Verschijnt alle Vrijdagen. I i i-S* w J" I" 8 C «f 2. §3 I Spanje. Geen nieuws van liet oorlngs 'looueel. De Dcschieling van San Sebastian verzwakt. Koning Alfonso is ontsteld; zijn luchtpijp is onistel.cn. Kalissielhec en roozemarijn is daar goed voor. Hop. In Duilscliland is do handel leven diger dan liicr, en aan booger prijzen. Men kan ziclitallen tijde aan de Werk man abonneeren in de Postbureelen, bij onze Uitvcrkoopers, bij M. D'llondl, onderwijzer te Dendermonde, onzen schoonbroeder, waar de Abonnenten van 't omliggende betalen kunnen legen kwitancie, en principalijk, ge lijk de Catechismus spreekt, in ons Bureel, molestraat, 72,8chuinsch over 't Kapelleken van de Werf Allen vriendelijk gegroet. Men presenteert eenen knecht voor een Hospitaal of Kollogie, proper en struisch, 47 jaar, en wel konnende 't boerenwerk en met de peerden rijden. PKIJS: In Mbureel of winkels 5 C'K.1TIE.1IE.\'. Met de post of te huls {cebrnclil®.5<» 's jnnrs. Vooraf betaalbaar. Spreekkamerken. Vereenigdc Radcrs te St Gilles-Waas. na Machelen. Weduwe V. C. te segem, 'k zal om de pijkes ISecloo, alles wel ontvangen. Uitverkoopera moeten niet inschrijven Reis naar Lourdes, 'k zal d eer hebber di'. boek aan te bieden. Ze komen direkt achter mijn Familie, sjgc?* In die Reis naar S5av' zullen nanteckeningen staan van ie mand onzer Familie, die onlangs deze groote reis gedaan heeft en daar in hoogere kringen verkeerende, vele wetenswaardige en won- dere dingen kan verhalen, 'k Kn zegge niets meer. Die 't leest, zal 't weten. 6"* JAAR N 1S7. 22 OCTB X87S. Al wit voor DE \SERKMS bestemd 13, moet vrachtvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Molenstraat 72. - Wel Doraien, waar loopt gij nu naartoe k Doe mijn Kerkbezoeken, Lippen, nog twee koeren en 'k heb mijnen JubiliTvasten hoe is't met u 'k Rn heb daar geeneu tijd voor, Doraien. Dos te slechter voor u, Lippen. Hoo dat? explikeert u, Domien. Hoort, in korte woorden ge moet gij precies den Jubilé niet verdie nen voor Ons lieer of voor den Paus, maar voor uw eigen zeiven er zi.'n zooveel mil ioenen menschen op de wereld Ons lieer kan uw gebeden wel ra, Lippen Maar 'tis voor uw geluk op aarde en uw ziele zaligheid dat al die gratiën gegeven worden. 't Is, seldrement, dc-n eersten keer dat ik dat alzoo hoor uitleggen. Staan al mijn woorden niet vast Gesupponeerd dat norgen uitgebeld wordtKoning Leopold zal zaturdag op «iCrW Landhuis zitten en al die eerbiedig tol hem komen krij- gen een lijnwaadborzo met geld. Zoudt g'u laten trekken of tSrajaPjV slingeren? JÏ? Neen, Domien, "k liep over dik on dun. Zoudt ge zeggen 'k en heb geonen tijd. 'k Zou er den tijd afdoen? Awé, Lippen is 't alzoo niet met den Jubilé, met de Mis. met de Reli gie al wat in de Religie gedaan wordt. zya gunsten voor ons. En zie, laat ons nu eens gezond spreken 'k en versta niet hoe dat de werkende, menschen hun Religie kunnen negligeren waar vinden zij tcc i op de wereld den besten troost, als bij Ons lieer en zijn Heiligen? Zon 'ne mensch niet disparaat worden, indien bij van tijd tot tijd niet eens naar omhoog kon zien G'hebt er, Domien, die dut anders uitleggen Geen geslacht zonder kladde. Lippen; er is abijd een soort die naar 't kwaad wilt g'hebt wel kadóen die altijd met snreerigen praat in den mond zitten en g'hebt ander die altijd de Religie attakéeren. per exempel d'horlo- giemans of vrijma;ons. Maar, 'k zeg voor mijn doel die bij een Sociëteit is en de regels niet volgt, rai3 We zijn wij by de Christelijke Sociëteit der H. Kerk als eerlijk man moeten wij de regels volgen.. .Lippen, doet er nu 't beste meé. 'k Ga. En hoe 13 't huis, Domien? Allerbest. Toontje gaat nu naar den kademie, 't wordt een gezet manneken. 'k En kan geenen weg met de mijn Misschien lotje ze a l'abandon loopen dan is de pap aangebrand, bij rijk gelijk bij arm zie maar eens jond en spreekt mij tons. Dag Lippen. Reis van boer Jan naar Gent De Hollander vertrok en boer Jan ging verder de stad Gent in, die wonder wel gelijkt aan 'nen vervallen célman, met zijn oude doorstreepte frak en fijne schoenen,nu verachterlapten loegenaaid. Ledeganck heeft dat in zijnen tijd gezongen Ge zijt niet meer Gelijk weleer, De trotsche wereldstad, die koningen deed beven Ge zijt niet meer dal leeuwennest. Dat wijd geducht gemeenebeest, Dat tot de volkeren sprak, het hoofd fier opgeheven, Niet meer de bakermat van Vlaand'rens heldenmoed, Niet meer de zetelplaats van weelde en overvloed. En 't staat op geen beteren; er is oen hand die dat Gentsch volk naar den grond duwt, en nog naar 'ne moddergrond. Boer Jan ging bij 'ne vriend, die hem schromelijke dingen over Gent ver telde, over de slechte huizen, over de middelen welke er gebruikt worden om do jonkheid te bederven, over de schandalen, er in sommige wijken publiek gegeven. Boer Jan sloeg zyn armen overeen, trok al mediteerende voort, za« een arm schaapje van een kind overrijden, en hoorde in de statie een samenspraak die hij mij meögedeeld heeft. Er zaten daar twee werkmansvrouwen en 'ne man, dito, naar 't convoi te wachten. Hoe ést? vroeg d'een vrouw aan d'andere. Wel, hoe zou 't zen? veel last, gelijk alle werkende vrauwen; maar nu begint het te gaene de kinders brengen 'ne goeie stuivere thuis. Aes nu alles wel gaat. kunnen wij leven, lijk blikskens in 't watere. Wat zou 'ne werkende mensch doen. zonder dat profijt van de kinders? En 't es niet, zei de manspersoon, dal ze niet geeren naar de fabrieka gaan, nié waar, Nolle? Dons loopen er naar over haag en eggeen do meesters sc'narten er achter. 'k Zou ze nogtans liever tot hun twalfjaar op schole ziende geleerdheid is een schoon dijngen. En hoe komt ge toens aan den knap? Op voel fabrieken loeren da kinders niets goeds. 'k Geef uy gelijk. En dat spreekt van trauwen, van aes zo nog onder do tweokrniskes zijn; g'hebt daar die preye van Jellen. Hedde gezien, Nellc, hoe dat da verken hem kan zal drijnken. B'aerreme Siska en heed ook heur slechte dagen niet overzien, met heu- ren vijnt. Een beetje meer cdukatie zon de kinders wel komen. Daar zegde wel in, Xelle, maar den onderhand is te kostelijk als ge 'no keer rekent wat de petaeters kosten, en de kleeragie en toens cl huyshuere wasscben, plasschen, olie, zijt. zeepe, mutsaards en al dade. Ja, en toens de dreupelkes van den man en den toebak en alle zondagen de próe. Dat die groote heeren daar eens eerst op peizen. Schrijven en vryvene es gemakkelijk, maar 't Convoi kwam juist en daarmee- was Jan de rest dier conversatie kwijt.

De Werkman | 1875 | | pagina 1