4* JAAR 168. 7 JANUARI 1876. PRIJS: In M bureel of ninkeb) 5 CKITIEMKY, Mei de pusl of Ie huls gebradil'i/»0 's jaar». %'ooruf belaalbunr. AI wat voor DE WERKMAN bestemd is, moet vrachtvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Molenstraat 72, *t En is waarachtig- geen plezierig nieuws dat ons uil de Walen komt. Rond Bergen, aan den Ihuimout, hebben de mijnwerkers hunnen arbeid geslaaktmisschien om goede reden, wij weten 't niet, maar velen gaan op onbetamelijke en onredelijke wijze te werk met slokken gewapend gaan r.ij in d'om streken, soms 200 in getal, hun gewoonelijk refrein zingende, waarin zij brood voor hunne kinderen vragen o. a. is er een liedje in omloop, waarin staatLeve de Republiek Weg den Koning Weg de Wetten Weg de Kerken en Kloosters Wij zullen de guilloticn doen werken 1 Arme verdwaalde mensehen I wat komt de Religie daar tus- scheu doen 1 Zou 'L beter gaan, indien al uwe Meesters geen Religie hadden Zou er meer werk in 't land zijn, indien er geen wetten waren In de twisten onder de Meesters en Werklieden kunnen wij met tusseheu komen; wij zeggen alleenlijk dat een man die wel werkt, 'oen treffelijken loon verdient, navenant dat zijn werk langdurig, lastig is en gevaarlijk is maar, altijd de Religie eerbiedigen, menschen altijd de Wet eerbiedigen, want de Religie en de Wet besehermen nog meer den Werkman dan den Rijken; in troebele tijden pakt deze zijn geld op en trekt het land uit, terwijl gene van leed en druk zit te verkwijnen. Wij gelooven niet, gelijk er gezeid is, dat de 10,000 werksta kers dit boos liedje zingen Het garnizoen van Bergen is naar de Koolmijnen getrokken. 3 Janl-ari. Eenige onlusten zijn in de Koolmijnen La Loc- viere uitgeborsten de soldaten hebben van hunne wapens moe ten gebruik maken. 4 December. Er zijn uit Brussel gendarmen gezonden naai de Koolmijnen. 't Gerucht van een gevecht is valsch. Do mijnwerkers blijven kalm. Er loopen vreemde ralten rond om 't volk op te maken. Plakschriften waren gereed om de samenscholingen van 3 man te verbiedendoch men heeft het nutteloos geoordeeld uit te plakken. Zou men zegt, zullen de veldwachters van Assche vervolgd worden, wegens gebruik van wapens door de wet verboden. Ongelukkige huizen, waar de vrouw, de dochter of de zonen 's.-nachts uitzitten; 't waar geluk is er verdwenen vele menschen zoeken't geluk in de naphtvergaderlngen; die adders zijn onder S bloemen geborgen. Te Parijs is een klcêrmakersgezcl voor het Senaat voorgesteld. - Een hollanüseh zeekapitein die zich t. Antwerpen deeu voor baron passeren, om schrokkerie te bedre ven, is veroordeeld tot twee maanden kot en 26 fr. boet. hi België zijn maatregelsgenomen. tot veiligheid der garde-convois, men zal er ook moeten nemén tot beleefdheid van sommigen dè reiziger van 3de klas verdient zoowel eene beleefde behandeling als dengene der eerste. Li-zijn te Gent verzoekschriften in omloop om dejanrlijksche revues der reservisten af te schaffen. T' Ophassèü is op nieuwjaarsavond voor den armen een brood gebakken zoo groot als mijn tafel,die ze kent, kan er van spreken 't woog 22 kiios en 't is gebakken door M. Constant De Vos, koopman in houillekolen, en landbouwer op de Waterlooze. Vrijdag waren er te Brussel 7 veroordeelden te gelijk, op 't schabclleken, in beeltenis. Vier soldaten hebben zondag te Antwerpen slag geleverd tegen eenige burgers. Een burger Goulaard heeft 'ne 'slag op 't hoofd gekregen, die zijn leven in gevaar brengt een andere bur ger is erg gewond. Dezer dagen wandelde oen priester, precepteur der kinde ren van den graaf de Buisseret langsheen hel Park over de Paleis plaats te Brussel, toen hij opeens door cetien steen in den rug werd getroffen. De steen werd hem toegeworpen door een jongen deugniet van een vijftiental jaren oud, die de vlucht nam- zoodra de geestelijke hem achtervolgde. Politie was er niet te zien, was zij afwezig of sloot zij de oogen voor dit walgelijk feit? Zwitserland klaagt dat er ie veel Duitsche officiers hunnen neus over de grenzen komen stekenwat mag Pruisen nu van zin ijnPruisen zoo ook geerne in Amerika een voetje hebbengie- zigheid, gulzigheid en dronkenschap zijn nooit voldaan'k heb van mijn leven teveel gedronken, zei'ne zatlap, maar genoeg, nooit! Er ontstaat twist tusschen Holland en Venezuela, ceue provincie in Amerika; ze trekken al hun wapens; in Atchiu moe ten d'hollanders, stap voor stap, al vechtende, den grond winnen. In het StGeorge-Kanaal (Engeland) is weder een schip verpn- gelukr, waarbij 22 menschen het leven verloren. Dc «Daiite.»;'op reis van Liverpool naar Bombay, weid dooreen Noorweeegsche bark aangevaren en zonk zeven minuten daarna. waarde van 't schip wordt op 33,000 p. st. geschal en die der lading tusschen de 80 en 100,000 p. st. Uit hel tuchthuis te Grandenz (Pruisen) is dc vorige week een kleermaker ontvlucht door zich van de derde verdieping uit

De Werkman | 1876 | | pagina 1