Geen boek zonderezelsoor. getast zeven mau zija aaa de ziekte overleden. Gd last der overheid is het detachement grenadiers uit Laeken naar Brussel teruggegaan. Dc heer August Dumout, vader vanZ. H. den bisschop van Doornik, is dezer dagen godvruchtig in den Heer ontslapen, in den ouderdom van 82 jaren. Hij muntte uit door zijne kristelijke gevoelens zijne groote liefdadigheid en zijne edelmoedigheid voor alle goede werken. Men schrijft ons uitOostakker Eene moordpoging heeft zondag morgen, rond 8 ure, te Ooslakker, Slootendries, plaats gehad, op dén persoon van Louis De Clercq, hovenier en landbouwer. Deze ongelukkige, 62 jaar oud en sinds lang ziekelijk, was alleen t' huis gebleven binst dat zijne vrouw zich ter kerk be geven had. Bij haren terugkeer vond zij haren man in zijn bloed badend en schromelijk gewond. Er volgt uit de verklaringen des slachtoffers, reeds dezen morgen overleden, dat een onbekende persoon, schijnende een bedelaar te zijn, hem een aalmoes heeft gevraagd, en op zijne weigering, een pistoolschot op hem gelost heelt. Het bebloed wapen werd op de zolder gevonden. De plaatselijke politie en het parket hebben zich aanstonds ter plaats begeven en een onderzoek geopend. Over eenige dagen zijn in een dorp bij Audenaarde twee varkens schielijk bezweken. Al de omstandigheden schijnen te doen gcloovcn, dat die varkens de slachtoffers zijn geweest van eene zeer erge ziekte, de pestkool. De landbouwer, bij wien dit ongeluk is gebeurd, heeft de twee lijken doen delven, en on- middelijk dc drie zwijnen, die hem nog overbleven, doen dooden om aan de verbruiking over te leveren. Deze handelwijze is niet regelmatig. De landbouwer die ver moedt eene besmettelijke ziekte onder zijn vee ie hebben, moet er aanstonds kennis van geven aan de gemeente overheid, en indien hij zulks verzuimt, is' hij blootgesteld aan de straffen, bepaald door de artikels 318, 320, en 321 van het strafwetboek. Wij durven verhopen, dat deze waarschuwing de veehouders zal aanwakkeren, om zich nauwkeurig aan de voorschriften dei- wet te gedragen. Het proces van Monseigneur den Bisschop van Luik tegen den heer Burgemeester wegens schending der godsdienstige vrijheid, zal op 30 Maart aanvang nemen. St-Joscph-fcest gaat komen den 19 Maart. In een huis van goed reglement wordt ten allen tijde dien Feestdag gevierd 'i is den dag van alle huisvaders en van alle familiën. Vaders en Moeders, wilt gij vrede en liefde in uw huis zien, wilt gij brave en behulpzame kinderen hebben, dat is veel gezegd, dat is t geluk, welnu, ge zult dat hebben, 'k verzet er voor al wat ik bezit, als gij de geest van religie in uw huis brengt, het avond gebed, het' vieren der feestdagen, de devotie tot de Moeder Gods. lot den II. Josel'enz..., Dat is één. Een tweede rede om Siut- Josef op zijnen feestdag te voet te vallen, is de moeielijke toe stand waarin ons Vaderland zich bevindt. De tweedracht is groot, er wordt veel gedaan om 'tvolk te bederven en de menschen on gelukkig te makenen dan meet noodzakelijk volgen wanorde en een zuivering door vuur en bloed. Och, menschen lief, zoo veel wij zijn, laat ons den patroon van Belgenland te voetvallen. En rata. Vergeten in den Prijskamp, als hebbende opgelost 10 raadselst'Honoré Duerinck, St. Gilles, bij Denderm. De Sekrelaris der Belgische Bank, 't Kint, die een liederlijk leven leidde, met een slecht vrouwmensch aanhield, en gaan loo- pcH was met 7 millioen, is te Quccnstown aangehouden.... De Bank was verblind in dien schelm. Pieler Verhulst van Dixmude is voor don 50s,ou keer peter geweest. lit Belgie, Holland en Luxemburg mag geen koeivee meer in Pruisen gebracht of doorgevoerd worden. Welke natuurverschijningen krijgen wij regelmatig in't voorjaar vroeg een professor aaneen zijner 48 jarige studenten. De dagen worden langer en do bierglazen kleiner, was dé antwoord. Ineen boerenhuis van Beijeren kwam een gendarm, en yroeg aan de huisvrouw of de gevonden zakdoek, dien hij toonde, soms den haren nietwas. De vrouw zag den doek na en riep vol vreugd Ja 'l is den onzen-, wij-zijn hem al zes weken kwijt. Daarmee had de vrouw hareil man verraden en de gendarm leidde hem aanstemde mêe. Zes weken te voren was in de gebuurte eene vrouw vermoord en de zakdoek slak in haren mond om 't schreeu wen te beletteu. EEN DOllP AFGEBRAND-—Een telegram uit Luccrn meldt, dat het k'.cme dorp Wolhausen de prooi der vlammen is gewor den. re-en-twintig" huizen en tien schuren zijn door het vuur tot wmaakt. Sléchts i huizen en eene kapel zijn rechtstaan- i ,éu. De hevige wind joeg de vlammen zoodanig aan, dat er aan geen blusschen te denken viel. De bevolking was zeer behoeftig en is door die ramp in de uiterste ellende gebracht. Men leest in de Missions cuiholiques van den 3 dezer Den 27 Februari zijn te Marseille voor Mongolië ingescheept de eerw. heeren II. Oito, van het bisdom van Mecheieu K.Van Santé, van het bisdom van Gent en H. Van Wiberghc van het bisdom van Brugge. Dc opperbevelhebber van 't Hollandsch leger in Atehin is er van den cholera gestorven. In Engeland Yervalschen ze de melk met vuil water, waar door reeds eenige menschen vergiftigd zijn, o. a. een onderwij zeres. Omdat erzooyeel razende honden zijn, is in Zwitserland du belasting der honden gesteld op 12 fr., behalve de honden die nende ten geleide van blinden. Men gaat to Madrid van de veroverde stukken geschut, medailles doen vervaardigen voor de soldaten van 't leger. Do Carlisten mogen, tot 10 April vrij terugkeeren. Sedert 1830 heelt het water te Berlijn zoo hoog niet gestaan als nu vele kelders staan onder en op den buiten zijn vele ongelukken te betreuren. Eene dwaling van 102 miljoen. De Duitsche ingenieurs haddon gerekend, dat hei doorsteken van den St-Gothardberg maar 187 miljoen /.ou gekost hebben. Het is volgens dit cijfer dat de onkosten verdeeld zijn geworden onder do Stalen, die uit dien doortocht belang Irekken. Welnu, uit een officieel verslag der internationale commissie blijkt, dat bet doorsteken van den St. Go'hardbcrg 289 miljoen zal kosteo, hetgeen eene dwaling maakt van 102 miljoen. De Parijscho correspondent der Times levert de volgend* stastistiek der Fransche verkiezingen.In het geheel verkregen do republikeiuen 4,687,117 Stemmen, de conservatieven 2,147,094 en de bonapartisten 1,699,411 de republikeinen liaddon derhalve 1 024,467 meer dan alle andere partijen te zameu. In het geheel zijn S,533,612 stemmen uitgebracht, nagenoeg evenveel als bij het plebisciet van 1870, toen 7 miljoen - ja» en 1 1/2 miljoen «neen» antwoordden- ROME. Z. II. Plus IX heelt den nieuwen gezant van Rusland in gehoor ontvangen, prins Ourousoff, dio zich met de grootste plechtigheid naar 't Vatikaan had begeven. Don Carlos woont nu te Londen, in Brown's hotel, waar hij veel volk ontvangt. Hij zelfheeft aan de Carlisten in Frankrijk geschreven dat zij zich zouden onderwérpen en in 5t Vaderland terugkeeren. Men schrijft ons uit St-Nikolaas.. Vriend Werkman, Bij het naderen der Eerste Communie ontsteken in mijn hart gevoe- l'ons die ik zou willen zien vlammen in het harte aller ouders en kinde ren mag ik u een plaatsko vragen in den Werkman om ze kenbaar te maken voor heb geluk van allen De dag der Eerste Communie nadertO Dag van innig geluk en hemelscllo vreugd Tranen van aandoening, troost en liefde ontrollen nog heden mijne oogen wanneer ik u herdenk in mijnen ouden dag Dag der Éérste Communie, uwe nagedachtenis ontrukt nog dank zeggingen tot God aau mijne verdorde lippen Dag der Eerste Com munie uwe herinnering doet heden nog mijn bijna ^verbroken harten mijne borst opzwellen O mochten alle ouders, mochten alle kinderen u naar waarde schatten O ja, mochten alle kinderen verstaan wat het is, Jesus voor dc eerste maal in zijn hart ontvangen Hoe zouden zij zich tot dit verheven werk bereiden Wat troost zou hun die eerste goede Communie wezen tot aan don boord dos gral's Lieve ouders, let toch wel op uw kind dat binnen kort zijne Eerste Communie gaatdoen. Van u immers hangen grootendeols af do bereiding en goode gesteltenis van uw kind tot de komst zijns Zaligmakers Van u hangt ten doelo af het lot hetwelke uw kind door deze grootste daad zijns levens zicli over het hoofd gaat trekken. Welke verant woordelijkheid Daarom van nu af spreokt dikwijls met uw kind van de oneindige weerdigheid eoner goede Communie. Handelt dikwijls van dc ovorgroote liefde van Jezus die 'zich zeiven aan uw kind gaat geven! Bidt degelijks met uwe andere kinderen voor dat gelukkig kind. Moe digt uwen eerste-communiecant aan gaarn naar leeringen en goddelijke diensten te gaan Houdt hem zoovoel mogelijk van de straat afdoet hem verstaan dat do schoone kleedoren welke gij hem koopt, moeten dienen tot versiersels bij de komst van Jezus en niet tot praalstukken der hoovaardigheid Gaat zelfs eens te Communie met gansélt uw huis gezin en op den dag.der Eerste Communie oh laat niet' na uw kind aan de H. Tafel te volgend! O lieve ouders overdenkt wel uwe plichten overweegt wat er van dat schepselken dat God u geschonken heeft later kan geworden En wilt gij niet dat het later uw kruis weze en do bit terheid uws ouden dags zorgt dan wel voor zijne goede Eerste Commu nie. En gij, allerliefste en allergelukkigste kinderen, luistert aandachtig naar den raad uwer brave ouders luistert naar do vermaningen en on derrichtingen uwer Herders! Gelooft aan de ondervinding eensgrij- zaards-die niet zoekt dan uw waar geluk: wilt go later oprecht geluk kig zijn, zoo doet eene allerbeste Eerste Communie zij zal tie grond steen wezen van uw geluk hier op aarde, de troost uws onde'rdoms en vooral de zoetste hoop uwer vereenigingin den Hemel met dien lieven1 Jezus dien gij gaat ontvangen Indien ik de eerste commitnieeantèn iets mag vragen, oh lieve kindé ren, in dien zaligen oogenhlik, naar welken gij zoo vurig verlangt, denkt tdéh eëns aan mij! Denkt ook aan onzen Vriend do "Werkman, die zooveel-rïoet om de kinderen braaf te houden, en bidt voor ons aan het II. Ilart van Jezus, dien Goddelijken kindervriend, wij ook zullen voor u bidden Uw vriend en lozer. D. S. P

De Werkman | 1876 | | pagina 2