0e Stoel. MA UK TP RIJZEN. Al slapende wordt men niet geleerd. in de lGde eeuw mot een mes onder hun soutaan liepen om alwie scheel opzag, to vermoorden. Die leugens zijn hon dorde koeren valsch gemaaktook mag men] hij geleerde menschen niet meer spreken van Inkwisitie, Bartholomeus- nacht enz. Wat, is datBartholomeusnacht? HoortIn do 17 eomv was in Frankrijk eene ketterij ontstaan, deze dor II ugonoten, terzei ver t.ijd eene staatspartij tegen Karei IX opstaande. De Moeder van dien koning CatarinadoMediéis.wist door slechte midde len haren zoon oenhesluittedoon teekenen,om op zekeren nacht de hoofden dier partij te vermoorden. Dit geschiedde inderdaad, buiten de weet en den wil der Geestelijkheido. a. werden vele Hugenoten door den bis schop van Lisieux in zijn paleis verborgen. Op dit feit hebben de vijanden vrn 't katholiek Geloof gelogen dat ze scheel en krom werden. Zelfs was er 'ne Voltaireman die schroef dat de kardinaal van Lorreinen de ponjaards dor moordenaars zegende. Nu, die kardinaal was dan juist te Roomen, om eenen opvolger te kiezen voor Paus Pius V. Dat is do echte, vaste waarheid. Moet het ons verwonderen dat de protestanten en slechte christenen liegen en lasteren? Z' hebben een aarken naar hun vaarken. Petje Satan iiegt en bedriegt van 't begin dor wereld af. En Voltaire schreef aan zijèe vrienden Liegt liegt altijd, er zal tocii iets van overdluven Maar, Mijnheer Vantom, men ziet u niet meer in do stad ;"zijt gij een eremijt geworden, of schilt er iets Geen van beide, maar men vindt in de stad zoo zelden gezelschap, en daarom wacht ik altijd tot ais liet veemarkt is, dan troftmen zijne kollega's best aan. Wel, Wannes, riep een schrijnworkersgast tot zijn gezel, ge ziet er zoo gram uit wat is er dan Wel, lïïer en daar, do baas heeft mij daar een oude ezel genoemd. Zoo, zoo, dat is eene ongehoorde schaamteloosheid go zijt immers nog maar 30 jaar Het slechtste wat er in do wereld is, zeido een weinig beleefd lieer, is de vrouw, En hernam do dame de vrouw is genomen uit een der zeven ribben van de man. IIoo slecht moet de man (lan wel niet zijn Het is zeker zeer stil op uw dorp O ja, als er tusschen beide niet een sterfgeval was, zou er niets te doen zijn. Zoo'n begrafenis geeft altijd wat levendigheid. Petrolic is zeer good om het ijs, dat zich aan de raderen en zuigers I van een fabriek vastgezet heeft., te ontdooien. (Uit den prijskamp St. Nikolaas.) De stoel is een zeer nuttig ding, In aller menschen huis Al is zijn waarde slechts gering, Vindt g'hem in kerk en kluis. Wat ging Ik vraag het met fatsoen) Een kindje zonder Kakstoel doen Gaat men als christen naar de kerk. Men neemt er eenen stoel Dat is somtijds een lastig werk, Als daar is veel gewoel. En wil men dan te biechten traan, Men ziet den biechtstoel openstaan. Den predikstoel ontmoet men daar, waarop de predikant Do zielen tracht te maken klaar, Voor 't hemelsch Vaderland. kien luistert naar zijn woorden niet Eu men geraakt in -'t heisch verdriet Gaan wij nu op den tribunaal, Waar t vonnis wordt geveld Daar babbelt men in vreemde taal, Van diefstal, moord, geweld, T>e rechter zit met zijnen dool, Al denkend op den rechterstoel. En als gij t'huis komt van de reis Gedaan door droog en nat Dan wensen ik u geluk en peis. En als een grooten schat, Een stoel waarop ge zitten rnoogt, Terwijl uw vrouw uw 'kleeren droogt. re wool, Er is nog een verheven stool, Door Piüs nu hekleed Men maakt, rond hem een heisch Dat hem niet vallen deed, Der vorsten troon zal eens vergaan Maar Petrus stoel zal blijven staan. 'k Wensch u voor't eind in 't hemelsch rijk, Een plaatsje warm en zoel Verheven boven 't aardsehe slijk En eenen schoonen stoel, Een stoel dien gij niet kwijt geraakt, Zelfs niet als hel en aarde kraakt. Wio wilt opdat schoon liedje muziek maken? 'k Decoreer hem. Hij het lijk van een kindje! Engel van onschuld, wat hebt gij geleden Lijden en smart heeft uw spoude bezwaard, Vruchteloos stegen voor u onze beden. De Almacht heefi u iu zijn hemel gegaard Deeld et gij niet in dit ki elen en sienen Voeldet gij nimmer ons zuchten-geslaak? Ach! lieve kleine, waarom doet ge ons weeuen? Open uw oogjes en lach en ontwaak Maar, iieve kleine, gij blijft .onbewogen, 't Wangje zóó bleek, en nog gist'ren zóo rood Waarom die blikken len Hemel getogen, Zeg, lieve, slaapt gij in de armen der dood II. Weenend en snikkend naast 't lijkje gezeten, Sprak eene zusier naar znsterken toe "t Hoofdje z.oo loodzwaar en de oogen bekreten, 't Snikken en 't veenen zoo derelijk moe Viel zij in mijmring. Verdiept in gedachten. Zag ze eene reie van Serafs vol glans Dalen uit Sion. Zij spreidden hun schachten. Sierden hot hoofdje van 't kind met een krans Hieven haar op, aan den boesem gestrengeld. Juichend ook mengde de kleine haar stem; En met dees zalige geesten verengeld Vloog zij ver weg tol den zetel van Hom Daar, waar de Schepper a:t 't Eden laat dalen Bloemen en vruchten zoo lief, zonder tal Daar. waar Hij dondert, dat de eehoo's 't herhalen... Tronen verheft en verplet iu huu val Zag zij de kleine in9t bidden 1? banden, 't Hoofdje gesierd en verrukkend verheugd Duizende Serafs, lijk golven aan stranden Streelden haar nieuw'ling in zalige vreugd Puizende legers van glinstereude Eng'len Baadden in liefde en in zaiig genot 't Scheen dnt de kleine bij allo die strcn^'len Toeriep O zuster, o ziet wat een lot "k Heb hier een vader, een moeder bekomen - k Heb hier gehoord wat noch oor heeft verstaan 'k Heb bier gezien wat alleenlijk de vrome - Lijders verwerven, van zonden ontslaan! Lijden en smarten, die 't leven vergallen, Zustèrken lief, o die kent men hier niet Zeg het aan vader, o zeg het aan allen Meldt toch aan modder wat vreugd ik geni;t III. En bij 't ontwaken, toen snikte zij minder. Innige vreugd had verruild hare smart; Vadero moeder onze Emma is ginder - Kreet ze daar boven aan Jesus zijn Hail Ginder is Emma, o vader, o moedor. Blinkend van schoonheid, omkransd met een kroon Goj van den Hoogen, de Schepper, de Hoeder Liefkoost en mint haar Zij huist in zijn woon Lodewijk Lowet, Xaveriaan te Aarsohot Tarwe. Masteluin. Rogge. Haver. Aardappel AALST 25-75 24,0) 19-00 24 0) 09 00 DEN'DERMONDL 25 75 00.00 18,25 23,25 9.73 ZELE. 21.5) 00,00 14.50 22.50 IS'INOVE *«.30 0), '0 19.00 23.09 LOKEREN' 22,50 00,00 14,50 IG.25 St-NICOLAAS 20.50 00.00 14.45 17.00 Roussqlare 25.75 0000 18.25 24.'n 08.00 Ho boter staat per halvo kilo Boter. 01-80 01,SO 1.65 1,60 00.00 01.54 2.00 Eijers. 02-74 03.25 02.58 02,53 00.00 01.80 1 90 06-00 1,80 AALST. DRUKKERIJ VAN P. DaESS.

De Werkman | 1876 | | pagina 4