m - De nacht Het Klooster vanBeuron. Eenige weken geleden deelden wij eene tijding meê, volgens welke men 111 Duitschland algemeen geloofde dat het benediktij- ner-kloosfcr van Beuron aan de algemeene wet van uitdrijving zou ontsnappen. Deze verwachting is echter teleurgesteld en niettegenstaande het aandringen van hooger hand, is het groote werk der familie Hohenzollern niet kunnen gered worden/ Het gouvernement had den 3 december bepaald voor de uitvoering van het noodlottig dekreette rekenen van dien dag was het den monikken verboden nog eenige geestelijke bediening uit te oefe nen. Die dag is een hartroerende dag geweest; eene overgroote menigte geloovigen woonde de laatste mis bij welke in het kloos ter gelezen werd. Na die mis had eene indrukwekkende plechtig heid plaats de paters begaven zich processies-gewijs, onder het zingen van den Stabat Mater naar elke der veertien autaren, waarna de kerk gesloten werd, en de monikken zich verspreidden om ieder zijne cel te gaan betrekken. De menigte viel diep ontroerd het klooster, waar voor de groote poort de rijtuigen gereed stonden welke de monikken in balling schap zouden wegvoeren. Weldra verschenen de paters de jong ste vooraan en eindelijk de cerbiedvvcerdige overste, die voor aleer te vertrekken aan allen zijnen zegen gaf. Op den dorpel van hel klooster stond de edele stichteres, prin ses von Hohenzollern, een der naaste bloedverwanten van Keizer Wil hem, ondersteund door de edele dames van haar gevolg. De edele prinses, die hier kort geleden nog als koningin hccrschle, heelt nu de macht niet meer hare kinderen te redden. Kalm en onderworpen, doch met de oogen vol tranen, zegde zij het laatste vaarwel aan hen. welke zij hare geliefde zonen noemde. Eindelijk vertrokken de rijtuigen en de diep getroffen menigte ging lang zaam en stilzwijgend uiteen. De overste der verjaagde benediktijnen, omringd van het grootste getal zijner moniken, vormt eeneoude kloostergemeente, in de abdij van St Carolus, Ie Volders, in Tyrol. Een waschvrouw te Arcueil vond voor eenige dagen bij het te wasschen goed een broche met vier prachtige diamanten. Zij ging er terstond mede naar het huis, vanwaar zij de waseh had gekregen doch ook daar wist niemand er iels van. Waarschijnlijk is het, dat een ol ander zakkenroller, door de politie achtervolgd, de broche in het waschgoed heeft verborgen, om zoodoende zich van het corpus delicti te ontdoen. De zaal der zwitsersche school te Helleken, is ingestort tij dons de uitdeeling der Kersmisgeschenken. Er zijn 80 dooden en 30 gekwetsten onder de ouders en kinderen. Luidens de Courrier de Menton zou de keizer van Rusland kortelings naar Frankrijk komen. De keizerin zou in plaats van te San Remo in Italic, te Menton den winter doorbrengen. De twee vorstelijke personen zcudeu in het strengste incognito drie dagen te Parijs vertoeven, Madrid, 27 dec. Rij een onweer dat den 30 november op de Phillippijnsche ei landen gewoed heeft, zijn in de provincieAbbaye, ZuidCannarine, 230 personen gedood. Er zijn 3800 woningen vernield, de oogst is verwoest err eene talrijke hoeveelheid vee gedood. Er is nu weer een groot bankroet te Chimaij. Sehoone din gen Men denkt dat inde frnnschc kiezingen, de kandidaten ccner gematigde Republiek de overwinning zullen behalen. SPANJE. Door 't slecht weder ligt de oorlog stil. Het nieuwe krijgsplan der Madridsehe is van zoodra 't weder gevoe gelijk wordt, langs di ie kanten in de Baskische bergen te drin gen. eerst langs Pampeluna, wnnr Quesada :uet 30,000 man staat, dan langsVitloria en ten derden langs de zee over San Scbastiani. Om dit plan te verijdelen, vercenigen de Carlisten zich in sterke massa in 't Bastandai. In Amerika praktiseren en rnisonneeren en goeverneren tegenwoordig 32,700 advokaten. Te New-York alleen wonen er 3686. Gezegend land Te Glatz, Duitschland, is een soldaat op wacht dood gevro- zcn. ilij leunde op zijn geweer. Men bad den man tot straf, een dubbelen tijd zonder aflossing op zijnen post laten staan. Graaf Beissel, uit Keulen, heeft zich pp den trein naar België dood ge schoten. Er was nog een andere reiziger in den wagon. In Beieren zal, voor de eerste maal sedert drie jaren, een doodsvon nis ten uitvoer worden gebracht. Een Italiaanscb werkman Bat- tistella, die een moord had gedaan voor 33 gulden, is ter dood veroordeeld. Volgens dc Beiersche wet geschiedt de halsrechting binnen de muren der gevangenis, in tegenwoordigheid van de rechters, het openbaar Ministerie, den verdediger en 24 burgers xx ïs verdach. der stad. Een geestelijke mag den veroordeelde hijslaan. Te Gorkumis eene vrouw overleden, ten gevolge van brandwonden, ontstaan door te dicht bij een brandend forneis te komente Til bury is een kind van 8 jaar op het ijs spelende, verdronken. Een les voor de stoute bengels van Dcndermonde. t Is wonder! 't ls wonder! Zoo promentig gij alles daar ziet! Hoe is 't in der eeuwigheid gebeurd!... Dusdanig woorden hoort men t Aalstin d'Achterstraat uit de menigte ontstaan, die 't Stalleken gaan bezoeken.... Zondag moesten twee politieagenten er order aan 't volk houdenhet huis werd bestormd Het'Heilig Stalleken is nog eenige dagen te zien, gelijk Vrijdag in De Werk man stond aangekondigd. Zondag avond is hier in de gendarmerie gebracht zekeren boer van Ottergem die aldaar, na veel valschhcid uitgerecht te hebben,had willen inbreken. Hij was geknord en gebonden en ge bonden en bewaakt door vier boeren met hmteerns. Dander week is zekeren Vcrleyzcn van Schaarbeke aange houden, voor het stelen van eenen mantel, bij M. Barrez, aan 'de Zoutstraatpoort. OOSTENDE, 23 dec. Sedert eenige dagen komt er eene menigte v.sch alhier ter markt de visschers koeren weer met zwaar geladen sloepen en nogtans lijdt de prijs er niet door, aan gezien er bijzonder veel vraag naar visch bestaat. Sedert het in voeren van den uillaudschen visch bemerkt men dat do markt van Oostende haren naam heeft gemaakt. Sedert dc visschers het ijs hebben aangewend tot het bewaren van den visch, is de op brengst met een derde vermeerderd; vroeger moest men gedurig eene hoeveelheid visch die begon te bederven, in zee werpen, terwijl men hem heden, bij middel van het ijs voor het bederf kan bewaren. De tachtigjarige weduwe Andries Speybroeck, wonende te Thidt op het Ruys'seleedsche Veld, was een dezer laatste avonden uitgegaan en kwam niet weer. 's Anderendaags vond men de on gelukkige op den openbaren wegbevrozen liggen. 'k En zal zooveel kwaad niet meer zegecn van de Walen, nu dat ik Zaturdag avond ten 9 ure, met 15Ö0 man uit Enghien ben getrokken naar Hal, drie uren ver, om daar te middernacht het H. Kerslmisfeest, de Gehorte Christt, te vieren. Gij allen kent de kerk van Hal, Vrienden; welnu, ze was strijkende vol, en over de duizend Communiën zijn er uitgedeeld. De Dienst eindigde ten 3 ure. We zijn er, naar ons krank vermogen, al onze Vrienden en Vrienden van De Werkman indachtig geweest. Wij hopen en ver wachten vansgelijken nu bijzonderlijk. Het abonnementstarief voor werklieden, op den spoorweg is uitgebreid tol de tiende mijl. Voor de afstanden van 6 tot 40 mijlen, zal ue tegenwoordige hoogste prijs van het abbonneraent worden gerekend, mits lücentimen vermeerdering voor iedere bijvoegelijke mijl. Voor 't Mechelsch en 't Gentsch is dc Jubilé verlengd tot op Beloken Paschen. In de walen, te Fleron, is nu de kooltyphus onder 't vee uitgeborsten. In eenen stal moesten maandag 19 beesten gedood worden, en in het Centrum is eene werkstaking; de gendarmerie is versterkt en te Bergen is een bataillon van het 13 linie gecon centreerd. Op 23 Dec. heeft B. J. Schevernels in de jnskaart op zijn 6,ie een vijfde van troef aas getoond; ieder lid bezit dan maar vijf kaartenhet is voorgevallen bij J. De Smet, Molenbeek, te Belcelei bij St Nikolaas. Wij recommandeeren nog eens aan de liefhebbers van sehoone muziek de stukken uitgegeven door M. Lowet, Xaveriaan te Aarschot, Wees gegroet Angelus, de kleine Bedelaar, te bekomen bij den heer Lowet aan 1,80 de drie stukjes: Te As^che heefteen treurig drama plaats gehad. Bij do landbou wers Verloos werden sedert eenigen tijd kiekens gestolen de policb» verwittigd, begaf zicli in den nacht ter plaats, terwijl de eigenaars ook wacht hielden, en de twee veldwachters voor dieven houdende, met een stuk hout den eenen op het hoofd sloegen, dat liet bloed hem over hals en kleèren stroomde: Help help! riep do gekwetste veldwachter; de andere sprong vooruit, schoot zijnen revolver af, en de zoon Verloes viel dood ten gronde, terwijl de andere veldwachter door don broeder van Verloes werd aangevallen. Men kan zich de droefheid inbeelden,als die noodlottige vergissing herkend wiord; dit treurig voorval is in de omstreek het voorwerp aller gesprekken In den nacht van zondag tot maandag, rond 11 1/2 ure 's avonds zijn vier vlasoppers dooreenen brand vernield, ge plaatst op eenen afstand van 13 meters van de statie van Moen. De oppers behoorden toe aan de heeren L. Matton en G. Destoop, vlaskoopmars te Moen. De verliezen worden op de som van 40,000 fr. geschatalles was verzekerd. £3? SsÊ3£

De Werkman | 1875 | | pagina 2