MARKTPRIJZEN. Eene les is zilver, een voorbeeld, goad. Een rechterlijke dwaling. Een koopman te Milaan miste eenige jaren geleden eene som van 450 lire en vermoedde dat een zijner bedienden, zekere Gasparini Risolta, de dief was. Ofschoon deze standvastig ontkende, werd hij voor den rechter gebracht en tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Toen hij de ge vangenis verliet, was zijne gezondheid zoozeer geknakt en de schande drukte hem zoo ter neer, dat hij er onder bezweek. Niemand zou ooit meer aan den ongelukkige gedacht hebben, wanneer de koopman dezer dagen niet verhuisd ware. Hij ont dekte toen toch dat de geldsom, welke hij vermiste, achter een kast gevallen was. 't Was voor den onschuldig verdachte te laat, geen berouw kon hem meer in het leven terugroepen, maar de koopman spoedde zich naar diens zuster, die in kommervolle om standigheden leefde., gaf haar het gevonden geld en nam op zich verder voor haar te zorgen en den goeden naam van haar broeder te herstellen. Voor den rechter was het geval een ernstige waarschuwing om niet overijld te handelen. Iemand trouwde mot een weduwe van welke hij wist dat zij met haren eersten man niet al te wel in vrede had geleefd. De vent zegde in zijn eigen Z'heeft de woorden van don Pastoor Diet verstaan of z'hecft die vergeten 'k zal wel zorgen dat dit nimmer gebeure. En hij trok met zijn vrouwmensch naar de Kerk. Als de Pastoor nu aan de woorden van't heilig Schrift kwam En hij zal uw meester zijn halt mijn heer Pastoor, als 't u blieft, zeidc cmzo kerel, wees zoo goed deze woor den langzaam en luidop te horhalen, omdat mijne vrouw wete dat er staat uw meester en niet uw slaaf.... Vriend lezer, gc denkt zeker dat het niot slecht was do vrouw tot gehoorzaamheid op te weken. De Pas toor was ook van dit gedacht on hij sprak statig «God zegde aan Eva, do moeder van alle menschen Wees Adam onderdanig en dat hij uw meester zij en hij sprak tot Abraham, lot op man, en hij sprak tot Abraham do vader van alle geloovigen aanhoor en doe al wat Sara u gezegd hoeft. Door deze woorden, wil God ons toonen dat de vrouw den. man moet gehoorzamen en wederzijds do man zijne vrouw, in alies wat redelijk is. Dus doende zult gij 't woord van den Apostel uitvoeren en. maar oeno ziol in twee lichamen uitmaken. Een arme oude vrouw had maar twee hemden ing'heel hare wereld- Zekeren dag verneemt zij dat eene gebuurvrouw, nog armer dan zij, zonder hemd iszij loopt naar hare kas en geeft eene van hare hemdens. Keizer Karei en de Brabantscbe boer. 1. Sa, vrienden, luistert naar mijn lied 'K ga u veropenharen Wat er in Brabant is geschied Van over vele jaren Ik zinge blij uit mond en borst Van keizer Karei, d'ecdlen vorst, I)ie, menigmaal in boer verkleed. Bij boeren soms een grapje deed. Gemeenzaam was bij, koddig soms Maar tevens 't puik des adoldoms. 2. In zijne blijde levonslent Sleet Karei menige uron Bij pachter Sis, een' braven vont Lit de omstreek van Tervuren. Hij vond den rijspap naar zijn' smaak. En nam, al etend, veel vermaak In 't praten van die goede Hén Dat al hunne eenvoud hem deed zien. Welk geestig maal, welk vreugd was dat Als hij mot Sis aan tafel zat. 3. Nu werd de duitsche keizerkroou Den jongen prins gegeven De goede Karei klimt ten troon En gaat nu elders leven, En sedert ziet men hem niet moor Ten huize van den pachter weêr, Waar hem nog lange t' eiken dag Een malsche schotel rijspap wacht. Ach Trien, sprak eindelijk Sis, wat spijt Wij zijn dat koddig heerken kwijt. 4. «Ja, Sis, 't is spijtig, zeide Trien, Ik zag hem ook zoo geren Mocht ik hem nooit meer wederzien 'T zou mii waarachtig deren. Maar ziet, aaar komt een brief voor Sis Waarin wat volgt geschreven is Vriend, kom met pap naar mijn paleis En noem uw' kocijcr mede op réis. Wel man hoe is 't Gods mogelijk, Sprak Triene, zwijg of ik bezwijk. 5. Sis was verheugd en wel gemoed Toe, Triene, gauw naar boven Haal mij mijn' trouwfrak en mijn' hoed... Eilaas, hij staat bestoven. Gij, Koben, smeer uw schoons met vet, En maak u veerdig onverlet Pak uit de kas uw blauwe vest En kleed u spoedig op uw best. Zij maakten een godvruchtig kruis En trokken haastig weg van huis. G. Stilzwijgend volgde Koben Sis, Want hij was zeer verlegen Hoe hij een diepe groetenis Ten'h'ove zoude plegen. Maar deftiglijk sprak Sis hem aan Sa, Koben u niet te misgaan Buig voor don Keizer uwé knién Doe na watgc er van mij zult zien. 'K zal doen al wat ik u zie doen, - Sprak dienaar Koben met fatsoen. 7. Daar kwamen ze aan het vorstlijk hof... Zij klopten hoogst te vreden, En kuisenten hunne broek van 't stof Om netter in te treden. Don wachtten zij met kloppend hert Tot hun de poort geopend werd. Een knaap verschijnt en zegt hun schoon Wat hun tc doen staat voor den troon. Ja, ja, mijnheer, wees niet bevreesd, Wij zullen buigen om het meest. 8. Zij volgen stil, de zaal ontsluit Waar hen de vorst verwachtte. Sis treedt met eene kom vooruit, Bedwelmd van 's keizers prachte. Maar ziet, och arm'hij mist zijn stap, Hij stoot den voet aan eenon trap, En vliegt voorover op den grond Den rijspap in met zijnen mond. Ach God, die arme sukkelaar, Hoe droef lag hij te spertlen daar 9. Maar Koben speurt zijn' meester na, Hij hcoft zijn woord onthouên En, pafhij ligt er ook weldra. 't Was druklijk om te aanschouwen. Hij pletst met 't aanzicht in den pap Bij s hovelingens handgeklap... Daar lag hij nevens zijnen beier De rijspap stroomde langs den vloer En Karei loeg zoo veel hij kon Wijl Sis een aardig wezen spon. 10. Maar nu, zij waren opgestaan En keken gansch verslagen, En vingen, noerstig wrijvend, aan Hun wezen af te vagen Men diend' hun toen een lekkren disch, Maar Koben, vol bekommernis, Schier dood van vrees, van schaamte en schrik. Bezag zijn' baas mot dommen blik. Toe Koben, toe, sprak Sis, schuif bij Wees zoo beschaamd niet, eet maar vrij 11. Toon trad do keizer in de zaal Waar beide zaten te eten, En sprak in vaderlandsche taal W ijl Koben zat te zweeten Hoort vrienden, 'k ben van u voldaan I)oor Sis worde in mijn hof voortaan Op iedren morgen melk gebracht, Gij, Koben, krijgt een hoeve in pacht. Gemeenzaam was hij, koddi" soms Maar tevens 't puik des adoldoms. Tarwe. Masteluin. Haver. Aardappels. Eijers. Vlas. Viggeiis. AALST 28-50 25,50 21-00 28-00 09 00 10-18 02-75 05-23 55a 65 DENDERMONDE. 27,00 00,00 19,50 22,50 09.00 05,38 02,61 00,00 ZELE 2-2,00 00,00 15.00 15,25 03,00 NINOVE 28,00 oo,oo 20,5') 23,50 LOKEREN 23,50 00,00 15,25 15,00 00,00 00,00 00,00 St-NICOLAAS 25.50 00,00 la,25 17,00 - 06,25 Rousselare 26.50 0000 19.50 23.50 C6. 7 3.60 2 GO Meu verkoopt per 105 liters, Ninove, per 100 kilos, Donderm. Aalst, id. AALST, DRUKKERIJ VAN P. DaENS.

De Werkman | 1875 | | pagina 4