»- Gemak voor eer. on hot bidden des Rozenbranzes, alles tot meerdere eer en glorie Gods 011 voor Kork en Vaderland. Do Kerk kan ons Vaderland missen, maar ■wij kunnen niet gelukkig leven zonder 't Geloot'En wat wreede ramp voor ons Belgenland, indien God eens al do hier gepleegde goddelooshe den strafte mot do verdrukking aan 't Geloof toe te laten, of ons die kos telijke gaaf t'ontnemen. Er zijn volkeren in Amerika die hidden en snioekon om Priesters en Paters te hebben, die honderde uren ver gaan 0111 'no Priester te vinden hier wordt het geestelijk kleed door velen veracht en bespotindien 't nu eens gebeurde dat Ons Heer zegdeBel gen gij miskent mijne weldaden Welnu, ik trek mijne hand van u af l ik zal die Paters naar Amerika doen sturen 1... Welke schande, welke straf voor ons!... Dat moet afgebeden worden, lieve mensehen, ander zai de duivel hier nog den pap roeren Prins Philip van Arenberj gaat, op28jarigen ouderdom, in een Seminarie treden. Z'hëbben zaturdag, t' Antwerpen op de Markt, eene boerin haren poriemonnaie gestolen, waar 70 ii 80 fr. in zat. BEUGEN. Uit de gevangenis dezer stad is in den nacht van zaterdag tot zondag een opgeslotene ontvlucht. Deze man, die, naar het schijnt, eene lamheid in de beenen had, ging met behulp van twee krukken, en was uit dien hoofde minder bewaakt dan de overige opgeslotenen. Hij was aldaar reeds 3 1/2 jaren, en wegens bedriegelijk bank roet en voor sehriltvervalsching veroordeeld tot 6 jaren opsluiting. Zich in zijne cel verdrietende, speelde hij den zieke, en deed dit zoo wonder goed. dat de scherpziende bewakers er door mis leid werden. Hij zegde, aan de eene zijde geheel lam te zijn, en sleepte zich schijnbaar moeilijk op de beide krukken voort. Op zijn verzoek werd hij derhalve in eene andere Kamer ge plaatst, waar hij met eenen medegevangene het plan tot wegloo ping beraamde. Zijne kamer is maar van den afsluitingsmunr des gevangs ge scheiden door eenen koer, en om dien muur te bereiken was 't voldoende, de ijzeren vensterstaven weg te nemen, die weinig kloek waren, en met eene koord zich naar beneden te laten glij den. 't Moeilijkste was, over den muur te geraken, die tamelijk hoog is. Om dit te doen, vervaardigde Benoni eene koordenladder, op 't einde voorzien van een tegenwicht, gevormd door steenen. De lamme wierp het tegenwicht over den muur, en wanneer het zwaar genoeg was, klom hij op, terwijl zijn medegezel het ander eind vasthield. Aldus geraakte hij boven, en over, voorzien van zijne twee krukken. Lens op vrije voeten, liet de man zijnen gezel slaan schilderen, en ging,., loopen. De gefopte werd wcldia ontdekt, en weer in de muit gestoken. Men zette den vluchteling achterna, zond1 agenten in alle rich tingen, doch zag den kerel niet! Het schijnt, dat krukken rapper kunnen loopen dan beenen De Loovere, die te Rijsel zijne vrouw uit een venster van het tweede verdiep had geworpen, is voor dit feit tot acht jaren dwangarbeid veroordeeld. GROOTE BRAND IN FRANKRIJK. Te Nancij is de druk kerij afgebrand van Mr Berger de papiermagazijnen, hebbende eene waarde van 750.000 fr., zijn gansch vernield. Een groot deel van 't gebouw is gered, zoodat de werklieden geen lang verlet zullen hebben. VOORGEVOEL. Er zijn toch wondere gevallen in de wereld. Een jonge metser van Rotterdam zegde d'ander week, als hij zijn morgeneten nam Ik heb gedroomd dal ik doodgevallen was. Droomen is bedrog, zei de vader, maar zijt toch wel voorzichtig. De jongen gaat naar zijn werk, en als hij een weinig later van het dak wil komen, kantelt de ladder om hij valt beneden, een been is hem van 't lichaam gescheurd hij wordt naar 't gasthuis gebracht en sterft en ecuigc uren nadien.... Het voorgevoel is eene geheimzinnige zaak. Waarschijnlijk zal Maarschalk Mac-Mahon, dat deftig man, naar Brussel komen, om er de tentoonstelling te openen van reddingstoestellen. Generaal Renard is hem gaau inviteeren. Gladstone de oud-Minister van Engeland, nu veld bewoner geworden, velde d'ander week, op 6 uren tijd, eenen beuken boom van kolossaleu omvang hij mat in diameter 200 kubiek voeten. Het wonderste der expositie van Philadelphia is een paar teerzen uit.... menschenvel gemaakt. Een grillige Amerikaan was onlangs gestorven, als uileisten wil latende dat zijn vel te aulte moest gebracht worden. Na zijne dood is den menschen- vriend zijn vel afgedaan, behoorlijk gehuidevetterd, en uit dit vel hoeft een behendige schoenmaker 't fijnste en blinkendsfe paar leerzen gemaakt dal ooit te zien was.... 't kalfvel heeft er niets aan Eene schoone eer voor 't menschaom In een deel van 't Fransen leger is 'i ralatoelkeleltje afge schaft; de soldaten gaan nu teiloor, tas, fourchetcn lepel krijgen, om te eten gelijk d'ander stervelingen. PRUISEN. Verschcidè sociëteiten van katholieke werklieden zijn gesloten, omdat zij eenen Priester aan hun hoofd Laddener is aan al de regeriliën hevel gegeven van een waakzaam oog te houden op dusdanige sociëteiten. Een landbouwer uit de omstreken van Bernay motst in zijn wijngaard werkzaamheden verrichten, waarbij zijn horloge hein hinderde; hij legde het daarom op het gias. De koe van een buurman, die in de nabijheid graasde, bespeurde het uurwerk, en scheen den lust niet te kunnen weerstaan om er nader kennis mee te maken. De landbouwer bemerkte te laat wat de koe in 't schild voerde en kon niet verhinderen, dat hel beest horloge en ketting, beide van goud, naar binnen slokte. Hij heeft een eisoh tot schadevergoeding ingesteld tegen den eigenaar der koe, men is in Bernay zeer nieuwsgierig naar den afloop van het gewoon geding. Te Parijs zijn thans 40,620 paarden. De droogte is in Amerika, Jamaika. zoo groot dat men er 10 l'r.80 voor een vaatje water betaalt. Witte en zwarte hebben dezer dagen te Laurel-- Hill gevochten. Te Philadelphia zijn de ketels van een vaar tuig gesprongen, 5 man dood 18 gekwetst. Te Sauveniéres, Frankrijk, hebben twee koppelen, die over 50 jaar op deuzelfden dag trouwden, nu ook samen hun gouden bruiloft gevierd. Is dat ooit gebeurd Er is te Brussel 'ne Fransche gazettier aangehou den insgelijks zijn twee Franschmans gesnapt in een hotel z'hadden valsehe narren. f Te Dresden is de rijkste vrouw van geheel Saxen overleden,, de weel'van den Engelschman Souchay; van haren man erfde zij. over eenige jaren de kleinigheid van 21 millioenen dialers, be nevens talrijke goederen. Kinderen hadden zij niet, zoodat die groote fortuin naar Engeland bij verre familie gaat.... Als die rijke madam maar in haar leven op den evenmenseh en op hare ziel heeft gepoisd.... Waartoe zal haar anders dien rijkdom die nen. Bij Praag is er dezer dagen een tweegevecht met pistool geweest tusschen graaf Clara-Gattas en graaf Kolowratde eerst genoemde is doodgeschoten. Indien overal de moeielijkheid groot is om aan de vraag naar arbeiderswoningen te voldoen, zoo is in de groote steden van Engeland die moeielijkheid nog oneindig groeier. In het Parlement is verleden jaar daarom eene wet aangenomen, welke gemeentebesturen machtigt ongezonde gedeelten der steden te onteigenen en het terrein beschikbaar te stellen voor den bouw van arbeiderswoningen. Brrmingnam is de eerste der Engelsche steden, welke voorne mens is op groote schaal gebruik te maken van de nieuwe wetr tot heil van alle inwoners. De burgemeester der stad is de heer Joseph Camberlain, een man vol* geestkracht, die eene groote onderneming aandurft,0n die zijne stad gezond wil maken en aan genaam om te bewonen. Hij stelde den gemeenteraad voor, oin met de krachten te verspillen aan kleine verbeteringen, maar in eens zeven millioen gulden te besteden lot de herbouwing van het geheele ongezonde, slecht gebouwde Birmingham. Hij wil eene geheele wijk der stad, welke 3,851 ellendige bouwvallige huizen bevat, die er uitzien alsof ze een bombardement hadden doorgestaan, tegen den grond halen. In deze wijk waar 48*000 menschen leven, zonder voldoenden toevoer van water, lucht en licht, is hel sterftecijfer twee en drie maal zoo hoog als in gewone Engelsche steden, want terwijl dit 22 per duizend is te Londen, is net 46 per duizend in Princes- street, 62 per duizend in Oldcronstreet, en 97 in Bailijslrect, de straten, welke de heer Chamberlain wil afbreken. Dit district is een nest van onreinheid, waar besmettelijke ziekten het geheele jaar heerschen, en daarom wenseht de burgemeester dezen Au giasstal met den bezetn schoon te vegen, en de stallen hokken, waarin nu de menschen wonen, te vervangen door ruime gezon de huizen voor werklieden. In Birmingham, werd het nut van dezen radicalen maatregel zoo zeer gevoeld, dat de gemeenteraad hem met algeraeene stemmen goedkeurde. In Liverpool heerscht de keelziekte (diphtheria) epidemisch, en ontzettend is het aantal kinderen, dat er aan bezwijkt. De heer Mac Ardle, lid van den gemeenteraad, verloor in drie weken tijds zijne vrouw en vijf kinderen aan deze gevreesde ziekte en eergis teren verloor hij zijn zesde kind. Vrijdag laatst zijn te Paricke 5 Imizckcns van r-jmc werklieden afg<brand, beiekent de schade op 210U fr. Dcnzc-lfdcu dag is Eli; els is an Cruisliauleni order 't w iel zijner kar gevallen en als lijk opgeraapt. In de Walen, te liinehc, is d'ander week een wreed malheur g bciird een jongen van 17jaren kw. m van de pullen met een tarre kolen, moest over den ijze ren weg rijden en werd door 'ne nurclininisetrcin niet pcerd en I ar van een groote hoogte beneden gesmeten. Mm had maar juist de lijd om den armen jongen te doen berechten. Een volk sterft niet 1 Er is nu rcods zooveel bloeit vergoten om roten te verrussen, en toch heeft er onlangs weer een soort v>n opstand geweest, op de be graving van'ne student die in'l kol zijn ziekte had betraapt. Er waren meer dan tObO personen,- men rong den Zang aan d'tlci.igcn cn liet graf werd vol bloemen gestro iel. 'I Kadaver van Polen zal Itusland nog verslikken. Ü'an Ier weck was ous lu laat toegezonden een schoon relaas oier d'inhal'n'g van dcnZ. E. II. Deken vuu St-Aikolaas, welko eer beeft gedaan aan d'lioofdstad van't Land van Waas.

De Werkman | 1876 | | pagina 2