Men moet ze boogen, eer dat ze droogen. 'T KINDT, de Cartouche der buralisten, is Zondag te Brussel aangekomen met twee gendarmen in burgerskleèren en in 't grootste geheim naar de gevangenis vervoerd. Men beweert dat de bedienden al 10 jaai^ wisten dat 't Kindt niet recht in zijn schoenen liep; als hij 's morgens naar de Bank kwam, zongen zij stilHalte, ld! On ne passé pas! Car notre voleur esl ld. Wat zullen wij zeggen? er wordt dikwijls te weinig geluisterd naar 't klein volk en ze zien hoe ze dan varen. Een der grootste drukkersbazen van 't land, Mr Lelong, is te Gravenbrakel, Braine-le-comte, schielijk overleden. Hij was maar 49 jaren oud. Wel gesproken. G'hebt toch onbeschoft volk in de wereld, en 't doet ons pijn het te moeten bekennen, g'hebt hier en daar al een vrouwspersoon dat zich op ezelsbankskcn zetZoo was er te Dendcrmoride overtijd 'nen braven buitenmensch die een katholieke gazet kocht. Twee madammen zaten in 't comparte- ment: Wat wilde die priiscn koopen? zegde een der damen; wat wilde die pritsen koopen?.... Madammen, sprak de landsman," met veel deftigheid en talent, ik ben verwonderd zulke dingen uit den mond van bejaarde menschen te hooren't en zijn geen pritsen, maar die van den anderen muscadijn zouden 't kunnen zijn. 'k Ben '11e mcnsch met Religie, madammen, en 'k laat ieder een gerustdoet ook zoo en ge zult van uw leven in geen affron ten vallen. En wil ik u iets zeggen, madammen? ge zijt nu zoo obstinaat en onredelijk, awel, als over veertien dagen met 't on weer al de duivels bezig waren, dan heb ik cenen van uw klik gekend die zoo benauwd was, dat hij in zijn broek deed.... Zoo gaat het bij de menschen die een valsche consciëntie hebben. Ja, madammekes, ge zult ook '11e keer op 't endeken slaan en dan is 't de DoodAlzoo sprak die brave landsman. E11 wat zeiden de madammen, vroeg ik. Geen gebenedijd woordze zwegen ge lijk pladijzen't Doet mij plezier dat do brave menschen voor hun stuk durven staanWat meenen ze wel, bliksems toch AardüjJieden. Er is t' Utrecht, bij den landbouwer D. J. een kalf geboren met 6 poolenbij denzelfden landbouwer zit een ko nijn met 15 jongskens. In den wedstrijd voor 't vet vee, te Gent, heeft de heer F. Van Loo prijs behaald met eencn os, echt vlaarasch ras, 32 maand oud en wegende 965 kilos. De Konin gin van Holland, mijn matant, is bezig met 'nen bock te schrijven over hare reis in Frankrijk. 'k Ben, van 18 April, voor een goet week afwezig; dus, gcene persoonlijke brieven te schrij ven want ze zullen blijven liggen. Pruisen heeft nu 't hertog dom Lauenburg bijgepalmd. Wolvenmaag is nooit voldaan. Dc groote transche gazetten hebben 'nen schromelijk groolen Aprilvisch ingeslikt. Te 's Hertogenbosch hebben twee zatte wijven zoodanig gevochten, met messen dan nog, dat de neus der cene plaaster haar levensdagen zal geschonden zijn, als d'af- zetting van dit lichaamsdeel niet noodig geoordeeld wordt door de Chirurgijns'. Er is van onder een sneê inop snuiven mag die hekse niet meer denken. Proficiat.Te Weenen brachten 12 mans vele nachten in de speelhuizen door. De Oosten rij ksche wet 'verbiedt die spelen en geeft een deel der boet aan de verklikkers. De 12 vrouwen gingen dus hunne 12 mans aanklagen, en wonnen daarmee langs twee kanten. Te Parijs zijn al aardbeziën ver kocht, 54 aan 84,50, 1,56't stuk. Een dure beet. Een ander korfje van 147 beziën, goldt lol fr. Deskundigen beweren dat er dit jaar buitengewoon veel rupsen zijn te wachten. Dat de landbouwers dan maar op hunne hoede zijn Even als de hedendaagsche geuzen zijn de rupsen schadelijke knaag-en kruipdieren. Tegen bet voortwoekeren van beide dient men goede maatregelen te nemen. Een koolmijnwerkcr heeft dezer dagen een schot gelost op den burgemeester van Ans, zonder hem te treffen. De plichtige aan die'moordpoging heeft zich in handen van het gerecht gege ven en is in de gevangenis te Luik opgesloten. De minister van finantiën laat weten aan de belanghebben den, dat de mandalen betrekkelijk het loon der mililianen uitge geven,. voor het vierde kwartal van 1873, aan dé gemeentebestu ren overgegeven zijn. Men bestatigt dat de storm van 12 Maart in Belgenland 200 personen gedood zijn en dat de schade tot 100 millioenfr. beloopt, in 't Noord-Oosten van Frankrijk zijn de verliezen veel grooter geweest. Oost-Vlaanderen levert op 7,086 lotelingen, 1,876 soldaten. Op d'oude beestenmarkt te Gent is maandag een verwer, door '11e wagén van zijne ladder gestooten en- bleet dood op den slag. Schipper Arie is onderwege Amsterdam over boord ge vallen en verdronken. D'Aalstersche hop geldt 60 fr.; doch er zijn maar weinig verkoopers meer. De ramp der Banque de Belgique blijkt allengs grooter te worden, naarmate men meer en meer met de bijzonderheden be kend wordt. Alles weet men nog niet; doch algemeen begint men duidelijk te bespeuren, dat het tekort veel grooter is dan men aanvankelijk dacht. Indien de Banque er afkomt met een verlie3 van 30 lot 30 mil- lioen, mag zij zich nog gelukkig noemen. De iutime bekentenis sen zullen het curieuste zijn in dien leelijkcu roman. De openbare nieuwsgierigheid is zeer opgewektzij evenaart den rustcloozen angst der geplukte actionarissen. De burgerlijke processen welke men aankondigt, zullen weldra een aanvang nemen, ondanks de pogingen welke van alle kanten en voornamelijk van hoogerhand worden aangewend, ten einde de stoffelijke en zedelijke'uitwer kingen er van te voorkomen en te verminderen, Zaterdag morgend, rond 6 ure, is een hevige biand ont staan in de kelders en werkhuizen van een gebouw achter liet huis 81 der Dwarsstraat te St. Joos-len-Noode. Dadelijk was de gemeenschap met de verdiepingen onmogelijk. Toch geraakten allen, die in het huis woonden, weg, behalve een kind'van 7 tot 8 jaar, op eene zolderkamer gebleven. De vader slaakte wanho pige kreten en wilde met geweld door den brand dringen, liet- geeu hem verhinderd werd. Eerst toen, door het bezagen van twee spruiten, de doortocht mogelijk geoordeeld werd, drong een adjunct-commissaris met cenige toeschouwers door tol op den zolder, en het kind werd aan den geneesheer burgemeester Jottrand overgeleverd, die het 'onmiddelijk verzorgde. In 't Pruisisch leger zijn de zelfmoorden van 94 op iOOD soldatenteeken van slechte behandeling en nog meer van ge brek aan Religie; in 't Oostenrijksch leger zijn er 85 soldaten op 1000 die zich kapot maken; in T Frhnsch, 49 op 1000; in 't Bcl- gisch'43 en in '1 Eugelsch 37. Victor Emmanuel beeft, als hij rond zich ziel hoe do Roo schelden en dreigen tegen Outaar en Troon. Pius IX blijft kalm, omdat de vrede in zijn hart woont, omdat hij steunt op 't onfaal- baar woord Gods en op 't recht van de Waarheid. I11 cene zitting der vrijmacons is er gedronken op de verjaging van den Paus. Aan de Tim-s wordt uit Philadelphia getelegraphecrd, dat vier pakhuizen, dicht bij Solt Lake Cilij, waarin 80 tonnen bus- kruil waren opgeslagen, woensdag iu de lucht zijn gevlogen, een regen steeneu over de stad slingerende. Een achttal men schen werden gedood, vele gewond, en eene menigte huizen be schadigd. Geen ruit bleef ongebroken in de stad. Bij hel Oostenrijksche leger zal een belangrijke hervorming worden ingevoerd. De historische witte wapenrok der infanterie, sedert Maria Theresia in gebruik, zal vervallen en vervangen worden dooreen blauwen 'met rooden kraag, roode opslagen en gele nummers. De pantalon zal zijn blauwgrijze kleur met rooden bies. Ook de roode pantalon der cavalerie zal vervallen en door een grijzen worden vervangen. Het volgende voorval heeft te Berlijn groot opzien gebaard. De heer Von X., een jongmensch van adellijken huize, was ver loofd met de dochter van een rijk industrieel. De dag van het huwelijk was bepaald; men was gereed om naar het stadhuis te rijden, toeri de bruidegom zijnen aanstaanden schoonvader, in het bijzijn der bruid, verzocht om de huwelijksgift met 30,000 thaler te verhoogen, anders kon hot huwelijk niet doorgaan. De bruid zeidc niets en haar vader gaf loc om het gevreesd opzien, dat het afbreken van het voorgenomen huwelijk op dit oogenblik maken zou, te vermijden. Gp hel stadhuis gekomen, gaf de bruid echter, tot ieders verbazing, op de vraag, of zij den bruidegom als echt genoot begeerde, ten antwoord Neen ik kan en zal nooit be sluiten om mijne hand aan een man te geven, die alleen mijn geld begeert en zoo weinig gevoel van betamelijkheid bezit, dat hij in zulk een plechtig oogenblik nog eene grootere huwelijksgift van mijnen vader afperst. Ramp te Water. 32 Slachtoffers. Een droevig ongeluk heelt woensdag plaats gehad op de rivier Dee, te Aberdeen, in Schotlaud. Het was de twee jaar! ij ksche vastendag, die als een feest gevierd wordt en daar het weder buitengewoon goed was, vaarden vele personen het water over, om zich naar het dorp Torrij te begeven. Rond 3 ure was eene der overzetbooten zooda nig met volk overladen dat de roeiers weigerden over te varen, tenzij verscheidene personen den boot verlieten. Alsdan grepen eenige der passagiers den ijzerdraad vast die over de rivier gespannen is en langs welken de boot wordt heen getrokken zij brachten alsdan liet lichte vaartuig midden in de rivier, waar liet eensklaps omkantelde. De zestig personen, welke zich aan boord bevonden, vielen allen in het water de stroom was sterk en vooraleer andere booten ter hulp kwamen, waren reeds dertig pejsonen verdronken. Van de dertig overigen, die aan land gebracht werden, zijn er sinds nog twee gestorven. Er is nog niet eender dertig lijken, welke in de rivier gezonken zijn, teruggevonden.

De Werkman | 1876 | | pagina 2