De nacht lijk verrast terwijl zij bezig waren met elkandci door vroolijk gepraat te vermaken. Doch andere lijken werden naar omhoog getrokken, die vree- selijk verminkt-, verbrand, verpletterd waren, want de ontploffing die zoo hevig was dat zij boven den pot en eenige minuten in 'l ronde gehoord werd, had aanzienlijke instortingen veroorzaakt. De reddingswerken werden spoedig ingericht en met veel be hendigheid geleid; de werklieden welke nog leefden, maar die eilaaszeer zwaar gewond zijn, werden onmiddelijk boven ge bracht. Wij achten het onnoodig hier een dramatisch tafereel op te hangen, door de hartverscheurende tooneelen te beschrijven die aan'den ingang van den put plaats hadden, waar geheel de be volking van Fiameries bij.de ophaling deF lijken aanwezig was. Deze tooneelen kan iedereen- zieh gemakkelijk verbeelden daar waren moeders, eehtgenooten, zusters, broeders, kinderen, die zich allen, onder het slaken van hartverscheurende kreten, rond de lijken verdrongen, welke men poogde te herkennen Welk hartverscheurend'schouwspel boden de rampzalige buisgezinnen aan, die zoo plotseling in den rouw gedompeld waren De onderzoeksrechter en de substituut van den prokureur des konings van Bergen, hebben zich onmiddelijk ter plaatse bege ven, waar zij reeds voor de ingenieurs der mijnen waren aange komen, die een onderzoek hebben geopend. De koolmijn, waarin de ramp heeft plaats gehad, is een der best verluchtte van het land, on men gelooft over het algemeen aan eenc onvoorzichtig- heid'doer een der werklieden begaan, ofwel de uitbersiing van grauwvuur moet eene der zoodanigen zijn geweest, waarvoor alle voorzorgen nutteloos zijn. Het bestuur der Cliarbonnages Deigns heeft reeds maatregels genomen, ten einde de zoo diep beproefde huisgezinnen ter hulp te komen. Bij het ter pers leggen verneemt het blad, waaraan wij dit ver haal ontleenen, nog de volgende bijzonderheden Het getal der slachtoffers is 122, waarvan 111 mijnwerkers op den-slag gedood werden. Er waren dezen inorgend nog vier lijken-welke nog niet opgehaald waren'. Van de 11 gekwetsten zijn er verleden nacht 2 overleden, en de toestand der 9 overigen is zeer gevaarlijk. Van de slachtoffers behooren-110 lot de gemeente Frameries, 3 lot La Uouvene en 9 tot Eugies. Onder het algemeen getal be vinden zich 11 vrouwen en jonge meisjes. Alles is verbrijzeld op de plaats der rainp, waar insgelijks verscheidene peerden gedood werden. In 1848 had in denzelfden put, doch natuurlijk op eene mindere diepte, eene uitbersting vai. grauwvuur plaats, waardoor 96 per sonen bet leven verloren Van 1848 tot 1874 had er geene enkele ramp plaats. Verleden jaar maakte eene nieuwe uitbersiing negen slachtoffers. Men verhaalt dat een der drie werklieden, welke er in gelukt zijn te ontsnappen, in eenen adem tol op de markt van Paturages geloopen is, waar men hem legen hield en ondervroeg doch zon der antwoord le bekomen. De ongelukkige werkman was als met zinneloosheid geslagen en geheel den linkerkant van zijn aange zicht was verbrand. Op bel oogenblik dat de ramp plaats had, bevonden zich in den put ongeveer 350 werklieden, doch meer dan 200 werkten onder eu boven de gaanderij waar het grauwvuur uitberstte. Men heeft ons een huisgezin genoemd, waarvan alleen nog eene arme oude vrouw overblijft: Vader, moeder en vier kinderen vonden den dood in de koolmijn. Eene andere vrouw heeft voor de derde maal haren man verloren; de twee anderen zijn op de zelfde manier aan hun einde gekomen. Verdere inlichtingen: Verscheidene huisgezinnen zijn wreed beproefden tellen tusschen de slacht offers, twee, drie, ja zelfs tot vier ledèn hunner familie. Van de twintig hui zen zijn te Ki amenes er vijftien de vensterblinden gesloten, ten teoken van rouw 'en de neerslachtigheid is algemeen in de gemeente. Al de lijken zijn in met alle haast verveeruigde doodskisten, gelégd en naar hun huis gebracht: dit geschiedde gedurende den nacht en bij middel dei- wagens van de koolmijn. Men kan zich gemakkelijk de hartscheurende too neelen verbeelden, welke gedurende dien noodlottigen nacht p'aats hadden. De dooden waren over het algemeen niet onherkenbaar; verscheidene waren-vei schrikkelijk verbrand en deels- verkoolddoch verscheidene waren gestikl en slechts opgezwollen. Op eene schuinschle heeft men een veertigtal koolmijnwerkers versmacht gevonden, welke um zoo te zeggen, de eene op den andere lagen, waarschijn lijk hebb-n deze de vlucht willen nemen en heeft hun op eens de lucht ont broken; Wat echter zonderling is, men heefl de lampen, welke door de ver schrikte mijnwerkers waren achtergelaten, onuitgedoold terug gevonden. Indien deze werklieden op hunne plaats waren gebleven,- zou er hun waar schijnlijk niets zijn overkomen. Doch wie zou zijne tegenwoordigheid van geest benouden op zulk oogenbük. Üe begrafenis der slachtoffers had verleden zaturdag, ten 8 ure, plaals. T-oen men bezig was met het ophalen der lijken, vernam een brave kool. s: verdacht. mijnwerker, dat zijne eeltige dochter, een kloek lUjarig meisje, zich tussen de slachtoffers bevond Ten prooi aan de diepste wam.oop, daalde de man in de mijn af, ten einde zijn kind te zoeken Beneden gekomen keerde liij 15 tot' 20 lijken-om, tot liy er een vindt, dat hij doet boven balen; doch bij bet dag licht bemerkt de aruie vader, dat nij zich bedrogen heeft, liet lijk dat voor hem ligt is dat van zijn kind niet. tiij daalde onmiddellijk terug u£ en zocht op nieuw, tot bij eindelijk bet lijk aantrof van zijne ongelukkige dochter. De peuis machteloos de tooneelen ie schetsen, welke er "plaals giijpen bij elke oplialiug der lijken. Sederi donderdag bevinden zieh de ingenieurs van het bestuur der mijnen, onalgubroken ter plaatse. Zaturdag morgena zijn MM. de minister van open bare werken, de gouverneur van Hein-gauw en den algemeeuen inspekteur der mijnen te Frameries. De gemeente Frameries heeft heden een allerdroevigst uitzicht, in eene harer stralen vindt men van de twee ünizen er telkens een gesloten. Het onderzoek wordi voortgezetdoch het zal zeer moeielijk zijn de oorzaak der ramp ie weten te komen De naasimjstaande getuigen zijn allen dood, en de gewonden herin neren zich volstreki mets. Er zijn nog drie of vier mannen begraven, onder de overgroote instorting der werken. Zaturdag-morgend heeft men. de doode peerden opgehaald. Er is vau aile kanten volk naar Frainarics gestroomd om de lijkplpchtig- heid «Ier slachtoffers bij te wonen De geesielykhenl begaf zicli naar net üms van eiken doode en de .doodkisten werden ter kerk gedragen. Men baalde al- zoo al de lijken «ener suaat bij elkander, men hiel de hjk/augen aan. en de begrafenis had plaats, waarna men de lijken eoner andere straat aanbracht. Ganscli de bevolking woont die plechtigheden bij en het geween en geklaag zijn waarlijk hartverscheurend. Op het kerkhof van Frameries heeft men een graf gemaakt van 20 meters lang. M. de Rotschild, bestuurder der belgische koolmijnen, heeft 10,000 iv. gezonden voor de huisgezinnen der slacli offers. ln het dep. van de Maas ia Frankrijk zijn vele wilde zwij nen onlangs zijn er in 't bosch van Lignij, niet ver van Bar-le- Dua, door een gezelschap jagers in vijf dagen lijd 19 geschoten. Men vindt ze in kudden van 30 en 40 stuks. Op eenigen uren afstands van Roubaix, in het dorp Wil- lems, is een vreeselijke misdaad gepleegd. Twee stil levende stokoude menschen. Louis en Josephine Delvalle, broeder en zus ter, zijn met messteken vermoord In hun woning gevonden. De man was 80 de vrouw 77 jaren oud. Diefstal is de beweegreden geweest tot deze afschuwelijke misdaad. In het Alexandra-paleis is een tentoonstelling van jacht-en andere honden geopend 1200 houden zijn tentoongesteld het bedrag der prijzen is 12,000 gld. Een 33 jarige Amerikaan, Thomas, heefl te Bremerhaven een seüip in brand gesteken, waardoor rond de 100personen zijn omgekomen; de begrafenis zegt men, was wreed om zien 30 wagens met 43 lijken en 4 kisten met gevonden ledematen trokken van hel hospitaal door de stad naar het ke'rkhot, waar 50 graven waren gereed gedelfd. Eene ontelbare menigte volgde de stoet en op 't kerkhof werd eene lijkrede uilgesproken, waarin de ver achting werd uitgesproken tegen de menschen zonder geloof aan God en eeuwigheid. De moordenaar is gewond en wil zijn eigen kapot maken. Hij wordt streng bewaakt. Een spoorwegramp heeft zondag plaats gehad op de linie van Wcenen naar Piaag, nabij Scharzenau. Een gansche reizi gerstrein is van eene zeer groote hoogte naar beneden gestort, ten gevolge eencr ontriggeling der lokomotief. Negen reizigers werden op den slag geaood en meer dan zestig anderen bekwa men ernstige verwondingen, Landzwervers m-iken rond Eecloo de wegen onveilig. Ver leden maandag werden iwee vrouwen aangesproken en naar geld gevraagd dooreenen vreemden manskerel langs de baan van Eecloo naar Balgerhoeke. Op het angstgeschreeuw van de laatsl- aangesprokene, op het eenzaamste van die baan, kwamen land lieden ter hulp gesneld, die op het naburig larid werkten, en de kerel nam de vlucht. Des avonds te voren was diezelfde persoon hier in sommige winkels geslopen toen hij werd opgemerkt, vroeg hij eene aalmoes en verwijderde zich. D'Ander week heeft te Lede-Overimpe, 'ncn brulalen zatte- rik met een bijl al zijnen pottckarie in stukken gekapt; zegingen hem aanhouden, maar hij was naar Aalst gevlucht. Die vent is- 'nen boozen breabatli, zonder weerga. Om voordeel met melkkoeien te doen. Men mag nooit buitengewoon groote soort van koeien aankoo^ pen,-want deze treden door hunne zwaarte den groes der weiden te zeer in stukken, en geven zelden of nooit zooveel meer melk als zij meer voedsel noodig hebben maar kleine of middelmatige soort, komende van slectueren of van dezelfde soort van grond als die van den aankooper. Mén mag geene koeien aankoopendan- die, welke men gemakkelijk voeden kan zij mogen-niet jonger dan 4 en niet ouder dan 8 jaren zijn; want die jonger zijn dan 4 jaar» zijn nog niet tot hunne geheele ontwikkeling gekomen, en die ouder zijn, kunnen nog wel eene ico groote hoeveelheid me'k

De Werkman | 1875 | | pagina 2