Verschijnt alle Vrijdagen. Al wat joor DE WERKMAN bestemd is, moet yraehtwij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Molenstraat 72. Spreekkamerken. De Ami de l'Oüvrieb kost 4 fr. jaars, M. O. C. Opdorp Mr F. te G, (Sibon) heeft zijnen prijs nog niet ontvan- 4" JAAR N° 160. 12 KOVEMB 1875 De Koningin van Holland is sedert 3 Nov. door oone hevige koorts aange tast, die haar leven in gevaar stelt. In 't begin dezer week scheen 't gevaar cenig- ziiis verminderd te zijn. Er zijn openbare gebeden gevraagd, in al do kerken. Sophia Frederika Mathilda is eene dochter van den koning van Wurtemberg en geboren den 17 Juni 1818. Maandag hebben te Luik gendarmen met militianen die in verlof gingen, ge vochten. De militianen smeten stecnen en do gendarm gebruikten hunne wapens. 4 gendarms zijn gewond3 militianen en de vader van een hunner; deze laatste, zeer gevaarlijk. Dronkenschap schijnt de oorzaak van dit pijnlijk tooncel geweest te zijn. Van de Meersche, de dief te Dender- monde, is veroordeeld tot jaar gevan; en 5 jaar onder surveillance, ,0 CrniTIKBE». Vorig Raadsel: Stadhuis. Opgelost door ®lel de Posl of ,e ||H,S Rebraclit«,50 's Jaar*. M. Reeschot, vderder, Moorslede. Vooraf betaalbaar. Rome. Men spreekt reeds te Rome van den 21 Mei 1877. Dan zal Vader Pius IX 50 jaar Bisschop gewijd zijn. Met Gods bijstand, mogen wij verhopen dat dit Feest in gunstiger omstandigheden zal plaats grpen, dan welke wij thans beleven. Frankrijk. De Fransche Kamer is maandag geopend; vooraleer hun werk xe eginnen, zijnde Gedeputeerden Gods bijstand gaan afsmee- ken, en hebben gebeden bevolen gansch Frankrijk door. Voor d'eersto maal werd in de Kerken gezongen Uominc salveui fac republican. Duitschland. De Duitsche gazetten drukken de vrees uit dat al de Katholieke I'rocessiën en beè wegen nu in Duitschland gaan verboden worden— Z'harïïlelcn menschlievond in Pruisenzoo werd de Deken Knrowski uit 't Bisdom Posen, d'ander week, ten half vier 's morgens van gevangenis veranderd. In 't Aartbisschoppelijk paleis van Koulen.door de policie genomen, is sedert eenige dagen een wacht van soldaten gekomen. Heiligen Vader, schreven de Duitscliers aan den Rhijn, in hunne bijeenkomst van dees jaar wij aanzien het als nzo plicht U uit gan- schor hert te danken voor de wakende zorgwelke Gij aan ons Vaderland wijdt, en U, in deze woelige dagen, de verzekering te ver- nieuwen, dat wij Uwe vermaningen zullen volgen, en dat uwe leering en beslissing in punt van Geloof en Zeden, ons steeds oen licht zijn zal, zoowel voor het bijzonder als voor hot openbaar leven. Voor uwe voeten geknield, vlagen wij'uwen Vaderlijken Zogen voor ons, voor onze Familiën en voor ons Duitsch volk. Te Fulda zijn de vijf laatste Paters Franciskaners ten 8 ure 's avonds door de Policie uit hun huis gehaald en buiten de stad geleid. Achter hunnen rug werden Kerk en Klooster door do Wet gesloten. D'ander week, na 12 ure 's avonds, lieteen wel gekleed jongmensch aan den koster van Aide kerk vragen om in de groote Kerk zijne jubilé.- gobcdeu te -mogen doen. De Koster deed hem de Kerkdeur open, ging dan weer naar huis, doch keerde terug, ongerust zijnde wegens den vreem deling. Hij opende, trad stil de Kerk binnen en wat zag hij daar de vreemde heer die bezig was met eene offerkist te openen. Geen schoon spreken hielp, do Koster wilde van geen pardon hooren, maar sloot den dief in de Kerk en liep orn hulp. Binst dien tijd klom de dief de trappen op, ging langs do daken op, en meende langs een klein torentje lö voet hoog/zich zachtjes te laten afglijden,als hij bij de achabernak werd gepakt en aan de poli'ie overgeleverd. Moge dit voorval, zeggen onze Duitsche konfraters, tot waakzaamheid en vooruitzicht opwek ken fi0 hulpbisschop van Guesen, die voor t wijden der II. Oiie tot 9 maanden aovang veroordeeld was, is verleden week aangehouden en iiicokerkei d. De llH. Oliën voor de zieken wijden is dus cano misdaad Iu=Pruisen'God beware alle christcne ihensciien van zulke dwinge- ^Spanje. De Oarlisten zijn kapot. Door wie wordt dat geschrc- vet"? Door Madrid. Dan zullen wij nog vat wachten, want uit Madrid zijn reeds zoovele leugens gekomen. .Man bevestigt uit ander kanten, dat't volk uit de Provinciën, waar Carlos heerscht, rol moed 1 en betrouwen is. En als de Cariisten kapot zijn. waarom dan nog 3ü,(J0ü I man vragen Te Madrid is groote oneenigheld-. België. Dijnsdag zijn de Wetgevende Kamers geopend. Laat ons hopon dat alles wel zal gaan, in vrede, tacem, ze zingen 'talie zondagen in d'hoogmiswanneer zal die vrede toch eens komen Als de monschen van goeden wil zullen zijn. D'Engelen zongen het op de gehorte Christi. In Juni 1870 moet cr gekozen worden in de provin ciën Antwerpen, Brabant, West-Vlaanderen, Luxemburg en Namen. Onze Kerk-Ceremoniën verschilden een weinig met die van Rome# Dit gaat nu veranderen; van Kerstmis af zullen de Ceremoniën van Lof, Doopsel en Berechting geschieden juist gelijk to Rome. Verstaat welde Ceremoniën. I)e Geloovigen zullen deze veranderingen eerbiedig aan vuurden, maar windbuilen, die 't weinige wat zij van hunne Religie wisten, vergeten hebben, zullen durven spotten.,., 't Gaat ordinairlijk alzoo de domheid spot. KEVEREN-WAAS. Maandug laatst heeft alhier de plechtige prijsuit- deuling der Zondagschool plaats gehad, (iroolsch was het om zien, wanneer de jongens en meisjes ten getalle van 1300 onder liet geleide hunner mees ters en meesteressen, in welgesehiktc orde en in rang zich als prachtige legerbenden naar de Kerk begaven om het H Misoffer bij te wonen. Na het Evangelie beklom de heer G. Cobbaert, ouderp. van O. L. V. Kerk te 8t- Nieolaas, den predikstoel hij schetste met welsprekendheid de voordcelen eener goede opvoeding af, en deed hei kwaad zien dat voortspruit door het bijwonen van goddelooze scholen. Hij maande de oud"is aan om hunne kin deren zoo op te kweeken dat de ziel veredeld en het ligchaam tot een nuttig en sterk werktuig derzelver gemaakt worde na de bewijzen, en de middelen ,om dit doel Ie bereiken, gegeven te hebben, vergelijkte hij de kinderen aan eene jeugdige plant die moet gesnoeid en geleid worden De oudei'6 moeten den worm dempen die van jongs af de harten knaagt en aanport tot misdi ij- ven die moeten tegengegaan worden door christelijke vermaningen. De kin deren bootsen na, daarom zullen de ouders alles uit hun huis verwijderen wat tegenstrijdig is aan Gods geboden en bijzonderlijk het goed voorbeeld geven. De redenaar bedankt de heeren Geestelijken der parochie voor hunnen onver- moeibaren iever tot hel in sland houden dezer loffelijke inrichting en moedigt hen aan alzoo voort te werken hij prijst de weldoeners dezer school die, hetzij door gezag, hetzij door giften of medewerking hunnen bijstand vcrlce- nen en zoo door hunne wereldlijke schatten de homels.ehe afkoopen, de mees ters en meesteressen looft hij op eene treffende wijze zegeningen in hunne tijdelijke belangen, hierboven schitteren als sterren aan den Hemel Na do mis worden de prijzen, die in boeken en kleedings'.nkken bestaan, uitgereikt. Elkeen is le vredeu gesteld, iedereen ontvangt eene beloomngboven de ken nissen die hij verkregen heeft in godsdienstig onderwijs en wetenschappelijke vakken. Wat edelmoedigheid, wat vreij.d Ik heb d kwijls mijne moeder liooren zeggen dat omtrent de groole feestda gen, er nl'ijd ongelukken cebeuren. Is dit supersti ie 1 Ik weet het n etmaar wat ik geloof, dat de duivel zich wel onledig houdt en alles in 'l werk stelt oin den g'aijs dier dagen verdoovon. Tot slaving van mijn gezegde, luis tert, a. li. b. Zaterdag voor Allerheiligen werd in eeue naburige gemeente eenen zeer gekenden dionkaard op hel geuzenkerkhof begraven dicht legen de vcns'er ecner hérberg. Eene goede plaats hij zal er de glazen misschien nog hooren klinken, maar van 't geliefkoosde nat toch niet meer kunnen pro

De Werkman | 1875 | | pagina 1