Men moet ze boog en, e Den 19 April, rond 2 ure, is ecnen brand in de gemeente Exaarde, gehucht Doorselaar, uitgeborsten, 2 woonhuizen, 2 stallen, eene schuur en eene groete partij vlas, granen, aardappe len, enz. zijn in asch gelegd. De schade beloopt omtrent de 7000 fr. Niels was verzekerd. De rosse maan begint den 24 dezer, om te eindigen met den 23 Mei. Maandag laatst is een ijselijke brand op het gehucht Ach terbosch, te Moll, uitgeborsten. Het was om twee uren 's achter- noens, toen men de zwarte rookwolken te Mol zag opstijgen, en men dacht dat dcbosschen in den omtrek in brand stonden. Het was echter het gehucht Achterbosch, uit een veertigtal huizen beslaande, dat brandde. Niet minder dan 21 huizen en 28 ïstallin- gen werden door het vuur vernield, en dit in minder dan een half uur tijds. Uil de gemeente Moll was er hulp komen opdagen doch die hulp batte niets. De noord-mosten wind dreef het vuur op eene hevige manier aan, en men weet dat de boerenhuizen op den buiten veelal uit strooi,leem en hout zijn samengestelddit echter was het gevaar niet met de pastorij, die in steen en met pannedak was gebouwd en echter ook is afgebrand. De ramp beschrijven zou onmogelijk zijn; de menschen hebben zich in der haast moeten redden. Velen hebben zelfs hunne klee deren niet kunnen meenemen. Het vee is gered en dwaalde door een, inden omtrek, maar alle oogst, alle voorraad alles is vernield en de menschen van Achterbosch zijn letterlijk geruï neerd, te meer daar weinigen hunne gebouwen en den inhoud verzekerd hadden. Volgens wij vernemen is er voor 120 tot 130,000 tr. schade en de algemecne weldadigheid zal hierin moeten voorzien. Men heeft comiteiten ingericht om de openbare weldadigheid in te roepen, en wij hopen dat die stemmen zullen aanhoord worden. De koningin van Nederland houd zich bezig met een boek te schrijven over de schoonheden der zuideriijke kusten van Frankrijk. Zij schrijft haar boek in de Nederlandsche taal. Hoeveel na volgsters zou zij wel hebben? Het vertrek der steenbakkers en landbouwwerklieden uit Henegouw naar Duilschland, heeft in ditoogenblik plaats. Woens dag vooral zijn er veel werkmansfamiliön naar den vreemde ver trokken, van waar zij zullen terugkeeren met het einde der maend October. Te Parijs wordt een hardlooper verwacht, een Italiaan, Bertaccini geheeten, die den Amerikaanschen hardlooper Edward Weston overvleugelt. Onlangs heeft Bertaccini in de yille Borghe se te Roome eene weddenschap gewonnen, die van zijne vaardig heid blijk geeft. Hij doorliep den afstand van 27 kilom. tegen een paard, en kwam het eerst aan het einde. Gedurende de eerste 12 kilom', liep Bertaccini met de grootste gemakkelijkheid later ademde hij' zwaar en werd vuurrood; tegen het einde was hij zeer bleek en bijna uitgeput. De loop-wedstrijd werd bijgewoond door 20,000 personen, die ieder 50 centiemen inkomgeld hadden betaald. De helft der ontvangst werd voor een weldadig doel be stemd Bertaccini verdiende dus 5000 francs. Omtrent een spoorwegongeluk te Breda wordt uit Hoeven het volgende gemeld Maandag avond heeft nabij Seppe, onder deze gemeente op den spoorweg, een droevig ongeluk plaats gehad. Eene wachters- vrouw vierde met hare 1 kleine kinderen het Paasehfeest en ont haalde hen bij die gelegenheid op het door hen geliefkoosd voed sel. Pas waren allen aan tafel gezeten, toen de wachtcres den goederentrein, die van Breda ten 7 uur moest vertrekken, doch door oponthoud eerst ten 7, 15 het station aldaar had verlaten, hoorde aankomen. «Wacht maar even» zeide zij tot hare kinderen ik zal eerst de barrière gaan sluiten want daar komt de trein aan ik kom dadelijk terug. Toen zij buiten kwam, schijnt zij door de duisternis misleid, zich te ver op den weg te hebben be geven, althans zij is met de trein in aanraking gekomen endoor dezen letterlijk verbrijzeld. Bij de aankomst van den trein te Rozcndaal zag men aan een der buffers eens vrouwen muls en een gedeelte van een menschen- hoofd hangen. Onmiddelijk begaf men zich met een extra machine op weg, om te onderzoeken wat cr was voorgevallen. Weldra vond men de overblijfselen der ongelukkige moeder op den weg verspie:.d liggen, en die overblijfselen zoodanig vermoizcld, dat men ze meteen schop heeft moeten verzamelen. Dit ongeluk schijnt zoo schielijk in zijn werk gegaan te zijn, dat zelfs de machinist hoegenaamd geenen schok gevoeld heeft. De kinderen bleven te vergeefs meer dan een uur óp hunne moeder wachten, totdat eindelijk hun vader, die op eenigen af stand aan het werk was geweest, te huis kwam, en zij met de ontzetlende gebeurtenis bekend werden gemaakt. Zestien personen verdronken. Men meldt uit Confolens - Een verschrikkelijke ramp heeft deze stad en derzelve" omtre^ in verslagenheid gedompeld op Paaschmaandag vonden 40 per" sonen den dood, alhier, in het water der rivier de Vienne. Het was feest te Esse, eene kleine gemeente gelegen op eenige kilometers van Confolens. De reliquieën der heiligen waren er tentoongesteld en de bedevaartgangers kwamen van alle kanten toe. Tegen den avond namen eenige personen van Essac en van andere gemeenten, op den linkeroever der Vienne gelegen, den boot te Alzac, gelegen op den rechteroever, en de bootsman, die hen, ten getalle van 16,overzette, stiet bij het overgaan der diepe en snel stroomende rivier, tegen eene rots, en de boot kantelde om terwijl zijne gansche vracht in de golven viel. Allen, de bootsman meê begrepen, kwamen in het water om, behalve een achttienjarig meisje, dat gered werd, dank aan haren paraplu en wijde kleeren, die haar boven water hieldenZij werd door het water medegesleept tof op meer dan twee kilometers afstand van de plaats der ramp, en werd door een wonder gered. Dit was de eenige. die overbleef van de bemanning der kleine bootde bootsman laat eene weduwe en drie kinderen in de el lende ach'er. De onderprefect en het parket hebben zich ter plaatse begeven doch men zegt dat de lijken nog niet door den stroom zijn uitge worpen. Maandag 24 April, was het drie honderd jaar geleden, dat er in de onbekende parochie van Pouy, in het departement der Landes (Frankrijk,) een arm kind geboren werd, zoon van nede rige landbouwers, en die scheen voor altijd onbekend te moeten blijven. Maar de goddelijke voorzienigheid had anders over hem be schikt de arme veehoeden is nu beroemd de gansche wereld door. Hij bezat geene fortuin, maar zijne milddadigheden en liefdewerken, een geheel leven lang, beloopen tot eene som van ruim 30 millioen. Nooit zocht hij de eer der wereld, en de roem is zijnen naam komen verheffen in weerwil der diepe nederig heid, welke hij boven alles liefkoosde. Die man is VINCENTIüS-A-PAULO, de uitstekende apostel der liefdadigheid. Na drie eeuwen bewondert de gansche wereld nog zijne won derbare instellingen. De talrijke Missionarissen welke met onvermoeibaren ijver het licht des geloofs verspreiden de alombeminde Zusters van Liefde, die zich slachtofleien voor de arme kinderen, ouderlingen, onwetenden, ja zelfs op het slagveld toe haar leven wagen het overal bekend Genootschap met zijne menigvuldige Conferen- tiën en duizende'leden, die niet alleen in Europa maar in vierde overige werelddeelen sedert 1833, duizenden arme huisgezinnen en noodlijdenden troosten en helpen. Ziedaar de navolgers van den H. Vincentius-a-Paulo. Een landverhuizer wordt gevraagd waarom hij naar Amerika ging. 't Is niet om gebrek, zeide hij, want daarvan heb ik thuis genoeg... Twee dunne schoenen maken eene verkoudheid twee verkoudheden, een aanval der longen; twee aanvallen der longen, eene doodkist. Over eenige dagen kwam zekere heer to Brussel in de koninglijke bibliotheek en vroeg aan eeuen dor bibliothe-karissén Mijnheer, zoudt gij willen de goedheid hebben mij ccnen dikken boek te bezorgen. Neem daar een briefken, on schrijft er den titel op van het werk dat gij verlangt. Mijnheer, men zal liet ii bezorgen. Ohde titel kan mij weinig baten, als het maar een dikke i boek is. Maar Mijnheer, over welke soort van zaken moet hij handelen Waartoe moet hij u dienen P Wel, mijn stoel is wat leeg ik zou er op zitten. Een heer die door eenon bedelaar op straat om een aalmoes werd aange spreken. zeide bem 'iets te zullen ge'en ah hij terug kwam.Ach. mijne beste lieer, hernam de bedelaar, «geef i>et liever nu. Gij zoudt niet kun nen gelooven, als ik u zei, hoeveel ik jaarlijks door zulk kredietgeven verlies Een groot gedeelte van hst kwaad, dat iieden onder de Christenen bestaat, spruit voort, da', zij gelooven degeren welke zij niet zouden moeten gelooven, en dat zij niet gelooven degenen welke zij zouden moeten gelooven. Weest altijd moedig; bet is mei de geestelijke rozelaars niet gelegen ge lijk met dé stoffelijke bij deze laatsten blijven de doorns en vergaan do bloe men bij de anderen zullen de doorns vergaan en de bloemen blijven H. Franc, van Sales.

De Werkman | 1876 | | pagina 2