Tienmaal gedacht, ééns gesproken. Brand te Roubaix. Maandag avond, i-ond S -ure, is het vuur te Robaix uitgeborsten in ecne groote fabriek van katoen, toebehoorende aan den lieer Dut'iez, rue du Gallon d'cau, bij den Calvarieberg. Een gesprongene riem ging zoo bruskelijk oenen gasbek slaan, "dat deze in stukken vloog Do gaz verspreidde zich in den atelier en het vuur nam eene bliksemende uitbreiding. Eene andere vreeseliike ramp is daarbij gebeurd. Toen het noodsein weru gegeven, waren meer dan 40 werklieden op de bovenverdieping verspreid zij ge lukten er in, zich te redden, doch op de 5" verdieping greep een ijzingwekkend tooneel plaats3 vrouwen en een man arbeiden daar, van niets wetende, en be merkten eerst liet gevaar, waarin zij verkeerden, toen do vlammen liet reeds omringden.... Het volk, dat huiten stond, had weldra de overtui ging, dat alle redding onmogelijk was zóo hoo'r,als zij waren, kon men niet reiken, noch bun ladders noch koorden geven. Men logde aan een hoop matrassen te midden des daks van het atelier, hetwelk nevens de fabriek staat. Een priester klom op het dak, en riep de hui lende en jammerende werklieden toe, dat zi j, aleer op die matrassen neer te springen, vergiffenis zouden vragen aan God, cn dat hij hun de absolutie zou ceven. Aanstonds hield liet noodgeroop op de wanhopige arbeiders wierpen zich op do luiien en bereidden zich tot den dood. De woorden dor absolu tie werden uitgesproken. Men zag de drie mannen en de vrouw bij 't licht der fakkels, naar den priester gekeerd, hoorde men duidelijk roepen Jesus,Maria - en een van hen.Sidonie Plaifaut, een 20jarig meisje, sprong naar omlaag. Zij viel op de matrassen, dicht tegen den priestor.die haar in eenen verschrikkelijken staat opuaui de hoofdschedel en 't kinnebeen waren "epletterd, de linkelbil gebroken, zij leefde nog een kwartuurs. De man, de vader, van Sidonie, viel op dezelfde plaats, conige minuten na zijne dochter hij werd gevolgd door Josephine Ilegem, vervolgons door, Philomene Fontaine. Eéue enkel behield het leven: Josephine. Do drie lijken werden onmiddelijk weggevoerd Josephina voerde men naar 't hospitaal. Er zijn echter nog moer slachtoffers dan de even- genoemde. - Inderdaad, op ieder oogenblik komon er ouders van omliggende dorpen, al weenende hunnen vador, oenen broeder, eenen zoon of eene zuster zoeken. Het is een wreed tooneel. Dinsdag noen, waren er twaalf reclamation. Men peinst dat er moer verdwenen personen zijn. Er blijft niets over van de fabriek van den heer Duriez. De verliezen worden geschat op 720,OUD francs. A lies is verzekerd. L. T..., timmermansgast, werd in den storm op do Groote Markt den houd afgeslagen T... zag zijn hoofddeksel over de huizen heen vliegen. Bah, dacht hij. 't is toch maar oenen slechten Een paar straten verder zag T... eenen hoed vliegen. Zie, dacht hij, daar zie ik mijnen hoed weer en hij liep or achter en de mensehen hielpen hem om den vlie genden hoed te pakken. Toen hij hem had, zag T dat zijnen ouden hoed in eon splinternieuwen veran derd was. Pauselijke zouaven. Woensdag laatst, 15 dezer, geschiedde er te Beveren-bij-Roeselare eene plechtigheid die wol verdient gekend te zijn bij alle ware Piusvrienden. Eeu der oudste pauselijke zouaven van West-Ylaan-, deren, heer Clement Lei'evere, te Meulcbeko geboren, was op zondag, 12Maart, door den geweldigen storm onder het ingevallen dak. zijner hofstede gedood, te Baveren, eado West-Vlaamsche Pauselijke zcuaven maatschappij, alhoewel de t'jd ombrak om aide leden te verwittigen, had toch gezorgd dat de lijkdienst op eene plechtige wijze zou gedaan worden, en een twintigtal oud wapenbroeders, mot het pauselijk vaandel aan 't hoofd, waren er tegenwoordig. Yior kloeke zouaven droegen hot jlijk boven de kist, lag het zouaven-uniform van den overledene,met het kruis van Montana versierd, cn vijftien hinders dor gemeeptesehool, in eene schoone en prachtige pauselijke soldatenuitr usting, gingen langs weder Kantep vandenstoat. De plechtige Lijkdienst werd gezongen door de zeer oerw. hoeren pastoor on onderpastoor van Beveren, met behulp van twee oudpauselijke zouaven de hoeren Yandondriessehe. onderpastoor te IJzegem on Vyneke, professor in 't klein Seminarie te Roèse- laro. Do kerk was vol volk boven do 150 Jedon der con gregatie cn eene menigte geloovigen waren eene laatste hulde komen bewijzen aan den dapperen ver dediger van "den Heiligen Stoel. _Na het Evangelie dermis, sprak de eer w. heer Yandondriessehe eene hartroerende lijkrede uit over den overleden wapenbroeder, dio van kindsgebeente uitgemunt had door zijne eenvoudigheid, zijne god vruchtigheid en zijne liefde tot Paus on Kerk die negen jaar lang, van kort achter don slag van Castolfidardo, in 1800, tot op de bres der Porta Pia, in 1870, voor liet geloot' te Rome gediend had die er bij de Pauselijke zouaven had helpen de congregatie der Vlamingen inrichten, waarvan hij Raadslid was in 18U J, die er in den slag van Montana en in andere gevechten ten jaro 1807, do ar zijn holdhaftig gedrag, het gedenkeniskruis verdiende, enz. en de eerweer- de redenaar eindigde met te tooncn hoe schitterend ook het gedrag van den zouaaf was, na zijne weder komst van do kerkelijke staten hoe stichtend zijne godvruchtigheid was, hoe indrukwekkend zijne genegenheid voor Puis IX, hoe verheven zijne een voudigheid. Opliet kerkhof wakkerde do ecrweerde heer pas toor zijne talrijke tegenwoordig zijnde parochianen op, om de wonderbare deugden van den zouaaf na te volgen, en den heer Yandenbaviere, voorzitter der Zouaven, van West-Vlaanderen, las, in name van al de wapenbroeders een laasto vaarwel ter eere van het ijverig medelid, wiens verlies geheel die maat schappij diep betreurt. Een industrieel te Turnhout, eigenaar van ver schillende suikerfabrieken in Henegouwen, is failliet verklaard met een passief van niet minder dan 15 miliioon francs. Inde laatste dagen zijn meer dan 2millioen Ita- liaansche eieren naar Amsterdam en Rotterdam ver zonden het verbruik van dit artikel uit Italië is in de jongste weken zoo toegenomen, dat het wel te voorzien is. dat verlwogde prijzen eene vermindering in de afzending zullen te weeg brongen. Schatrijk- Twee arbeiders kwamen in eene groote stad voorbij een prachtig huis. Een oogenbük bleven zij staan om de kostbare spiegelruiten, de rijkbewerkte deur, het sierlijk balcon en de zeldzame bloemen in de sierlijke vazen- voor de ramen te be wonderen. Zwijgend zagen zo con tijd lang al die heerlijkheden aan, tot een van hen eindelijk uitbarste Kijk Jan, dat motten wel rijke lui wezen, die daar wonen. Ik wed, dat de geneverilesch daar den heolen dag op tafel staat Wat zouden Jan, Piet, Klaas en duizend anderen wel doen om zoo "schatrijk" te zijn Dat hangt er van af, wat men schatrijk noemt. Een herdersjongen werd door een Vorst gevraagd Wat verdient gij -Kost en kleeren was hes antwoord. «Niet meer Y' hernam de Vorst verwon derd. «Ilebt gij dan meer vroeg de jongen. Ieder die dat heelt, is schatrijk, als hij 't zijn wil. Werken moet een ieder, do Koning on de slaaf. En wie kan er beslissen, wie 't hardts werkt «Maar we hebben niet altijd kost en k loeren roepon tienduizend stommen. Daar is raad toe, om ze te krijgen. Ieder verdient toch wat, als hij verdienen wil, dat is, als hij liever verdiend brood, dan gebedeld brood wil eten. Welnu. Wat geld aangaat, raden we u Geef altijd een stuiver minder uit, dan gij hebt. En wat liet besteden van 't geid aangaat Zorg dat or altijd op eeu bepaalden dag in de week een stukie vleesch kan overschieten. Dat leert sparen, dat voorkomt snoepen en geeft gezondheid en kracht. Er words meer versnoept dan vereten en als alle, stukjes koek en kopjes kollie voor stukjes spek en vleesch verruild waren, dan liepen er minder arme, minder zieke, minder zwakke monschen en vooral wat minder zwakke ziekelijke kinderen langs de straat. En als elke borrel een steen werd zou menigeen in zyn eigen huis wonen Schatrijk is even betrekkelijk als dooiiorm Die een millioen bezii en er twee noodig heeft is, doodarm en die genoog heeft om te leven, is rijk. Bmiaiuin Franklin, de groote Amerikaan, zeid"* «Rijk en arm schoeit maar twee centen." Die jaarlijks een cent te kort komt, is arm 1 Maart 1876. 106 liters. Zele, Tarwe Rogge - Geerst Boekweit - - Haver 159 <f Aardappelen, 100 kilos Klaverzaad, per kilo Boter, per kilo Eieren, per 26 Kemp, per 11 kilos Vlas, per 3 kilos Hoornbeesten Zwijnen 22,5) 15-00 15,— 3,60 1,70 10,07 •23,5 15,2.' 3,81 L 0 10,01 FONDS E N. Belg. Leening 4 tk. 1871 99,10 3 th. 4873 74,— Gem. krediet. 4 1/2 th. Brussel, leening 1867 3 th. 1873 3 th. 1874 3 th. Gent, leening 1868 3 tb. 102.00 88,00 92.25 92.- 93,— Markten. Dendermonde, 's maandags. Lijnolie 100 kilos. Kempolie, Raapzaad, Lijnkoeken, Kempkoeken, Tarwe. Rogge, Haver, 56.25 00,- 21,- 27,50 19,— 26.20 17,2.) 21,50 Leuven, 's ma; Tarwe, Rog,e. Brouwershaver, Voederkaver, Boter 1/2 kilo, Bloem (fijne). 26,50 18.25 23.- 22.30 1.159 30,- Kortryk, 'sn Witte Tarwe, Rogge, Boter 1/2 kilo, Eieren, 25 Aalst, 's zaturdags. Tarwe per 1 heet. 321. 50 c. Masteluin, Haver, Rogge, Aardappels, Hop, Eieren, Vlas, (5,Viggens, 20,66 14,16 2.- 1,80 Ninove, 's dijnsdags. Tarwe, 100 kilos. Rogge, Haver, Boonan, Boter per kilo. Eieren per 26, Koolzaad, Lijnzaad, 15 50 21,00 24,50 18,00 11.25 06,00 1,64 75,0) 26,50 18,50 24, - 25. 3.75 01,50 41,35 35,38 St. Nikolaas, 't Per IOC betere. Witte Tarwe, Roode, Rogge. Boekweit, Paaideboonen, Vlas 1 kilo, Boter kilo. Hooi3O0 kilos. 2^00 •21.20 15.1)0 18,50 22,50 2.15 3,40 1,72 44,50 Mechelen. Tarwe, Rogge, Boter Stiooi per 100 kilos. Vlas 3 kilos, Veemarkt, Inlandseh ras 70 stuks, van 170 tot 460 fr Vreemd ras 5')5siuks van 265 tot 700 fr. 26,50 13,38 3,00 8,50 5,34 maandags Goeraai Tarwe 100 kilos Masteluin Rogs Ruw vlas per kite Boter pe Tabak grooten Ham me, 's zatmdags. Kemp per 11 kilos, Boter, per kilo. Aardappelen, per 100 kilos, 10,75 3.70 10,05 Lokeren, 's woenssdag. Per 106 liters, Witte Tarwe. Roode, Rogge, Boter 1/2 kilo, 23,40 23,00 15,55 AALST, DRDHHERIJ VAN P. ÜAENS.

De Werkman | 1876 | | pagina 4