Geen beter loog, als 't vrouwenoog. Uit den tijd der Commune, te Parijs (1871.) Het schrikbewind. Hel ordewoord en de kerken. Iloe hol daar ging. Broeder Calixlus. 5° VERVOLG. Men ging aan den Pastoor beleefd zeggen Er is een Priester aangehouden, die zegtuwen onderpastoor te zyu. Als gij hem herkent, zal hij losgelaten worden. De Pastoor gaat zonder argwaan, in een vigilant nog die bij betaalt, zelfs voor 't komen, gaat naai' 't Policie- bureel en blijft er gevangen. Doch, men kon hem niet lang houden. De winkeliersters en vischwijven zijner parochie gingen seffens reclameren wij moeten onzen Pastoor hebben, zeiden die brave vrouwen morgen, zonder fout, moet hij in ons kerk zijn, 't is Paschen.... of.... Eu't was een gerucht van d'ander wereld. Men kende dat vrouwvolk, als aanhoudend en krachtig; men gaf too ten drie ure 's morgeus was Mr de Pastoor, Simons heette hij, losge laten ten 10 ure zong hij d'Hoogmis in zijne kerk nooit was er meer volk en ingetogen Na 't Evangelie moest hij den l'reókstoel op zijn hart moest spreken of breken. Hij bedmkte God en zijne dappere Parochianen De aandoening was hevig allen sprongen recht van hunne stoelen darmen werden tot den welbeminden Pastoor •uitgesteken hij was immers de vader der kleinen en der armen. De Pastoor weende en al zijn Parochianen met hem De brave man kon niet meer voort en zijn Credo hoorde men bijna niet, vau't eeuwig gesnik.... Hulde dan aaudte vischwijven Honxeur aux dames de i.a uu.i.k de Paaschdag van 1871 zal hun ter eore blijven venstrek- ken. In ons Lieve Vrouw van Loretten werd oen der on derpastoors' aangehouden en naar Mazas overgebracht welk gevang hij slechts moest verlaten om onder de ballen der Communards te vallen. Ten 1 ure traden de Nationale gardes in de kerk en ten7ure waren zij er nog. Binst dien tijd kwant de doodkist aan de kerk, het lijk bevattende vaneenejonge dochter de arme vader mocht het huis Gods niet binnentreden. O vooruitgang o beschaving Zoo werden bijna al de kerken van Parijs door die wulpschu benden bezoedeld de Commune loochende dit en verklaarde in hare gazetten dat de kerken, nationale goederen zijnde, slechts van bestemming vetanderd waren. Den 1G april 1871, gebood de Commune d'aanhouding vuu den moest volksgezindsn persoon uil gausch Purijs, broeder Phtlippus. De ontroering was ten hevigste Men kon niet gelooven dat da Commune zoo wreed zou ge weest zijn van eenen ouderling to doen aanhouden die zijn leven gesleten had ten dienste der kinderen van de wer kende klas en die nu, in zijnen ouden dag, al zijne huizen en Broeders ter beschikking dor gekwets ten had gesteld. Maar de schelmerij was 't land meester. Een slechte gazet had ingefluisterd dat de Aalmoese- nier en Broeders die, iu levensgevaar op de slagvelden waren gelrokken, terwijl de communeratten brasten en zwierden, dat die mannen pruisische spions waren. Ten 10 uren 's morgens werd hot huis der Broodera door gewapende kerels omringd. Broeder Philippus was daar niet, maar een zijner assisteuten, br. Calixlus, een man van 73 jaren moest verschijnen en werd meêgeloid, ondanks de smeekingen der jongere Broeders die voor hom wilden optrekken, ondanks de vermaledijdingen van 't volk, nadat de schelmen alies doorsnuffeld haden, iu de kerk het tabernakel opengebroken en in de kei ken wreed teleurgesteld zij meenden er veel zilverwerk aan te treffen en ontmoetten niets dan tinne tellooren, tinnen lepers en vorken. Lafaards werd er onder 't volk gezeid 't is al/.oo dat men de Broeders beloont die sedert augusti, 1,800 man in liun huis hebben verzorgd, die dag en nacht te boen ziiu geweest, die op 't slagveld stonden om ds ge- kwetsfiu te verzorgen 1 Lafaards Als er iemand die naam verdiend, dan zijn t wel d'ear- looze godsdiensthaters van Parijs en hunne vrienden, die, helaas! overal gevonden worden. Gerechten. Hue in 'l de schoten ging. Terwijl Je Commune baldadig rond/wie; de, gebruikten hare generaals al hunu--. kracht om de troepen van Ver sailles tegen te houden. Doch. "t was te vergeefs de roode generaals kondigden wel viktorie op viktorie aan, maar i zij verloren eiken dag gronden strijders. Bargereis word i afgesteld eu door den polak Doinbrowski vervangen een dapper man dia zijne taak ernstig opnam. De stnjd werd to Neuilly heviger dan ooit't was oen oorlog van straat tof straat, van huis tot h.us, en eene moorderij, waarvan man zich geen denkbeeld Ijan maken. Den ld april behaalden de Communards een klein voor- doel, en uuuscouds kiaaido mail te Parijs volle viktorie. Men dacht reeds do Ycrsailiers overwonnen de roode schelmen dronken buik sta-bij nog eene dusdanige vik torie riepen zij, en 't is ernteè gepast /ij waren meester van Frauknjk en spraken reeds van hunne vreeselijke wraak op de priesters en de rijken binnen 8 dagen gin gen er geen rijken of armen meer zijn Je gulden tijd ging komen. Daags nadien kwam het uit dat Je uitgeroepene viktorie eeno slachting voor de roode was geweest. Deze hadden eene bres in een forteres geschoten en trokken er door,om de gendarmen in stukken te haken maar deze waren in grooter getal en schoieu alias omver wat door de bres kwam. Na herhaalde pogingeu moest Dombrowski den aftocht doen slaau. Dan begonnen de Riodon verraad te roepen de Pas toors eu Paters zijn aan Pruisen verkocht, klonk het iu Parijs ter dood de Papen. Het schrikbewind werd drei gender d'eone proclamatie verwachtte d'aiuleie niet er was geen spier vrijheid meergeen enkele treffelijKe bur ger was zeker als hij 's avonds slapen ging, vau uit zijn bed niet gehaald te worden dag en nacht waren er aanhoudingen. D'advokaten, die op 't stadhuis zetelden, kondigden iri hoogdravende woorden af dat de Commune niot kon overwonnen worden. Mac-Mahon had nu 't bevel over de Versaillers gekre gen eu eeu nieuw plan gemaakt om Parijs in te sluiten de troepen gingen altoos vooruit, langzaam doch zeker van hun stuk, en voor dat de maand april ten einde was. was Mac-Mahon meester van Neuillij en van de sterkte Issij, die de stad Parijs behoerseht. Te Parijs begon da moed te zinken 600.OdQ personen waren uit die stad getrokken de handel lag stil de Paiijzeuaar is 't onverschilligste gedoou der wereld er mag aan 't hoofd zijn wie wil, als de handel gaat, als de schuif wel gevuld is, hij blijft tovrvde voor velen kan het plagen eu vangen der Priesters hot sluiten en schen- den der kerken weinig schillen, maar als de gedwongeue dienst aankwam, als de handel stil viel, als er geen koo- pers kwamen, maar integendeel uitgehongerde nationale gardes die alles meenamen en niels betaalden, dan trok ken de Parijzenaars ander oogeu en begonnen te morren, 't Was alsdan dat de Vi ijma?ons hou belachelijk apenspel uitvoerden, processiegewijze met vlaggen ter sludiiuize komende en van daar naar de vesüugcn trekkende, urn er hunne vlaggen te planten. Die Vrijmarons spotten als de landbouwer lokksu op zyn hof steekt tegeu liet onweér en zij zeiven gingen na huune standaards op do muren- planten om schutvrij te zijn tegen do kogels der soldaten. Maar dit dwaas spel mislukte en de toestand werd akeli ger. Vaneen regiment vau 600man waren mam-lod mauovor- gebleven die nu, vehnoeij en onziendelijk terugkeerden Viktorie Vikioriezegden zij allemaal kiodddn dut de mannen vau 't stadhuis eons naar de forten trekken, eu ze zullen zien dat Parijs binnen du veertien dagen zal iu geuomeu zijn. Meer dan een burger zat nu droef te modi tee reu en moest nu bekennen dut men het aanhouden der Priesters, het plunderen der kerken voor noodzakelijk gevolg moest hebben van "t krapule boven te brengen, al de treffelijke menschen in den druk te helpen en onderworpen aan de willekeurigste bevelen van vuile en vei ach tel ij ke kerels, te slecht om Ie gehoorzamen. Er waren 79 kopstukken der Commune, waaronder 12 gazetschrijvers, 4 onderwijzers, 4 advokaton, 3 doc tors, 2 apothekers, 6 comuiercaiiten, U schoeniappeis, 1 drukker en verders ramenant van alle slack, doch meest luie bliksems. "Wordt voortgezet. Het schijnt dat de Vrijheidsboom te Brussel ditmaal werkelijk dood is. De hotten welke zich aan de takken gevormd hadden, zijn verdroogd en vallen af. Ofschoon wij niet stellig kunnen verzekeren, dat hel feit waar is, vindt dat nog thans veel geloof iu de hooldstad. Onmoge lijk is het in elk geval niet. Zaterdag om 4 ure 's namiddags is in de Noorder statie te Brussel een man onder een trein gevallen eu ver brijzeld geworden. De Maatschappij De Ware Broeders, gevestigd bij d'lioer Romanus Meert Klapstraat N° ito. Laat weten dat zij hare j aarlijksclie Bedevaart doet naar Schorpeuheuvel op 1"°" on 2J-'° Sinxendag. Die willen deel nemen kunnen zich van nn af laten op schrijven. Zele, 9 Mei, 1876. Tarwe 106 liters. fr. Rogs 139 Haver Boekweit Aardappelen, 100 kilos Klaverzaad, por kilo Vlas, por 3 kilos Boter, per kilo Eieren, per 26 Kemp, per 11 kilas Hoornbeesten Zwijnen 24,00 25 50 16-00 17,00 17,00 17,50 10,34 300,— 3.00 1.90 11,43 400. F O ND S E N". Belg. Loening 4 th 1871 90,25 3th. 18.8 74,15 Gem. krediet. 4 1/2 th. 1' 2.75 Brussel, leeuing 18ü7 3 th. 87,t>0 Iö73 3 th. 87,30 1874 3 th. 9c', 0 Gout, leening 186S 3 th. 92,50 Markten. Dendermondè, 's maandag: Lijuoli-j 10J kilos. 53,75 Kumpolie, 00,— Raap/aai. "7, Lijnkoeken. 27,üO Keinpkoekeu, 19,— Tarwe. 27,50 Rogge, 19,5u Haver, 25,5o Leuven, 's maandags. Tarwe, 28,50 llog.e. 20.-25 Brouwersliaver, 25,00 Voederhavei', 24,- Koter 1/2 kilo, 1.86 Bloem lfijne). 37,— Kortrijk, 's maandags, 20,59 Witte Tarwe, Rogge. 00,00 Boter 1/2 kilo, 1,77 Eieren, 25 2,uü Aalst, 's zaturdags. Tarwe per 1 heet. 32 1. 50 c. Masleluiii, Haver, Rogge, Aardappels, Hop, Eieren, Vlas, 5 61 Viggens, 26,CÖ 27,00 20" 0 10:50 üO.OO 1,91 65,50 Nino vu, 's dijusdags Ta-we, 100 hilos. 28,50 Rogge, 2q,5ü Haver, 24, - Boonen, 35.50 Boter per kilo, 3.30 Eieren per 26, Q1.7Ü Koolzaad, 41,30 Lijnzaad, 35,50 St. Nikolaas, 's donderdags. Pur 10G liotors. Witte Tarwe, 24.09 Roode, 22 Rogge, 16.50 Boekweit, 20,00 Paardeboonen, 23,00 Vlas 1 kilo, 2.15 Boter kilo. 2,90 Eieren de 25, 1,60 Hooi-300 kilos. 41,50 Mechelen. Tarwe, 28,50 Rogge, 20,30 Boter 3,08 Strooi per 100 kiloa. 7,50 Vlas 3 kilos, 13,30 i 6,15 Veemarkt, Inlandsch ras 80 stuk van 244 tot fr. 1075 Vreemd ras 650 stuks van 320 tot 1250 fr. Geeraardsbergon, 's maandags. Tarwe 100 kilos, 27,f.0 1/lasteluin, 25,00 Rogge. 20.50 Ruw vlas per kilo, 1,60 Boter per 8 kilo11,25 Tabak grooten, id. kleinen, Hamine, 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 10,80 Boter, per kilo, 3.00 Aardappelen, per 100 kilos, 08,5Q Lokeren, 's woensdags. Per 106 liters, Witte Tarwe, Roode, Rogge. Boter 1/2 kilo, Haver, 23,50 23,50 16,25 is',oo AALST, DRUHERll VA5 P. DaENS.

De Werkman | 1876 | | pagina 4