8 Tucht baart vrucht. Uitslag van den Prijskamp, te Grembergen. Oplossingen. 1. Tijd. 2. Zondvloed. 3. Ne vel. 4. Leen. 5. Neusdoek. 6. Pap. 7. Bloed. 8. Zou. 9, Blijk. 10. Uur en Minuutwijzer. 11. Die hier schrijft in het land, had tienvingers aan elke hand vijf, en twintig aan handen en voeten. 12. Oogst. De lat" prijs is toegewezen aan S. Boel, Grem bergen. 11. opgelost. 2do Prijs F. Istas, St. Gillis- Waas 3d" prijs Benoit Van der Steen, Lede. De vol gende heeren die er 10 opgelost hadden, hebben moeten loten voor den 2d0" prijs en 3doDJan Gortebeek, Dender- moude. J. Jud. De Galuwe, Denderbelle. Ed. De Sutter, St. Nikolaas. Hyp. De Man, Lebbeke. Felix Walgraaf, Opdorp. Fr. Istas en Benoit Van dei- Steen, voornoemd. 9. Alp. De Backer, St. Nikolaas, Aug. Kegels, id. Em. Bechiels. id. P. Meininck, id. Pol. Do Maertelare, St. Gillis Waas. P. Gossy, Zele. S. Raas-Elversel. J. B. Van Vossole, Denderbelle, P. V. der Eeckhaut, Meire. Gam. Hillegeer, St. Pauwels. 8 Em. Hofmans, Lebbeke. G- Baart, Wieze. J. B. Van der Hagen, Nuderhasselt. Leop. Maas. St. Gillis Waas.Mm" W. Callottens, Drussol. Th. Gelie ea Jv. Everaerl, Desteldouck. Fr. Temmerman, Deuder- monde. M. L. DcRyke, St. Nikolaas. 7 Basile Staas, St- Nikolaas. Al. De Backer, Ise- gera. J. Bal. Eervolle melding, voor uw schoon ge schrift Melsele Leop. Boutynek. L. Gosteur. H. Delbaare, Meenen. Alp. De Rijke, Herne-Brabaud. Van den Eeckhaut, Meiro Gh Schutsaart. Aug. De Moester, Wettereu. L Bal, Melsele-Waas. Ed. Dulaury, Beveren-Waas. Fr. Avoux, Geerds- bergen. A. Temmerman, Bambrugge. Fr. Nee- rinck, Zwijudrecht. 6. E. B. Leuven. M. De Boek. P. Becbials, St. Nikolaas. P. Verhofstad!, Sa.Telaare. B. E. Schepens-Goossens. Em. Van UittVange, Zele D. De Blinde, Grembergeu. G. De Breuker, St-Peeters- Jette. 5. De Walle, Temsehe. Gh. Van Acker, Beveren- Waas. S. Gabriel, Zele. R. Roomi, St- Nikolaas. 4. L. MooAeu. Elversele. L. Saudyck, Eecloo. Vriend hel doet mij plaizierAls ik eens naar Eecloo kom, zal ik niet nalaten Waarom niet voortgedaan in uwe raadsels Onzen hertelijken dank aan alle onze Vrienden en Raders. Men moet zoo al eens ne p-ijskamp geven het is nog niet altijd schade Er is ons zoo al iets van 't een en 't ander gezonden zelfs tot kakstoelen toe Ons banket zal hier plaats hebben juist daags na dat gene van St-Gillis Waas, in d'eslaminet Den Dolerpol waar dat de kelder met trapken op is Nog iets Als wij eens onze reis rond de wereld doen, zullen wij in passant onze menden persoonelijk komen groeten. Gedaan te Grembergen, den 4 Maatt 187G. E. Permontier. L Van Vynckt. Vastenbulle van zijne Hoogw. den Bisschop van Gent. Zeer beminde Broeders. PLICHTEN DER OUDERS. II. Beminde ouders, -wij hebben de onvervreemd bare rechten bewezen welke gij van God zeiven over uwe kindereu hebt ontvangen. Deze goddelijke Mees ter heeft u hevolon op te voeden, te onderwijzen on te kastijden degenen die hij u toevorirouwd heeft. Uwe plichten zijn groot, volbrengt ze getrouwiglijk. De Apostel legt ze uit in zijnen Brief tot de Ephesiêrs in deze korte woorden Haakt uwe kinderen nul gram moedig, maar voedt hen op in de tucht en bestraffing des Uecrcn (14). Ziedaar drie groote verplichtingen vooreerst de verduldigheid in het opvoeden uwer kinderen, dan de onderwijzing, eindelijk do kastijding. Vaders on moeders, wij smceken u door het Heilig Hert van Jezus, luistert naar de vaderlijke uitleggingeu dor woorden van den H. Paulus, die Wij u geven zij zullen uw geluk in dit leven vo meerderen en u het eeuwig loven in den Hemel verzekeren. U we kinderen opvoeden met veel verduldigheid, ziedaar uw eerste plicht. Deze verduldigheid is nood zakelijk, omdat hot werk moeilijk is. Maakt uwe kin deree me' gramstorig, opdat zimet kleinmoedig worden (15). I):t is nog oen gebod van den Ilcilip-en Paulus. Handelt in alle omstandigheden met eene fofweerdige bedaardheid, u nooit in gramschap stellende gij weet door den II. Jacobus dat de gramschvp de reclit- veerdtgheid van Col niet teweegbrengt (tb), zij ontstelt den geest, maakt hem onbokwaam om good to oor dooien en behoorlijk te handelen zij ontsticht de kinderen, die recht op goedo voorbeelden hebben, om dat uwe voorbeelden, veel meer dan uwe woorden, geschikt zijn om hen tot hot goed te brong^n. Ver geet niet dat hunne jeugd heii*blootstelt tot liet ge-, makkelijk aannemen van slechte gewoonten, welke gij van het begin afmoet bestrijden d >or wijzen raad, een goed bestuur, eeno stichtende levenswijze en god vruchtige oefeningen. Leeft met uwo kinderen, gelijk Maria en Joseph te Nazareth met het Kindeken Jezus loeiden. O zalig familieloven, bron van alle geluk, dringt meer en moer in al do huizon mijner zeer be minde diocosanen Uwe tweede plicht is, uwo kindoren te onderwij zen in alles wat geschikt is om van bon weerdige leden der samenleving en oprechte discipelen van Jezus Christus te maken. Do eerste onderwijzing moet uit het hert en van de lippen der moeder vloeien het is haar onschatbaar voorrecht haar kind den goeden God te doen kennen, den oorsprong van alle goed, den getuige van al onze woorden en van onzoheimelijkste gedaehten, den rechter en den oppersten loonor onzer ganseher levenswijs. Hoe aangenaam is hot eene teedere moeder tot nare kinderen te hooron herhalen Daarboven hebt gij oenen Vader, liet is Godhij bemint u en zendt u zijne heilige Engelen om u te dienenkind lief, bemin Hem, doe ai wat Hij ge- biedt. Deze eerste onderrichten, gepaard met het stamelen van den verheven Naam Jezus en dor zoete namen Maria en Joseph, blijven voor eeuwig geprent inliet hert der kinderen. En wanneer de tijdgekomen is, dan moot gij, beminde ouders, aan uw kinderen een aan uwen maatschappeiijken 'stand passend on derwijs geven of doen geven, altijd indachtig zijnde het woord der Pausen De onwetendheid is de moedev aller ondeugden. Kiest de beste school uit, dit is, deze welke het geloof en de zeden volkomen beschut. Wij zijn het niet die gezogd hebben, dat de lueht der school godsdienstig moet zijn deze zoo gegronde en zoo be langvolle woorden zijn aan de overtuiging van wo- reldsche personen ontrukt. Neen, het is niet geoor- looid uwe kostbaarste schatten te vertrouwen aan eeno school waar de godsdienst mot al de hem toeko mende eer niet omringd is. Zoohaast eene school ge vaariijk wordt voor gelooi' of zeden, leidt er uwe kin deren niet heen. Zoudt gij hen willen leiden naar eene plaats waar de tijphus of de pokziekte heerscht f Niemand handelt zoo ja, op het eerste gerucht dat eene besmettelijke zielcto in een huis is gedrongen, haast men zich zijn kind er uit te trekken opdat het de kiem der kwaal niet krijge en een uitzinnige vader zou zijn geliefd kind in een goddeloos of onze delijk gesticht willen laten Hij zou zijne ziel aan eene zekere dood willen blootsteilen Eilaas men handelt soms alzoo in onze dagen, en later, wanneer het ongeloof zich van den geest des kinds heeft meester gemaakt, wanneer hot bederf zijr. hert heeft besmet, dan weent men, dan beklaagt men de bedrevene onvoorzichtigheid. O christene ouders Ziet onze vrees en angst voor uwe beminde kinderenWij weten maar al te wel hoe dat velen hunne ziel verloren hebben in eene slechte school. E?ne nieuwe verplichting begint wanneer do tijd der opvoeding vervlogen is. De ouders .moeten als dan do eerste stappen hunner kinderen in de wereld leiden, want aan den ingang staat de engel de» goeds en naast hem de engel des kwaads, die de taal van zijnen tegenstrever namaakt. Daar bevinden zich dc aanhangers der geheime genootschappen, zoo dik wijls veroordeeld door de Kerk en onlangs nog door den H. Vader Pius LX. (17daar ook bevinden zich de onkuisehaards. de bedervers, de bespotter.-, door den koninklijken profeet afgeschetst, wier keel een open graf is, wier mond vol is vat verwensclung en bitter heid (.18). Vermaant dus uwo kinderen, verwijdert hen van alle gevaren en laat hen later vrij inden- keus van eenen staat. Maar somtijds gebeurt het dat het slecht gedrag eens kinds het hert der ouders bedroeft. Het is hun niet genoeg daarover te weenen de Apostel zegt hun me te bestraffen en te kastijden voijens den lleer(ly). Hedendaags is do macht der ouders veel verzwakt door beweenelijke gebruiken en zelfs door de burger lijke wetten, maar noch de wet der menscheu noch de gewoonten kunnen de wet des Hemels afschellen. Nu, het is van God zeiven, beminde ouders, dat uw plicht komt van uwe kinderen te bestraffen. Verwit tigt dan uw wederspannig kind met even voel kloek moedigheid als goedheid^ De Heilige Goest heeft het gezegd .- Een vader, die de roede niet gebruikt, 't is te zeggen, die zijn kind niet straft volgons dezes oude.-dom on gesteltenis, haat het (2U). Luistert uw kind niet, berispt het ernstiglijk, gel jk de engel eer tijds Loth berispte, die hot schanuigSodo.ua vertoef de to vorlaten Hij nam hem bij de'hand, zegt de go- wijde schrijver (24), en drong hein buiten de ver vloekte stad. Blijft uw kind wederstand bieden en volherdt het in de zonde, straft lietdit is eene stren ge plicht, waarvan do verzuiiuenis zonder bestraffing met blijft, zooals de droevige geschiedenis van Israël s Rechter Heli het ons toont. Deze ongelukkige vader, na zijne twee zonen berispt te hebben,, hield zich daarmede te vreden, en hij werd door God zeiven gestraft. Vernemende dat zijne zo ïen in oen gevecht waren omkomen, viel hij achterover van zijnen zetel, verbrijzelde zich het hoofd en bezweek (22). FONDS E N. Belg. Leeniug 4 th. 1871 —.00 3th. 4873 74,1 Gera.-krediet.4 1/2 th. Brussel, leeniug 18(57 3 th. 1873 3 lli. 1874 3 th. Gent, leening 18G8 3 th. 102.(Xl 87,00 91,50 91.7.3 91,75 Markten. Dendermonde, 's maandags. Lijnolie 10J kilos. 50,25 Kempolie, OU,— Raapzaad, 21,— Lijukoeken, 27,5'J Kempkoeken, 10, Tarwe, 2(5,25 Rogge, 1",5o Haver, 22,5t) Leuven, 's maandags. Tarwe, Rog;e, Brouwershaver, Vo'ederhaver, Boter 1/2 kilo, Bloeui (fijne). 20,50 18.-25 23.- 22,50 1,08 36,— Kortrijk, 's maandags, Witte Tarwe, Rogge, Boter 1/2 kilo, Eieren, 25 20.3J 13,50 204 2,60 Aalst, 's zaturdags, Tarwe per 1 heet. 321. 50 c. 26,00 Masleluin, 21,00 Haver, 23,50 Rogge, 18,00 Aardappels, 9,00 Hop, 55,00 Eieren, 1,80 Vlas, 6— Viggens, 73,— Ninove, 's dijnsdags. Ta we, 100 kilos, Rogge, Uaver, Boonen, Boter per kilo. Eieren per 26, Koolzaad, Lijnzaad, 25,50 18,50 23, - 24.— 3.18 02,20 41,50 35,50 St. Nikolaas, Per 106 lieters. Witte Tarwe, Roode, Rogge, boekweit, Paardeboonsn, Vlas 1 kilo, Boter k:lo. Eieren de 25, Hooi300 kilos, donderdags. ft. Ui) 2i y) 14.70 18,50 22,50 2,20 3, lö 2,30 45,50 Maclielen. Tarwe, Rogge, Boter Stiooi per 100 kilos. Vlas 3 kilos, Veemarkt, lulandsck ras 70 stuks, •an 160 tot 450 fr. Vreemd ras 540 iiuks 16 J tot 7oü fr. 26.40 18,25 3,20 8,50 5,30 Geeraardsbergeu, Tarwe 100 kilos, Masleluin, Rogge, Ruw vlas per kilo, Boter per 3 kilo. Tabak grooien, kleinen, maandags. 24.50 22.00 18,00 1 ,00 10,25 Hamme, 's zaturdag3. Kemp par 11 kilos, Boter. p»r kilo, Aardappelen, per 100 kilos, 10,70 3.50 10,50 Lokeren's w< I'er 106 liters. Witte Tarwe, Roode, Rogge, Boter 4/2 kilo, Have., •nssdag. 22,50 15,00 17,— AALST, DRUBKERIJ VAN P. DaENS.

De Werkman | 1876 | | pagina 4