M O 85 Al te zoet, en is niet goed.- l>et raam te laten zakken aan ga ren draden. Hij was tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld en had i»u vier jaren lang alle draad jes opgezameld, waarvan hij een koord had gedraaid. Men is hem nog niet op het spoor. Uit Bavonne meldt men dat een detachement Carlisten op den oudejaarsdag de Spaanscho wachtpost bij de brug van Behobia heeft aangevallen. Een man sneuvelde bij die gelegenheid, doch verscheiden kogels vielen op Fransch grondgebied, zoodat de Fransche ambtenaren en inwoners van Behobia zich in de huizen moesten verschuilen. In St Sebastiaan zouden granaten van de Carlisten de consulaatsgebouwen van Engeland en Duitschland hebben getroffen; het bombardement, dat flauw wordt voortgo- zet, doet overigens geen schade en maakt geen slachtoffers. De Carlisten concentreeren veel troepen in de omstreken der Fransche grenzenzij lormeeren ook eene reserve-divisie onder bevel van generaal Cavero. Het centrum hunner operatiën is Alsasua. Te Bordeaux is brand ontstaan in het Raadhuis. Vier uren lang woedden de vlammen. De Raadzaal is totaal vernield. An dere lokalen zijn min of meer zwaar beschadigd. De schade wordt op 400,000 fr. begroot. De registers van den burgerlijken stand, de kiezerslijsten en andere documenten, de gemeentekas en de kunstwerken werden gered. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Te Bethune is de militaire broodbakkerij afgebrand. Ev is voor 90,000 fr. schade, waaronder 50,0 )0 voor rekening van den Staat. In dit geslicht lag ook voor 225,000 fr. gckerfden ta bak en kisten sigaren. De tabak werd zonder veel beschadiging gered. Men kent de oorzaak dei ramp niet. Geldersche weerprofeten voorspellen, dat wij niet ,veel koude meer zullen hebben, en gronden hun beweren op de om standigheid, dal men thins nu en dan troepjes wilde ganzen naar het noord-oosten ziet trekken, hetgeen anders niet zoo vroeg in den winter wordt waargenomen. De achtbare koopman van Havre, (Frankrijk) de heer Thomas Breckenridje, is het slachtoffer geweest van eene aan zienlijke ontvreemding. Zijn kassier, de genaamde Goneslain, heeft zich eene som van 85,000 Irancs toegeëigend, waarmee hij de vlucht genomen heeft. Over liet instorten van het schoolgebouw te Hellikon, een plaatsje van 700 inwoners in Zwitserland deelt men nog het vol gende mede. liet schoolgebouw uit twee verdiepingen bestaande en met een klokkentorentje versierd, stond midden in bet dorp. Bij gelegenheid van het kerstfeest waren er ongeveer 300 perso nen, waaronder 110 kinderen, inde bovenzaal bijeen, wachtend totdat zij tot den kersthoom zouden worden toegelaten, toen eensklaps met een vervaarlijken slag de zaal, twee gangen en de trap ineenstorten. Twee knapen hadden zich aan het klokkegc- louw kunnen vasthouden en waren naar boven geklommen en luidden nu met alle macht. Den toegesnelden dorpelingen bood zich een verschrikkelijk schouwspel aan. Door elkander lagen dooden, gewonden en ongedcerden, die zich niet los konden ma ken. Ieder, die kwam helpen, had kinderen of verwanten onder hen. Op den grond voor het gebouw werden op strooi levenden en dooden nedergelegd. Het geleek een slagveld. Men telde reeds dadelijk 72 lijken, waaronder twee gehuwde mannen, 15 vrou wen, 17 kinderen, 32jongelieden en meisjes vermeld zijn. Ge-, wond waren 40, waaronder de helft zwaar. Het gebouw was eerst in 1865 opgetrokken. £"en nauwkeurig onderzoek door een deskundige heeft aan het licht gebracht, dat' hier weer gewetenloos lichtzinnig bouwen de oorzaak is van deze vreeselijke ramn, die in het dorp geen enkel huisgezin' gespaard heeft, maar allen in diepen rouw heeft ge dompeld. D'ex-Koningen van Spanje, Isabella en bare kinderen, heb ben de mazelen. Te Londen, in 't postkantoor, waren den Jag van Kerstmis duizend personen bedrijvig, en nogtans konden de zaken niet afgedaan worden. 't Is pront gelijk ze te Liverpool den'Kerstdag vierden; 217 personen werden voor dronkenschap gecorrigierd er waren 47 gevallen van moedwillige mishandeling; den volgenden dag wer den 91 gewonde personen, meest vrouwen, in de hospitalen ge bracht.Niet ver van daar, te Liverpool, zijn vijf personen vergiftigd door monkshood(monnikskappen) te eten in plaats van petersilie. DE DRONKAARD EN ZIJNE VROUW. De dronkaard heefi hier eene hel en zijne vrouw een vagevuur. Is cr wel een walgelijker schepsel dan de dronkaard, en een-ongeluk kigere martelares dan zijne vrouw? De werkende klas kan geene maatregels genoeg nemen tegen do pest der dronkenschap, die den grootsten hinderpaal is tegen de verbetering" van hun lot. De jonkheid vooral moet behoed worden tegen de gevaren der sterke dranken drzo zijn voor den jongoling oenen vijand die verra derlijk afkomt en die, eens de plaats overmeesterd hebbende, "er als tij- ran heerscht, altijd nieuwe lasten eisoht, en do ingewanden'zijner slacht offers pijnigt en verscheurt Weet gij wat vele kinderen eerst en voorat loeren, in de werkhuizen Drinkenzij moeten de grootere knechten dienen, genever halen, buiten t wete van den meester hunne belooning is een glasje van dit afschuwe lijk vergiftin 't begin walgen zij ervan, doch ze worden uitgelachen na eenigen tijd is zijne maag aan dien slechten drank gewendhij meent groot te zijn door 't geneverdrinken en geraakt op don rampzaligen weg der dronkenschap. O, wat is de arme dochter te beklagen die met eenen dronkaard trouwt; inde verkeering en de eerste dagen van :t huwelijk zal hij den weg der kroeg vergeten, maar wee als hij er terugkeert. De eerste maal, dat hij half zat thuis komt, pronkt zij no vrouwde tweede maal, weent zij dan verschijnen zwarte wolken in den azuren hemel, en 't onweer zal losbarsten, als de man in gramschap bevestigen zal dat lifj van tijd tot tijd bij zijne oude vrienden wil gaan drinken". Van dan ai is- 't gedroomd geluk vervlogen en een lang martelaarschap begint voor de ongelukkige die haar leven aan eenen dronkaard hoeft verbonden. Hoe ouder de dronkaard wordt, hoe sterker, hoe walgelijker, hoe bues- tiger z ij ne -drink zuelit is V/at ik gaarne zie Ik zie gaarne Een daglooner die 's Zondags zijn pintje met smaak drinkt en 's Maan dags vlijtig werkt Eon uidcr dio, vergezeld van zijne kinderen, de poort uit gaat wan- delon Licht, 's avonds in de kamer van mijn jeugdigen huurman, den student; Een rijke juffer die niet vreest een armoedige stulp binnen te treden, om er troost en ondersteuning te brengen Een grooten *heer, die liet zich niet ten oneer rekent met een fatsoen lijk werkman aan dezelfde tafel te zitten Een dagblad, dat niet alleen de rechten der werklièn, maar ook hunne plichten aanwijst. Een "soldaat die proper en flink voor den dag komt; Een herbergier die een vloeker doet stilzwijgen Een forschen boerenzoon die met ongemaakte fierheid zijnen blauwen kiel draagt; Een Vlaamsche stedeling, die zijne Moedertaal niet veracht Een soep met vele groote oogen Een blozend kind dat met smaak een roggen boterham binnenspeelt Eindelijk, ik zie gaarne dat allo menseken goed varen in de wereld en vergenoegd, beleefd en dankbaar zijn. Aan degenen die een schoon werk, een Familiestuk, willen hebben, om van vader tot zoon en zoovoorts de generaltones in generational, over te gaan, aan dozen bevelen wij de Bijbelsche Geschiedenis met platen van Gustaaf Doré, verschijnende in afleveringen aan 0,75 c. 't stuk. 't Heele werk zal op circa 87 fr. komen. 'k Zit op mijn bureel, 'k Ontvang klachten van Inschrijvers die hun gazet maar 's Zondags ontvangen, 's Maandags en soms niet. Zoo, zoo! Dat is niet welZijn er misschien postboden die de Werkman in hun tesch houden, om hem 's Zondags met d'ander gazetten uit te deolen Er moet toch iets van zijn Wij verzoeken-dat dit eindigen zqu en wij bidden onze gocerde Inschrijvers van bij do Postboden te reklameren, en, helpt dit niet, zich dan bij de heeren Postmeesters van hun postdis- trikt te wenden. Ten allen tijde van 't jaar nemen wij abonnementen aan hoe meer, hoe liever, en hoe langer tioe liever de tijd is kortlaat ons goed doen, zonder uitstel. Ik groot mijne Vrienden en Lezers en wonsch aan allen, IIEIL EN ZEGEN VOOR 1870. Later zal ik nog wenscken; wij begin nen met 1876. Pater Gilliodts is hier zondag nacht in- 't Collegie der EÈTPpTjesuie. ten overleden hij was 78 jaar oud en ha<l een halve eeuw van zijn leven in werkzamen dienst geweest, tot Glorie van God on tot geluk van zij nen evenmensch men rekent dat hij meer dan 15.000 keeren heeft ge preekt ea over de 200,000 Biechten gehoord. Pater Giiliodts was een diep geleerd en tevens eenvoudig man hij schreef latijnsche hoeken, was een gevierde Volksprodikant en een bijzondere vriend van werklie den én van noodlijdende nienschen daar weten ze t'Aalst, iu d'arme huizen van te sprekenin zijnen ouden dag, te krachteloos voor Biecht en Predikstoel.zag men dit hoog geleerd Man in gedui igen omgang met de veriatenen der wereld, kleederen en geld dragende of in de werk- mans-Congregatiën aan do volkskinderen gaando leeren, hoe zij moeten leven om tot troost en steun hnnner ouders te dienen en als treffelijk man door de wereld te komen. O-, Pater Gilliodts heeft toch zooveej goed op de woreld gedaan. W'hoorden Maandag het volgende vertellen, toen hij Zondag in stervensnood lag, vroeg een Pater, die preóken ging inde Meisjes-Congregatie: Pater Gilliodts, hebt gij niets te zeggen of te vragen? Wel, zegde Pater Gilliodts, ja, zeg 't deos-in mijnen naam: Dat de grootste troost op 't sterfbedde is van binst zijn leven God gediend te hebben en ons Moeder Maria bemind.... 't Was al dat de stervende Jesniot kon zeggen.... Eenige uren nadien was hij bij den Heer.... O geliefde Vader! wij zullen met dankbaar gevoel op u donken; poist ook van daarboven, op uwe goede Vrienden, de werklieden, dat zij standvas! tig in 't Geloof zouden.blijven en moedig de lasten des levens dragen, om ook eens gerust te sterven, 'ne Weesgegroet uit herkentenis, \oor dien Man, beminde Lezers.

De Werkman | 1876 | | pagina 2