liiiiiUiiici: lüiwi Veel roemen meldt een dommen geest. Buitenlandsch NIEUWS. ROME. Het katholiek kongres te Florreneië heeft den zegen van Z. H. ontvangen over zijne werkzaamheden. Een telegram van Mgr. Mermillod is met toejuichingen begroet. Depeches van verscheidene katholieke verecnigingen in Duitschland keuren het kongres goed. Het kongres heelt de katholieken aangemaand zich te mengen in de bestuurlijke kiezingen. Het protesteerde tegen de konversie (in beslagneming) der gelden, welke aan werken van liefdadigheid besteed werden. Er is weer een Duitsche Prins gestorven, Adelbert van Beyeren, na eerie korte ziekte en 47 jaar oud zijnde. Hij laat een weduwe achter met 4 kinderen. Adelbert was een braaf man. 82418 Duitsche jonkheden hebben in 1874 hun land geloo chend om aan de Pruisische soldatenwet te ontsnappen.... Die krijgswetten worden vreeselijk; hier, in ons Belgenland, zuchten en kermen d'oudcrs, van als hun zonen 17 jaar zijn, uit vrees van den noodlolligen dag.... Mocht er haast verzachting komen Er is tè Parijs een arabische beul, die eens op 39 minuten (ijds 32 menschen onthoold heelt. Als Abd, El.. Kader zijnen dienst niet meer noodig had, dooriiep hij de woestenijen, gelijk hier de lepel-dc-gicts, om zijn dienst aan te bieden waar iemand te onthoofden was. De vent, nu rijk geworden, is naar Frankrijk komen wonen. De keizerin van Frankrijk zou aan Mac-Mahon gevraagd hebben om voor'24 uren naar Parijs te mogen komen. Om wat te doen, madam? Is 't den gloria die u kwelt? Frankrijk is nu gerustlaat het gerust cn tracht uw kind in eer en deugd op te brengen, anders wordt het nog een zwalpei, en g'hebt er verdriet van gelijk een madelcnaOch Heere, ga eens in uw zeiven; zijn er op den troon der keizers geen scherpe dorens.... Hoeveel dagen waar plezier hebt gij gehad met uwen Lowie? G'hadt eken dag 't hoofd vol, geenen pink rust. en dan die revolution, die attakken op 'l leven van uwen vent, die oorlogen, die vlucht naar Engeland..;. Madam, een arme strijksteresse heeft een gelukkiger leven gehad dan gij En 't endeke komt toch ook eens voor u; peist daarop en doe al die muizennesten uit uwen kop. Dander week is een Duitschen prins met een aanzienlijk gevolg naar Oostakker gekomen. Uit Holland en Frankrijk komen ook vele Pelgrims. De Duitsche werklieden zijn vermaard en hooggeacht, om dat zij naar de volmaaktheid van hun beroep streven. Zij houden zich niet te vrede met een ambacht te kennen en er hun brood meê te verdienen, maar zij besteden hunne ledige uren om zich m metrieke, chymieke of andere kennissen te oetenen. Hocvele uren verliezen de jonkheden niet, bijzonderlijk in de winteravon den Waarom bij hun ei-en of elders niet bijgeleerd, wat hun later zoo goed zou te pas komen? Mooiid. Verleden woensdag is te Long-Compton, in het graafschap Warwickshire een moord gepleegd op een tachtigja rige vrouw, genaamd Anna Tennant, vrouw Van ccnen kleinen winkelier. Een landbouwer genaamd James Hay ward, oud 40 jaren, kwam woensdag avond terug van zijn werk, in gezelschap van zijnen schoonvader en een jongen knaapzij ontmoetten de oude vrouw die met een brood in de hand, uit den winkel van eenen bakker kwam. Hayward sprong naar de vrouw toe cn sloeg haar, bij middel der vork die hij droeg, in de beenen: daarna bracht hij haar met hetzelfde wapen verscheidene slagen op het hoofd toe. Een land bouwer kwam op de kreten van het slachtoffer toegeloopen en maakte zich van Hayward meester. Men nam de oude vrouw op en droeg ze naar het nabijzijnde huis liarer dochter, waar zij een half uur later overleed. Hayard werd aangehouden, en zegde tot den politieagent: Ik hoop dal zij dood is, want zij is eene oude tooverheks; zoo zijn er nog vijftien in het dorp, welke ik voornemens ben allen te dooden. Eeuige dagen geleden bevond ik mij in een boonveld, en ik kon niet werken, omdat zij mij betooverd had. Toen Hayard zich in de gevangenis van Shipton in zijne cel be vond, deed hij den opperintendent komen, en zegde hem, dat het water, dat men hem gegeven had, vol tooverheksen was. De ge tuigen, welke men in'het onderzoek heeft gehoord, verklaarden, dat de beschuldigde zich iubeelde door tooverheksen vervolgd te zijn, doch dat hij op elk ander punt volkomen zijne verstandmo- gens genoot. Hayard zal onder beschuldiging van moord voor 't assisenhof van Warwickshire verschijnen. Te Chesne (Frankrijk) is d'ander week een jonge rijke bruid bijna levend verbrand, door een bougie te digi bij haar kleederen gekomen. De vehkezene opcehangexe. In een dorp rond Brussel, wad er een man die in kwestie lag met zijn vrouw. Van arrngie ging hij drinken, geraakte dus nog meer op den dompel, dronk'nog en werd s avonds zoo razend dat hij een koorde nam, en naar zijn veld liep om zich op te hangen. Gelukkiglijk dat zijne vrouw die hem overal zocht, hem juist vond, toen hij aan den boom lag te stuiptrekken maar in plaats van hem af te snijden, liep de arme sloor eenen gebuur roepen, die juist bijtijds kwam om hem af te snijden: een second later en hij was dood. De gebuur dacht, zijne taak i.iet volbracht, sneed eenige takken at en gaf daarmee den zelfmoorder eene pandoering die lang aan zijn rib ben zal blijven hangen; hij sloeg en bleef slaan, totdat de berouw hebbende boer op zijn kniën beloofde van hel nooit meer tedocn. D'ander week is te Vervicrs een werkman 't hoofd verbrij zeld door eenen kamion, terwijl hij met een vriend aan den hoek eener straat stond te klappen. 'ne Schoolmeester uit de Walen heeft de 100,000 fr. ge wonnen der Brusselsche leening. K. Peelers, schipper van Hamme, i» in de Neeth, te Lier, verdronken. Overlest is te Zele (Dunnen) eene Grot van Lourdes inge huldigd. 't Beeld werd gehaald bij den heer doctor Van der Moere, met 'nen schoonen stoet van volk, waaronder 't Muziek van Zele en de garde-d'honneur. II. Vermorgen is te St. Nikolaas overleden, in den ouder dom van 102 jaar, 8 maanden en 17 dagen. Tol 't laatste toe is hij bij zijn verstand gebleven. Zondag, 19 Sept. j. 1., is er te Meerdonk een jongeling van omtrent de 16 jaar overleden, ten gevolge van het onmatig ge bruik van onrijp fruit. Dienzelfden avond, omstreeks 9 ure, is er in de gemeente Ste- kene een schrikkelijke brand uitgeborsten. Eene schuur waarin veel vlas en graan, eene bloempelderij, eene wagenmakerij met hout en gereedschappen, alsmede eene smids zijn de prooi der vlammen geworden. De schade wordt berekend op 35 a 40,000 franken. Naar men zegt, zou de oorzaak ervan toegeschreven worden aan het vuurwerk, dat tergelegenheid der kermis omtrent 8 ure ontstoken is; tien minuten na het einde van 'l vuurwerk stonden voornoemde gebouwen in brand. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de verslagenheid der Slekenaars. Na een prachtig vuurwerk zulk een ijzingwekkend looneelMoeten de onkosten door den brand veroorzaakt op den last der gemeente vallen, dan zal het voorwaar een kostelijk vuurwerk zijn. Een kwartier buiten Deynze, op Aslene's grondgebied, juist waar de dik belommerde steenweg naar Gent en de kronkelende Lcie een halfrond uitmaken, bevindt zich thans, op een heuvel met hooge boomen bezet, eene kapel van O. L. Vrouw van Lour des. Ge zoudt moeielijker in 't gansche land, een betere plaats Vindende boomen beletten de heete zonnestralen, en de zachte wind brengt u van over de frissche Leie, de zoete geur der ver- uitgestrekte weiden. Bijna al de personen, die langs den steen weg gaan, vertoeven er eenige oogenblikken om het heuveltje te beklimmen, en eere te bewijzen aan de Onbevlekte Maagd, die zelf verklaard heeft onder den titel van O. L. Vrouw van Lourdes te willen vereerd worden, door de Christenen der 19° eeuw. Wij, vlaamsch Volk, wij volgen de inzichten der Moeder Gods, tot on zen troost en onze hulp en zien zelfs niet om naar de Satanskin deren die op onzen weg staan grimassen te makenDe E. II. Pastor van Astene, zijn Eerw. Medehelper en zijne ieverige Paro chianen zullen niet te vergeefs de Koningin des Hemels, aan de boorden der Lcie, eenen troon hebben opgerechtHier en daar boven zal dit vergeld worden. Men rekent dat er op de pegrafenis van den betreurden heer Bi vort, 15,000 personen waren. Te Wijnghene, is op 27 September eene vermaarde bolling geweest: tussehen Josef Vermeersch, wagenmaker, oud 93 jaar; Josef Verzeveren, kuiper, 91 jaar, Napoleonisttegen Leo Claris, 89 jaar en Joannes Detavernier 87 jaar. Als juge dei bolpartij werd aangesteld M' Doctor Dubesin, 84 jaar oud zoodat zij met hun vijven 444 jaar telden; de jongste behaalden viklorie en wérden rijkelijk getrakteerd. Te Reckem heeft pachter Benoit zijnen dronken stalknecht eenen slag met de vork op 't hoofd gegeven dat de ongelukkige eenige uren nadien overleden is. De pachter zit te Korlrijk vast. Den 26 dezer is te Chatclet een poedermagazijn gesprongen. Van eenen vuurwerker en zijn zesjarig zoontje heeft men slechts stukken en brokken gevonden.

De Werkman | 1875 | | pagina 2