fit, Eenigheid vei genoot, voor haar broeder had uitgegeven. De misdaad werd ver volgd en gestraft. En het lijk van den koetsier? Het bestond niet meer. De oude man was schijndood geweest na een aanval van vallende ziekte. De geschiedenis wordt als volkomen waar verhaald. Er is te Wecnen groot gebrek aan eieren bericht aan de Vlaamsche buitenlieden. Onze vriend De Lokeraar deed ons zaturdag zeggen dat er vier gezusters kinderen gelot hadden. Hij vond dat aardig, en wat zou hij van 't dees zeggen t' Aalst is er een jongen komen loten die van zijn 2 jaar weg was en nie mand zijner Broers of zusters kende. Deze stonden hem in de statie at te wachten en zagen voor de eerste maal hunnen broeder. Er is nog al lawijt geweest maar w'hooren uit veel kanten dat de treffelijke jongens geen vuile liedjes meer zingen.'t Is dijnsdag dat de E. 11. De Schuyler zijnen Jubilé doet'van 50 jaar Priester; 50 jaar ten dienste slaan .voor 't volk zijne verhevenste belangen, o, wat een groote zaak-; immers Ons Heer was op de wereld gekomen, om de menschen te dienen en te verlossen; en na zijne Hemelvaart heeft hij ons tot dit einde de Priesters gela ten 't Is daarom dat de Paus van Roome onder zijnen naam tee kent Dienaar der Dienaren Gods,... Och, ziet eens hoe wonder dé Priester is, hoe verheven en tevens hoe nederig aan 't Ou- taar, omkleed met glorie en majesteitin den Biechtstoel, aan 't Sterfbed zich bukkende voor den armsten zondaar, 'nen Herder die zijn gekwetst schaap verbindt, een Moeder die haar vermoeid kind bezorgt. Laat ons God bedanken, omdat Hij ons Priesters gegeven heeft, laat ons nu in den achtbaren ouderling Mr De Schuyler, het Priesterschap vereeren, de kloekmoedigheid, de zeifsopofiering, den held van 80 jaren Ovgelukken in 1875. De Chicago Tribune deelt het volgende verslag mede omtrent de ongelukken in het jaar 1875. Een brand te Oshkosh in April, veroorzaakte een verlies van 2,000,000. In Mei een treurig ongeluk, dat van den sloomer Schiller, waardoor 350 menschen het leven verloren. In dezelfde maand de groote boschbrand in Pennsylvania, met een verlies van 3,000,000, en de orkanen in het zuiden met verlies van 300 menschen. Juni was een zeer treurige maand, waarin de grootste onheilen voor vielen eene aardbeving in New Granada, doodende 16.000 in woners de overstrooming in Frankrijk, waardoor 3000 men schen zijn omgekomen en eigendomsvcrlies, ter waarde van 75,000,000. Deze overstroomingen werden in de maand Juli op gevolgd in Zwitserland, Selisca, Hindostan, Engeland en ander maal in Frankrijk, waardoor vele honderden het leven verloren en veel eigendom verwoest is. In dezelfde maand werd Rusland bezocht door menigvuldige en achtereenvolgende branden, het werk van brandstichters, waardoor 18 dorpen in de asch gelegd werden. In Augustus brak de cholera uit de Sijria, doodende 5000 menschen. In September werd de kust van Texas doorecue overstrooming geteisterd, nemende 400 menschenlevens met zich. Behalve deze genoemde rampen sleepte de hongersnood te Asia Minor 20,000 menschen ten grave, in Madras stierven niet minder dan 50,000 menschen aan de cholera en de mazelen in de Fiji eiianden kostten 15,000 menschenlevens. Het kan veilig be rekend worden dat daarenboven gedurende het vftWdopeir jaar nog 120,000 menschenlevens door bijzondere voorvallen zijn weggesleept. Er zijn daar weèr «f'ndeligc dingen gebeurd, teMechelen, zondag ljUMSt; Ëérreroöt getal Katholieken waren er bijeengeko- m.«j;, om feest te vieren en hunne zaken te bespreken, iets dat iedereen in een vrij land mag doen; en wat gebeurt er? 's Avonds, in 'i naar de slaiiegaan, worden zij verraderlijk aangerand door benden opgemaakt en ondeugend slecht volk met loodslok- ken en moordpriemen gewapend. De gendarmerie is moeten afko men, er werden groote lichten op 't slalieplein ontsteken en dan mochten de vreemdelingen gerust hunnen weg volgen... Or.der- tussehen is't schandaal gebeurd; verscheide trcflelijke personen zijn erg gewond, o. a. M. De Keersemaker, een ware volksvriend, die een messteek heeft ontvangen en M. den graaf de Buisseret, dis zijn heel wezen vol bloed hadWat gaat dit worden, met die Geuzerij Zal men in oi:s vrij Belgenland gewapend moeten op straat gaan, gelijk in wilde streken, waar geen civilisatie of geen policic is?... Ja, ja, Z. M. Leopold 1 zag recht, als hij van de Vrijdenkers zegde: Dat volksken brengt ons naar de barbaarsch- heid!... Ondertusschen is dat droef, zeer droef en een les voor 't wclpeizende volk. Zaturdag nacht is te Sl Gillis (Brussel) een drukkermelzijnc familie bijna versmacht, dcor eene goot die men had laten open staan; zaturdag morgend kwam de drukker naar zijn werk niet; de meester deed zien, en men moest de deur openbreken en vond man, vrouw en kind bijna verstikt. Een doctor, metterhaast ge roepen, deed hen, met geweld van mosiaardplaasters, wrijvingen en opwekkende dranken tot hun zeiven komen. - -&X mag veel. De gendarm Wouters,-zaterdag te Heestert opzoek naar Braconniers. is doodgeschoten dooreenen wilddief welken hij ging vastgrijpen. Een geweerschot had bemin de borst getroffen. Er is te Gent Onderbergen N° 5, 'ne Faxcu Faiii van lief dadigheid. Te Namen is een ouderling, Nicolas Gauthiei\ van Hoer, in den sneeuw dood gevonden, hij dronk.Rond Namen is er eene bende die in d'huizen dringt en glles meêpakt. De oud- garcon uit de Rocher de Cancale, te Gent, is aangehouden be schuldigd van scrokkerie. In de Tuinstraat t' Amsterdam is eene vrouw, die twist had met haren man, met haar hoold op den rand van een ijzerenpot gevallen en subiet gestorven. Op 4 weken zijn in Holland 236 runderen door de longziekte aange tast. Te Desleldonck is zondag morgend een begin van brand ontstaan aaneen gebouw, zijnde een viervvoonstdank aan de spoedige hulp der geburen, heeft men de brand kunne overmees teren, vooraleer hij merkelijke schade had aangebracht. Een vrouwken, dat zich sedert lang aan de vuile gewoonte der dron kenschap overgaf, is er dc ooi-zaak en terzelver tijd het slachtoffer van geweest. Een beklagensweerdige en treffende les voor dron kaards. Mtuindag 7 dezer wasdc Parochie JJaarcke in volte feest. De inwoners onthaal den Imimcn nieuwen Herder, do» E.rw Heer Lc Jeune, en zy deden liet deflig. Zeker, do winter is eenloonig en min goud geschikt voor zulke fees'en dun do groene cn aangename lentetijd, doch niet te min luisterrijk, ondanks doovervlocdige sneeuw die at de tocbcrcidscls kwam tegenkanten. Een fraaie stoet, samengesteld uii menigvuldige ruiters en schoon bespannen rij tuigen, reed den lieer Pas to ir tegemoet, cn bracht beminde beste orde naar <le J paroc/iie. Daar ontving /rem een krurlijke godsdienstige stoeten geleidde/icm Ier - kerk. Men hcin.-rkte onder de talrijke aanwezigen verscheidene leden der Aooge. geestelijkheid, alsook vcrschillige pricslers, inboorlingen der gemeente die hot guur weder getrotseerd /udden om /runnen nieuwen herder te vcrwrlkomcn. Iu den nacht van 9 op 10 de/.er is de katoenfabriek van den heer J. Ros- seel, op den Briel te Gent een plooi der vlammen geworden. Deze fabriek was een der oudste van Gent Er waren 300 weklieden in dien3t. De schade wordt op omtrent een half milliopu francs gesehat, docli alles was bij verschillende maatschappijen verzekerd. Iaden winter van 1870 op 1871 stond een Duitsoh soldaat op post en had, teneinde zich tegen de konde te wapenen, teveel sterken drank gebruik». Hij werd dientengevolge wegens dronkenschag op eon voorpost tegeuover don vijand ter dood veroordeeld, welk vonnis door den Keizer in levenslauge ves tingstraf werd veranderd De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Vijfjaren zijn sedert verloopen. Thans heeft de Keizer hem genade geschon ken, en Donderdag jt. keerde de man, die zjjne onvoorzichtigheid zoo- zwrjar had geboet, te Mublheim tot de zijnen terug. 11 Februari. Don Carlos is to Elorrio met de grootste geestdrift, outvan- gen. Nadat hij deliniën doorloopen had, heeft hij eene samenkomst met do generaals Carasa en Cavero gehad te Vergara. De sneeuw maakt elke operatie onmogelijk. Er heerscht grooten geestdrift onder de Carlistische bataljons. Madrid 11 Febr. De Carlisten hebben alle havens van Biscaye verlaten. De geheele provincie Alava en de belangi ijkste helft van Biscaye is thans door de Alfonsisten bezet. Generaal Primo Riveta heeft den grijsaards, vrouwen en kinderen van Estella een termijn toegestaan om de stad te verlaten. Het bombardement zal dan een aanvang nemen. L'en 1G dezer zal de Koning r.nar het noordleger vertrekkw St Jean de Luz 10Fe£r. Q'iï'.srciï-svmd wérden 6000 paar schoenen, uit Sautander hier n?.!}gikomcn, naar Danschariuea gezonden Heden zijn er 3o wagens ümnitie, uit Irun komende, ook naar Martinez Campos vervoerd, 3ÜJ* over Fransch grondgebied. Hendaye 10 Febr. (van Carlistische zijde). Men vervoert thans 500,000 pa tronen eu 500 granaten over Fransch grondgebied naar de troopen van Mar tinez Campos. Gisteren werd het bombardement vanSl Sebastiaan, met groote heftigheid voorlgeztt. Dj Koning inspecteert de lmiën van Biscayo. Dj ope raties zijn geschorst. NINOVE. Conferentie van Mr De Beucker. Vervolg. Van 't Firmament bracht M' De Beucker zijne aanhoorders naar de aarde, waar wij drio rijken aantreffen hel dieren planten-en mineraten rijk iu 't dierenrijk treft men weeral drie soorten aan, de diereu zonder been of schelp, de dieren met huu been ol* schelp naar hui ten en do dieren met de beenderen langs binnen, van welke soort de meusch liet edelste deel uitmaakt. In do planten zyn ook drie soorteu degene die eerst in de leute opschieten met Óen pijltje, eene tweede soort die in zakjes baar zaad medebrengt eu eene andere sooi t I ier maakte de geleerde spreker eene ti effende bemet king, boe dat de Natuur, als eene waie Moeder, voor hare planten zorgt en hen zaad meegeeft, juist genoeg voor hunnen wasdom en oparoti, maar niets meer de Natuur is geene kwistige Moeder zij schenkt juist wat er noodig is, In do gewassen vindt men dezelfde drievoudige verdeeling als iu liet dierenrijk hoornen met hun haidste deel *nu binnen, anderen "zooals do lieten, mol hun hard deel van buiten en eene derde soort binnen en buiten gelyk diie soorten en niet meer, geschikt en geregeld, van 'l begin der schepping af. om de Harmonie in de wereld te houden Zoo zien wij overal ineen schoon evenwicht, de hand van jlen Schepper zoo zien wij dat alles, in de Natuur, aan v£tete weiten gehoorzaamt, en geene schep pingskracht heeft. Het scheppen en vernietigen, dat heeft God voor zich ge houden. 'l Kleinste dropje water kan niemand vernietigen, geen honderde Bismarken zijn daartoe in staat ze kunnen dit nietig druppeltje water in 't vuur wei pen 't zal als rook opgaan, in do wolken, om later als sneeuw, regen of dauw op de aarde we ér te keeren. Scheppen of vernietigen dat is on mogelijk voor eenig schepsel Hoe dom en dwaas is dus het darwhinism niet dat aan de schepselen eene scheppende kracht vei leent, waaruil men de hand des Scheppers loochent. Met deze bemerkingen, in dichterlijke taal uitgebreid, eindigde Mr De Beucker het eerste deel zijner prachtige, leerryka en slichtende conferentie.

De Werkman | 1876 | | pagina 2