Zelden wordt rijk, die t kleine niet acht. srhieJ was, deed liij Catarina op 't tribunaal komen en vroeg haar eene laat ste maal of zij 't Christen Geloof wilde verzaken. Maar Catarina begon hem de waarheid van 't Geloof uit te leggen. Kr en valt hier niet te preken, riep de Rechler, met zijn botste stem, wilt gij ja of neen, d'afgoden aanbidden Neen. was de gedecideerde anlwoord. Er stond daar een groot wiel met pinnen gereed. De Rechter gaf een teeken, men greep Catarina vast en bond haar averecht op dit wiel om haar teer lichaam door de pinnen te doen ver scheuren. Maar, God deed een mir akel en 't wiel brak. Trien Itan bekeerden ze zich alloraaal, zeker? Tonia. Zen doen Do Rechter sprak tot den beul: Neem uw slagzwaard! Catarina bad devotig d'handen te samen het zweerd ging iu d'hoogle, viel mot 't scherp in haren hals en haar hoofd rolde voor de voelen van den Rech ter, terwijl haar heilig lichaam vol bloed ineenzakte, en hare ziel door zingende Engelen in den [Iemel werd gedragen. Trien. Heilige Catarina, bid voor ons. Tonia. Amen Z'heeft haren Hemel wel verdiend, niêwaar Trien. (Wordt voortgezet). Maandag morgend bracht men te Brussel in 't gasthuis twee lijken, cenen knecht en eene meid die versmacht waren. Maandag is te Gent de gulden bruiloft gevierd van den heer notaris De Backere. Het lijk van Joset Buyens, 52 jaar oud, landbouwer te Mater, is, den 27 dezer, te Oudenaarde uil het water getrokken. Men denkt dat liet lijk reeds 8 dagen in 't water lag. Er zijn ons uil Aarscliot drie muziekstukjes gezonden, welke zullen beoordeeld worden. De slomdoovcn van België waren Zondag aan een banket vereenigd, voor den verjaardag der geboorte van wijlen den Eerw. Priester de l'Epée, stichter van 't instituut der doofstom men. TAntwerpen is een vrouw gestorven, ten gevolge van mis handelingen door haren man. 'l Mensch was maar 27 jaar oud.... Wal miserien toch wat miseriën En hoe komt dat Meest dooi den drank l De firma Brothley, te Verviers, eischt eene schadevergoe ding van 300,000 franken van een Brusselsch financieel blad, La Finance, omdat het medegedeeld heetl dat deze firma hare beta lingen staakte. 't Spreekwoord zegt Als 't vriest op Catarinasdag, zulks dertien weken verwachten mag. Wij zullen 't nu afwachten, in d'hqpe dat de wel hebbende mensehen hunnen plicht zullen doen en de kassen van allen ouden pieterman zuiveren, 't Is beter te mogen geven dan te moeten vragen d'arme menschen zijn mijn liefste vrienden, zegt Ons Heer en hoe zullen de gasten ten oor deel staan pruimen, die nu harteloos zijn voor hunne noodlijden de broeders, die hunne koffers vbl geld, hunne kassen vol deksel en kleeding in abondance hebben, en d'arme schaapkes bibbe rende van koude en bleek van honger, voor hun venster zien loopen. ..Menschen, menschen, alles vergaat, de dood komt, ge zijt uw schatten kwijt geeft dus in tijcis, neigt uwe harten tot de gcbreklijdende, en ge zult 'nen balsem in uw gemoed voeleu rollen en t zal daarboven aangeleekend staan, tegen dat gij af komt. J) ia.ii Hoe stout toch Te Luik wandelde 's avonds een heer op den boulevard, toen hij door eene vrouw gevraagd werd hoe laat het was. Hij trok zijn horlogie uit, maar de vrouw greep hem deze uit de hand en vluchtte er meê weg. De man liep achterna en haalde de diefegge weldra in, ontnam haar de horlogie en leverde de vrouw, in d'handen der policie. De goeverneur van Namen is naar d,'eeuwigheid, id. de on dervoorzitter der Welgevende Kamers van Frankrijk. SPANJE. D'andcr week had er rond Pampeluna een hevig gevecht plaats, dat 7 uren duurde. De Carlisten moesten eenigc positiën ontruimen, doch verloren maar 100 man, terwijl van de Alfonsistcn 900 man bleven, waaronder 14 officiers. De officiers van 's Koningsstaf te Madrid hebben bevel ontvan gen zich gereed te bonden, om den 9 December naar 'l oorlogs- tooneel te vertrekken. De bergen in Guipozcoa zijn met sneeuw bedekt. Ontploffing. Vrijdag morgend heeft in de droogerij der bus- kruidfabriek, van Augoulème eene ontploffing van 2,000 kilos buskruid plaats gehad. De schok geleek op eene aardbeving en werd lot in de verste wijken van Augoulème gevoeld. Er bevonden zich slechts twee werklieden in de droogerijzij hebben' er eeir verschrikkel ijken dood gevonden. Hunne lidmaten werden' gedeeltelijk, deerlijk van een gescheurd,gevonden in eene aanpalende weide andere deelen worden in de rivier opgezocht. Builen de droogerij die ganseh vernietigd is, hebben de overige gebouwen van de fabriek weinig geleden. pit Weéncn wordt als bepaald zeker medegedeeld, dat eene gewapende interventie in de opgestane Turksche provinciën bin nen kort te wachten is. Zij zou met toestemming van Turkije,- onder de uitdrukkelijke goedkeuring der mogendheden, door Oostenrijk worden ten-uitvoer-gelegd eu zoolang duren, totdat de rust volkomen hersteld en een toestand, die een herhaling der Rustverstoring verhindert, ingevoerd zou zijn. Er is te Vaison, in Frankrijk, 'nen horlogiemaker vermoord in zijnen winkel. Eene doolslomme vrouw is als vermoedelijke pleegster der misdaad aangehouden, alsmede haar man, iusgefijk* j doofstom Prins Alexander van Holland is dander week te Brussel geweest en bezocht er het stadhuis 't is den eersten keer sedert 1830 dat een Oranje-prins hel Brusselsch stadhuis bezoekt. Hertog van Modena, broeder der gravin de Cliambord, is overleden en laat zijne kolossale fortuin, 30 millioenen florijnen, ten deele achter, aan prins Lodewijk van Beijeren, aan don Car los en aan de gravin, zijne zuster. Te Tarbes, in 't zuiden van Frankrijk, is vrijdag nacht het huis van den kruidenier Barrère afgebrand, met het ongelukkig gevolg dat drie vrouwen, namelijk vrouw Barrère, hare' dochter en eene werkvrouw in de vlammen omgekomen zijn. Voor de assisen in liet departement du Lot stond voor eenige dagen terecht Sophie Gautier, met zekeren Bouyou, ge trouwd, wonende te Bourg,waar het echtpaar een herberg hield. Zij werd beschuldigd 7 barer kinderen, benevens een kleindoch ter, vermoord te hebben door middel van naalden. Zij had tien kinderen, van welke er zeven beneden het jaar gestorven waren i doch de justicie vatte eerst argwaan tegen haar op, toen haar kleindochter, een kind van negen maanden, den 22 Junrjl. plot seling overleed, op een oogenblik dat de vader, zoon van vrouw Bouyon, op sterven lag. Het lijk van de kleindochter werd opge graven en het onderzoek heeft tol de ontdekking geleid van mis daden, waarvoor men geen naam weet te vinden. Het kind had twee stopnaalden in den buik, die er eenigen tijd moeten ingeze^ ten hebben, voorts een stuk van een breinaald, later in 't lijf ge stoken, en het andere gedeelte *van de breinaald in de richting van het hart, waarop de dood onmiddelijk moet gevolgd zijn. In het lijk van het laatste kind van Sophie, dat insgelijks was opge graven het kind was den 15 April van dit jaar, vijf weken oud, gestorven, vond men vier naalden. Sophie bekende dat zij bei den haar kind en haar kleinkind vermoord had doch zij ontkende hare zes andere kinderen van kant gemaakt te hebben. Tot den moord van haar kleindochter schijnt ze, hoewel zij zeer welgesteld was, door hebzucht gedreven te zijn. Het kind moest sterven voor de vader haar zoon om een gedeelte van diens vermogen, ten nadeele barer schoondochter, d'ie zij verfoeide, te kunnen erven. Haar laatste kind heeft zij vermoord, omdat dit haar hinderlijk was in het losbandig leven, dat zij sedert hare jeugd geleid bad. Sophie was voor de tweede maal getrouwd. Er rusten zware vermoedens op haar, dat ook haar eerste man hei slachtoffer van haar moordlust is geworden. Zij. is ter dood ver oordeeld. Verzachtende omstandigheden konden hier niet in aan merking komen. Toen het monster haar vonnis vernomen had, keerde zij in de gevangenis terug, waar zij zich met graagte aan het haar toegediende maal zette. Ze is een mager, klein,"slang achtig wijf van eerst 42 jaar, die zich met zekere dierlijkheid weet uit tc drukken ofschoon rijk en nauwgezet op haar zaken, leidde zij een schandelijk lichtzinnig leven. Er is in een Fransch dorp, te Courmonterral, een drievou dige moord gepleegd. In die gemeente leelde eene geachte fami lie van spaansche afkomstwoensdag avond gingen verscheide1 personen in dit huis, waar zij 2 vrouwen en 2 kinderen vonden de vrouwen werden met dolksteken vermooid, de kinderen ge spaard juist- kwam de man thuis de moordenaars doorstaken lien met 12 dolksteken, waarna zij heel het huis doorzochten en de deursloten. De twee kinderen bleven 14 uren bij de lijken hunner ouders. Het oudste, 6 jaar, gelukte erin donderdag mor gend eene venster te openen en dé geburen te roepen. De drie slachtoffers zijn vrijdag begraven geheel de bevolking was in de begrafenis. f Bij Meppel in Holland heeft men op den straatweg:eene bejaarde vrouw zonder beencn in een wagentje gevonden z'is daar achtergelaten door eenen harakkentroep. Dc vorige viee-president later presidentvan de Noord- AmerikaansChe Unie, Andrew Johnson, was zooals men weet, in' zijn jeugd kleêrmakersmaatje. De verleden week overleden vice- president, Henri Wilson, begon zijn loopbaan als boerenknecht, werd vervolgens schoenmaker, dan reporter en journalist,lid van de Kamer van Afgevaardigen, lid van den Senaat en eindelijk- vice-president van de Unie. Spreekkamerken. Oolv. 2,50 van M. C r jote Brussel, voor 1875-76. Wie zendt ons de Werkman van 15 October 1875, 'k zend hem sito> 'nen almanak.

De Werkman | 1875 | | pagina 2