portier, maar van binnen Ik lees die gazetjes nooit 'k ben er vies van, maar ze zeggen dat 'ne welziende monscii er mei geen tang zou aankomen. Nu is te Laken de rust hersteld de jonge ongeloovige heeft op 't stad huis zijns nieuwe samenwoning doen wettigen, de wet is bevredigd maar God maar God, Kozijn De stem van 'l volk is zijne stein en allen züllen wij toch eens in zijn handen vallen. Kozijn, er is hier zondag 'nc schrik van een volk uit de Provincie ge weest er waren bijna malheuren in de statie Je bazen tellen nu bur, stuk ken van vijf ft-nnken. De Koning was te Laken gebleven en ge zijt vriendelijk gegroet van uwen Koz(jn. BROZEN. SÏATJES- Dat de vijanden der Priesters krawatten zijn uit den fijnsten bak. Er zijn krawatlen die rood worden als zij eon Priester zien; deze zijn meer zwak dan bedorven. Doch er zijn er andere wien't zicht eens Priesters ver bittert en tergt dat zijn de ware krawatten, de bodörvene kerels, de fijno bloem der deugenieten, Ho wat voor vijanden bobben de Priesters daar't Is de begeerlijkheid des vleesches, tandenknersende op't zicht van zijnen hevigsten tegenkanter ge lijk de hond die woedend opspringt, als men miene doet van hem xiju been te ontnemen. Over eenige jaren werd een bravo Pastoor uit dc-n Elzas bijna vermoord door een ontuchtigaard van beroep, uit wier strikken liij eeno arme dochter kwam te onttrekken. En zulks is meermaals gebeurd. Ik ken een andere Priester die, omdat hij eenige jonge dochters belet had van nog naar eon slecht publiek bal to gaan, zoodanig du krawatten der plaats verbitterde, dat zij hem op do schandigsto wyze belasterden, on niet alleen zijn eer, maar zijn huis gingeu bevuilen. De lastertaal duurde lange jaren, eenigen gaven er geloof aan, doch eindelijk kwam de onschuld des Priesters klaar aan den dag. Den Priester is de onvergelijkbare maar gevaarlijke eer gejond, van den doodelijken vijand te zijn der onkuischaards. Wil u er een bewijs van ga in dia herberg daar, waar drie a vier dron kaards aan tafel zitten. Zij hebben oenen Priester zien voorbij gaan dal is genoeg om hunne eerlooze grillen in gang te zetten. Spotternijen met de Reli gie, blasphemien tegen d'heiligezaken, wulpsche liedjes, vuile vei tellingskes: dit allee valt neër als de regen. Waarom ïorndat zij e« nen Priester gezien hebben. In hunne oogen is do Priester het zesde gebod dat voorbij gaal en hun roept: Doe geen overspel of onliuisclilieid nooit. En vermits dit gebod een doorn in hun oog is, schieten zij in gramschap op als zij den Priester zien die het hun herinnert. De uitvallen der jonkheden tegen de Priesters en togen do Religie, komen 19 keeren op 20, uit deze beschamende bron voort' 't Ziju do schandige drif ten, die naar 't hoofd gaan, eu die ben doen uitvalen tegen degenen die zij vroeger eerbiedigden en beminden, als zij nog zuiver waren. Vastberadenheid en onvermoeide arbeid komt-, alles te boven. Men moet meer acht slaan op iemands deugd dan op iemands afkomst. De mensehen die niets doen, loeren kwaad doen.

De Werkman | 1875 | | pagina 1