De (ieiizen in ons Laad. En deugd maakt den laagste den hoogste gelijk. Historisch verhaal uit do 1G° eeuw 10" VEItVOLG. Ken baldadiger dag dan de S"5" Paaschdag had men t'Aalst nooit of nooit gezien. Vuile snaren van vrouwvolk, oprechto slonsen liepen de straten op en af. aan "t lijf van hoeven, die hun smerig lichaam met knsuifels hadden behangen. Lafaards-, die hunne borst voor den vijand niet hadden durven ioonen, ge tuigden nu van overmoed om schandalen uit to rechten, om weêrlooze vrou wen iu liunne huizen te gaan beleedigen, om de treffelijke Aalstenaars op to Zoeken en aan 'l geboefte over te leveren. Op 't Stadhuis zetelde eene soort van schrikbewind, met de verraders Clispyn Van Co',them eu Stoop aan 't hoofd. Menige Burger, die zich door de schijnheilige woorden der Geuzen had la- ton bedriegen, zat nu binnenshui/.o, tusscheuzijne weeueude huisgenoten, ziju eigen te verwijtendat bij le lafhertig was geweesten eenigzius de schuld van de onheilen zijner Moederstad. Er zijn ikzuchtige mensohen in de wereld, die aan bun eigen en aan niets anders denken. Men bederft het volk wat gaat my dit aan? zegt die rijke man.... Men bevecht liet Geloof'men loopt storm tegen de kerk! Ball! mijn kelder is wel voorzien ik heb gold en goed.... O dwazerik gy vergeet dat de samenleving óen lichaam is't bederf van Óen deel doet al de andere doelen'lijden. Gij vergeet dat de stcenen op do Kerk gesmeteu, terugbotsen naar 't hoofd der Eigenaars, der Burgers. In dieu ziu zijn wij allen solidair, deelgenoten van 't zelfde lot, belang hebbende om de samenleving in orde te houden, willen wij in gerustheid de vruchten der aarde genieten. in de Zoutstraat, bij vader Reygerman, had een hartverscheurend toouecl plaats. Zijn ongelukkige zoon had met razernij in de bestorming der stad ge holpen en was in de kerkplondering niet teil achleren gebleven. Maar, roud den middag, ontvlamde in zijn hart nog een vonkje van kinderlijk liefdegevoel, en men zag Reygerman langs do Kerkstraat, over lijken en puinhoopen naar buis snellen. Geen eerlijke ziel was op straat te zien. Vele kruisen van 't kerkhof lagen in stukkeu, zeven Geestelijken hingen aan de lijkdenr opgehan gen, in 'l Sluierstraatje, uit een drinkhuis, klonken woeste gezangen legen do papen, men riep er Reygermau achterna Later later binnen eene uur was zijn antwoord ik moet dringende zaken verrichten. Reygerman was zijns Vadershuis genaderd eene siddering van angst greep hem aan: Hoe komt gij hier sprak zijn geweten als Judas, om uwe stad le verraden 't Was de oude dienstmeid die opende. Haar oogen waren dik ca rood van tranen. IlemetAlexanderriep zij uit.... Ongelukkige jongen. Waar is Vader Uw Vaderuw Vader.... hij is.... Zij ging voortspreken, als paler Antouius van den trap kwam en tceken deed van den jongen Geus in de achterplaats te brengen. ik kom mijn Vader zien waar is hij boven? Uw Vader, jongen, sprak de oude Kapucien, uw Vader is in d'eeuwig- heid Dood weewee Ja, dood, gestorven, terwijl gij en uws gelijken de kerken onteerdet ja, Verwijl de H. Olie aan onder uwe voeten gesmeerd werd, ontving uw Vader bier den troost dier kostelijke zaken. De Geus keek woedend rond, zijn wezen kroeg de plooien der hevigste aan doening Dood dood riep bij wee mijvervloekte dag!laat mij gaan! ik mooi deze plaats ontvluchten Ge zult blij-en sprak de oudo Priester, op pleclitigen toon; éene laat. ste maal zult gij de waarheid hooren Reygerman, uw Vader is dood, na nog eens luidop vergiffenis gevraagd le hebben over de verergernissen van zijneu zoonde brave man bad u le zeer bemiud hij is uwe goede Moeder in d'oeu wigheid opgevolgdReygerman, gij hebl nu mei eigen oogen den wi eedon bloedlustder Geu/.erij gezien. Hervorming: en vrijheid! is de lens der Geuzen. Aalst is nu hervormd: de kerken ziju puiuhoopeu, de straten zij mestpleinen Aalst is nu vrij het priesterbloed bevlekt zijne stratendö treffelijke menschen mogen uit hun huis niet komende geestelijke maagden worden met geweld uit do woniug gejaagd, welke zij in vi ijkeid hadden geko zen het vrijoG emeentchuis wordt bezeteld door bandieten en deugen ie ten. De Geus, de woedende aanleider van daar straks, stond nu verpletterd en geslagen onder't woord van eeuen kranken grijsaard. Reygerman, ging de Pater voort, uw Vader heeft u vergeven, heeft voo,. u gebedeD, maar bij God hebt gij öouo strenge rekening te vereffenen. Er moeten schandalen ziju, maar wee de scbandaalgeversTwee wegen zijn u geopend, jongen de weg van den vrede, als gij uwe boosheden verzaakten daarboven, op 'l lijk van uwen Vader, do ketterij afzweert 't Is te laat't is te laai Het vergoten priesterbloed zal uwe zonden uilwisschen als gij rouwmoe dig tol God wederkeertieder druppel van dit bloed zal als bergen lood op uw hart vallen, als gij de Genade verstool. Do Geus stond in gedichten verzouken. En van de straat klonk daar opeens het keesch gezang van Geuzen en Gouzinnon, een spotliedje op 't geestelijk, opgesteld door deu Marnix, dien de Geuzen onzer tijden op oen hunner outaren, in d'lioogte, als vooibeeld, hebben geplaatst. Marnix, in d hoogte, hij, den boef, die, voor d'eer der menschheid, in den groud zóu móeten blijven Hij, die zoovele zielen bedorven heeft door zijn slechte gezangen. Heden, in de groole steden, weérklinken ook geuzen-liedjes, die tot haal. plundering en moord ophitsen! D'ellendigo uitbulderaars dier woeste gezan gen welen niel welke vreèselijke verantwoordelijkheid zij op hun hoofd laden! Het hooren dier Geuzenliedjes herinnerde aan Reygerman zooveel zijner vroegere giuweldadén, dathij plotselings opsprong, deu Geestelijke het siaaa en het huis uitsprong. Arme jongensprak de meiddal zien en hooren, en zich niet bekee- ren. Pater, boe legt gij dit uit Wel, mensch de hoogmoed speelt een groote rol in d'harten der ket ters en daarbij, velen hebben 'ne stroom van bederf tusschen ben en de waarheid gemaakt. Een bedorven hert verandert zoo moeielijk. Arme, droevejongen Ja, eu arme, droeve ouders die zulke kinderen achterlaten. Laat ons bidden, mensch. En de Geestelijke ging boven een laatste De Profundis voor "t lijk bid den, en trad dan lar.gs eene geheime deur in 't aanpalend huis, waar hem eene veilige schuilplaats en teedere zorgen waren toegezegd. Wordt voortgezet. Men schrijft ons uit Gent, Josefsmaand 1870. Geachte Heer Opsteller. Ik schrijf de volgendo regels neder, om ze aan de talrijke lozers yan uw zèar verdienstryk blad mede te doelen, denkende dat /,ij van allen die het Goede behartigen en in dos vverkmans geluk belang stellen, met genoegen zullen gelezen worden. .Zon lag, 27 febr., vierde men hier, op de Zondagschool van Sint-Auna, hei 25jarig jubilé van B. Sogers, eenen barer meesters. Deze deftige werkman lieefl sedert botvierde van eene eeuw deeeuigo ledige uren welke do zonda gen hein verschaffen, met goedwilligheid toegewijd tot het geestelijk onder wijs der kinderen. Nooit heeft hij zich moeite gespaard stiptelijk was hij alle zondagen op de school, en nu nog, in deu ouderdom van 66 jaren, ver waarloost hij gene middelen om do kinderen op te zoeken, naar de school te brengen cu hun daar als een goede Vader, liet zalig brood van deugd en Godsdienst mede te deelen. Treffend voorbeeld, belaas te weinig nagevolgd, iu onze dagen van onverschilligheid Dusdanige zelfopoffering, welke de Hemel alleen naar waarde kan beloo- nen. deed het hart ontvlammen van deu Eerw. Heer onderpastoor Vydt, bestuurder der school, vau de Heeren smiiuarisie en mcoster yen lallen met den zeiven iever bezield, sloegen de handen aaii 't werk om een plechtig ea welverdiend feest voor mc-esler Segers te bereiden. De goede God heeft bunn" aanhoudende pogingen gezegendHij heeft èon gunstig weder verleend het feest is allerbest gelukt, Hem alleen zij dank Om de blijde dag aan te kondigen, wapperde ven ia den vroegen morren eene sclioone vlag aan den voorgevel der Zondagschool, allengskens kwamen de kindereu jubelend van alle kanten toegesneld, e u om lij urea waren er meer dan 300 vereenigd. Intuss jhentijd was ook' de jubilaris aangekomen. K. nsklaps.liooi t meuiu Je vei te het rommelen d.-jr tiommelslagen^waarbij zieh Weldra de heldere eu verrukkende toonen der speeltuigen mengden bel was de fanfareu-soeieteit des patroomehaps van St-Anna,wi-.-r jeugdige leden, eer tijds iu de bereiding (ot de eerste H. Communie door meester Segers onder wezen, die hem nu ook hunne dankbaaiheid kwamen betuigen. Het hert van den goeden ouderling stroomde over van vreugde en geluk bij dusdanige liefdeblijken en tranen van aandoening ontsprongen zijne oo-'e:i' toen men hem stoetsgewijze ter kerke leidde. De fanfaren sociëteit opende den stoet, de kinderen gingon blijmoedig, maarstichteud voor bunnen jeimd- geleider die, balverwegen, eenen kostlijken ruiker ontving. Om 10 1/2 was men in de kerk gekomen waar door do Eerw. Schoolbestuu-der eene solem- ueele mis gezongen;wierd voor liet welzijn van kinderen en meesters. De groote kerk van St-Anna was propvol geloovigen de raoesterbond der Zondagscholen was er ook door een IStal leden vertegenwoordigd en lerwijl de heilige gowelven de staligo loouen der speeltuigen weergalmden, gingen k nieren en meesters eerbiediglijk ten offer. Na de mis leidde men den kin dervriend naar het huis van den Eerw. lieer onderpastor waar hem 'ónder het geroep van Leve de Jubilaris een tweede prachtige ruiker werd toe gereikt Om 2 1/2 waren al de schoolknapen in de grooto en wel versierde zaal der Zondagschool vergaderd eu toen de held der feest met ziju talrijk gevolg boven kwam, ontsprong uit die jeugdige borsten de blijde kreet: Leve onze goede Meesier Nu nog was het muziekkorps de vergaderin» met aangename stukken komen vereeren opvolgondlijk wierden er vroolijke liedereu gezongen, kluchtige stukjes uitgevoerd, welgepaste aanspraken gedaan, die allen den besten bijval vonden. Om 3 1/2 werd Mr. Vydt een telegram behandigd waarvan bij aanstonds op volgende wijze lezing gaf De Heer zegene U, achtbare Jubilaris eu allen daar tegenwoordig. A. Pre- siaux onderpastoor te Mecrdonck. Een langdurig handgeklap," met vreugdekreten gepaard, volgde onmidilelijk op deze goede tijding men'sprak met lof vau dien Heer, die nauwlijks 2 maanden, in hoedanigheid'\an -Semi- naris'j de school hielp besturen ea die nu door zijne piiesti-ilijke bediening en door de verre afstand wederbouden,op zulk: wijze zijno ware verkleefdheid deed kennen. Voor het Jubelfeest te sluiten werd er aan den achtbaren Jubilaris een kostbaar geschenk geofferd 't was een met kunst geschilderd beeld van O. L. V. vau Lourdes, voor wien de deugdzame werkman eene bijzondere godsvrucht voedt. De plechtigheid werd bekroond met eene prijsdeeling welke de blijdschap der kindereu ten top deed stijgen.; gansch te vreden verlieten zij de zaal met dankbaarheid bezield voor hunne meesters en weldoeners. Fl. Huibreebt die iu deu prijskamp de eermedalie door do meesterbond goedgunsti-j schonken, behaald had, is dan door de fanfaren vergezeld, huiswaarts ge leid, waar hij door zijne brave ouders, vrienden en gebui-en met aandoening en innige vreugde werd begroet. Dit godsdienstig feest heeft de parochianen van St Anua gesticht Mochle de flauwe schots die ik er van gegeven heb monigen opwekken ora met on verpoosden iever te werken voor het kristolijk onderwijs der jeugd, steed.-- gedenkende de trtfogtelijke woorden van het H. Schrift Die er velen in de deugd onderwijzen zullen blinken in allo eeuwigheid.» Een kinder- eu werkmansvriend.

De Werkman | 1876 | | pagina 3