Maat is in alle dingen goed. Dendermonde. Het standbeeld van pater De Smet is in de maak te Brussel, bij M. Frainkin; 't was al 'no grootenman, dien pator De Smodt; gansch Amerika door wordt de naam van dien Denderinou- denanr met eerbied uitgesproken, door Katholiek en Protestant. En hier, in onsBelgenland, hoort men zingen: Van 't ongedierte der mannen gelijk pater De Smedt, verlost ons Vaderland Schande, schande! Geut. Frans Devray, herbergier, oud 25 jaar, gehuwd cn va der vaneen kind, is maandag overleden, als slachtoffer zijner zelfop offering, willende een kind uit de Visscherij redden. Ilij hield het kind- hoven water totdat men meteenen boot kwam het kind was gered; maar hij, de moedige man, zonk naar do diepte. Is 't erom gedaan Juist op processiedag is 't groote revue voor'de garde-civiek.... Barrabas wordt weer voor Ons-Ileere gesteld. Zondag avond is 'nen tramwagon bijna in brand geschoten door een 'pctroollamp. Oostakker. Men rekent dat er maandag rond de 20,0)0 personen aan de Grot zijn komen bidden, 't Verjaarde juist dat 20,000 andere personen op de vreedzaamste manier op dezelfde plaats kwamen, en in 't nnarlmiskceren door eene woeste opgehitste Geuzenbende werden af zonderlijk aangevallen, overspuwd en ten bloede geslagen. De Hel was dien dag uitgelaten; hoo kan 'ne menscli toch zuo boos worden Princi- palijk door 't lezen van slechte gazetten en door 't verkeeren van slechte compagnien. De slechte gazetten ontnemen 't gezond oordeel door hunne leugens cn bederven liet hert door hunne eerlooze vertellingen. Om een voorbeeld te geven van hunne leugens: er zijn nu t'Aalst liberale gazet ten die schrijven en houden staan dat de H. Joannes Nepomucenes nooit gelehfd heelt. Dommere leugen kan er niet zijn, Ten eerste, men duidt do plaats en den tijd aan van zijne geboorte en van zijn openbaar leven. Ten tweeden, de II. Ivcrk heeft hem heilig verklaard, en dat geschiedt slechts na een zorgvuldig onderzoek over de minste daden zijns levens, den derden, als Joannes geen Heilige was, waarom zouden de Geuzen cr dan op schrijven, waarom op zijn Beeld modder gaan werpen?... Laat ons in afle dingen de gezonde rede te rade gaair- Ze schrijven en roepen nu op d'Inkwisitie, op do moordcrijen in ons land. De waarheid is dat de Kerk altoos is geweest ecne ware Moeder, die de Liefde preekt, en geen druppel bloed van hare tegenstrevers wil zien vergieten. Dat is bewezen door de Geschiedenis van vroeger en vandaag, juist gelijk liet bewezen is dat dc Geuzen van alle tijden bloedhonden waren. T'Oude- naarde smeten zij 10 Priesters in 't water cn hier, rond de groote Kerk alleen, vond men de lijken van 17 Geestelijken... En op onze dagen, hebben wij Oostakker niet gezien Ik lees in een groote gazetMenheer den dijnen isgisteren van een geraaktheid gestorven, zonder nog tot zijn zeiven te komen. 1 0 O jaren oud. In Engeland viert een vrouw vandage haar leest van 100 jaar. Z'heeft 102 nakomelingen tot haar 84 jaar werkte zij elke week 0 dagen en onlangs nog naaide zij zonder bril. Leest hier, Boorkes. Er was ovcrlest een madam die ging Wandelen; de koeien graasden in de weide, en madam, 'ne keer iets slim. iets zeer slim willende zeggen, vroeg aan een boerin Menschken, zeg mij 'ne keer; die koeien daar, geven ze botermelk of zoetemelk Vlasmarkt. L EIK «las. Korlrijk. De ïuaikt is de verleden week niet veel veranderd men houdt zich in afwachting van hetgeue er ge beuren gaat met liet vlas te velde. De prijzen blijven sterk gehouden. De kelenvlassen van 20 lot 21 kronen worden bij voortduring gevraagd, alsook de middellange ketenvlasson van 26, 27, tot 28 kronen. Zaaitijd. Door de weinige dagen regen, die men in de vodrledene week gehad heeft, is liet vlas wel bekomen. De laatgezaaide vlassen willen niet wel voorwaarts men begint eenige vrees daarop te hebben. \Vruk. aam de Velden. Het rootwerk aan de Leie gaat wel voort immers, liet weder kan niet beter zijn voor het trekken en het kapellen der geropte vlassen. Sedei t vele jaren heeft men voor het rooien zulk geen goed water gehad als tegenwoordig Do wateren onzer rivier zijn klaar en zuiver zoo als men die zelden heeft in liet algemeen is men hierover zeer te vreden Vreemde Markten. Rijssel. Onze spinners hebben verledene week meer vlas gekocht dan sedert oenen merkelijkeu tijd. Hunne garens hebben zij pok wel verkocht en aan vaste prijzen. Belfast. lïr is weinige beternis op de markt, maar in het gemeen gaan do zaken maar traagzaam er zijn menige koopeu van garens gedaan, en de prijzen blijven behouden. De vlassen alhier op het land zijn nog zeer klein, eu hunne groeite wordt belemmerd door de langdurige droogte. Men begint daarover slechte acht le voeden. Dundee. l)e vraag naar garens is wat verbeterd evenwel, de koopers eischeu eeue vc-nnindering in de prijzen, waaraan de spinners niet voldoen kunnen, daar de prijzm der vlassen ui evenredigheid te vast blijven. Yf.lEKZËLE. Op -15 Juni gaat 't Land van Aalst een groot godsdienstig Feest vierende Grot van Lourdes te Vlierzele, die zoo natuurlijk dc ware Grot van Lourdes in Frankrijk verbeeldt, is merkelijk verfraaid en vcrbelcrd en zal op donderdag aanslaande opnieuw ingehuldigd wordenaan dit feest zullen deel nemen: St. Lievcns-Haulein, Letlcrhautem, Ilillcgcm, St. Lievens-Essche, Borslbekc, Bambrugge, Bavcgem, enz. Ten 3 ure begint het Feesi; aan dc Grot zal eene aanspraak gedaan worden door den K. H. BTIondt, pastoor van Sl. Lievens-Hautèm; daarna, Lof in de kerk.,.;. Als 't God blieft eu nog iemand, zullen wij daar pre sent zijn. Dezer dagen was aan boord van een Hollandsch schip, t'Anl- werpen, een papegaai gestolen. De kapitein die veel van dien vogel hield, aangezien hij hem zeil opgekweekt had, deed reeds sedert verscheidene dagen viucliielooze opzoekingen ten einde zijne papegaai terug le vinden. Gcerne zou hij 25 franks gegeven hebben aan licm die den vogel terugbracht, maar bij was nergens te vinden. De kapitein wanhoopte, zijnen lieveling ooit weêr te zien, toen gister avond, terwijl hij eene herberg nabij de Werf binnentrad, een papegaai hem toeriep hen hier, kapitein Deze herkende oogcnblikkelijk zijnen vogel, want vroeger, telkens hij hemeten gat, riep de papegaai hem dezelfde woorden toe: de ka pitein had hem dit aangeleerd. Een matroos had den papegaai vuor 10 franks aan den baas uil gemelde herberg verkocht. De kapitein gaf liet geld weer en kwam terug in hel bezit van den papegaai. Er is t'Antwerpen 'nen officier zonder zijn papieren naar d'eeuwigheid gelrokken, 't Is deerniswaardigde Werkmans kring te Audenaarde is ingericht cn schijnt weelderig te zullen Woeien, tot groot profijt cn geluk der hoeren Leden; in vele ste den komen nu uitlegden om aktiën le koopoft wijze en ervarene lieden zeggen dal dit oneindig beier is dan de uitleggen die op kermis en vastenavond gedeeld worden, en zeer dikwijls per ex pres naar de Schuif'van den herbergier gaan d'licrbergiers mogen leven, een eerlijk verzet is lofbaar; maar 't huishouden gaat voor; er is zoo een sociëteit van aktiën in een Vlaamscbe stad die over lijd 20,000 fr. heeft gewonnen. De leden hielden een soupeken, deelden hun geld en trokken keizersgezind naar huis met een groote som, d'cene om zich in een affaireken te steken, d'ander om voor hun eigen te werken, of linn geld uit te doen. Ileetl ieder een die kans niet, men is toch zeker van na een jaar of drie een goed sommeken te krijgen Onlangs is te Olsene op plechtige wijze door Z. II. de Bisrchop, eene sclioone rots van Lourdes ingezegend, in 't eer biedig bijwezen oan eene groote menigte van volk men heeft geen ander spotters gezien dan een koppel heerkens, die subiet van toon on manier veranderden, bij de franke oogslagen die de Olsenaren hen in het aangezicht wierpen. Te Cruvshautem is een jongen die dees jaar zijn eerste Communie luid gedaan, van zijne kar gevallen en ongelukkiglijk 't hoofd afgereden. De sultan van Turkije, d'ander week door zijn volk afge zet, heeft nu zijn eigen kapot gemaakt, met een scheer zijn aders openende, om dood' te bloeden, gelijk 'nen os, die hij was.... 't Is 'nen droeven dompelaar die 't malfortuen niet verdragen kan. De nieuwe sultan heet Mourad V. Dezer dagen speelde te Baralle een knaap van ongeveer twee jaar, met eenen halven stuiver, dien zijne moeder liera gegeven had. Hij stak hem herhaalde malen in den mond, en eindelijk ge raakte het geldstuk in de keel vast. Het arme kind begon ge smoorde kreten te slaken, die-de ouders deden toesnellen. Alle pogingen nangewend om den kleine te verlossen, waren te ver geefs, en de halve stuiver daalde tot in de maag. De geroepen geneesheeren konden den zieke niet verlossenhij braakt alle voedsel uit en verkwijnt zichtbaar. De aanwezigheid van den stuiver in de maag veroorzaakt koperzout, dat eeue gestadige ver giftiging veroorzaakt. Het kind klaagt daarenboven over hevigen honger, dien het niet kan bevredigen, daar de maag het voedsel weigert. De tong krijgt groenachtige tinten, die eene aanstaande dood doen voorzien, wanneer men niet gelukt, het stuk koper te verwijderen. De vreeselijke brand, welke te Quebec gewoeld heeft is ontsteken door kinderen die met lucifers speelden. Het aantal verbrande huizen is 700. Zevenduizend personen zijn van onder komen beroofd. Drij of vier kinderen worden vermist en men on derstelt dat zij in de vlammen zijn omgekomen. Maatregelen zijn genomen, om de noodlijdenden te helpen. Ziehier een voorbeeld van ongewoone gehechtheid van eenen persoon aan zijne woning. Een huis der Magdalenawijk, te Luik, toelioorende aan de familie C..., waarvan een lid, eene ongehuwde vrouw, hetzelve sedert eene halve eeuw bewoont,was onteigend. Die vrouw wil, ondanks de onteigening dit huis niet verlaten men heeft le vergeefs deuren en vensters weggenomen, op allerlei wijze met de bewoonster onderhandeldniets heeft ge baat. Zij is op dc derde verdieping gevlucht en weigert beneden le komen, dreigende door de venster te zullen springen, indien- men geweld zou aanwenden om haar tc doen beneden komen. Men zal verplicht zijn, listen te- gebruiken, of haar uit le honge ren, alhoewel de vrouw verklaard heeft, liever van honger te zul len omkomen, dan hare woning le verlaten. Die belegering van eene nieuwe sooit, lokt dagelijks eene menigte nieuwsgierigen voor dit huis te zamen. Salade en Boonen. Mijnheor Breekspel had 'ne kleinen moeshofalles was bezaaid, be halve een klein pleksken. Mijnheer kwam, zonder iets te zeggen, om zijn vrouw te verrassen en hij zaaide er salade op; 's anderdaags kwam zijn vrouw en plantte boonen op dit pleksken. Eiken dag kwamen man en vrouw, ieder alleen, zien; de vrouw aanzag de salade voor onkruid en trok ze gedurig uit; de man trok van zijnen kant de boonen uit en op 't einde der rekening stond or niets op dit lief pleksken. Dit ge beurt alle dagen, niet in hoven, maar in kinderharten, als Vader en Moeder niet eens zijn.om de fouten hunner kindors te bestrallen. &3s

De Werkman | 1876 | | pagina 2