Verschijnt alle Vrijdagen. Koning gezegenJ, de Koninklijke familie cn al Je Belgen. Spanje, 4 October. De Carlisten bombardeeren San-Sebastian!; dè verschrikte bevolking vlucht in.de Kerken en elders. Aanbevelingen. Iemand onzer vrienden komt ons daar zeg gen dat de smeerige praat die er somtemet'; op 't convoi verleid wordt, niet hoorlijk is... Z". moesten die vuilbroeken in 'nen bak ;i paart zetten. Er is mij een mandeken peeren belooft. Wacht u van de menschen die op 't eonvoi zitten met de kleine vuile franscbe gazetjes. I Is gemeenlijk avaiue. achler staak, afval W\j recommandeeren bijzonderlijk het lied josboeksken te Soltegem gedrukt, 25 c., en de Jonge Werkman, een boekje te Gent ver schenen, 4" JAAR Iï" IE 5 8 OGTB 1875- Spreekkamerken. M..L. E. V. D. G. te Gent, de ling is te lang zend iets korter. Geachte vriend Ie B. Ik heb veel hoofd breking, veel last met de weeikuan';zïc, maar Sinte Pieter steekt er zijn kruk inde taak onzer geachte medeverspreiders is ook s lastig maar ik ben zeker dat zij. rijk zullen gezegend en zienlijk beloond worden ons doel is goed en edel. Home, 4 October. Belgische Pelgrims zijn hier aangekomen. -Z. H. Pius IX beeft na zijne aanspraak, den l'itlJS: In It bareel of tvlakels 5 CEATIE.UE.V. Wel de post of Ie huls gebracht3,öO 's jaar». Vooraf betaalbaar. Pampelluna wordt ook gebombardeerd. Zondag, 17 October, wordt te Aalst de Standaard der Xaverianen gewijd. De E P. Vander Stappen zul eene aanspraak doen, in de groote Kerk. Hopmarkten. Antwerpen goede vaste markt, doch weinige verkoopers de prijs is 55 fr. per 50 k., voor Aalsterscbe. Op de Duitsche markten is wat meer leven gekomen. Granen, geene. vorandering. Er zijn te Weenen Chinezen aangeko men, om oude kanons to koopen. Dijnsdag avond is te Brussel, in de Montoijerstroat, een onbekende onder de wielen van den trein vermorzeld. Over Charleroi is een koopwarentrein maandag ontriggcld. De treinoverste, M. De Deckor. werd omgeworpen en verpletterd. Hij laat eene weduwe en Skinderen, Voor den winter zullen wij nieuwe schoone verhalen hebben. Al wat voor DE UfERStiflAll bestemd is, moet vrachtmj gezondea worden aan P Daens, opsteller, Molenstraat 72. Reis van boer Jan naar Gent.' Boei' Jan stond geloersd en gespoord in de statie van Aalst. Een kaat je voor Gentgaan en keeren en hij legde 'ne frank en 22 eens en half op 't table je. Daarmee trok boer Jan door den charlatan dor derde klas naar 't eonvoi, dat gereod stond, en brieschte als oen rijkelión peerd Zonder veel complimenten werden de deurkeu toegeslagen, en boer Jan keek een6 rond naar zijn reisgezellen drie vrouwen en twee maasmenschen aan hun kleeding to zien uit de welstellende burgerij. De trein was aan 't rijden en Jan keek naar °t buiten hoe 't beider zonnetje onze prachtige en benijdenswaardige velden bescheen; daarin overtreft Vlaan deren al de landen der wereld. Snuift u mijnheer? vroeg zijn vis a vis de doos uitstekende. Boer Jan bracht de twee vingera in de doos, en vertransporteerde het nieskruid naar de schoonste .versiering van zijn wezen. Op een snuifje volgt een praatje en boer Jan wist seffens dat de reiziger van Holland was, in "t leger der Pauzelijke Zouaven had gediend en er den graad .van Sergeant bekleed. Een eer voor gansch uw leven sprak boer Jan die den Paus gediend heeft, mag er overal roem op dragen. Ge zijt er lang geweest, mijnheer Zes jaren, tot dat Viktor-Emmanuel Rome verraderlijk heeft ingenomen en wij de wapens moesten neerleggen. Van ons dorp waren er dertien. Dertien Ja, en God dank allen gezond weérgekomen 't Moest daar nog aangenaum zijn bij .die Zouaven? vroeg boer Jan, vrienden en kemissen voor de goede zaak ondereen. Ja, een heel mooi leven, behalve dat er te veel Fransche overheden waren die de jongens nog al coujonneerden. Ik zal u daar eens een grap van vertellen toen was ik pas Foui ier genoemd en een jongen onzes dorps kreeg diie dagen salie de police Wat gemeente is dat, vriend Lede., mijnheer, oen der schoonste laamsche gemeenten, over de 4000 .zielen, vermaard door hare Bedevaart. Nou, die jongen zat in de Stille de. police en wilde niet eten. Ik ging er bij 'k ben onrechtvcerdig gestraft, zelde hij, en wil hier niets nemen.. 't Was 'non officier dio hein die pert gelapt had Hoor, zei ik. ben je nu zot? en gaat g'uw eigen in 't strop stekon. Ik eet niet, zeido hij En wat zul len z'op ons dorp pralen, als wijl zonder u terugkeeren. Ben je gek, vriend. Hoor, ge moet eten en 'k zal bij den kapitein beklag gaan deer.. Hij luisterde en ik recht naar de kapitein, lkgiug naar den kapiiein 4 toe, legde hem gansch de zaak uit, do jongen zijn straf werd afgenomen en de officier streng berispt, Hadt gij nadien geen rusie inet den officier? Jawel, ik zag hem in de kantien en hij kwam recht naar mij toe. Gij zijt de verrader; kweet het men heeft u bij den kapitein zien gaan- Jawel, maar je moest mij bedanken? En waarom? Anders zou u er niet lang meer geloopen hebben de jongen had u doodgeschoten en dan waren er twee ongolukkigcn geweest, liooi' u Sedertdien liet hij ons gerust. 't Gebeurt overal dat bfavejongens getergd worden en spijtige zaken doen door de schuld des chefs. Anders was 't goeden dienst bij den Pauswel van eten, waar de fouriers recht in hun schoenen liepen, een gooi pree en den troost van onzen heiligen Vader bij tc staan. t Gebeurt nog al dikwijls, bemerkte boer Jan, dat die fouriers de sol daten bij de garde trekken er is veel oneerlijkheid in de wereld. Ja, maar. bij de Zouaven .was dit toch een exceptie vele kapiteins gin gen naar de keuken de soep en 't vleesch proeven, en dan kregen de achter houders op hun brood. De trein stond nu te Sahelltbelle volgens Sanderus Belle aan de Schelde gelyk Denderbelle, van Belle aan den Dender komtvroeger, werd Schelle- belle Vlaauderens Kerkhof genoemd re willen hebben dat er onder de Romeinen of tijdens den inval der Noordmannen, te Schellebelje een bloedige veldslag werd geleverd, waar 't getal gesneuvelden zoo aanzienlijk was, dat hunne lijken, die er begraven werden, zoodanig den grond bemestten, dat de vruchten er sinds dien eene buitengewone lengte bereikten. Hetzelfde wordt gesehrevea .vau de bloedmeerschen rond Gent, waarde Gentenaars in opstand legen bunnen Graaf,zooveel bloed lieten. Schellobelle, vermaard door zijne jaarlijkschc Poljcsmcrkt, heeft rond de 2000 inwoners en bezat vroeger oen vrouwenklooster dat in 1705 vernietigd De Hollander deed boer Jan een sigaar aannemen en dat vermeerderde r.og de kennismaking. Hoe gaat het in Holland vroeg boer Jan. Er is geen klagen van goed de Katholieken hebben er sedert 183G vele vrijheden gekregen. En er is winst Jawel, in sommige streken, waar 't zedenbederf het licht des Geloof» niet tegenhoudt in ons dorp zijn 'l allen Katholieken en wij hebben.overlest 'ne nieuwen Pastoor gekregen, een beleefd en gedienstig man, men kan niet meer; rijk of arm, 't is hem eens. En kooger op. worden de Priesters daar gerespektoerd V an 't fatsoenlijk volk, overalmaar jou, zeg nu eens, ga de wereld rond en ge vindt 't allen kant schavuiten, zotte bengels, windmakers en plat- broeken zie je, 't braaf volk van welke gez ndheid ook, langt bij ons zijn pet af voor de Priesters; dat is sekuur «nz -ker. Wal heeft men in Holland van de Sinxenzaak te Gent gezegd, vroeg boer Jan De Christenen van Turkije hebben in een openbaren brief hun beklag gedaan, over de wreede handelwijze der Turken. Do Christen die een stuk land van 'nen Turk pacht, moet dc helft deszelfs opbrengst betalen en viermaal 's jaars den eigenaar met gaiisch zijn huisgezin voeden- De Christen die 10 beesten op stal heeft, wordt er voor *30 aangeslagen. Er is geen recht voor de Christenen. Voor al de openbare werken worden de Christenen gedwongen 8 dagen te werken, verre van huis, zonder zelfs oen stuk brood le krijgen' Indien een Christen zich beklaagt dat hij te veel werk op zijn tigon akkers heeft, wordt hij door de gendarmen met stokken gcslaren en soms half dood gelaten. Moeten er paarden zijn, dan komen de gendarmen dc christéne dorpen bin nen gesprougen, doen zich door de koereu herbergen, nemen desandcu inha^s hunne paarden en betalen geen centiem. De Turken stellen alles in 't werk om de christene vrouwen en dochters op

De Werkman | 1875 | | pagina 1