I) e (k'Iizen in ons Land. Ën Setigd maakt den laagste den hoogste gelijk. Histori-ch verhaal uit de 16" eeuw 15® VERVOLG: Dé oude pater Kapuciert knielde bij den gekwetste, terwijl de heer Deken, zijne jonge beenen terugkrijgende; meer vloog dan ging, naar de sakristij, gevolgd van zijnen koster en eénlge dienstwillige perso- St. Martonskerk was-gekend voor hare rijke versieringenen kostelijke Priester- on Outaarkleèren; Groote eikenhouten kassen hingen vol ka- feuitels en koorkappen, en de koster ging er eenigen op d'arinen van zijne helpers laden,-toen de heer Deken hem gebood«Eerst voor 't Aller heiligste gezorgd Hij knielde met haast, nam den kelk vol kostelijke Speciën, waarin de Zoon Gods, onze Zaligmaker, schuilt voor 't heil der zielen, verders de HH. Oliën en eene kostelijke Remonstrans, den grootsten schat der kerk (1). Een gerucht en geloop daarbuiten deed den heer Deken sidderen Haast uhaast u, koster, draag dit bij Vader Reygerman, in de Zoatstraatdaar zullen 't de Geuzen niet komen zoeken. - En gij, heer Deken, gaat gij uw leven nog meer blootstellen Ik moet eerst naar 't Sacramentshuis waar nog HH. Speciën berus ten. De geestelijke trok de sakristij open, ging het hoog outaar op en stond juist met Ons Heer in zijn handen, als de groote kerkdeur in stuk ken vloog en het woest geuzengespuis er binnen stroomde, gelijk een hoop uitgehongerde wolven in oenen schapenstal. De Deken liep weer de sakristij in, doch daar zag hij een ander bende Geuzenvolk die den koster en zijne helpers voortsleurden, terwijl een hunner triomfantelijk do kostelijke remonstrans in d'hoogte stak. Eer hij tijd had van te den ken of te spreken, werd de heer Deken vastgegrepen, een Geus rukte Ons Heer uit zijn handen en smeet Hem ten gronde, en de Priester werd voortgesleurd, de kerk in, waar de Geuzen reeds hunne helsclie woede uitwerkten tegen het H. Sacrament, tegen de H. Beelden, tegen de kunstwerken van dien tempel. Eei.e bende duivels zou niet wreeder zijn te werk gegaan.... Ja, Aals- tccaars, iedermaal dat gij uwen prachtigen tempel intreedt, denkt dan dat, ten jare 13S3, op Bc-loken Pasehen, de Geuzen daar zijn ingekomen, i dat zij de scliromelijkste heiligsehenderijen hebben gepleegd, die kerk van al zijne pracht beroofd, bij zooverre dat 150 jaar nadien de schade nog niet was hersteld. Ronkende vloeken bonsdon tegen de kerkgewelven uitliet Taberna kel werd alles gerukt en op de steenen, onder de voeten gesmeten.... O Heero God 't is waar, g'hebt d'eeuwigkeid voor u, anders zou de toela ting zulker gruwelen ons onbegrijpelijk schijnen. Met hunne bemodderde en bebloedde voeten sprongen de Geuzen op 't hoogoutaar, kapten het Christusbeeld in stukken, en schonden voor eeuwig de outaartafel, die een wezenlijk kunststuk was, terwijl anderen de geschilderde vensters in stukken smeten, in de gestoelten wulpsche geuzenliederen gingen zingen, of rondliepen, om de Beeldender Heiligen op den grond te smij ten, de schilderijen open te kappen en al wat zij kostelijkst vonden, te rooven. Op het outaar van Ons Lieve Vrouw schenen zij het bijzonder gemunt te hebben. Ik zal vijandschap stellen tusschen u en Haar, zeide God tot het serpent, tusschen Haar zaad en het uwe. Daarom zien wij ook dat de Geuzen onzer eeuw eene bijzondere woede tegen de H. Maagd tooncn. Als do eene bende vermoeid was van schenden, kwam er eene andere, om le breken en te slaan, wat de eersten hadden gespaard. Even als t'Antwerpen, tijdens den grooten beeldenstorm, zag men vrouwen uij. de slechte huizen spottenderwijze processie gaan rond de kerk, flambee. non in d'hand dragende, terwijl Geuzen, met koorkappen omhangen, de Priesters nabootsten Hé, paap, beest, gebroed, klonk het dan tot de Priesters die men aan 't rnarteliseeren was, zelfs in de Lerk ge ziet wel dat wij u kunnen missen gaat het niet goed zooafgodenaanbidders! en terwijl andere boeven in de biechtstoelen zaten en er luidop de biecht van scbanddochters hoorden. Zoo ging het, niet alleen in de St. Martonskerk, maar in al de andore kerken on bidplaatsen der stad, en in vele bijzondere huizen van hevige katholieken, of waar de Geuzen wisten dat er geld te vinden was. Recht en wet lagen omver alle schelmstukken waren geoorloofd. Ten 8 ure was de St. Martonskerk geenè kerk meer, maar eene naakte schuur, eene voddenmarkt, een geplunderd slagveld, Waar de Geuzen met hand en piek niet aan konden, daar hadden zij de ladders en haken gebruikt. Het groot Christusbeeld boven liet koor lag op den vloer verbrijzeld, geen enkele der 22 outaars was ongeschonden, liet prachtig sacramentshuis den roem der kunstenaars, was voor eeuwig geschalotterd, (2) het onschuldig bloed, bloed van brave Geestelijke^ van trouwe kerkbedienden, was in den tempel gevloeid de kronijk bevestigt dat er in de kerk tien lijken van Priesters gevonden' werden en zeven aan de lijk deur opgehangen. In de Nieuwstraat oiiitrent de Drie Koningen, nu ,'t Post Hotel, werd een Priester in oenen bornput geworpen en nabij do Worfkapel, in eene herberg, eenen kloosterling met eehen bierpot hot hoofd ingeslagen; Het kloost r der Storheeren stónd in brand, do vrouwen-kloosters werden van onder tot boven doorzocht en bedrest, het prachtig stad huis werd geplunderd en de schepenen, eriii gevlucht of er zich verde digend, werden vermoord; men vond er de lijken der schepenen De Smet en I)e Papo, van den deken Van Haemore en van den gl-effiér Gerankt. De Geuzen moedigden malkander aan, dronken eii brastten als zwij nen, niemand dan zy dierf zich op do straat, toonen, 't schuim der bevolking liep do troffelijke huizen binnen uit alle straten zag men Geuzen komen geloopen met kerkornamonten, priesters-kleeren boeken, handschriften wat geene weerde van goud of zilver had, werd te midden der groote markt gesmeten en gedurende twöc dagen dienden deze kostclijkhodon Om een grojt vreugdevuur te makeri; Denk niet dat wij overdrijven, geachte Lezer al het aangëhaaldë is in oude handschriften aangeteekend wij lezen erin dat vele Geestelijken vermoord werden in huizen van partikuïieren, dat do Geuzen razend rondliepen, als wilden zij de gansche stad verdelgen, dat dö plunde ring verselieide dagen duurde, dat er uit Gent ketters kwamen b'y- geloopen om t'hclpen plunteren, en dat maar don 30 april het bevel gegeven werd dat niemand meer uit Gent mocht trekken om naar Aalst te gaan plunderen. Wordt voortgezet; (1) Die remonstrans was in 1508 geleverd door eenen goudsmid van Brus sel met name Nicolaas Van Ysenbrouc, woog zes tnark zilver en was een merkwaardiger meesterstuk van zilversmedery dan de nieuwe remonslrancie, maar in 1030 gemaakt. (2) In 1602 werd een ander Sacramentshuis gemaakt door Buquesnov voor 1600gn'den pn het volgend* schrift er op geplaatst: Wat de woede der kettei-E verwoestte, dat hersb 1 le de Raad en het Volk van Aalst Uit GENT is ons een lang verhaal gezonden, (jammer, te lang voor ons bladje), over eene feest in de Zondagschool van Sint-Anna: het 25jarig Jubilé van den heer Meester B. Severs.- Alles is ddar met de grootste plechtighc-id geschied de 300 Kinderen waren vereenjigd dé standaards wapperden 't- muziekgeschal weerklonk; eene plechtige Mis, met offer; verwelkoming en aanbieding van geschenken; s namid dags gaudeamus en feest in de versierde zaal der Zondagschool voile uitstorting aller harten aan den Jubilaris, die ook door de vseermlen begroet werd, want ten half vier kwam een telegram toe van M. Pre- siaux, vroeger als Seminarist hoofd-Professor dier School, nu Onderpas toor te Meerdonck. Op dil oogenblik verschijnen er in Engeland 1642 dag-éii weekbladen, waarvan 320 te Londen, 956 in de engelscbe pro vinciën, 57 in 't land van Wallis, 452 in Schotland, 138 in Ier land, en 19 op de eilanden. Het getal der dagbladen is 98 voor Engeland, 2 voor 't land van Wallis, 46 voor Schotland, 19 voor Ierland, en 4 voorde eilanden. In 1846 werden door geheel 't Engelscbe koninkrijk slechts 554 dag-en weekbladen uitgegeven, waardoor slechts 4.J dag bladen, zoodat de drukpers, sedert 30 jaar, eene buiteno-ewone ontwikkeling heeft genomen. De keukenmeid van een hotel te Maintz vond onlangs in de maag eener gans een goudstukAan mij! zegde de meid. Ik moet mijn"paart hebben beweerde de Bazin, maar nu bedreef't meis- sen de dwaasheid van den pocljcnier er kennis van le geven deze vraagt nu ook zijn deeltwee honden aan een been, 'komen zelden overeenmaar drij pretendenten voor éen goudstuk, hoe zal dit gaan.... Ze zijn eenen advokaat gaan spreken, en dat is 't ergste van al, is dat 't ergste van al. De wijze man zegt: Loopt niet seffens als gij do.r?t hebt naar de pomp, niet seffens als gij pijn hebt. bij den Doctor, of niet seffens als gij ru.sie hebt, bij den advokaat. En 'k zeg dito als de Wijze Man. Muziek van De Stoel, door M. Bornauw, Hekelgem. Maat van C/8 in Jen toon van si v. Solo pp fa, 1 si la, do si, re do, si fa, si re, fa re, do. De 1 Stoel is een zeer nuttig ding in aller menschen huis do fa, si la, do si, re do, si fa mi 1 do, rs mi 1 fa fa j al is zijn waarde slechts gering vind g'hem in kerk en kluis koor ff fa, re re, re fa, fa mi, mi do, mi mi, mi sol, wat ging ik vraag het 1 met fat soen een kindje zonder sol fa, fa la re re, re do, do si. sol sol 8. sol 8 fa,- kakstoel doen? Wat ging ik vraag het j met fatsoen een kindje fa mil, I mih do, si zonder J kakstoel doen? j N. B. De nöten zonder teeken beduiden eehe zwarte beleekent eenen haak. 1 beleekent de noot eenen halven Icon te verleegen h beteokent de noot eenen 1/2 toon te verhoogen. 8 beleekent de noot eene octaaf hooger als de voorgaande van den zelfden naam. beteekenl de noot den belfi meer waarde te geven als de waarde die zij reeds bad pp zeer zacht, ff zeer sterk

De Werkman | 1876 | | pagina 3