Verschijnt alle Vrijdagen. Al wat voor DE WERKMAN bestemd is, moet vrachtvrij gezonden worden aan P Daeos, opsteller, Molenstraat 72. STÖRMNIEUWS. Ver zou men moeien aehteruil gaan, om een storm te vihden, gelijk wij er zondag eenen geleden hebben. Hij duurde verscheide uren en heeft ontelbare rampen achterge laten; afgevlogene schouwen, pannen, telegraafstaken, boonfen, zelfs hier en daar een huisje, ruiten gebroken met duizenden. Te Wetteren ging 't muziek juist serenade geven; een der muzikan ten, onze vriend F. D. G. kreeg verscheide pannen op 't lijf; ge lukkig dat zijn instrument, als sehild, op zijn 6chouderiag, anders zou hij het duurder betaald hebbente Eecloo is een oude dienst meid omvergeworpen ea halfdood blijven liggen; te Meire is een bolstee in brand geraakt; t'lmpe vier huisjes afgebrand t'Erpe lag de steenweg vol hoornen, en zijn drie huisjes afgevlogen te Meirelbeke was al 't zink van de statie weggevlogente Lede is de statie geschalotterd; (van Lede sprekende, Vriend, ik was zondag voor pressante zaken afwezig)'t was maandag voor ons deur processie, van boeren die om pannen redente Gent is een ijzerfabriek ingestort; tusschen Audegem en Gijsegem lagen er hoornen op den ijzerenwegte Sornergem is de vermaarde zaag- en maalmolen (Amerikaansch stelsel) met zeilen in stuk ken gevlogen; men rekent de schade op 20,000 fi\; te Lede- berg is de bloem maalderij des heeren Aerts ingestort en heeft in haren val den paardenstal vernield; «al de rijtuigen die er stonden zijn vernield; maar aan de paarden is geen letsel gekomen men zegt dat de exprestrein van Gent naar Brugge, ten gevolge van staken op de rails, van 't spoor is geloopen. T' Assche- ter-heide is de schuur van een huis ingevallen bij den kuiper is de gevel weggevlogen, en een weinig verder, in dezelfde ge buurte, is 'nen olm door een huis gevallen te Maxenzele is een houten windmolen omvergevallen/in den stal en 't peerd is dood; t' Esscheue (Brabant) is een dak afgevlogen, waaronder nog 2000 pond hop lag, die tot Assche toe is gevlogen; een per soon die van Namen kwam, zeide dat al wat wij hier zien, maar een kopie is van 't geen in die Provincie is gebeurd: te Borgt- Lombeke, zeiden ze t'Assche, zijn vier huizen afgebrand, ook ten gevolge van't onweer; t'Erembodegem, op de"Leuvenstraat, is 'thuis van de Wc Vergeylen ingestort; men zegt dat de vouw doodziek ligt van den schrik op dezelfde gemeente is de schouw van Mr De Gheest half ten gronde gevlogen de oude molen op Bouchoutberg heeft ook veel geleden het hutteken, op *t hoogste van denzelfden berg, is ingevallen, i Te Vraccne is de bliksem op den kerktoren gevallen en heeft de naaide vernield. Te Kortrijk heeft de brouwerij Lust zopveel geleden, dat men wel..2 maanden zal noodig hebben voor de reparatie de groote stelling aan de kerk is met groot ge- druisch beneden gekomen te Plasscbendaal is een molen ver nield en te St-Denijs, een molen verbrand. t' Antwerpen, aan de Schelde, was 't vreeselijk om zien de schepen werden als nootschelpen heên en weêr geslingerd door 't afvallen van een torentje der St-Joriskerk is een kind van 7 jaren gedood te Vlissingen was men in de grootste onrust over -iG schependie 's morgens in volle zee waren gegaan de telegrafdienst tusschen Antwerpen en d'ander steden was opge schorst en in de gebuurte lagen meer dan 1000 telegraafstaken omver 't Ileijst stond de kerk in brand gelukkig dat de in woners rap bij d'hand waren. Te Desteldonck is, benevens ander ongelukken, den o.n- langs gebouwden graanmolen van d'heer E. Verschafte! door een rukwind, as en zeilen ontnomen en verbrijzeld, 't was treurig om aanschouwen, zoo alles kort en klein, als van eenen bliksem .ver pletterd T'Auwegem zijn 5 schuren ingestort de platform van Mr Van der Eecken, wegende 600 k. is 100 meters hoog ge vlogen bij Bourgeois Petrus zijn al zijn schuren, stallingen en wagenhuis ingestort; schade circa 6000 fr. Vr. 't.Boek is 't Oudenaarde) De school van St-Antcluiekx is ingestort. Wij vernemen nog over den storm die cène "ware aardbeving is geweesttc Antwerpen zijn eene menigte schuiten en booten gezonken; de dijken hebben ook veel geledente Brugge is groote schade aan den toren van O. L. Vr. kerk; daar was de storm van' Zaturdag begon nen; in de Steenstraat viel eene zware arduinen vaas, juist nevens de voeten van eene juffer, die van schrik in onmacht vielcenc andere juf fer werd als een speelbal door den wind opgenomen en een andere vrouw tegen eenen boom geworpen. Brussel beeft meer dan andere steden geleden, ter oorzake zijner bergachtige ligging. Do straten lagen Bezaaid met stcenen en schaliën. Het dak der Negen Provinciën is gedeeltelijk weggeslagen. De dienst der omnibussen moest onderbroken worden'de Wiliebroekschc Vaart steeg over bare baren.men zegt dat een persoon verdronken is. Het lokaal der Xaverianen, nevels hunne nieuwe kerk. is ingestortmen recent de schade op 20,000. (rs de wind nu ook Geus geworden :j Te Luik werd een vrouw, ever dc plaats St. Lambert gaande den schedel gebroken. Te Zele is de nieuwe wip gansch ten gronde geslagen. Men zal ze met geen oOÜ.fr. herstellen. Leopold, Z. M. onze Koning, slaat afvroeger gaf bij 200 fr. aan een «evenden zoon, en nu is 't al op HO fr. gedaald. Zoo 'verslijt a'les in de wereld. Tal van militairen, deel uitmakende van hef garnizoen te Lneken, is sedert den lijd dat de Senne r.an het wassen ging, door tjphuskoorlsen aan erkman 4 JAAR N" 173 17 MAART 1876. Prijs ln bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht2,50 's jaars Vooraf Betaalbaar.

De Werkman | 1876 | | pagina 1