- Buigt het rljsken, terwijl het klein is. Uit den tijd der Commune, te Parijs (1871)- Vrccsclijkc toestand te Neuilly. D'mwoners in hunne kelders. Zij weigeren in Parijs te vluchten. 3" VERVOLG. Eindelijk ging 't gerucht, den 25 april, van 't sluiten ecus wapenstilstands. Men wilde 't eerst niet gelooven en de Communards moesten zelve aan d'arme gevangenen gaan aankondigen waarom do kanons en do mitrailleu- louzen zwegen. Dan was ereenegroote vreugd, alhoewel 'l vooruitzicht van binnen Parijs te moeien gaan, zonder eten of logement, niet aanlokkend schoen. Maar de tce- komst is toch altoos met eenigo hoop verguld. Men maakto dus pak en Zak van 't geen men kostelijks had en liet de rest aan Gods genade of aan do zorg der portiers die blijven wilden, 't heven i3 eél en alleman vluchtte, behalvo eenigo portiers die b'oveu omdat de roep ging dat al de leêgo huizen gingen goplunderd worden. Droef was het van die vluchtende huisgezinnen te zien, meestallen te voel, want een rijtuig moest honderd, zelfs duizend fr. betaald worden. Kr bleven in die voorstad maar 2 a 3 honderd personen. Gedurende dio algemeen? vlucht, herstelden de strij ders hunue versterkingen en de gevechten herbsgonueu -met eeno helscho woede. liet schrikbewind. Hel ordewoord en de kerken. Hoe het daar ging. Broeder Calixtus. Parijs was al zoo slecht als Neuillij. Z'hadden wel do kogels en onvitsoiS niet to vreezen, docli waren gedurig blootgestold aan do knevelarijen van do leden der Com niuue, ja zelfs vau simpele nationale gardes. De zotste en grilligste bevelen werden 't eiken stond uitgeplukt. Men had geroepen Weg de policie weg de gendarmen; Maar nu waren al 't gespuis der Commune policio en gendarmen geworden zij kenden zich alle recht toe, wareu vol achterdocht tegen al wie oenen hoed op had en wilden zelfs niet aardig bezien worden of ge moest aan stonds me£ naar den post en van daar naar 't Stadhuis. De katten waren van hu s en de ratten zwierden met de policienmts op 't hoofd. Ken der opstellers van eena groote gazel werd aange houden, terwijl hij nota's nam over eeno proclamatie van Cluseret. Hij moest meé en was er af met eeuige uren ge- vaag. M. Deuiöre, van de Ban que de Francewas zoo geluk kig niet, op de Conaorde-plaats wandelende, zag hij een soldaat van 'i linie, gedecoreerd, en toonde zich verwon derd van hem bij de nationale garden te ziea. Eenigo oogenblikkon nadien werd hij in de straat St- Honoió aaugehouden, en hij moest meó doch kreeg oorlof van, als getuige, zijn vriend Mr Weber bij zich te hebben; ze werden gebrachtop de plaiti Vendóme, in een kamer- keu, bij eenon heer, met de pen in d'Uand en 't pistool op do tafel. Hij werd onderzocht, ganecli ontkleed, men las zijne brieven, man telde zijn geldzijn getuige leed dezelfde affronten en beide werden in oene donkere k-ldorkamer opgesloten. G heel de wacht hoorden z(j gaan on koeren. Ze twijfelden niet of er werd gevochteu en vreesden voor alles, indien de Commune onderlag. Eindelijk, 's mor geus, kwam er een bevel om Mr Denicrclos te laten :Van Webör, de getuige, was natuurlijk I geen spraakmaar hij moest blijven totdat er een nieuw bevel kwam. Een koopman had een affiche der Commune afgetrok ken, die bij misgreep op zijn uithangbord was geplakt. Groote opschudding bij 't kanailjevolk oploop voor zijn huis en de koopman wordt tusschen twee nationale garden naar 't Stadhuis geleid. Daar moest hij voor 'na krawat van 'nen officies komen, di.>, hoorends dat hij van St- Zulpicius, was, eena katholieke wyk, in woede uitriep Wat hebben wij, hier en daar die kalotins van doen ge weet wel dat er in dit kwartier niets danwonen ge moest hem tegen den muur der policiezaal gesteld heb ben, twea kogels ia den buik gezonden ea ia eenen hoek gesmeten. - Zoo ging het Al wie d-; Commune niet diende, werd al3 vijand aan zien. Die toestand verergarde, omdat, op dees oogenblik (12 april 1871)Mo Communegeone strijders meer bijkreeg, ilau door geweldige middels. Ziehier, ten bewijze, eane proclamatie in hel zesde arrondissement u.tgevaardigd F'runsche Republiek, Vrijheid, Gelijkheid, Broederlijkheid. Centraal komiUit.. Aan do Burgers van 't zesde Arrondissement. Burgers Tegenover 't schelmstuk moeten alle politieke opinion verdwijnen. Men is verantwoordelijk van 't kwaad dat men ziet ge beuren, als men niets doet om het ta beletten of te straf fen. Togenover de vuile vergadering van Versailles en de monsters dia haar Gouvernement uitmaken, is al wie zich. achter eeno politieke opinie verschuilt of onzijdig blijft, een lafaard of een medeplicht igo. Bij gevolg: Overwegende dat ieder Burger verplicht is te beletten dat 't recht en de rechtvaardigheid bezwijken Overwegende dat de woield moetgeregeld worden dooi de verplettering der laffe oorzaken onzer kwalen en van hunne huur-moordeuaars (de soldaten). NVordt voortgezet. Schoon Komplimenten. De rechter. Waaraan erkent gij uwen zakdoek De klager. Aan de kleuren, mijnbeer De rechter. Dat is geen bewijswant dezon dio ik in mijnen zak drago, is den uwen juist gelijk. De klager. Dat verwondert mij niet, mijnheer, want ik werd er meer dan <Sóu gestolen. Waar loopt gij zoo haastig naartoe Wel ik heb voor mijn vrouw een nieuw hoedje gekocht en liaaste mij nu om 't huis te zijn, eer dat de mode verandert. Van de Pers gekomen bij J. en II. VAX DER SCHEL DEN, Boekdrukkers, Onderstraat, 20, te Geut. PEPER en ZOUT. Ditjes en Datjes, voor iedereen bijzonder voor werkliedendoor J. Hillegeer, priester van da sociëteit Jesus, schoon boekdoel in 12° van 200 bladzijden. Prijs 85 centiemen franco per post 95 oeutiemen. Ziedaar deu vinnigen titel van een uitmuntend werkje, dat wij verschildigd zijn aan do nooit vermoeide pen van den li P. Hillegeer. De inhoud des hoeks beantwoordt ten volle aan den titel. Men moet dat bekennen, dat dit nieuw werkje ter goeder ure komt. Want indien het zont, in do natuurlijke orde, het vloesch voor verrotting ba- waart, moet het zout der lezing do geesten en harten niet behoeden voor 't verdorf Eilaas I dc kanker bedreigt het grootste deel der maat schappij In onze groote steden 'bijzonder, hoeveel onge lukkige werklieden wier geest en hart bijna verrot zijn Het vergift van de vrijdenkerij en het onafhankelijk leven bederft hun lichaam en hunne ziel. Is dan met volle han den het zout niet noodig om den voortgang van het kwaad to beletten Nogtans, het is niet genoeg den loep der ziekte tegen te houden de zieke moet ook versterkt worden door een overvloedig en gezond voedsel Nu, wie kent de sraake- loozo spijzen niet die men het volk opdient in verderfelijke nieuwsbladen en boeken, in tooneebpelen, herbergen, danszalen en andere gevaarlijke bijeenkomsten, waar zijne zedelijke en lichamelijke krachten ondermijnd worden Zou do smaak, na die talrijke slemperijen, daar niet be dorven zijn De peper evenals hot zout is dan ook aood- zakelijk geworden. De schrijver van het werk welk wij aankondigen, heeft die twee specerijen zoowel weten te mengen, dat het voedsel welk hij den lezer aanbiodt, niet alleen verster kend, maar ook aangenaam en heilzaam zal wezen. Hel zout, 't is eene zuivere en wijze leering, la het bereik van alle verslanden gesteld. De peper, 't is verscheidenheid der onderwerpen, do klaarheid van den sc' rijftrnnt, do welgepastheid en som3 de geestigheid der uitdrukkingen. Aangename verhalen, voorvallen uit da geschiedenis, aan halingen in Yer/.en eu proxa, spreekwoorden, volksspreu ken, alles in 't werk gelegd om de nieuwsgierigheid op te wekken en de aandacht te boeien. Wij zullen niet aandringen op de belangrijkheid van zulk een boek. Meester, werkbaas, eigenaar, herder der zielen, al wie belang neemt in het lot der zoo talrijke klas van werklieden, dienstboden, landbouwers, zal eerst zijn genoegen vindenhet te onderzoeken, en na het onderzocht te heqben, overtuigd zijn, dat de plicht vraagt het overal en bijzonder on-lsr de werklieden te verspreiden. N. B Deze werken zijn ook te bekomen in den Boek handel Darns. De Maatschappij De Ware Broeders, gevestigd bij d'heer Iiomanus Meert Klapstraat, N" 30. Laat weten dat zij hare jaarlijksahe Bedevaart doe; naar Scherpenheuvel op lstcn en 2dcn Sinxendag. Dio willen deel nemen kannon zich van nu af laten op schrijven. Zela, 3o April, 1876. Tarwe 106 liters. Rogge - Haver 159 Geerst Boekweit - Aardappelen, 100 kilos Klaverzaad, per kilo Vlas. per 3 kilos Boter, per kilo Eieren, per 26 Kemp, per 11 kilos Hoornheesten Zwijnen fr. 23,00 24.00 H 15-75 16,0» 17,00 00,00 oj— o!oo 2,72 3X9 1,03 1,81 09,80 10,34 300,— 400.— FONDS EN. Belg. Leening 4 th. 1871 99,25 3 th. 4873 74,15 Gem. krediet. 4 1/2 th. 102.25 Brussel, leeniug 1867 3 th. 80,50 1873 3 th. 86,75 1874 3 th. Ü0.25 Geut, leening 18G8 3 th. ,00 Markten. Dondennonde, 's maandags. Lijnolio 100 kilos. 55,75 Kempolie, 00,— Raapzaad, 77, Lijnkoeken. 27,00 Kempkoeken, 19, Tarwe. 27,00 Rogge, 10,00 Haver, 24,50 Leuven, 's maandags. Tarwe, 28,00 Rog ie. 1J.7J lirouwershaver. 23.50 Voederhaver, 23,- Boter 1/2 kilo, 1.80 Bloem (fijne). 37,- Kortrijk, 's maandags, Witte Tarwe, 21.32 Rogge. 1LG7 Boter 1/2 kilo, 1 82 Eioren, 25 1,91 Aalst, 's zaturdags, Tarwe per 1 heet. 321. 50 c. 28.09 Masleluin, 25,50 Haver, 27,50 Rogge, 20,50 Aardappels, 11.50 Hop, OO.OO Gieren, 1,95 Vlas, 4,70 Viggens, 79.5J Ninove, 's dijnsdags. Tarwe, 100 kilos. 23,5) Rogge, 2o,öO Haver, H' - Boonen, 25,50 Boter per kilo. 3.30 Eieren per 26, 01,70 Koolzaad, 41,30 Lijnzaad, 35,50 St. Nikolaas, 's doudeidags. Per 106 lieters. Witte Tarwe, 24,Lil' Roode, 22 5» Rogge, 16X0 Boekweit, 2»,0t) Paarde boonen. 23,00 Vlas i kilo, 2.15 Boter kilo. 2,90 Eieren de 25, 1,00 HooiBOO kilos, 41,50 Mecueleu. Tarwe, 27,CO Rogge, 2Q.- Boter 3,27 Strooi per 100 kiloa. 8,50 Vlas 3 kilos, 5,25 Veemarkt, Inlaudach ras 55 stuks, van 190 tot 480 fr. Vreemd ras 625 stuks vau 8U0 tot 850 fr. Geeraardsbc-rgen, 's maaudags. Tarwe 100 kilo*. 26,00 Mastelnin, «4.50 Rogge, 20,00 Ruw vlas per kilo, 1,00 Boter per 3 kilo. 11,25 Tabak grooten, id. kleinen, Hamrne, 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 10,80 Boter, per kilo, 3.90 Aardappelen, per 100 kilos, 11,00 Lokeren, 's woensdags Per 100 liters, Witte Tarwe, Roode, Rogge. Botflr 1(2 kilo, Haver. 23,50 23,50 16,2ö 18X0 AALST, DRUKKERIJ VAN P. D.VENS.

De Werkman | 1876 | | pagina 4