Waar hoogmoed 1 Maar de 60 agenten bleven voor het kruis staan. Dan gaf de Bisschop een teeken, het kruis werd omgekeerd en de Geestelijkheid moest terug, de kerk in 'I Is droef, als, in een christen land, het II. Kruis met geweld in do kerk wordt teruggedreven, als hel teeken onzer Verlossing op straat niet komen mag. 't Is droef, 't is bitter om denken ten eersten, om de schande, en ten tweeden om hetgeen erop volgen moet. Wie is er toch door diè Processiën hel minste gehinderd? Die niet wil meegaan, dat hij thuis blijve; die het niet zien wil, dat hij d'oogen sluitc; de brave menschen moeten zoo dikwijls hun oogen sluiten voor ander dingen die op straat gebeuren. Maar, moeten zien dat in een christen land, de straat voor alleman is, behalve voor 't Kruis, dat is hartverscheurend Laat ons, door meer iever en vlijt, uitboeten wat in de stad Luik is geschied laat ons bidden, Vrienden, opdat die openbare bclèediging geene straften over Belgenland trekkclaat ons, met de grootste zorg, ons Geloof bewaren 't is kostelijker dan al 't goud der wereld laat ons werken voor ons Geloof, door 't verspreiden van goede schriften, endoor eene krachtige verdediging als't pas geeft wie weet het! misschien zal onze standvastigheid hier ook be proefd worden, gelijk in Pruisen en in Zwitserland; zeggen wij van nu af, gelijk onze Broeders uit die laudenliever de boet, lie ver 'i gevang, liever den dood, dan ons van d'lleilige Kerk te scheidenTrou aan den Paus,, irou aan God, tolterdood Schipbreuk. Lit Borkum wordt het volgende meegedeeld over de schipbreuk van een hollandschen schooner. Ten 9 ure 's morgends strandde dit vaartuig op de Brouwersplaat, slechts 130 meiers van 't strand. Ten 12 ure bood het schip nog weer stand aan de golven, die haar schuim tot aan de toppen der mas tenwierpen. De zes man der ekwipagie waren op liet achterdeel van het schip gevlucht, waar zij handenwringend en in vertwij feling zich aan het eene of andere touw of houtwerk vastklemden. Een kwartier later viel de groote mast, waarna de bemanning, langs het dek kruipend, zich naar het voorste gedeelte van 't schip begaf. Nauwelijks daar gekomen, brak ook de andere mast. In doodsangst trachten de ongelukkigen, op hun buik en met de handen zich vasthoud'endë op de kajuit te klauteren. Een die een betere plaats scheen te zoeken, kroop van 't een eind naar 't andere, terwijl een stortzee hein van 't dak de kajuit wel tien voet ver over boord slingerde. Na eenige minuten spoelde een andere baar de kajuit met de 5 overige personen ook overboord. Eene geweldige golf wierp de kajuit met de 3 mensehen een paar maal het onderste boven, en weer waren drie man verloren. De beide overgeblevenen zochten zich op de balken te redden. Zij dreven zoo een eind langs 't strand, waar zij waarschijnlijk, door andere balken verpletterd, den dood gevonden hebben. Volgens een telegram, van zondag, uit Dover verzonden, zouden 13 schepen gezonken zijn, gedurende het onweer van den vorigen nacht. Hierdoor zouden 40 lot oOpersonen het leven ver loren hebben. De Standard van zijnen kant meldt, dal het geiucht der schipbreuk van dertien vaartuigen, bij Dover, niet bevestigd wordt. Verschillende schepen zouden alleen hun touwwerk ver loren hebben. Door 'l onweer van gepasseerde week zijn te Parijs 10,000 schoorsteencn omgewaaid, 80.000 ruiten gebroken, 200 boomen ontworteld men rekent de schade op 300,000 fr. In Zwitser land is 't getal uitgerukte boomen onberekenbaar de telegraf- palen en ijzerenwegen hebben er veel geleden. In Zweden gaan z'een nieuw schavot-maken er komen ie veel moordenaars. Parijs krijgt een onderaardsohen spoorweg. Voorloopig van het station te Courcelles, langs dat van St. Lazare, de Opera, de Square Monlholon eu het Noorderstation, naar de place, du Cha teau d'Eau, In bijna allo plaatsen van Rusland en Polen worden gelden ingezameld voor de opstandelingen in Ilerzegowina, wel een be wijs dat de Regeering voor de opstandelingen is, daar zij anders iels dergelijks zoude beletten. De stad Moskou gat 30,000 II. In hel zuiden van Rusland is dit jaar de oogst zoo slecht uitgevallen, dat de boeren geen voedsel voor het vee hebben. De prijzen van het'vee zijn daardoor zeer gedaald. Voor 13 en -10 fl. worden ossen en koeien verkocht. Ter waarschuwing, van lieden, die wat al te vlug zijn met' het teekenen van hun naam in schijnbaar kleine aangelegenheden moge hel volgende dienen-Een koopman te Londcp ontving verleden week een pakje, waarvoorhij zijn naam in een register moesi teekeneu, wat hij deed zonder er aan te denken misschien. Kort daarop nu bleek het,, dat lnj in plaats van een verklaring- van ontvangst een schuldbekentenis van 233 pond sterling.had amt, daar naakt de val geteekend, die de oplichtfer natuurlijk terstond te gelde hiöi ee- maakt, om verder spoorloos te verdwijnen. Er is te Roubnix eene bende jonge kerkdieven g'aneteerd- Eender aanleiders was 8 jaar, een andere 9 jaar en half niet ver van daar heeft een dronken man zijn kind tegen een en muur doodgeslagen en in Holland zijn er drie ongelukken gebeurd, ten gevolge van dronkenschap 't is'tc Deventer; Zon dag vond men er in de buitengracht 't wijf eener vrouw die veel dronk en maandag werd de'hoed van een houtzagersgast, 'non Tempelier, in de IJsel gevonden, terwijl zijn persoon lot nu toe weg blijft en t' Amsterdam zijn vijf huzaren uit den provoost ontsnapt, drie zijn gepakt, d'ander loopen nog in dezelfde stad zijn d'ander week zes persoonen subiet gestorven de Koningin van Holland is genezen en Sisken schrijft ons niets over de situatie langs zijn kanten. Werid zu Eulcnberg, aanstaanden schoonzoon van Bismarck, ligt met den tijphus. Er zal l' naaste jaar, te Philadelphia, 'nekaas te zien zijn, wegende 13,000 kilos. Hij zal kosten 90,000 fr.... Men weet dat in 1876 in voornoemde Amerikaansche stad eene wereldtentoon stelling is. Ze spreken te Brussel van een studenten congrès. Elk zijn werk, jongens, dan worden de koeien ook gewacht. De groote menschen om de wet te geven en gij, om neerstig teleeren. Uw zaken staan niet lë briljant. Op 370 zijner dees jaar 128 gebuisd... Maar wat is't de wereld loopt verkeerd slaks moeten de- voer- mans in 't gareel en de peerden met de zweep in den poot. Er is in de Belgische Kamer gehandeld over de Gendar men men kloeg dat er in Vlaanderen zijn die ons taal niet ken nen, dat men te veel moeielijkheden maakt om de gendarms te laten trouwen een ander Lid stelde voor van de maat vereischt om gendarm te worden, te verminderen Men heelt ook ge sproken en men spreekt nog van de bijstand-ter-woonste. Als een man van Denderleeuw, b. v. naar Brussel gaat werken, en hij valt er ziek, dan is die kost ten laste zijner prochie 9 jaar lang. Die termijn zal waarschijnlijk tol3 of 4 jaar verminderd worden. Zaturdag is te Gent de statiebediende Van Zele, oud 30 jaren, weduwenaar met kinderen, door den exprestrein uit Brus sel gedood. De man ging over de rails, voor zijnen dienst. De inschrijvingen voor de nationale milicie^ lichting van 1876, zullen ten stadhuize beginnen op 1" december aanstaande, om te eindigen den 31 derzelfde maand. Ter dier gelegenheid roepen wij vooral de aandacht der milicianen in op de volgende schikkingen der wet van 1870. «De ouders of voogden derg'enen. welke zich willen doen vervangen, moeten voor *1 Februari aan het departement van oorlog hunne aanvraag zenden, vergezeld van eene kwiltantie, voor de storting der som van 200 francs, in de kas van den ontvanger der registratie van hel ressort hunner woonplaats. De- stortingen worden ontvangen, te beginnen van 2 Januari van elk jaar, voorde milicianen der nieuwe lichting. Na den 22' zullen zij niet meer ontvangen worden. Bij gebrek aan gemelde storting, vervalt de miliciaan van hef recht zich te doeu vervangen, met alleen door het departement van oorlog,, maar zelfs op elke andere wijze. Dit moeten de belanghebbenden vooal goed in aandacht nemen, welke zouden genegen zijn te geloovcn, dat de storting van 200 frs alleen is voor degenen, welke zich door liet departement van oorlog wenschen te doen vervangen. HeiHyschendenis te Getnbloets. Wij lezen in den Fcho de Namur Verleden zondag zijn verscheidene knopen van 10 tot 11 jaren oud, in.de kerk van Gembloers gedrongen, op een oogenblik dat er zich niemand aldaar bevond zij hebben het tabernakel geo pend en er ongeveer vijftig gewijde hostiën uit genomen; Na dien heiiigschendönden diefstal hebben zij liet tabernakel weêr gesloten; en alles-op zijn plaats hersteld. Wat de hostiën aangaat, deze hebben zij'gedeeltelijk opgeëeten, in den wind en zelfs in het vuur geworpen. Men heeft er gevonden in de assche van den haard bij cenen der plichtigen. Die kleine ellendigen hebben hunne heiligscltendenis met de grootste koelbloedigheid gepleegd. Het gerecht onderzoekt. Wij zullen heden niets meer van dit duivelachtig werk zeggen,- of wij willen ons de echo-niet maken van al-de geruchten welke hierover te Gembloers in omloop zijn. Wanneer dit schandaal hetwelk de gansche bevolking met af grijzen beeft vervuld in volle-daglicht zal staan, zullen wij beter in staat zijn te zeggen, aan welken boom men die vruchten van' goddeloosheid moet toeschrijven.

De Werkman | 1875 | | pagina 2