liiiiySiiSiiiim. Veel roemen meldt een (lommen geest. 0 lichten, /.ij beleedigen priesters, schenden kerken, alles straffeloos. Daarom, zeggen die Serven, staan wij tegen den Tork op wij zollcn vech ten leven om leven. De grootste vijand der ware vreugd is de slemperij, is de dronkenschap. De slemper, de dronkaard heeft geen vermaak terwijl hij brast, en valt na dien in de bitterste gedachten, in de pynlijkate ontevredenheid. Vele menschen vergeten dit; 't is kermis en feestdagen, dus, redeneeren zy, er moet gebrast worden valsch, rampzalig gedacht BuUeidandsch NIEUWS. Don Carlos heeft nu van 40 tot 44 afdeelingen soldaten uitma kende omtrent 34,000 man, van welke men de zieken on ge kwetsten moet afrekenen, zoodat er 27,000 bekwame strijders blijven. Hij heeft 2,000 paarden, en voert bet bevel in vier vijf noorder provintiën. Ze vreezen in Engeland dat de houillekolen zullen opgei a- ken,... Tet, tet, tet, milords, ge moet meer betrouwen op Ons Heer hebben als de kolen op zijn, zal er iets anders komen, beter nog misschien... Maar wat is't? 't zijn daar Protestanten. Zekere Walter Hunt, had onlangs te Norwood, in Engeland, aan drie personen vergif ingegeven, als een middel om bij ben den staat van dronkenschap te doen ophouden, ten gevolge daar van was ecne vrouw onder de smartelijkste pijnen overleden. Hunt is tot vijl jaren dwangarbeid veroordeeld. Verleden Maandag had een werkman van den spoorweg te Holton (Engeland) de onbegrijpelijke onvoorzichtigheid zich met het hoofd op de rails te slapen te leggen, toen een goederentrein kwam aanrijden, hem hei hoofd verbrijzelde en het lijk vreeselijk verminkt op meer dan 10 meters afstands wierp. Uil Fidji wordt aan den Sydney Morning Herald geschreven, dat de mazelen-epidcmie aldaar een 40,000 menschen moet heb ben weggerukt, zoodat de bevolking thans nog maar een derde bedraagt van hetgeen zij vóór 25 jaren was. Milwaukee'wordt de bierhoofdstad van Amerika genoemd. De stad heeft 100,000 inwoners en in de maand Juli dronken de zen 28,327 tonnen bier, dus meer dan 14 ton bier per hoofd. De bruid van den Prins Milan van Servië is naar Pays haren uitzet komen koopen die 190,000 fr. kosti daarvan heeft de kleermaker 38,000 fr. genoten. Op den spoorweg Richmond, in Canada, hadden eenige schurken den ijzeren-weg onbruikbaar gemaakt. Ten gevolge daarvan is een trein gederailleerd: 10 personen op den slag dood en 13 zwaar gewond. Door een orkaan in Indianola' zijn 174 personen omgeko men. In Holland (te Tilburg) zijn man en vrouw Venemans op den zelfden dag gestorven. De man was 74 en de vrouw 77 jaar. Ze zijn in éen lijkwagen ter rustplaats gevoerd. Te Londen is eene expositie van aardappels waarop 3000 soorten van aardappels te zien zijn. Er zijn prijzen van 12 )0 fr. In 1874 zijn te Londen 4373 kinderen verloren geraakt. Er zijn te Darlington groote feesten geweest voor den kloe ken werkman George Stephenson, die over 50 jaar de ijzerenwe gen uitvond. Stephenson, was een man van buitengewone wils kracht. Kinderen, zegde hij tot zijn zoons, gij zult het nog beleven dat de spoorwegen alle andere middelen van vervoer overtreffen, dat de brievenpost langs den spoorweg zal gaan, dat de spoorweg door den koning en zijn onderdanen zal gebruikt worden om te reizen. De lijd zal komen dat het voor een werk man goedkooper zal zijn met den ijzeren weg dan te voet te gaan.» En dal is gebeurd. Stephensons eerste iokomotief voerde maar 240 gallons water en liep slechts tweemaal sneller dan een paard. De tegenwoordige lokomotievcn voeren tienmaal meer water en twaalfmaal meer steenkolen. Te Geneve moeten de Priesters nu wereldlijke kleederen dragen.... 't Gaat ver. Als een bewijs van de vruchtbaarheid van een perzikboom kan strekken, dat iemand onder Zoeterwoude Holland woon achtig, dezen zomer van ecu boom, na bchoorijk gedund te zijn, en niet medegerekend ruim een lOOtal die of wat klein of door insecten gesehonden waren, 425 zeer goede vruchten heeft ge plukt. Den 15 October worden te Parijs de goedkoope gaarkeu kens, waar men voor 10 centiemen 100 grammen vleesch zonder beenen, of een halven lieter vetten bouillon of een gelijke portie gekookte groenen kan krijgen, geopend. Voor den armen man zullen die gaarkeukens,welke 23 in getal eirdoor do geheelestad verspreid zijn, een ware uitkomst wezen. Zij staan onder toezicht van een dames comité, waarvan mevrouw de 3Iac-Mahon presi dente is. X&f -- i Bayonne. Het bombardement van San Sebastiani is Donder dag avond weder begonnen. Een twalftal personen zijn gekwetst en één gedood. De Carlisten richten nieuwe batterijen op de on gerustheid is algemeen, daar geen hulp is te krijgen. De posl- stoomboot heeft geen enkele reiziger naarSan Sebastian meégeno-' nomen. Uit officiële opgaven blijkt, dal in het vorig jaar te Berlijn' veroordeeld zijn wegens dronkenschap met overtreding der poli tieverordeningen 19,000 personen, onder welke 8,234 vrouwen, en wegens eenvoudige dronkenschap 15,746 personen, onder welke 6,406 vrouwen De verwildering van het vrouwelijk geslaeht is een treurig teeken des tijds zegt de berichtgever terecht. Te Rome is onder de volgende omstandigheden een gruwe lijke moord ontdekt. Den 24 September jl. werd op de statie al daar bezorgd een groot koffer, die, daar hij afgehaald zou wor den, in het goederen-bureel bleef staan. De nare lucht die zich spoedig deed hespeuren, leidde tot de ontdekking dat in den koffer het lijk van een jonge vrouw verborgen was. Uit een ingesteld onderzoek bleek dat de koffer den i'o september te Napels was- aangenomen, na bezorgd te zijn door zekeren G., expediteur al daar. Deze G., in verhoor genomen, zeide den koffer overgeno men te hebben van een kruier, die vergezeld van een jongmensch, de vracht naar de statie bracht. De kruier, die mede spoedig ge vonden werd, bleek het bewuste jongmensch niet te kennen, maar wees het huis aan van waar de koffer was vervoerd, en nu werd spoedig alles ontdekt, 't Is gebleken dat in de eerste dagen van september een jong meisje, 17 jaar oud, dooreen jongmensch nil 't huis harer ouders te Palermo is ontvoerd, met zich nemen de 11,000 lires. Zij begaven zich naar Napels, waar de schurk het meisje door vergil uit den weg ruimde, het lijk in een koffer sloot en naar Rome deed verveeren. De moordenaar bleef rustig te Napels en is eerst den avond voor de ontdekking verdwenen. De politie heefl hem nog wel niet in handen, maar men heeft toch alle ver.vnchting het spoedig zoover te brengen. Turkije Den 2§ sejjtember heeft een bloedig gevecht plaats gehad bij Kioparizza en den 59 en 30 bij Prapatnizza. 1200 lnsur- genten streden tegen 4000 Turken volgens hun eigen opgave verloren de opstandelingen 56 mande verliezen der Turken be rekenen zij op 500 man. Door de overmacht slaagden de Turken er in zich een doortocht tc hanen. Door het nieuwe middel van Iokomotict voor de tramwagens te Brussel, zal de maatschappij Philippait 13 fr. per dag en per rijtuig spareu. Op 2 October is de voerman Ectors, van Aarschot, een Dicstcnaar, onder de kar geraakten dood gebleven. De krawatten, die den eerw. II. S.... nabij de kapellekerk te Brussel aanrandden, zijn nu in handen der policie. Het bestuur van den tramway te Gent zou, in zijn eigen be lang, moeten doen uitplakken dat de reizigers, zelfs degenen die naar Oostakker gaan, moeten in vrede gelaten worden. In den nacht van woensdag-donderdag is te Eeeloo de fa briek van M. Van Antryve afgebrand, mefalles wat zij inhield, mecanieken, katoenen grondstof en geweefsels, boeken, papieren enz. De brand werd, rond 2 ure, door de nachtwakers gezien, door wier zorgen hel alarm werd geklept en door pompiers en burgers spoedige"hulp toegebracht. Een felle wind blies de vlammen aan en 't is slechts door de heldhaftigste en aanhoudendste blussching dat men hel vuur in den kring der fabriek houden kon. Voor het springen des ketels was iedereen beducht, doch de pompiers ble ven paalvast op de- hun aangewezen plaats. Het Handelsblad noemt onder de heeren die zich onderscheiden hebben MM. de burgemeester en Schepenen, de E. H. Onderpastoors Dalschaert en Van Mof en superior De Mals, alsmede aan gendarmen, pom piers en burgers Alles was verzekerd. Er is op kermismaandag te Velsique wreed gevochten. De gendarmen van Sottegem zijn er te peerd met bloote sabels naar toe gevlogen. Zondag na den noen, is t Aalst, op den Zwartenhoek, het kind van Bert den Schouwvager, al spelende onder de wagons geraakt, met het ongelukkig gevolg dat het been verbrijzeld was en in 't Gasthuis is moeten afgezet worden. Dat slraatloopen voor kinderen deugt volstrekt niet. Er is t'Aalst een keelziekte onder 't volk. T'Antwerpen waren de Burgers dezer dagen ontsticht door 't vechten van twee politieagenten.

De Werkman | 1875 | | pagina 2