Verschijnt alle Vrijdagen. -58 V' JAAR H ISG. 2 JllfVl 1S7S man X entezii cht. Allee tooit zich waar wij treden, Ieder straaltje schiet neneden Niéfcwen zegen van omhoog; Rijker siert zich eiken morgen: Wat nog gister was verborgen Schittert heden voor ons oog. Zie wat voller bui van bloemen. Niet bij kleur noch tal te noemen, Is op de akkers leég gestort! Zie de witbesneeuwde twijgen Die van bloesera nedeivijgen, Schieten plaats ervoor te kort! O, reeds lachteen oogst van zegen Uit dien purpren dos ons tegen, Die in gaard en dreven gloort; Reeds beloven al die blaadjes Ons de vruchten van de zaadjes, Lieve bloesems, houdt uw woord! Prijs in bureel of winkels 5 centlemen. Met de post of te huls gebraoht 2,50 's jaars. Vooraf Betaalbaar. Al wat Taor DE WERKMAN bsstmd is, moot vrachtvrij gszondaa worden aan P Daens, opsteller, Molenstraat 72. Zaligen HoogdagZaligen Sinxen! Seachte Vrienden en Lezers Vrodo in 't hert, in 't huisgezin, vrede overal want de vrede re 't geluk de vreedzame mensch geniet eene aanhoudende vreugd, welke door niets kan gestoord worden. 't Is Sinxen, Pentecótè, 't Pinxterfeest, de herinnering toen d'Apostelcn e.u de Discipelen, allen vorgaderd, den II. 8eest ontvingen, en Wijsheid, Ver stand, Raad, Sterkte, Wetenschap, Vroomheid en Vreeze deR Hearen. om aldus, wel gewapend, het Geloof te gaan verkondigen aan d'Heidenen, 't is te zeggen aan onze Voorouders, zonder de grooten te vreezen of te vleien, alle tormenten, zelfs de dood trotseerend.i. Sinxen werd ten alle tijde met luister dooi' de Ghristene Volkoren gevierd Kom, riop Sint-Auguslinus in zijnen tijd, kom, II. GeeRt, Sterkte dor zwakken, leeraar der noderigen, overwinnaar dor hoovaardigen, Vader der weezen, hoop der armen, schat der bedrukteB. sterkte der levendo en troost dergenen die gaan sterven. Kom mijne zwakheid ter hulp door uwe almacht, goef licht aan mijnen geest Tegenwoordig moer dan ooit, zijn er Wijsheid, Verstand, Raad, Sterkte en Wetenschap noodig om vast in de waarheid en in 't Geloof te blijven tegen woordig dat er zoo schaamteloos gelogen wordt, zoo aanhoudend gelasterd om ons te ontnemen wat d'Apostelen bier ten prijze van hun bloed brachltea en wat onze bekeerde Voorouders met lijf en bloed bezegeldeu en verdedigden. 't Is baar niet genoeg van zelve slecht te zijn, ze wil ons nog in den dom. pol helpen, ze wil het heidenscli onkruid in 'l onschuldig hart der kinderen gieten, ja ze vraagt, Jie slechte soort, dat de werkman zou gedwongen wor den van zijn kind, zijnen schat, zijn leven, zijne hoop, van dit kind, waarvoor hg geslaafd, gezucht eu geleden heoft, hot brood uit zijnon mond gespaard, men wil de werkman dwingen van dit kind naar eene school te zenden, waar men van God niet rpi'ekeu zou, waar men het kind niet leeren zou wat hij zijnen Ouder verschuldigd is; want, wie de Godsdienst verbant, verbant ook de geboden Gods. Rn als de hinders het 4;la gebod Eert Vader en Moe der, niet kennen, waar gaat de wereld dan naartoe Maar de Vlaanische werkman wil van geen dwang hooren, evenmin als van valschheid. pn de ynlschheid is groot, tegenwoordig. Iedereen weet wat do Geuzen in de jaren 1000 gedaan hebben de bewij. zen zijn er nog400 kerken geplonderd honderde en honderde Priesters vermoord gestolen als raven', en geleefd els géile honden De bewijzen zijn' er in elitekerk; t'Anlst, in St, Martens, hing een groot kruisheeld, een moes- terstuk z'hebben 't in stukken geslagen do hooge outaar van marmer heb- I" ben zij verbrijzeld en in de kerkrekeningen van 1590 lot 1675 is te zien hoe men reder jaar moest nitgaven doe» om therstellen wat de Geuzen hadden yemield. Zulke bewijzenvindt men te Gent, te B-ussel, t'Antwerpen, overaL Eu nu willen ze van de Geuzen goeie makente Gent gaat, ter eere van die krawatten, een feest zijn't volk zou moeten meédoen en daarom zijn er te Gent sehrillen die zeggen dat de Beeldstormerij geschiedde uit wederwraak van Alva's wreedheden. Welnu, de boeldstoi morij was in Augusti 1566 en Alva kwam maarin Neder land in Augusti 1567, een jaar nadntum. Ze leuren nog te Gent rond Dat Alva op zijn sterfbedde zeide tol zekeren Marcus Van Vaei newyck, "no schrgverIk heb meer dan 18,000 man doen kapot maken welnu, diezelfde Marcus is gestorven 13 jaar voor Alva. O do volksbedriegers die de geschiedenis vervalscheuJ 'k Zal daar te naaste week op voortgaan. Gndertusschen, laat ons den Géést van Sterkte, Wetenschap, Raad en Wijsheid vragen voor ons, om ons hert en ons huishouden wel te besturen, voor onzen Koning en zijne Familie, voor do Ministerr en Wetgevers, voor alle Overheden, opdat ons Vaderland in vrede blijv», opdat wij toeh de schande niet beleven van hier 'l Christene Geloof verdrukt Ie zien, waarop burgeroorlog en landrui'en zou volgen. De Vlamingen immers buigen 't hoofd voor geene dwingelandij ze zouden zich laten boeten en kappen en liever naar Amerika trekken dan de kerken geslo ten te zien en God uit de scholen gebannen. Maar Ons Heer zal Belgenland beschermen Boekbeoordeeling. Maastricht cn Aken bezitten de kostêlijkTte rel ik wies der wereld. Karei de Groote verbleef gaarne t'Aken en" ver rijkte die stad met de kostelijkheden die hem uit liet heilig Land door den Aartsbisschop werden gezonden. Alle zeven jaar worden die schat ten ter vereering gesteld on komen milliocnen nienschen die steden be zoeken. Geen Keizer of Prins in Duitschland, die deze kostelijkheden niet bezichtigd heeft 't zij als christen,'t zij als kunstminnaar, om de rijke in goud gedrevene kassen to zien, waarin d'lieiligdommen zijn on gesloten. Overjaar werd 'deze tentoonstelling bezocht door den E. II Jongenelen, Priester te Mochelen, schrijver van talrijke boekjes/dié ook van zijn reisje oen aanvallig beschrijf heeft gedaan', over do' Rclik- •vviën, over de wonderheden dier oude steden, de plaaatselijke leenden de geschiedenis. De geleerde schrijver brengt daarna den Lezer naar Keulen en zijne wereldberoemde Domkerk, beschrijft die oude stad en gaat met u rond Luik, vooraleer hij het noodlottig einde aanzijn boekje stelt. Noodlottig einde ja want die reisbeschrijving is zoo lustig, zwie rig, aangenaam en tevens goleerd.dat men het boek wel 10 maal dikker zod wenschen. 't Kost geloof ik, 1 fr. Zijn er van onze lezers die 'tbe- Seren, ze wenden zich tot den neer drukker te Mechelen, Mr Van oer Schipstraat, of tet ons we zullen er doen komen. ROOME Wij hebben deze week geen nieuws uit Roome ontvan gen. Teeken dat er alles wel gaat en dat Pius IX in goede gezondheid blijft; anders zou het geschreven worden want ze weten wel te Roome dat tegenwoordig ald'oogen dor christenen, die iets beteekenen. kogel! Bnel naar die stad gericht zijn, om-te'zien hoe het er gaat. FRANKRIJK. De vrijheid-van 't Hooger Onderwijs is door de

De Werkman | 1876 | | pagina 1