Verschijnt alle Vrijdagen. e erkman Rome. Geen partikulier nieuws. De gewondheid van Z. H. Pius IX is allerbest. Spanje. Men zegt dat Dorregaray, schuldig van verraad, op bevel van don Carlos is gevangen gezet. Op de linie van Castilië zijn eenige schermutsolingskes geweest, waarin de Carlistcn in 't voordeel blown. De Carlistischc generaal Pedrols is dood gevonden op Fransch grondgebied, be*weken zijnde aan wonden in Spanje be komen. De Gemeentekiozingcn zijn geëindigd. De Werkman hoeft daar weinig in to zien. Laat ons nu hopen dat al de Over heden zich zullen beioverigcn om hunne onderhoorigen mot vriendschap en recht- vóerdighciu te besturen, om elk 't zijne te geven, aan God den Hem verschuldigden dienst, aan de bewoners rust en vrede, waaruit geluk on voorspoed zullon sprui ten. 4" JAAR N- 158. 29 OCTB 1875. Zc vragen ons 4 ab. Werkman voor de Vlamingen te Parijs. Solaas voor ons hert. Ontv. 2,50 van M. De Moor, Wetteren. HOP. Aalst 50 a 00. Amerzoden, 23 Oct. De prijs is 19 flor. per 50 kil. Men verwacht nóg steeds prijsverhooging. Spreekkamerken. Ontv. van M. Van den Hove, Assche. 5,80 voor de jaren 1875-76 en 1870-77, van De Werkman, en voor eene Reis naar Lour- dcs... Ge ziet wel dat de Werkman edel moedige vrienden heeft. Dit zal, daarbo ven en hier, aangeteokend staan. PIS IJ*: la M bareel of winkel* 5 OSil'TIEMK.V Biel de potil of Ie hal* gebrachtjaar». Vooraf betaalbaar. 41 wat voor DE WERKMAN bsstemd is, most mchtvrij gezooden wordon aan P Daons, opsteller, Molenstraat 72, Menschen lief, laat ons toch de goede zeden ia eer houden Een zedeloos mausch, dat is een walgelijk schepsel, een ongelukkig schepsel, een ellendig en vuil gedoen. Zijt zoo aim als ge will, maar ge behoudt uw eerlijk en eer baar hart, ge rnoogt vrij en vrank voor alle rnenschenoogen komen. Integen deel, een millionnaire vuilbroek wordt veracht en verfoeid. Waar worden de zeden bedorven In vele werkhuizen, waar de bejaarde gasten gedurig met tuile praatjes in den mond zitten, waar de leerjongens bij zijn.Vuileprater ge zijt een dief! ge steelt de zeden, 't levensgeluk van dit kindGe bedrijft eene onherstelbare misdaad Waan worden de zeden nog bedorven In de nachtlooperijcn en nachtvergaderingen, van jongmans en dochtersna eenige keeren die vergaderingen bijgewoond te hebben, ziet men dat meisjes van 16, 17 jaar woorden in hunnen mond hebben en publiek uitspreken, lied jes zingen, waarvan zij vroeger tot in 't wit hunner oogen zouden gebloosd hebben. O dat vervloekt nachtloopen! lees ik in het oud boekje, de wki.mey.nendk Boerendochter,mijjdoor een vriond uit Zele gezonden (er worden mij van tijd tot tijd boekjes gezonden en allemets een mandeken), dat vervloekt nachtloo - pennooit zal het hier in de prochie deugen, zoolang de jonkheid, als de uilen en vledermuizcn. niet ophouden van met den nacht te zwieren. Hier komt een eerlijk man aan zijn huis beschimpt to wordendaar wordt een voorbijganger gestoord; hier wordt oneerlijke gomeinschap gehouden daar komen een deel zatterikkeu uit, die do menschen lmnne granen bederven, hunne hagen cn tuinen doorbreken, hunne vruchten afsnoepen, die de menschen somtyds zon den verkoopen en zeker zelfs geerne zouden genieten. Zijn dat tijden en manie ren?.... Op eene andere plaats zitten zy met dc kaart te spelen heele nachten, en kloppen en tuischen en wagen alles, alsof zij riddeische inkomsten hadden; en nauwelijks is er eenen bij die een paar goede schoenen aan de voeten heeft. Zegt mij eens waar zulke gezellen aan hot geld komen En gij arm vrouwtje, zit thuis met uwe naakte kinderen, en als gij uwen man geld vraagt, om een molster zout te koopen, dan kan hy zooveel niet by de werk halen en in de herberg heeft hij geen gebrek. Zeg toch aan de dochters dat zij voorzichtig zyn van nooit met eenen nachtlooper te trouwen, want hel. is zelden, dat zulke zich beteren. O droeve nachtraven Zoo staat er in dat oud boekjeen ik spreek ook alzoo op onze tijden zien wij genoeg, hoeveel smart, ellende, achnnde en misdaden dit nachtloopen bij brengt; 'tis den kanker dor familien de moeder van dc boosheid is de duis ternis; 'er zijn exempels genoeg, en die zich aan anderen spiegelt, spiegelt zich zacht. ^>c inschrijving yoor dc REIS NAAR LOURDES blijft geopend in ons Bureel cn bij onze geëerde Uitver- koopers. 't Is niet noodig er nu de 75 centiemen bij te doen. Zijnen naam geven is genoeg. M ij betrouwen ons Volk. 't Zal een dobbele reis zijn. I ALLERHEILIGEN EN ALLERZIELEN, twee groote Feestdagen. Aller heiligen brengt ons niet de gedachte in Den Hemel die O.is toeft, on3 uitzicht en verlangen. I Op ALLERZIELEN denkYn wij aan d'overledene Vrienden, die nog moeten gezuiverd wojden van de vlekken hunner krankheden, eer zij 't Goddelijk aan schijn mogen aanschouwen. Er ligt iets toeder, iets roerend in die Feestdagen. Dan bijzonderlijk ver dwijnen de afstanden, en over 't graf herziet men de Duurbare Wezens, welke de Dood uit ons midden kwam rukken. Hoort! het treurig klokgebrom galmt over veld en stadblijven wij niet doof, gaan wij in de kerken voor ons Overledenen bidden en nadien ook thuis; laat de hand des Geloofs uwe wonden openen, ze zal er balsem in gieten voor u, en verdiensten voor de Zielkens die zelve niet meer verdienen kunnen. Zoudt gij willen na uwe dood, gi-heel en gansch vergeten zijn van uwe Kin deren on Vrienden? Dit gedacht doetu huiveren, en ge zegt NEEN I Welnu, laat ons neerstigen met een good hart deze Feestdagen vieren en te dezer ge legenheid de Familiebanden nauwer toesluiten. Dc Burgemeester van Rijsel heeft liet gebruik van piano's en orgels op alle voor het publiek geopende plaatsen verhoden, om rede dat dio onordelijke muziek niet slechts eene ergernis is voor de rustige burgers, maar ook den w erkman van zijnen arbeid houdt en jonge meisjes tot zedeloosheid verleidt. In de Parijsche Bonapartistische kringen is weder sprake van het voornemen tot het doen van een coup d'élat om Napoleon IV op den keizerlijken troon te plaatsen. De Bonapartisten verbeelden zich de noodige elementen gevonden te hebben om zich van den uitslag hunner poging verzekerd te kunnen houden,en rekenen daarbijnaar het schijnt, op de medewerking der Parijsche politie. In verband hiermede staat misschien de uitnoódiging, welke in den Pays voorkomt, tot ondersteu ning van alle politie-beambten, welke door den prefekt van politie, om politieke redenen, d. i. wegens hun imperialistisch woelen, afgezet zijn geworden. Volgens den Constitutionnel wil Prins Napoleon zich aan Napoleon IV onderwerpen, en heeft bij dezen oen brief geschreven. Is dit waar, dan mag men misschien aannemen dat de oudere Prins van mecning is dat de kansen van den jongeren niet slecht staan. En lo que estamos benedicamos. Dankt en zegent God altijd, in de staat daarin gij zijt. Die vorkoud zijn, rieken niet, en die vergramd zijn, hooren niet. Builetilandsch NIEUWS. De Pol. Corr. meldt dat in den nacht van 16 op 17 Oct. on geveer 260 Turken op Servisch grondgebied kwamen, dichtbij het dorp Lissitschka. Zij verbrandden twee particuliere woningen en het Servische grenswachthuis, sloegen den wachter het hoofd at, verwondden t.vee personen en stolen eenig vee. De Servische regecr'mg heeft onmiddelijk haren diplomatieken agent te Kon- stantinopel gelast de Potte van het gebeurde officieel te verwitti gen en or zich ernstig over te beklagen.

De Werkman | 1875 | | pagina 1