Verschijnt alle Vrijdagen. i Boodschap van Maria. 1. "Maria's hert, door liefdebrand, «ior 't niensclielyk geslacht verslonden. Had nauw naar 't hemelsch vaderland, Haar wensch gevleugeld opgezonden, 0 ziet met heerlijkheid omstraald, 1 'il Sion, zaalge lustprieëlen, Komt er eeu Engel afgedaald. Zij schrikt. doeh hoort naar zijn bevelen, 2. De Engel. Ik groet u goddelijk heiligdom, O schoonste werk van 't Alvermogen, De voorbestemde tijd is om, F,u de voorzegging is voltogen, God is met u uw zuivre echoet. Die den Messias gaat ontvangen, Zal 'l menschdom redden van de dood, Zoo luidt hel goddelijk verlangen, 3. Maria. Wel hoe 'k sta van bewond'ring stom, Hoe de Messias zij geboren, Uit mij, die God voor bruidegem, Vau kindsche dagen heb verkoren. God ie een wellust bron voor mij. Wat kan mijn herte meerder vragen. Dan in die zoete slavernij. Te blijven al mijn levensdagen. 4"JAAR N' 179. 24 MAART 1876. Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te 'huis gebracht2,50 's jaars. Vooraf Betaalbaar. 4. De Engel. 't Is juist daarin dat God zijn Treugd, Zijn welbehagen heeft gevonden, Nu wil hij loonen uwe deugd, Uw maagdom zal niet zijn geschonden, En brengt gij den Messias voort. Uw »oet geilde zal nog vermeeren. MAR I A. Dat mij geschiede naar uw woord, Ik Lea de dienares des Heeren. 5. Zy zweeg, en ^6 hemels afgezant. Vloog juichend in de hoogte weder. De heilige Geest, vol liefdebrand. Datflt op de Maagd der maagden neder, Het ligchaam van 't almogen woord, Is in tiaar zuivren schoot ontvangen En 't Hemelsch hof in vol akkoord. Weergalmt van nieuwe lofgezangen. Maria Yanpierdoncq (Machelen.) Spreekkamerken. Fransche re bussen, allons done Ontvangen uit Reckem 2,50. Mr 't was aangeteekend, maar spreek kamerken zat vol- Uit Balegem, niets ontvangen. Al wat voor DE WERKMAN bestemd is, meet vrachtvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Molenstraat 72. De 12 Maart 1876 zal in de Geschiedenis aangoboekt slaan als een dag van rampen en ellenden. Wij mogen in Vlaanderen nog ons handen kussen, als g'hoort en leest, hoe z'in de Walen en in andere landen, in Duilschiand en Holland geleden hebben Ei hoe moet het op zee geweest zijn, in de woeste baren die afgrij selijke diepten maken en daarin d arme schepen met mast en zeil begraven!... Ons Heer wil alle menschen helpen, maar 't is een schrikkelijke dag geweest. De Wekbmas van nu tot Sinxen zou den nog te klein zijn, om al de rampen te vermeldenWij nemen maar de principaalste te Beveren bij Roeselare is de oud- Zouaai Lefevere in den storm verongelukt zijne begrafenis was plechtig en treffend en de E. H. Onderpastoor Van Driessche spraak een lijkrede uit. in de glasblazerij Failleur zijn drie werk lieden gedood, te Jemeppe-sur-Sambre heelt de heer Namur zijne vrouw en 3 kinderen als slachtoffers van 't orkaan zien vallen, te Chenée viel 't kerkportaal in, toen al 'i volk in den Dienst was te Montegneë is een vrouw onder eenen muur gaande schuilen, aan haar dood geraakt uit Bergen, schrijft men, vlogen de schaliën als vogels door de luchtlangs de kanten van Leuven zijn vcrscheide personen gedood t'Antwerpen lag de Schelde vol-stukken hout, balken en planken uit in stukken geslagen booten en schepen. Te Plasschendale is een molen omgewaaid en in een dorp, nabij Lahulpe, had eene pachters eene kar geladen met eieren, welke zij 's maandags op de markt te Brussel meende te verkoopen. Er waren er 3000. De wind smeet de kar 't onder ste boven en al d'eiers lagen gebroken. Maar d'ijselijkste tijdingen komen ons nog uit-Noord-Brahant (Holland) toe; 't is daar watersnood, dit wil zeggen, dat gansche dorpen onder water staan, dat in vele steden de straten bevaard \yorden, dat dc fabrieken er slil liggen en dat duizende menschen van honger zouden vergaan, indien er geene komiteilen werden ingericht, die, gatisch Holland door, om hulp schrijven en den Hulpdienst inrichten. Aan den Maaskant zijn daar, op een kleine oppervlakte, ten minste 5000 mannen, vrouwen en kinderen, op zoldertjes gevlucht, in den meest hulpeloozen toestand. Op ver scheidene plaatsen waren de Maasdijken doorgebroken. Uit Alem sehrijft men Zoo ellendig als de toestand thans is, is van geen t menschengeheugenis huizen storten in, het vee verdrinktde menschen vluchten en tusschen dat alles hooit men bet bulderen van den wind, het bruischen der golven en het hulpgeschrei der in nood verkeerenden. Alles wordt vernield en de dringendste bphoefle is brood. «Nederlanders dat toch allen helpen! schrijft men uit 's Bosch, de nood dringt Laat ons niet te vergeefs op uwe hulp hopen Vergeet Noord-Brabant niet In die stad was op 19 Maart, slechts degroote Markt en een deel der aan palende 6traten vrijin de rest der stad stond het water wel éen meter hoog. Ge kunt denken hoe schrikkelijk de toestand daar is; hei volgende zal er u een gedacht van geven te Teffelen is al wat leven heelt, mensehen en vee, opgenomen m kerk, pastorij en sehool. Overal waait de noordvlag iedereen is te been om de arme slachtoffers van den watersnood te helpen. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft in de kamer een warm woord ten behoeve der noodlijdenden gesproken kortom, 'tis nu, in dien grooten druk, te zien dat de Nederlanders nog een goed hart hebben. De Pauzen van Roome zijn ten allen tijde, van den H. Petrus af tot Pius IX, ware vaders voor ituii volle geweesten die anders sproken, zijn verfoeielijke leugenaars, die wetens on willens de ruenschen bedrie gen. De 80 eersie Pauzen zijn voor't Geloof ter dood gebracht; 't zijn de Pauzen die de slavernij hebben doen ophouden de Pauzen zijn van God aangesteld om de ware leering in de wereld te houden al wie Roome zen wordt nu nog altijd 't zelfde geleerd, waarvoor Sinte Pieter zijn bloed heelt vergoten. De Pauzen hebben overal Zendelingen gestuurd om do Volkeren te be- keeren door dwang en gewold, gelijk domme kneukels durven zeggen? neen, door rede en overtuiging. Zoo bestaat do Waarheid, Do Pauzen zijn als de schatkisten der eeuwige Waarheden daarom zullen er tot het einde der wereld Pauzen zijn. De Pauzen verkondigen de Waarheid, doch zo willen geene slaven, maar vrije liedengeene valsche eer, alles moet uit 't hart komen gij zijt vrij niet te luisteren, niemand zal u dwingen dwang, dat is 't wa pen dér leugentaal en der dwaling. In de middeleeuwen, van do jaren 800 tot 1300, hadden de Pauzen een zedelijk oppergezag over de Koningende koning die onrechtveerdig oorlogde, die zijn volk verdrukte, die openlijk schandaal gaf, werd ai- gesteld en_ door een weerdigen man vervangen. Gelukkige, groote tij den l)e Koningen hadden iemand boven zich, de Paus, die zieli den die naar der dienaren Gods noemde, de Paus,dikwijls een arme kloosterling, een nederige zoon des Volks, altoos oen onuitkoopbnre Rechter, die zelfs 't gevang, 't ballingschap of de dood niet vreosde, maar, volgens plicht, dc slechte koningen en de volksverdrukkers berispte en strafte. Menigcn oorlog js op die wijze beletin do middeleeuwen, onder dc macht der Pauzen, in de katholieke eonhoid, zouden Ierland, Polen niet afgebeuld zijn geweest en zou men, als thans, de overmacht van 't kanon met heb ben gezien, de \crdrukkjng der kleine natiën door de groote.

De Werkman | 1876 | | pagina 1