- God schiep toch de knecht en de Koning uit slijk, SPANJE. Laatste gevechten. Volgens tijdingen uit Spanje, zijn de laatste gevechten lusschen dcCarlisten en Alfonisten zeer hard nekkig geweest. De Navafreezen hebben met veel moed gevoch ten. Drie maal vielen zij aan met de bajonnet, driemaal deden zij den vijand wijken. De krijgsvoorraad begon te ontbreken, en. toen zij geen kardoezen meer hadden,- vielen zij met de bajonnet een vierde maal aan. General Primo de River beschikte over 20,000 man, toen hij generaal Lizarraga aanviel te Santa Barbera de Magere, en nog- tans- werd hij met ernstige verliezen teruggeslagen. 'S anderdaags had de Alfonsistische ruiterij duizend krijgsgevangenen te Villa- Puevta achtergelaten. Aldus viel generaal Quesada met 40,000 man te Elqueta op generaal Cavero en deed de Carlisten eene eerste ncèrlaag ondergaan. Men moest gebruik maken van de gunstige gelegenheid en generaal Quesada gat' bevel tot den- aanval van Montojurra, waar de verdediging der Carlisten aller- moedigst was. Al de artillerie der forten is in handen der Alfonsistcn geble ven, doch dcCarlisten waren bezweken onder de overmacht van het getal, en hunne vrienden zeggen dat de Alfonsisten geene reden hebben om zich daarover erg te beroemen. Hot gevecht met de troehen van generaal Martinez Campos was niet minder hardnekkig. Verscheidene honderden Alfonsis tcn hebben er den dood gevonden. De Carlisten, dank aan hunne sterke positiën, led.cn minder, doch hun verlies was echter nog aanzienlijk. De Carlisten verlieten opvolgend Pena-Plato, Bralzain, ïïendizorrolz, Santiagömendi en San Marcos. Voor de inname van Tolosa heeft generaal Lomo eenen harden veldslag moeten leveren, nabij den berg Henne. De Carlisten hebben, zoo het schijnt, in dien laatsten slag meer dan 500 man verloren. Een enkel bataillon van Navarra telde 95 dooden. Het zijn de Navarrcezen, onder hevel van graaf Caserte, die het best gevochten hebben. De Carlisten hebben een groot getal dappere aanvoerders verloren, onder andere den zoon van generaal Ell ot, die te Pena-Plata, in eenen aanval met de bajonnet, sneuvelde. Twee manifesten. Men leest in den Unieers, van Parijs Wij hebben tot nu toe geene bijzonderheden kunnen geven over de kortstondige verschijning van don Carlos te Parijs. Hij was ten één uur aan de statie van den Orleansspoorweg aangekomen, en reeds lang den ringspoorweg of aan dë statie van la Chapelle. Onder de personen, welke hij had verwittigd en die hem af wachtten, bevonden zich te Tameri en generaal d'Algarra. Don Carlos verhaalde dat de bevolking hem op gansch zijnen weg veel genegenheid had betoond. Het vertrek naar Pau was treurig, daar dona Margaréta, eclit- gënoole van don Carlos, hun niet kon vergezellen, weerhouden zijnde door haren gezegenden toestand, en door het bestuur over de Cadridadwaarvan de ambulancies nog met gekwetsten opge vuld zijn. Bij zijn vertrek heeft don Carlos, ons de twee volgende manifesten ter hand gesteld Spanjaards, Begcerende lieden de bloedstorting tegen te houden, heb ik afgezien van den strijd, die wel is waar roemvol, doch voor het oogenblik vruchteloos is; indien ik gedwongen ben te buigen voor de macht der' omstandigheden daarom verzwakt mijn hart niet, r.och is mijn vertrouwen geschokt, en ik bewaar ongeschon den mijne rechten, welke de rechten zijn der legitimiteit in Spanje. Voor de overmacht van het getal en meer nog voor het lijden mijner trouwe vrijwilligers, tegen wie alles saamgezworen was, vind ik mij verplicht den degen terug in de schede te steken. Volgens de overleveringen mijner familie, zal ik den weg der ballingschap betreden, doch nooit zal ik de hand lccnen aan onteerende en deloyale conveniosstrijdig mei de waardig heid van hem, die als ik, gevoelt wat hij beteekent en wat hij vertegenwoordigt. Gij kent allen de geheiligde princiepen, waarvan mijn onbe vlekt vaandel het symbool is. Terwijl ik dit vaandei met vaste hand omhoog geheven hield, heb ik de vreemde monarchie en de republiek ter a'arde zien vallen,welke met geweld op Spaanschcn bodem overgeplant waren, en ofschoon de bijval mijne pogingen niet beeft bekroond, is dit geene reden opdat de macht onzer viianden wortel zou schieten, want de revolutie is bestemd om door de revolutie te vergaan. Mijn vaandel blijft opgerold tot dat Cod het uur zal doen slaan voor dc verlossing van het katholiek en monarchiek Spanje, welke ongetwijfeld na veel opofferingen in de vooruitzichten der Voorzienigheid is aangelcekend. Vandaag, zooals altijd, heb ik vertrouwen in het werk van verlossing, waartoe deze Voorzienig heid mij voorbeschiktvandaag, zoo als altijd, ben ik bereid mij te slachtofferen voor mijn vaderland, dat ik met cene zoo vurige liefde bemin, en waaraan ik zooveel verschuldigd ben, Uw koning CARLOS Pau, 1 Maart, 187G. Aan mijn leger, Terwijl ik opnieuw den vreemden grond betreed, cii mijn hart nog ontroerd is door uwe hartverscheurende afscheidsgroeten, denk ik het mijn eerste plicht te zijn, een viiendeinvoord toe te sturen aan hen, die mijn wappenmakkers waren. Ik was getuige van uwen heldenmoed in de dagen van zegepraal en van uwe zelfopoffering, die zoo mogelijk nog heldhaftiger was in het vuur van tegenspoed nooit zal het dierbaar aandenken aan hen, die mij getrouw bit ven, uit mijne ziel verdwijnen. Al de heldenfeiten, welke ik ooit in mijn eerste jeugd in mijne ballingschap gedroomd heb met uwe hulp te kunnen uitvoeren, hebt gij verwezenlijkt. Monte jurra, Somorostro, Abarzuza, Ur~' nie'ta, Lacar en zooveel andere reeds beroemde namen van slag velden, zijn zoovele stappen, door u vooruitgezet op de baan van den roem, en roemrijk gevolgd door uwe broeders der andere provinciën. Van alles 'ontbloot, voorzag usvo standvastigheid in alles, en r.ooit hebt gij tegenover uwe vijanden hunne getalsterkte geteld, noch de ongelijkheid uwer hulpmiddelen gemeten, om tot den zegepraal te komen. Indien een zoo dapper geloof en cene zoo edele onderwerping vruchteloos zijn gewonden, ontmoedigt u daarom niet. Sterk even als ik tegenover het ongeluk, en vertrouwend in den God der heirscharcn, toont u doen roem waardig, die gij ver worven hebt, en heb steeds betrouwen in het noodlot van een vaderland, dat lusschen zijne nederigste kinderen maunen zooals gij zijt, telt. Afstammelingen van die oude Spanjaards, welke in de schaduw van altaar cn troon, eene zoo hooge plaats inde geschiedenis bekleeden, zal het voor ïrij een roem zijn die door het ongeluk niet zal verminderd worden, aan uw hoofd gestaan te hebben, evenals mijne smart heden bestaat iri mij van u ie scheiden. Uw koniue- en generaal CARLOS. Rome, 3 Maart. De Paus, heden den aartsbisschop van Posen, kardinaal Ledochows'ki, ten gehoore ontvangende, stond op en sprak Wij verheugen ons met U, onverschrokken' verde diger des gcloots iu Pruisen God bekroone uw edel streven. De audiëntie duurde bijna een uur. Mgr, Ledochowski heeft vervolgens een bezoek afgelegd bij kardinaal Antonnelli en zat heden ook de andere kardinalen bezoeken. Pau, 1 Maart 187G, Zaterdag 26 Febr. 11. huwde te Asten (Holland) voorden ambtenaar van den burgerlijken stand alhier een paar, welk huvvebjk daags daarna kerkelijk zou voltrokken worden. De bruidegom werd echter dien dag zoo erg ongesteld, dat men genoodzaakt was hem de laatste II.II. Sacramenten te laten toe dienen. Verleden Woensdag is hij overleden, zonder dat het huwelijk kerkelijk kon voltrokken worden. Volgens de burgerlyke wet is de bruid dus weduwe volgens de kerkelijke nog jonge dochter. Te Gcn!urnes (Belgie) is een landbouwersknecht vermoord in zijn bed gevonden, Men kent noch den dader van dit misdrijf, nccb dc redenen, die hem daartoe geleid hebben. In Holland heeft een man, Prieur, een eigenaar, met een keukenmes, zijne vrouw drie steken toegebracht. Twee der won den zijn doodelijk. De gazet schrijft dat er een huiselijke twist had plaats gehad. Weeral de tong en de keel. De man, niet wel bij den zijnen en de vrouw, haar tong niet meester. Daarom zegt de Apostel JacobusDie met zijn tong (of keel) niet zondigt, is volmaakt. Een fabriekwerker, in Holland, die een hulponderwijzer een slag op 't hoold had gegeven, is tot een maand celstraf ver oordeeld. De laster heeft tegenwoordig veel kalanten in de wereld.... Zoo wordt er nu geschreven dat een onderpastoor van Brugge schandelijk gevlucht is. Doch men vergeet te zeggen dat die on derpastoor een afgevallen-priester is, die in Zwitserland bij d'an- dcr apostaten slechte manieren had geleerd.... Met evenveel recht zou men ons de verraderij van Judas of de ondeugd van Luther te laste leggen. Nabij-Luik, te Souverain-Wandre, hebben drie'schelmen den Pastoor van huis gelokt en hem daarna meteen ijzer op't hoofd geslegen dat hij ton gronde viel. Hun inzicht was zijn huis tc gaan bestelen, maar de wakkere meid liep om hulp, de geburen snelden bij en de booswichten moesten vluchten. Een der moordenaars is aangehouden, 't Is een Duitsciiman, nog niet lang in de gemeente wonende.

De Werkman | 1876 | | pagina 2