De toestand en onze plichten. 1 -85 Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht2,50 's jaars, Vooraf Betaalbaar. Moet ïk aan mijn geachte Lezers zeggen dat de tijden slecht z'jn Al wie leeft en denkt, ziet datw'hcbben in 187U-71 ts Parijs de Commune aan 't werk gezien, de kerken sluitende, den Aartsbisschop en \ele Priesters vermoordende, en g'heel de stad willende doen afbranden. Maar, 't is te vreezen dat wij nog ergere dingen zullen zien Frankrijk, dat zich een weinig oprechtte, zakt weder in, en wij zien, g'heel dt* we reld door, dat de Vrijmetselarij in al hare macht gebruiktom de H. Kerk den wreedsten oorlog aan te doen, die deze goddelijke Stichting mis schien ooit heeft onderstaan. Wat moeten wij doen, wij die leven en gelooven, die God herkennen en Hem willen dienen Eerst en vooral, den vrede des harten te bewaren, niet verwonderd wezende over den hevigen 6trijd welken 't Goed te lijden heeftAl6 Ons Heer ten Hemel klom, beeft hij aan d'Apostelen voorzegd dat zij veel zouden te lijden hebben maar, yrecst niet, voegde hij erbij ik ben met U tot bet einde der eeuwen.... En wat lezen wij in de Apoealjpsus? Iioort hoe Joannes de Evangelist spreekt Daar zal een geslacht op rijzen van goddeloozen, die niet eene of andere dwaling aankleven, die niet aan valscke goden wierook bieden maar die alle Godheid, alle eer dienst met verachting verworpen, zich in dollen overmoed verheffen bo ven alles wat de stervelingen vereeren en aanbidden en zich zeiven als onfeilbare goden aan de onwetenden opdringen. En ik zag uit de zee (van ongeloof) een Beest (1) opstijgen.... En de geheele wereld liep het Beest verwonderd na, en zij aanbaden het Beest zeggendeWie is aan het Beest gelijk En het werd een mond gegeven, die grootspraak en godslasteringen voortbrachten het werd macht ge geven te doen twee en veertig maanden. En het opende zijnen mond tot lasteringen tegen God, om zijnen naam te lasteren en zijne hutte (Kerk) en hen die in den Hemel wonen. (Nooit is de Moeder Gods gelasterd ge weest als nu). En het werd gegeven krijg te voeren met de heiligen en hen te overwinnen en het werd macht gegeven over allen stam en volk en taal en natie. En al de bewonders der aarde aanbaden hetzij name lijk, wier namen niet geschreven stonden in het boek des levens van het Lam, dat geslacht is van do grondlegging der wereld af. Zoo schreef d'Evangelist Joannes over 1800 jaren. Wij moeten dus niet verwonderd zijn over de slechte tijden. Maar, onze plichten, wat zijn ze Hoort, in korte woorden cle gerustheid des harten bewaren er mag gebeuren wat er wil, de goede Christene mensch heeft niets te vreezen zijn hart is eene citadel waar 't geluk woont, al woedt en loeit het bui tenom alles te verdelgen. Die den vrede heeft, zegt Thoma» a Kerapis, (2** 1. k. 8) is overwinnaar van zich zeiven en meester van de wereld. Dan, met gerust gemoed, de plichten van ons Geloof en van onzen staat kwijten Roomsch-Katholiek zijn met woorden daad De vijand is daar Onze Standaard, het kruis, in d'oog, on ons opperhoofd,de Paus, gevolgd. (1) Denkt hier. Lezer, aan de verregaande bedorvenheid der groote steden, I aan de hedeiidaagsehe dwaling die eene verdwaalde en bedorvene rede boven I üod en de Yfaarneid stelt. ISu zal men de kloeko helden en de lafaards kennen Door ons goed ge drag lmlde aan 't Geloof bewijzenzorgen dat onze Familie eene echt katholieke Familie weze er is niets schooner in de gansche wereld dan eene christene Familie. Niet te vrede zijn met ons zei ven, maar ook op anderen werken't leven is kort en de tijd van planten en zaaien is gekomen alle dagen kan de Dood ons verrassen en wee hem die met ledige handen d'eeuwigheid binnentreedt't Is nu Vaste en Maartlaat ons de passie Christi overwegeneen druppel van dit kostelijk bloed is voldoende om de wereld te reuden; overwegen wij wat onze beste Vriend, onze Zaligmaker voor ons heeft geleden. Als er tien rechtveerdigen zijn, zegde God tot Abraham, dan zal ik Sodoma sparen.... Ziet gij de macht van den nederigen werkman die bidt? Waren er te Sodorna tien men- schen geweest die met hunne Familie God te voet vielen, die bedorvene stad zoii gespaard geweest zijn! Vlaamsche mannen, gij begrijpt uwe Zendingkijkt zelts naar de spotters niet om. Watwij die heden zijn en morgen verdwenen, wij zouden ons schamen voor Hem te knielen die ons 't leven heeft gegeven, die de aerdo en 't Firmament heeft gescha pen, die aan de duizende dieren leven en wasdom heeft gegeven. Neen, wij doen onzen plicht en zien niet om.. 't Is Maart, de maand van Sint Josef, den patroon der goede huisgezinnen, den Beschermer van ons Va derland. O, lieve menschen, ik heb genoeg gezegd, er moet gewerkt en gebeden, veel gebeden worden. De Paus van Rome herhaalt dit dikwijls: 't Is met 't gebed om doen, zegt hij de vervolging eindigt niet, teeken dat er niet genoeg gebeden wordt. De leeuwerik zingt reeds boven dc velden de zwaluwen zijn op reis om ons terug te keeren; de vastenavondplodden zitten geldeloos, vrede loos, maar niet hopeloos en ziekeloos; ons engelseh haantje kraait twee uren vroeger; dc sneeuwvlokjes bloemen; de landsman ziet zijn graan opschieten de lieve Zomer gaat komen; bij weze voordeelig en aan genaam voor alle menseben, wie z'ook zijn. Sisken, uw br. gaat ook komen. Te Jerusalem, onder den Turk zijn bestuur, mogen de Jubiléprocéssiën uitgaan, zoo schrijft men ons uit dit land, en hier in Belgieë?!!Een persoon die zeer goed ons Vlaanderen kent, zegde mij deze week -. Let erop de Vlaming drinkt geerne zijn pintje, maar van slechte liedjes houdt hij niet 't zijn maar do Vlamingen van aeh- terstaak die vuile liedjes zingen. 'Ise Brussel hebben oenige chena- pans de Zusterkes der Armen vertoont; krawatten ge zult nog d'luilp dier Engelen noodig hebben Clironique zelf bekent dat de karnaval to Brussel vuil, eerloos en beestig is.... Vivan de hoeren In eene zen ding, te Manchester, hebben 200 protestanten zich bekeerd. Er is t' Antwerpen een fondsenhou Ier gaan loopen met 800,000 fr. er zijn inwoners van Antwerpen die -10 a 50,000 fr. verliezen. Li dó kerk van Lannoy, in Frankrijk, is eene kostelijke schilderij ontdekt van onzen Van Dyck. Het stuk was sedert lang in den hoek van eenon toren verborgen. Te Polen staan 40 dorpen onder wator. t' Au- wegeru is d'ander week een ezel in 't water gevallen, terwijl zijn meester een boreltje was gaan drinken. t'Oostende is op karnaval een aardewerker, Jef Anthierens, dronkend, in de visscherskreek ge sukkeld en verdronken. Onze geachte vriend, Do Keersemakcr is veel beter God lof Al wat voor DE WERKMAN bestemd ia, moet vrachtwij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Molenstraat 72. De W erkman

De Werkman | 1876 | | pagina 1