m To Monaco is over tijd een vreeselijk drama geschied. Een deserteur, bijna uitgehongerd, had hot plan opgevat van zich in een onbewoond huis langs de schuur te laten vallen, met de hoop om wat eten te vinden, t' Halven de schouw waren ongelukkig lijk, ijzeren krammen en daar bleet'do sukkelaar in hangen, zonder boven of beneden te kunnen geraken. Het huis stond alleen, zeer hoog de bewoners van Monaca hoorden drie a vier dagen ijselijke kreten opstijgen, doch zij wisten niet van waar, eindelijk hield het geschrei op ongeveer acht dagen later ging de eigenaar in zijn huis zien en zag met schrik oenen arm uit de schouw hangen enhooger op het verminkt lijk van den armen soldaat. KLUCHTIG GEVAL. - Ineen dorp tegen Berlijn ging do dochter van oenen-rijken landbouwer trouwen. He vader der bruid wilde eens toonendat bij pij kens had en had een trouwkleed gekocht van zwarten duren satijn, en echter brusselschen kant om af te leggen, kortom, een kleed dat eene prinses mol eer zou godragen hebben. Dit kleed moest gemaakt worden door oenen kleermaker van Berlijn, die in 't dorp kwam, do maat nam en met de stof naar huis koerde, 's Zondag moest de trouwing plaats hebben eu do kleermaker had beloold hot schoono kleed stipt tegen 7 uur 'a morgens te leveren. 'tWerd Zondag, 7 uur, 8 uur, 9 uur, 1U uur, 11 uur, 12 uur en 't kleod was nog niet gekomen, tot groóten angst dor bruid en tot gramschap van den vader die zich op pakte en in een vlucht naar Berlijn reed. De kleer maker zat opzijn duizend gemakken te eten. De lands man ziende, verbleekte hij. Waarom brengt gij 't kleed niet riep de Boer, ge weet toch wel dat de trouwfeest vandaag is Als dan dor bliksem getroffen, stond de kleermaker pal, en sprak eindelijk met bevende lippen Heden trouwdag 'i ik heb aangeteekend, toekomenden zon dag. Dan hebt gij u vergistriep de vader, Waar is 't kleed De benauwde snijder spreekt het sta melende Ik heb hot gereed gemaakt enver...zet meeneude dat de Bruiloft 8 dagen later was. Waar is 't verzet In 't Berghuis van M. X Hoeveel hebt gij ervan gehad i Zestig marken. Het pandbriefje. Hier is 't schelm dief kreet do vergramde boer, wegloopende. Oudertusschen was hot één uur geworden, de Vader ging 't kleed lossen en vloog ermèe naar huis, waar zeven handen te gelijk zich aau't werk stelden om 'tkleed te strikken, te snoeren on te plooien als eindelijk do bruid gereed was, hoorde men ten allen kanten vcrwonderings- kreten. Do snijder had alles gedaan wat de kunst met naald en scheer vermag. De bruidegom was zoo prat, dat hij belootdo don tailleur mot een dubbel kroon te beldonen. Nu kwam de vader binnen, die nog altijd op den kleermaker grolde. Hij bekeek zijne dochter eonige oogenblikkon en riep dan uitWie zou ge- looven, waartoe kleermakershanden in staat zijn -. frits ga naar Berlijn en draag den kleermaker twee tlesschen wijn en eeno taartKunst had hier gramschap overwonnen. t Is niet zonder of tegen rede dat de Christenon in Turkijen zoo verbitterd zijn. Bijna geheel Ilerze- gonina is op de vlucht. De Turk heeft volle vergeving beloofd aan degenen die in de 4 weken terugkeer en 28,000 vluchtelingen hebben verklaard liever te willen verhongeren dan onder de Turksche slavernij van den Turk terug te keeren. Wat deze slavernij is lozen wij in eenduitsche gazet In hot dorp Sulmucha drongen de Turken in d'huizen der christenen, randden de vrouwen aan, vermoorden 12 mans en verwonden er 8, en nauiea alles meè. Te Kosschidza braken zij's nacht in 't huis van den r.jksteneigenaar, martoiiseerdenhom met gloeiende ijzers, namen eene so.n van 20,000 piaston, en doorstaken hem dan met hunne messen. Do priesters van Kara-Turmh werden aan eenen wagen gebonden, den boelen nacht rondgc- slourd.In Kadi-Keni werd een 12 jarige jongen, door do Turksche messen misvormd op andere plaatsen pijnigden zij 't volk met glooiende ijzers ot'deden ze blootsvoets over doornen gaan, of doorstaken hunne tong met een fijn mes. Prijsraadsels. I. Een raak geprezen kwaliteit. Keu zeergezoch.' hoedanigheid Is mijn geheel. En als gij t hoofd Van 't gansche woordj-m hebt geroofd, Dan vindt ge een' zachte beest. Dia wolf eu jakhals vreest, Van 't beeld legt den staart van kant, En wilt gij eenen bloedverwant, Keert 't oovrig om, en daar terstond Staat hij dien 'k voor myn raders vond. II. Mijn eerste is 'n edel dier En snijdt ge 't hoofd van 't eerste deel, Tienmaal gedacht, ééns gesproken. ban hebt ge nog een dier Tot beider (nut diont mijn geheel, Mijn tweede doel is iets, mijn vriend, Waarvau ge u. dagelijks bedient, III. Hot eerste deel, dat vond men veel, In vroegren tijd, bij slag en strijd. Mijn tweede snelt door weide en veld. En 't heele woord beduidt een soort Van heeste zonder staart noch tand, Die leeft in 't water en op 't land. IV. Al telt men eerste," tweede, en {zoovoort, Toch ben en blijf ik eenig in mijn soort Gekeerd, dan bon ik talrijk als het zaad. Want niet, ja niets, dat zonder mij bestaat V. Voorzichtigwant 'k ben broos, Een letter voor, 'k ben slank En dan, en kort of lang. Sa, raders fijn en loos, Er nog een letter voor, 't Is vast dat 'k u bekoor En wordt ge 't raadsel wijs, Dan zeker hebt ge" prijs. VI. 1. 2. 3. 4 5. 6. 7. Wil 'k als raadselwoord nog geven Doch om beter uit te leggen Hoefik zeker meer te zeggeu 4, 2, 5, een dier en ook een kleedinsrstuk 2, 4, 6, 7, leidt niet altijd tot geluk De 3, I, 6, is eene maat; 5,3,7,2,4,6... neen Zei 'k nog meer, dan vond mij iedereen. Aan deze raadsels is als prijs verhouden, eene prachtige gravuur, verbeeldende het meesterstuk van G. Doré - De Val der Eugeleu. De oplossingen, in verzen, moeien gezonden worden aan Alois Keymeulcn te Oullre, bij Ninove binnen do veertien dagen. Brief van Siskon van Leeuworgem. Meester Al mijn zinnen zijn nog ontsteld door het woeste weder dat zondag 11. zoovele verwoestingen heeft veroorzaakt. Zeker waren dien dag al de booze geesten losgelatenop eiken oogeublik dacht ik onder de puiuhoopen van mijne woonst Legraven te worden; maar, Goddank, Sisken bleef gezond. Langs alle kanten heeft bet orkaan blijken van zijne woede nagelaten te Sottegem waren de straten bedekt met afgevlogeno pannen eu schaliën de gaaipers dei- liberale maatschappij is aan stukken g. a'agen. Bij Mr A. Noyo stoker, is de schouwpijp der stokerij omgeworpen een geueverstuk bevattende omtrent 60u liters alcoo1, is door den val der pijp verpletterd en al bet kostelijk nat is te.- aa de verspreid. Bij Mr L. N'ojró, brouwer, beeft de woede des winds de brouwerij, een onlaags nieuw ge bouw, teeuemaal nedergeveld De schade is overgroot. Dit gebouw bevatte op dien oogenblik eene groole hoeveel» beid gerst en mout, welke niet meer zal kunnen verbruikt worden. Op den stond dat de brouwerij instortte, lag aldaar een der brouwersknechten gerust te slapen, onbewust het gevaar dat hem bedreigde. Gelukkiglijk beeft de muur, ai vallende, do kant der sponde getroffen h;t bedde met den slaper is omgekeerd, en zoo is deze zonder groote kwetsuren, uitzonen gevaarvollen toestand gered. Te tirooteuberge, langsheen de staatsbaan, zijn er op eene lengte van 5UU meters niet min dan 19 boomen dooi den wind uitgerukt. Een zware eik is dwars door hel dak van een huis gevallen. Te Leeuwergem is de schuur van een n armen man gansch vernield. In den boscb van Mr D'Hane, Steenhuvse, zijn er 82 seboone zware beuken en sperren uitgerukt of verbrijzeld het is eene ware verwoesting. Eindelijk te Oomborgen heeft men voor groote ongeluk ken gevreest, op den windmolen aldaar. De mulders- knecht was aan 't ontblooten der zeileu, toen op eens de molen begon te draaien de knecht wierd met de zeil- n opgeheven, en reeds hing bij twintig meters boven de aarde, toen de mulder, na vele vruchtelooze pogingen er in gelukte den molen in de vangen te leggen. Men be grijpt dor. toestand rel of drij igst van den knecht in zijnen netelachtigen iet te v'eel om hem te herstellen. Uwe ootmoedige dienaar, SISKEN. Sisken, tot belooning van uwen scboonan blief, zende ik Ued. dege weet wel en met gezondheid te verslij ten. en dat de zakken wekelijks scheuren van de dikke kluiten. T'Eeclbo zijn oenlge personen gekwetst door liet -afwaaien van schaliën. Woensdag was er wederom tempeest, doch bijlange zoo erg niet. Te Wervieq vielen twee boomen op een schip met beetwortels dat gezonken is. Te Meenen is de schouw der brouwerij van M. Vandenbergh omgevallen, Men schrijft ons uit Roubal/. dat daar maandag eene w ollespindet ij is afgebrand. FONDS E N. Belg. Leening 4 tb. 1871 99,10 3 tb. 4873 74,— Gem.-krediet.4 1/2 tb. 102.00 Brussel, Ifcening 1867 3 th. 88,00 1873 3 th. 92,25 1874 3 th. 92,— Gent, leening 1868 3 th. 93, Markten. Denderraonde, 's maandag; Lijnolie 100 kilos. 56,25 Kempolie, 00,— Raapzaad, 21, Lijnkoeken, 27,50 Kempkoeken, 19, Tarwe, 26,20 Rogge, 17,20 Haver, 21,50 Leuven, 's maandags. Tarwe, 26,50 Rog„e, 18,25 lirouwershaver, 23,- Voederhaver, 22,50 Boter 1/2 kilo, 1,09 Bloem (fijne). 36,- Kortrijk, 's maandags, Witte Tarwe, 20,25 Rogge, 13,50 Boter 1/2 kilo, 2,13 Eieren, 25 o Aalst, 's zaturdags. Tarwe per 1 heet. 321. 50 c. 25.50 Masleluin, 21,00 Haver, 23,50 Rogge, 18,00 Aardappels, 10,5o Hop, 56,50 Eieren, 1,80 Vlas, 6,Viggens, 79,50 Ninove, 's dijnsdags. Tarwe, i(X) kilos, 26,30 Rogge, 18,50 Haver, 24, - Boonen, 24,— Boter per kilo. 3.25 Eieren per 26, 01,60 Koolzaad, 41.31 Lijnzaad, 35 c6 St. Nikolaas, 's donderdags. Per 106 beters. Witte Tarwe, 23,00 Roode, 21,20 Rogge, 15.40 Boekweit, 18,50 Paardeboonen, 22,50 Vlas 1 kilo, 2,20 Boter kilo. 3,10 Eieren de 25. 2,30 HooiBOO kilos 45,50 Mechelen. Tarwe, 26.50 Rogge, 18,38 Boter 3.30 Strooi per 100 kilos. 8,50 Vlas 3 kilos. 5,34 Veemarkt, Inlandsch ras 70 stuks, van 170 tot 460 fr. Vreemd ras505s'uks van 265 tot 700 fr. Goeraard.sbergen, 'a maandags. Tarwe 100 kilos, 24,50 Masteluin, 22,25 Rogge, 18,00 Ruw vla3 per kilo, 1 ,55 Boter per 3 kilo 10,10 Tabak grooton, jd. kleinen, Hamme, 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 10,75 Boter, per kilo, 3.60 Aardappelen, por 100 kilos. 10,30 Lokeren,, 's wosnssdag. per 106 liters, Witte Tarwe, Rogge, Boter 1 f> kilo, Haver, 23,40 23,00 15,25 17*— AALST, DRUKKERIJ VAN P. D.VENS.

De Werkman | 1876 | | pagina 4