Verschijnt alle Vrijdagen. E- Weke]ijksclie WAARHEID. Laat ons over we Hoc vele rnenscheu moeten in lien- a nbackt of in hunnen liandel beschaamd .saan, omdat zij te weinig gevorderd zijn in het onderwijs, in Jezen, schrijven, cij feren, teeltenen. O. de tijd in de'jonkheid verkwist, wordt later zoo bitter be klaagd. Beminde jeugd, verliest geen oogenblikluistert goed naar de lessen van uwen onderwijzer zijt gij in uw leerjaren, onderhoudt wat gij op school geleerd hebt, leert nog bij, gaat naar de teekenschool.Laat u tot de vaddighéid onzer eeuw niet overgaan. Ilobt moed, wil, karakter. Voor den mensch die waarlijk mensch is, met wil en niGod, zal alles buigen. ATTENTIE.Po naaste week r.al er eene grooti verbetering aan Dn Wbrkmax geschieden. i)c reia-Loiirdes gaal komen; l!. B. te O. rijt gij gereed het boek lag in uwon koffer en 't sleutelke: mot den poeljenier. Ontv. 2.50 voor 187G van M. Vervloot, Molhen id. van M. P. \V. Oudenaarde. K. R. Bclcel. uw schoon dicht zal Zondag komen Oniv. 2 50 va.. den E. U O Brussèf. Ontv. 2.50 van M V. II. BB25DJ«i: In ■St. üikolaas. Doe 1875 tot id. 70. 4" JAAE N" 171.. 28JANÜAKI 1870. Do werkstaking vermindert elke dag. Dijnsdag waren er maar in 't geheel 3-1U0 grevisten meer. Een deel der troe pen is naar Brussel weergekeerd. Op eene meeting to Gonyssart was er beslist dat de grevisten naar Brussel moesten een manifestatie traan doen. Ubureel of u lnlteU 5 CK.VITBEXiB-IW. I Aflet de post of Ie huls gebracht'2,50 jnnrs. :n rechts slaat, bij ai :r Burge- De dood, die links bij rijk. Itoint wéér geurige bloem wog te knippen; Jufvi Van Wambekf., dochter van onzen li meester, is Woensdag avond ton 1 den jeugdigen ouderdom van 32 jaren, uit dit tranende! naar het ander leven geroepen. Niet omdat zij dochter was van onzen Burgemeester en Volksvertegenwoordiger neemt nr. Werkman den rouw voor haar aan. maar omdat zij do reine vlam der chmtfine naastcnliefdo in iiaar edel hart voelde blaken, omdat, zij zich liever in Zondagscholen- ui d'anno huisjes bevond dan in de glanzende salons, omdat zij eene groote Weldoenster iler werkende klas is geweest, leve rigo deelgenote van al de goede en godvruchtige werken onzer stad. O, gij allen dié deze udel- denkénde Juffer vcrcerdet. d.e hare weldaden genoot, weent en treurt, ja Do aarde heeft een groot verlies gedaan: maar toont uw medelijden Op christenc wijze voor deze achtbare Faniilio. dat zij troost oatvangein deze harde beproeving. e:i met onderwerping den Hemel teruggeve. De Begrafenis geschiedt Zaturdng, ten 2 ure. R. I. P. Vooraf betuulbaar. Al wat voor QE WERK®H bestemd is, moet vrachtvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Molenstraat 72. En al reizende. 'k 'Zat op 't convo'i, cn goen lust hebbende tot spreken, ik mediteerde. .Niemand ter wereld of hij mediteert bijwijlen. Uw nederige vriend en tdicnaar dachtwaarop Op 't geluk dergenen die, bij wintertijde, mo gen thuis blijven, in een warme plaats, bij Vader en Moeder, bij Zusters on Broeders, bij Vrouw en Kindcrs.... Ei, misschien zijn er menigen die thuis zitten te moditecren Gelukkig degenen die mogen uitgaand.Zoo henijdt de eene mensch den andereeen andermans kost smaakt altijd host. Het reizen is veel verbeterd over 59 jaren ging het per koets, ge waart daar geprest als haringen, bijna niet kunnende ademen van d'ceu- wige pakken, ge schornrneldet gelijk een botervat en wildet gij b.v. van Aalst te Brussel rond 10 ure zijn, "e moest 's morgens ten 5 ure het roostcheesje afwachten endaar vijf lange uren u zitten te vervelen Alen klaagt nu van de te vele statiën, maar toen stonden d'lialton in liet hoofd of in de maag van menheer den koetsier aangeteekend.... En nu, opeen uur zijt gij te Brussel.... En zelfs aan 't convoi is veel verbete ring Wie heeft de derde klassen zonder ruiten niet gezien? Nu is alles dicht gesloten, een goede mat onder de voeten en in de wagons voor vrouwen, lange buisjes met warm water. Dat heeft de heer Minister van Openbare Werken dees jaar ingevoerd, 't Was ook een goei inrich ting, iiie wagons voor vrouwen ge ziet soms op reis schaamtelooze broahatti's, vuile bliksems, hondsche kerels, die er vermaak in vinden onschuldige ooreu mot eerloosheden te bezoedelen.. Daarop mediteerde ik, als de trein zich in gang zette en statig, ais de koning der eeuw, vooruitsnoof, terwijl alles zich op zijne baan "op eerbiedigen afstand hield en zijne aankomst door hoorngeschal werd begroet. Mijne gezellen had den ook geen lust tot spreken, anders was 't gelegen met de reizigers achter onzen rug, door eenen planken muur van ons gescheiden. Deze klapten zoo luid dat wij het heel wel konden hoeren. Is 't anders dan voor 't geld klonk eene scherpe stemReqcies- cat in i'ACE, en 't geld is in den zak. Daarop een schaterlach Dat is op de Priesters, dacht ik. Alles voor 't geld iaat eens zienik weet meer dan zij van !t pries tersleven. Ge zijt vader moet gij uw zoon laten Pastoor worden om geld to winnen? Hoe veel kost die' zoon u niet? Beginnen wij aan zijne geboorte Vanïl tot 15 jaren 1 fr. daags voor kost en 150 's jaars voorkleden 7,725 fr. Schoolgeld van 7 tot 25 jaren 50-1 Boeken enz. van 7 tot- 25 jaren 900 Reis en zak geld••>*-« 700 Kleeren 2,090 Kostgeld 1 fr. daags 3,059 Yerlies van jaarwedde die de zoon had kunnen winnen, (van 15 tot 25 jaar) 1 fr. daags 3,G50 Intrest en intrest an don intrest 5,000 't Maakt 24.189 fr. Daarachter gaat 't spot geschater voort; geld geldniets dan voor geld roepen zij. Laat ons redeneren. Vader, uw zoon is Priester, hij heeft u 24189 fr., ten minste, gekósfr, en wat gaat hij nu winnen Nauwelijks genoeg om zijnen kost te be talen, op verre na niet genoeg om eene Familie te onderhouden. Maar, zal men zeggen, dat hebben alle doktors ook aan hunne Fami lie gnkost Zeer wel, en daarom verdienen zulke ouders alle achting om dode lijke geldopoffcring aan 't algemeen nut des menschdoms godaaii. De Vader der Priesters verdient dit nog meer, aangezien de opo lering zijns zoons aan 's volks welzijn een nog onbaatzuelitiger geschenk is. Wat, inderdaad, is een priestergewordone zoon Een 'boom, met zore, zwoegen, en edelmoedigheid opgekweekt, tot voordcel der LiAcdver wanten Verre van daar Hij wie een kind mot zulk vuig oogvfoit zou tot het priesterschap opleiden, zou zich op 't einde der rekening schro melijk bedrogen vinden. De Priester wordt betaald, juist om te leven, niets meer en is dit te veel gevraagd Moet hij niet leven Dient rnen hem gratis, omdat hij een drietip draagt Gratis integendeel, dikwijls moet hij meer betalen den anderen omdat men weet dat do Priester geerne ziet dat de ambach'f- mans en winkeliers wel loven. En in hoevele gevallen komt de Priester niet, dat hij in don zak moet gaan bij arme zieken, waar alles oïit- breektdeksel voor de zieken, kleedirg en brood voor de vrouw c-n kinderen 't Geschater daarachter neemt toe moest ik hun mijn briefje dcY 24189 fr. toonen, zouden zij nog lachen Van duizenden ja, ze spotten immers met'opgezetten zin, zonder en tegen alle reden;hun vast voornemen is van te blijven spotten. En, nu wordt een andere snaar geroerd. Hoort En luiaards dat ze 't zijn Zo verdienen hun brood niet Prevelen en zingen, daarmee is de dag uit En ze Schokken van lachen. Luiaards laat ons eens zien. (Wordt voortgezet Do dronkaard is slechter als een dic-r. Een dier houdt op van drinken als t genoeg heeft. De dronkaard niet. Een dier zal, wetens cn willens, aan zijn jongskes geen kwaad doen. Do dronkaard verdrinkt het brood zijhar kinderen hij verderft het bloed zijner kinderen hij zet 't fenijn zijner passièn aan zijn nageslacht over. O, wist oen dronkaard wat hij doet, hij zou van schaamte ten gronde zinken Kinderen, Jongelingen, wacht u van den eersten stap naar de dron kenschap. De dronkenschap is eene slang onder bloemen verborgen. Do drank streelt uwen mond, maar brengt den kanker in uw hért. ^8-^8-= -r- Wel Schelmstukken en oorzaken. gebierevrouw, 'k heb dat daar gelezen, dat

De Werkman | 1876 | | pagina 1