Verschijnt alle Vrijdagen. Woas gegroet, Maria! Meilied. Wees gegroet, Maria, Moeder van God den Zoon!» Zingen duizenden engelen Voor uw hemeltroon Wees gegroet, Maria Wees gegroet, Maria, Onbevlekte Maagd Roept de heilige Kerke, Die uw bijstand vraagt. Wees gegroet. Maria Wees gegroet. Maria, Vol van genade bij God Staamlen de tecdere kleinen In hun nederig lot Wees gegroet, Maria 1 Wees gegroet, Maria Zingen de vogels in 't veld. Hoor, door duizenden zangers Wordt uw lof vermeld Wees gegroet, Maria Wees gegroet, Maria Fluistren de bloemen ter wei. Zie, heel 't aardrijk tooit zich Prachtig in feestlivrei 1 Wees gegroet, Maria Een heer, nog te bed liggende Jef, wat wéér is het dezen morgen Ik weel het waarlijk niet, mijnheer, want het regent zoo hard, dat men geen drie passen ver kan zien. Is dertien een ongelukkig getal Ja, ah men maar voor tien gekookt heeft. 4" MAR N 185- 5 MEI 1876- a V cos gegreet, Maria Jubelt do gansche natuur. Schoon in de bloeiende Meimaand, Als in 't Scheppingsuur. Wees gegroet, Maria 1 S. Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht2,50 's jaars- Vooraf Betaalbaar. Spreekkamerken. Adegem. ja. Ontv. 2,50 van Mr J S Laken, oct 75 lot id. 76. Vriend te Ev ten allen tijde wel gekomen op zondagen ben ik zeker thuis. Onlv. van S. te S 250. Ontv. 250 nit I.ichtervelde. M. D. W. St-Paul. Thuis komende, haastte ik mij UI. 't ge vraagde Ie zenden. Ontv. 2,50 van M. O. te Ronsse De Boekjes Segur zullen de naaste week ver zonden worden. Dan ook zal de Prijs- jkamp Meonen komen Wij weten nu niet iwaar ons hoofd staat. Al wat voor OE WERKHAH bestemd is, moet wacMmj gezonden worden aan P Daens, opsteller, Molenstraat 72. Aan onze lezers. Gelijk het in de begeerte en de wcnschen on zer Geachte Vrienden en Lezers, viel, is onze reis allergelukkigst ge weest. Wij sijn tc Scherpenheuvel ente Diest onze hulde gaan aanbieden, w hebben in Holland en in Duitschland do wonderen der Natuur, de grootheden der Schepping, de voortbrengsels van 't meuschelijk vernuft in oogensehouw genomen, het roisbockje in d'hand, om onze beminde k*!?0™ t'hunnen huize to doen genieten wat wij 't geluk hadden te zien wij zijn, ter plaat-se zelf, getnigo geweest van de verdrukking onzes Qeloofs w'hebben met hel, Duitsch katholiek Volk gesproken wij hebben kerken en kapellen gosloten gezien wij hebben in kerken ge weest, waaruit de Priesters waren gejaagd en waar 't volk nu mot betraande oogen kwam bidden wij hebben te Keulen zelf, in den Dom, vernomen hoe de Aartsbisschop uit zijn huis werd gehaald en in 't ge- vang gewopen, waar men hem nu uitgelaten heel t om zijn vaderland te verlaten wij hebben er gehoord hoe meer dan 500 kerken gesloten zijn en hoe, op vele dorpen, de Geloovigen, gestelener wijze in schuren of op zolders bijeenkomen om, zonder Priester, hunne Mi's te zingen w'heb ben nog vele andere zaken aangetcekeiid en zijn nu eindelijk zondag thuis gekomen om onze taak te hernemen die, mét evenveel zórg als ta lent, een paar weken door onzen Beminden Broeder werd waargeno- mon. Oost west, thuis best, wij vonden ons Vlaanderen en onzen thuis nog duizendmaal liever, des te meer dat wij er verkleefde harten von den en een groot getal brieven van Vrienden die ons van verre eene warme hand toereikten. Ze nemen bet toch niet kwalijk dat wij hun geene partikuliere antwoord zenden onze bezigheden beletten ditdoch pun en al de andere heeren Uitverkoopers, Vrienden en Lezers van De Werkman zijn wij overal indachtig geweest: toen wij onze lippen brach ten aan d'heiligste Relikwien die er bestaan, toen wij knielden voor 't graf der Drie Koningen, of op de plaatsen, die door bijzondere guns ten des Hemels zijn vermaard wij bedanken God omdat wij zoovele "Vrienden hebben, die ons christelijk werkmansverbond ondersteunen,en die niet werkeloos blijven, terwijl er zooveel gedaan wordt om de gees ten to verleiden en de harten te bozoedelen. 't Is met de goede schriften in ons Vlaanderen om doen mc*i wilt ons brengen waar de groote ste den, waar de waalsche provinciën zijn wij zagen dit zondag te Luik in eene der grootste kerkep wierd de Hoogmis bijgewoond door veertig personen ongelukkig land waar 't woord Gods niet kan gepreekt wor den ongelukkige Familièn waar de kinderen den zondag in d'herberg doorbrengen en nooit hunne plichten hooren 't moet daar een helleleven zijn.... De Walen zijn reeds in dien droeven toestand verre gevorderd God beware ons Vlaanderen van dien rampenwegDoch onze mede hulp moet er bij zijn, en een voornaam middel is de goede schriften te verspreiden. Is dat moeielijk neon. Met een weinig aanhoudenden iever gaat alles gemakkelijk. Wij zullen dat in ons aanstaande Numtuer eens uitleggen en kwijten nu ons plicht met onze geachte Lezers hartelijk te bedanken voor hunne blijken van Vriendschap" met van verre, Joch wel- I gemeend, hunne hand te drukken en God geve dat wij nog lang en ge lukkig mogen bijeenblijven, ea het goed doen dat in onze macht is dit geeft ware ziels vreugde en al de rest is ijdelheid. -ii I Trien. Wel, Tonia, ccn eeuwigheid dat ik u niet gezion heb. Jonia. Ocb, Trien, mijn huishouden is g'heel dc wereld. Trien. Ge rnoot waarachtig uit uw huis niet gaan om werk te vinden. l',n hoe is 't mot Domien en met Toontje en Throseken Tonia. Godlof! wel Domien is gezond en de kinderen groeien op dat hot een plezierig. We doen ook ons bost om die lieve schcpselkes in braafheid en deugd op te brengen. Trien. 't Is moeielijk den dag van vandaag. Tonia. Altijd moeielijk geweest, Trien de wereld was, van Adam af, een viese procliie. Zie 'ne koer Caïn en Job zijn vrouw en Balthasar en de rijke wrek en de twee boeven dio Susanna belichtten Recht gaan is altijd moeielijk maar we moeten ons devoiren doen den geest van Religie in de kindcrs planton, met het vieren thuis van de Meimaand, met 's avonds te sa men te lezen, etcetra, etcelra duizend middels, Trien. Eu de Werkman dia in ons confrérie gekomen i3, Trien Trien Ja, wie zou dat gezeid hebben? Wij wenschen hem veel geluk in dieu staat. Tonia. 'Ne lastige staat, maar toch zoet, als hij wel beleefd is. Do Werkman vergeet toch zijn vrienden niet als g'eens peist dat hij ons, diep uit Duitschland, brieven schrijft Trien. Ja, op risko van daar in den bak to vliegen. Tonia. Oei, daarom geeft hij nietde waarheid voor alles en elk zijn recht Nu weten wij toch s.-kuur l.oe het in Pruisschen «iaat. Trien. Ja, uit d'eerste hand 't Is wreeddo menschen beletten vau mis te hooren! de Priesters uit d.- kerken slingeren Tonia. Is t ooit g'hoord Zou de duivel In persoon erger handelen Zie, k heb t in mij die Pruis zal nog een mallediktie over g'heel do wereld trek ken En een zwarto mallediktie nog Trien Waarom lalen z'olk in zijn gedoen niet, die hier en daarsclie loeders En wat komt daarvan Bederf en oorlog, revolicbes overal, en Lu cifer die de grosse-caisse slaatAls die Pruisscherij maar bier niet komt! Tonta. Wij moeten er ons tegen verzetten 7 Wen. Ja en al wie legen de Religie is, vluchten en verafchlon. Tonia. Er zijn er alzoo die altijd tegen de Religie klappen en nogtans, niets is verhevender dan de Religie. Voor de Religie zou Jen wij ons tot onder den grond moeten Lukken. Trien. En wat hebben zij te zeggen? Onnoozelheden, windmakerij, din gen die niets beteekenen. Tegen de Religie zelf kan, nooit of nooit, iets met rede gezegd worden Tonia. Alla. 't is te dom. is T te dom! Die konfrnters van den Pruis moeten in elk treffelijk gezelschap met den vinger gewezen worden. Trien, 'k moet gaan, als 't u believen zal. Trien. Vandegelijken, Tonia d'eer van u te zien. Zondag, ten 2 ure, is er offerande van twee lanteernen en 'nen heinel in de nieuwe Sl-Josefskerk te Aalst 't Vlaamschc volk be mint den luister zijner kerken en te Zele is men reeds in vollen ophef voor eene belangrijke Bedevaart die aldaar op zondag 14 Mei gaat plaats hebben, naar do volkrijke wijk van Durme, aank aan den Z. E. II. Kanunnik Van der Moeren, die niets venvaar-

De Werkman | 1876 | | pagina 1