€crstc Communie. Honderden Familiën waar de Werkman komt, zullen Zondag In feest zijn voor hunnen Eerste Communicant.Proficiat lieve menschepgeniet en smaakt wel dien grooten, dien gezegenden, dien zoo lang gewensch- ten dagMen moet Vader of Moeder zijn, zegde ons iemand, om do wellusten van dien dag te beseffen, om te weten hoe de ziel van dien Vader opzwelt van ouderlijke trotschheid, hoe liet hart van die Moeder van vreugdige andoening trilt en klopt, als zij hun zoon, hunne dochter, daar zien ingehaald worden als Engelkes des Paradijzes, daar op de beste plaats der kerk gebracht, en bijzonderlijk als zij, in hunne kristc- lijkc gevoelens gaande, overwegen dat hun kind voor den eersten keer Óns Heer gaat ontvangen, Ons lieeré, God, Monscli, den schepper van Hemel en aarde, onzen bominnelijkcn en aanbiddelijken Jesus-Christus, voor wien de Cherubinen en de Serafijnen plat ter aarde vallen, voor Wie de Koningen maar stof zijn, die met éen woord, alles wat er op de wereld is, heeft geschapen. De werklieden doen veel voor hun kinderen, meer dan iemand weet, maar op dien dag zeggen zij met Simeon 'tis genoeg, Heer 't is genoeg Proficiat beminde Ouders, met uwe eerste ommunicanten Eu gij, gelukkige Kinderen, gaat wel in uw zeiven en overweegt de gróote zaken die in U geschieden Gij zijt heden tot schouwspel gegeven aan d' Engelen en aan de mensehen. Houdt u deftig! wilt gij vreugde hebben, houdt u alleen bezig met uw Communie, en de vreugde zal u komen toegestroomd.... 't Gaat alzoo op de wereld -. zoekt eerst 't rijk Gods en al 't overige zal U toegeworpen worden. Daarom ziet men dat de christene menschen de vrolijkste, de gelukkigste zijn. U toegeworpen worden ik heb daar ook een bewijs van, een tredend bewijs, dat later zal komen, de jaren der heerfcneringen daar zijnde... Alleen op God gepeist, lieve Kinderen, on op uwe brave Ouders, aan welke gij alios verplicht zijt, die hun bloed voor u zouden geven neen de werkende Ouders zouden zooveel niet kunnen afzien, wisten zij niet dat het voor hunne kinderen is. ijt dus dankbaar uw leven lang, maar bijzonderlijk dien dag, bidt voor uwe Ouders, dat zij gelukkig zouden leven, U in gezondheid en deugd zien opgroeien, gerust mogen sterven, brave kinderen achterlatende en zeker zijnde van U later ook in 't Para dijs te zien, om er al te samen, voor eeuwig, een ongestoord gelukte genieten.... 't Paradijs den Hemelik herinner mij nog 't sermoen dat Pater Olivier er over deed in onzen Jubiló den Hemel waar alles goed, alles zoet. alles wel is! op do wereld is er nooit iets volmaakt wel en nogtans, er zijn zooveel vreugden, naar ziel en ligchaam Moeder, kuut gij uwe zièlsvreugde uitdrukken, als uw kind daar ter li. Tafel trekt Neen, niet waar er gaat een rilling naar uw hart O niensch 't is "t geluk; gij weent, gij stort tranen; 't moot eindigen,of uw hart zou breken In den Hemel zal 't eene aaneenschakeling zijn van zulke oo- genblikken, altijd klimmende tot eene zalige vervoering, voor welke geeno aardsche taal woorden vindt. Dc wereld is schoon, maar de wereld is't duizendste deel van den Hemel niet... Ja, ja, ons erfdeel is goed, riep Pater Olivier zijne duizcnde toehoordei's tee... Ons erfdeel! O verliezen wij toeli djt erfdeel niotkost wat kost, laat ons den Hemel -winnen Ziet, de koningen spoelen nevens de bedelaars weg, de jaren vliegen, het eene geslacht volgt het andere, alles stroomt naar die eeuwigheid wat is dan 't lijden en strijden dezer wereld klein van tel, als men d'oog houdt op die eeuwigheiu en op dit gelukkig erfdeel, zu"en ncn'eten, mits wel ons plichten tc kwijten, do wetten der Religie en de voetstappen van ons Heer te volgen. Sara, Zandrina, 't Kindt en de groote Steden. Zet u néér, Sara, nis of ge thuis waart, sprak Zandrina we zullen een potje kaffé opgieten dat onderhoudt de vriendschap. Zo zeggen dat er in do Bank van 't Kint wel 22 millioen ontbreken. Sara. Er zullen weèr veel menschen aan gereneweerd zijn. Zandrina. Hoe gaat het den dag van vandaagAllemaal hooger op den groeten intrest 't moet vijf of zes zijn en dan betalen die mannen den intrest uit het kapitaal en als de Banken springen, dan staan de verliezers to kijken gelijk 'nen ezel bij 'nen brilmarchand. Sara. De menschen moesten 't oud spreekwoord niet vergeten kleine winsten zijn de uthgslc. Zandrina. En 't does ook wie g'ook zijt, blijft met uws gelijk...Drinkt nog maar een potje kaffé, Sara. dat stelt de maag. Sara. Do docteurs zeggen nogtans dat kaffé de maag verslapt. Zandrina. Prullen, Sara wie hoort gij meest van kaffé spreken d'oude wijven. Ergo. Een potje kaffé doel lang leven... Ik kom terug op ons spreekwoord Wie g'ook zijt, blijft bij uws gelijk. G'hebt daar Lolo, 't vrouw- niensch van 't Kint. Sara. Is 't Kint getrouwd Zandrina. Bijlange niet maar 't wordt zoo al in Brussel de gewoonte van twee drij lieven te hebben en daarmee jaren en jaren te loopon cu te zwieren, gelijk men met een kleed en een paar schoenen doetals 't nieuws er af is, dan moet er een ander komen. Sara. O d9 auile bliksems Zandrina. Ja, de vuile bliksems Er zit veel fernijn in die groote ste den, Sara; 't gaat daar veel geschreeuw en geene wol, g'heel de kleerkas op den arm geluk met oneen en deugenieterij met kilos. Sara. We spraken daar van Lolo, Zandrina. Juist, wij komen erop Ilaar echte naam is Marie Collard. Z'is de dochter van een soldatenwijf uit het 2° jagers te peerd, en was braaf tol haar 20 jaar. Sara. Dan komt de gevaarlijkste tijd. Zandrina. Ge gaat hoorea Sara. Z'hielp hare moeder het lijnwaad dei- manschappen wasschen, was goed geletterd on begon fi-ansche boeken te lezen Sara. Een eerste fout. Zandrina. Een peerdensmid van 't regiment vroeg baar als vrouw vader was content maar moeder niet hare dochter was te schoon, le galant voor 'no werkman Sara. Die met werken zijn brood wint, moet voor Koningen noch Kei zers ten achteren staan, heeft de Werkman geschreven. Zandrina. Do moeder van Lolo had het t'hoog op met haar dochter, gelijk vete moeders in plaats van haar te zeggen Kind, houdt u klein, maa'r •t herteken reja. Als die jongen braaf is en een huishouden kan onderhouden, Al vit voor DE WERKMAN bestemd is, moot vraektvrij gezonden worden aan P Daons, opsteller, Molenstraat 72. 4" JAAR IT 180. 31 MAART 1876. Prijs in bureel of winkels 5 centlemen. Met de post of te huis gebracht2,50 's jaars. Vooraf Betaalbaar.

De Werkman | 1876 | | pagina 1