MARKTPRIJZEN. ë3 Veel nijd, veel leed zonder de vriendschap is 't rijkste paleis een helle. Heb ik geen gelijk Zander, ik peis daar dikwijls op, ik; de menschen zijn hunnen eigen beul ga rond van groot lot klein cn als dat niet waar is, laat ik mij kappen, 't ls 'ne Koning die in fusie met zijn volk leeft, 'tis Sis die zijn vrouw slaat, 'l is Nelle die met haar blad twee steenen zou doen vechten, 't zijn geburen, kennissen ondereen. Laat mij spreken, Tommen ze schrijven nu zooveel over de 'werkmanskwestie met de ware vriendschap ware alles ellen: de Meester zou in zijn hert gaan cn zeggen neen, merdja dat mag niet blijven duren; mijn volk en kan alzoo niet leven alles is te duur, mijn winsten zijn groot ik ga de menschen 'nen stuiver of vier opslag geven.... En de knecht zou van zijnen kant zeggen Als ik wel werk, zal de Baas wel winnen en als zijn zaken verprospereeren, verprospereercn de mijne ook. Zander, de ware vriendschap zou den rijken zijn geldkoffers doen ontsluiten, als 'twinter wordt; ge zoud zooveel ellende niet zien. Maar wat doen er velen Potten, potten en altijd meer en meer potten cn hun pachten opslaan en den boer op den kant van den gracht zetten. Be menschen zijn hooveerdig, Tommen, ze zouden een gat in de lucht steken ze zouden eer tien tonnekes bloed spouwen als'ne keer zeggen ik heb ongelijk Ik lieb ongelijk dat woord, Tommen zou duizende krakeelen en vechtpartijen belet ten. Eu nogtans, 'ne mensch die zijn fouten bekent, is 'ne groote man. Hooveerdig, ja, Zander dat zijn de menschen iedereen om boven zij nen staal te zijn. G'hebt er zooveel, in de werkende klas, die gesnikt en £elint loopen, en thuis geen lijnwaad en aan hun lijf geen warm"slaaplijt hebben. Zou 'k mij die wereldsch eer niet vertoekken Zou 'k mijn gemak niet zoeken 'k Moet lachen, ais ik de sommeste werkmanskinderen daar zie afkomen met pritschkes en voddekes, die veel geld kosten, in plaats van een goed, deugdelijk stuk kleèragie. En wat komt daarvan Ja, Zander, wat komt daarvan Gloria-patri in 't jong ge slacht verkwisting en de zedigheid weg.... Ik kan daarvan zuch ten ik.... Wat nieuws van Spanje Tommen. Wel, 't schijnt dat er verraders rond don Carlos zitten, on der zijn generaalswe moeten 't bekennen zijn zaken slaan niet al te briljant. Maar, als ge de gazet met attentie leest, ziet ge toch dal zijn zwakheid overdreven is te Madrid vragen ze weer 20,UUU jongens binnen een teeken dat de Carlisten niet vervrozen liggen. En Pruisen, Tommen, dat moet daar wreed gaan; 'k peisde dat op zielkes avond, als al dat volk in de Kerk was Wat moet het'ziju, waar de klokken nu niet luiden, waarde kerken gesloten zijn, waar T volk den troost niet heeft van voor zijn afgestorven Vriendekes naar de Kerk te gaan. Brrr, Zander 't en es geen leven dat geen leven is maar waarom gebeurt dat om 't volk te straffen dat dikwijls zoo weinig kas van de Kerk maakt. Als g'iels ontbeert, ziet g'er beter de weerde van. 'k En zou, voor geen hesp, in de broek van dien Pruis wil len zitten, Tommen voor geen tien hespen zijn rijk zal instor- ten gelijk '11e molhoop. Den eersten Napoleon was zóó machtig en van als hij den Paus aanrandde, had hij geen geluk meer en op 'i einde stierf hij nog als een arme luis op St-Heleha. We kunnen nog aardige dingen zien. Zander, als Ons Heer ons in 'l leven laatik wil den Paus op zijnen troon zieu komen en dat nog met veel viktorie. Als wij '11e keer al zijn gevareudhe- den overdenken, 'k Heb dat overlijd lijuekes hooren uiteendoen, van't jaar 1848 af. Laat eens hooren, Tommen. Wordt voortgezet. Een felle dienstmeid. Een keukeinneid.jbiedt zich in een groot huis van Brussel aan. Madam vraagt Ge kunt de keuken doen Ja, madain, 't is mijn specialiteit. Uwe conditiën? 80 franken per maand, 't vet voor mij, den overschot, de nieuw jaars, 'ne stuiver per frank, ik alleen mogen de markten doen, eeno wassches te mijnen dienste, eens per week uitgaan, voorders mijn was- schen, licht, betamelijke kamer, enz. Maar, vroeg Madam, wat zult gij daarvoor allemaal doen? Wel, de keuken. En kunt gij 's avonds 't piano niet spelen Neen, madam, dat heb ik niet geleerd. 't Spijt mij dan kunt .go mij niet dienen. De Geuzen in België. Stemme: Vivat Oranje, IIoezek! 1. Ziet, Hoentje-pek staat weder opHourra. Hij werpt 'ons geuzen naar den kop. Hourra. OchHoentje blijf toch in uw hol, Met Leopold zijn -wij zeer wel. Hourra, hourra, hourrahourra, hourra, hourra 2. Doch Hoentje zendt hier geus en smaus, Hourra. I)ie schimpen priester, Bisschop, Paus Hourra. Die, erger dan de smaus Judas, De zielen koopen met gebras. Hourra, hourra, hourra, hourra, hourra, hourra 3. Een duivel kroop in Judas lijf Maar ieder geus die heeft er vijf. Eon geus is dan een duivels kind Wacht u te zijn der geuzen vriend. Hourra, hourra, hourra, hourra, hourra, hourra 4. "TTBelgbetrouw de geuzen nietj v^jHourra. Want zij meest al zijn hypocriet. Hourra, Zij loven Christus leer zeer fel, Maar lachen met zijn voorbeeld wel. Hourra, hourra, hourra, hourra, hourra, hourra !t Hourra. Hourra. Hourra. Hourra. Hourra. Hourra. U. Onz' Heer heeft,veertig daag'gevast, De geus vast nooit, hij eet als 't, past: Op goeden vrijdag karbonaad Vreet hij, en eijèrs met salaad. Hourra, hourra, hourra, hourra, hourra, hourra 6. Onz' Heer deed zijn gebed geknield, Lag neer in 't stof, met rouw bezield. De geus zit neder mot gemak, Bidt met zijn handen in den zak. Hourra, hourra, hourra, hourra, hourra, hourra 7. Om keizer. Karei te voldoen, Hourra. Werd Willem zwijger Roomsch-kapoenHourra! Maar om te heerschen in zijn land, Werd hij weer geus en protestant. Hourra, hourra, hourra, hourra, hourra, hourra? 8. De geuzen goten stroomen bloed, Hourra. Van vele vrienden van liet goed. Hourra. Hun oproer werd aan België zuur, Europa stelden zij in vuur. Hourra, hourra, hourra, hourra, hourra, hourra 1 9. Oül. CM.: hond op uw vulsol, gobas. Hourra. Uw wallebakkers vuil gebrasHourra O Geuzenzijt gij duivels roof, «3» ,j Laat Belgen v ré en waar geloof. Hourra, hourra, hourra, hourra, hourra, hourra"!"^ Bode der Xaverianen). Tarwe. Masteluin. I Rogge. Haver. Aardappels. Boter. Eijers. Vlas. Viggens. AALST 2S-UÜ 20-oJ 27-OJ DENDERMONDE. 27,00 00,00 i9,50 22,50 ZELI522, 50 0.1,00 1-1,00 15,00 NINOYE 23,00 OO.MO .20,50 23,5) LOKEREN 23,5.) 00,00 15,00 I5,o0 St-NICOLAAS &iJr> 00.00 15,2.°. 23,»U Rousselare 27,50 0000 19.00 24.00 Men verkoopt per 105 liters, Ninove, par 100 kilos, Denderm. Aalst, iJ. 09-00 07.09 00 00 07,08 00,00 08,25 07.5)0* 10-72 03,21 03,18 01,80 00.00 03,40 3.75 02-85 03,40 02,91 02,60 00,00 02,25 3.45 05-25 02,15 06,22 55a65 AALST, DRUKKERIJ VAN P. Daens.

De Werkman | 1875 | | pagina 4