63 Hoe hooger staat, hoe grooter haat. Onlangs kroeg ik bij geval een dier gazetjes van Brussel in d'haud, die spotten met al wat good en eerbaar is. Wij, gazettiers, hebben toelating om die schriften te lezen'lc zou liever die toelating niet noodig hebben en wat las ik in die gazet een ver telselken over de Biecht In zeker dorp ging 'no Geus te biechten omdat hij zijn slechte gazet niet wilde laten, kreeg hij 't deurken natuurlijk, diode regle menten der christenen niet volgen wil, is geen chris ten moer. De Geus vertrok, zond naar den Pastoor van een ander dorp een hesp, ging daar drie dagen later te biechten en kreeg d'ahsoiutie. Vele Brus- selschs kiekens zullen dat geestig vindenmaar al wie iets van zijn Religie kout, weet dat die Geus overal zou d'absolutie gekregen hebben, als hij ver- zweeg dat hij een slechte gazet in huis had.... En zoo wordt die fameuse klucht eene groote domheid. Eert vader en moeder. Mïr Gousset, Aarts bisschop van Reims, was een mulderszoon en ging zeer dikwijls het molenhuis waar hij geboren was en zijn ouden vader bezoeken. Zekeren dag kwam deze met zijné mulderskleeren in't AartsbisdomIk kom onzen Thomas bezoeken riep hij. l)e bedienden ston den verlegen, omdat er juist dien dag groot volk kwam doch Monseigneur die de grove stem des mul ders hoorde, kwam aanstonds beneden, vloog zijn va der aan den hals en deed hem 's noenens op d'eere- plaats zittenen als men rondom vroeg, wie die mul der mocht zijn, antwoordde hij met fierheid en vreugd: "c Is mijn Vader! In den stal. Koning Aliens van Arragon vernam zekeren dag dat zijne hotjonkers voor en na 't eten vergaten te bidden. Zekeren dag vroeg hij al die heerkens t' eten aan zijno tafel. Z'aanvcerdden met vreugd, kwamen en vielen aan 't eten zonder lezen. De koning las ook niet. blaar, zie na eens! als ze voor goed aan gang wa ren, komt daar 'non bedelaar, zet zich nevens den koning, eet daar voor vier man, en vertrekt zonder een woord te zeggen Welwelvraagt de koning, wat dunkt u van dien kerel! O don stommerikden nnbeleefderikging het den botterik! den schobfl'eleerhier aan's Konings tafel komen zijne plaats is in den stal. Dan zette koning Alfons zich keersrocht en zogdo tot do hofjonkers: -Gij allen zijt piiohtigcr dan dien man allo dagen eet gij aan de tafel van uwen hemel- sohen Vader, Hij geeft u etenmaar gelijk dien bede laar zet gij u aan tafel, zonder bidden, en gij vertrekt zonder bedanken! gij verdient dat men van u ook zegge uwe plaats is'in denstal, eerder dan hij chris- Loue menschon. Schaamt u en verandert! ik wil zulk onbeschoft volk in mijn huis niet! Woest eer wijs metterdaad, dan m;-ttei»praat. De Zondag. I); Pastoor van Ars preekte ge durig van den Zondag: «Gij werkt, gij werkt, zegde hij, maar gij ruïneert u naar ziel 011 lichaam. Als ik er zie die 's Zondags in de kar rijden, dan denk ik dat zij hunne ziel naar d'hel voercn,..Do mensch is geen slaafdier, maar 't is cone ziel naar Gods afbeeldsel j geschapen. De Zondag, dat is den eigendom van GoJ dat is zijnen dag. Ilij heeft uzes dagen gegeven,maai de zevensto is aan hem. Met wat recht neemt gij iets dat aan u niet is Gestolen goed godijdt niet, l)e dag, dien gij den Heer ontsteelt, zal u geen profijt doen. Ik ken twee middelen om arm te worden: 's Zondags werken 011 oen andermans goed nomen. Maandag heeft Leopold 11, onze Koning, zijn dochtorken haar eerste Communie gedaan ia de kerk van Laken: On zo Vorst zal sehioone, troostelijke mo menten beleefd hebben. Eu k jon z'hem; want hij hoeft ook doornen op zijne levensbaan en scherpere dan de meeste wèrkmenschen G'hobt daar zijn zus ter die zoo ellendig is, zijn land in twist on al die eeuwige hofscho complementen Ja, ja, Thomas a Korapis heeft gelijk: een nederige Boer die in stilte zijn plichten kwijt, is veel gelukkiger dan al de groe ten der wereld, Wetenschap. Kanarievogel. Is de nachtegaal de zanger des voids, de kanarievogel mag de zanger der kamer ge noemd worden. Zijne stem is zoo kloek niet als die van den nachtegaal, doch teerder en gemakkelijker om oofenou de nachtegaal, zelfs ten huize opge kweekt., behoudt zijnen zang.de kanarievogel zingt alles wat men hem voorspeeltde nachtegaal zingt maar in de lente, om "t herleven der natuur aan te kondigen, do kanarievogel zingt op alle tijden dos iaars, zelfs in de somberste dagen. In Italië en in 't zuiden van Frankrijk leeft die vogel in de hosschen. b'j ons slechts in de huiskamer. Men kent 12) soorten van kanarievogels. Mannek.es va» distelvinken gaan zeer wel met popkes van kanarievogels de jonkkes dier vogels zijn veel sterker, zingen langer, maar loeren veoi inoeielijker. Om voort te brengen zijn die vogels best in eene vogelkooi. In de kamer is de ka narievogel aan vele ziekten onderhevig, die hij in do n rijü natuur niet hebben zou, en die hunne oorzaak hebben in de groote hoeveelheid eten als vele vogels hijeen zitten, is dit niet te vreezen, omdat degene die to veel eet, door de andere geslagen wordt. Als Je kanarievogel dikwijs oen scherpe schrei laat, is 't toeken dat hij aamborstig is; soms ook wordt h'j na het ruiven heesch, dit wordt genezen met hem doorn van eiers te geven in brood gemengd, on kalissiowater. Niet proper gehouden wordende, dar. krijgen zij oene seort van schurft. Men heeft vele kanarievogel,- bijzonderlijk do goeie, die aan de val lende ziekte onderhevig zijn, in den tijd als zij best zingen vele willen hebben dat men ze dan niet mag aanraken, voordat er een druppelken bloed uit hun nen bek is goloopen als zij in den eersten aanval der vallende ziekte niet sterven, blijven zij somtijds jaren en jaren met die ziekte loven de papegaaien geneest men van de vallende ziekte met oouo kleine wonde aan hunne pooten te doen; er zijn er die boweoren dat dit ook goed is voor de kanarievogels, 'S Werkmans Lied. Stemme zooals 't u best past. I. 'k Ben werkmun, ja, ik ben voor 't werk geboren lk werk altijd met ijver, lust en vlijt, Des rijken pracht eu kan me niet, bekoren Ik heb nog nooit der rijken g'luk benijd Zoodra_ de zon stijgt op aan d'Oosterkimmon, Ben" ik aan 't werk en 'k deun een' vioolijk lied; 'k Voel in mijn hart een vreugUesprankel glimmen Wat ik dan voel -dit voelt de rijkaard niet II. Ik denk aan Gode, aan 't vrouwtje en aan 't kroost Zij zijn die mij geven moed eu kracht Voor hen werk ik, ja, werk ik onverpoosd Voor hen zwoeg, ik bij dage en bij nacht. Keil blik tot Hem, i^zet mij geheel herleven Ken zoen van haar, ziedaar mijn reinst genot Eu kau ik brood aan 't houg'rig volkje geven. Meer vraag ik niet dit is m'een heilrijk lut Geen kleedorenpracht moet mijne lenden plagen j 'k Lach met fluweel, met zilver en met gond Dn blauwe kiel, ziedaar wat ik wil dragen, Al werd ik meer dan honderd jaren oud Geen feestgerecht moet op mijn tafel pronken Ik vraag geen wijn tot lessohing van mijn dorst Ik eet, ik drink, wat eertijds aten. dronken Mijn oud'ren teer den ouden vlaainschen kost IV. Ik dank den Heer omdat ik ben geboren Voor 't werken, eu 'k /.al 't doen met lust en vlijt. O mocht mij nooit der rijken pracht bekoren Werd nooit door mij de" lijken g'luk benijd Mochte 'k, als de zon stijgt op aan d'oosterkiiumen. Steeds zijn aan t werk, deunen een vroolijk lied Mochte steeds in mij een vreugdesprankel glimmen, 'k Ruilde mijn heil met dit eeus konings niet Pomien VauStekene. Laatste nieuws. De Geuzen hebben t'Ant werpen verschelde buizen geplonderd bij den representant Coremans werd zelfs zijn bed op straat gesmeten. Verschelde Pries ters zijn gekwetst: iemand die donderdag uit Antwerpen kwam, zegde dat een Priester, ten gevolge zijner wonde overleden was. Al wie nog een spier treffelijk bloed heeft, moet recht staan tegen de Geuzen! Zeie, 13 Juni, 1876. Tarwe 106 liters. Rogge Haver 159 - l', eerst Boekweit Aardappelen, 100 kilos Klaverzaad, per kilo Vlas, per 3 kilos Boter, per kilo Eieren, per 26 Kemp, per 11 kilas Hoornbeesten Zwijnen 23,00 24 00 15-7Ö 16.30 17,00 18.73 1,9) 11,43 000,- 3,05 11,08 009.— 80 fr. FONDS E N. Belg. Lconing 4 th 1871 99,52 3 th. 1873 74,15 Gein. krediet. 4 1/2 th. Brussel, leeniug 1867 3 th. 1873 3 th. 1874 3 th. Gent, leening 1868 3 th. 102. 86,00 8S.00 92,00 Markten. Dendermondo, 's maandags. Lijnolie 100 kilos. 55,— Kenipulie, Raapzaad, 83, Lijnkoeken, 20,25 Keinpkoekeu, 17, Tarwe. U0,Ü0 Rogge, 00,00 Haver, 25,0i) Leuven, 's maandag: Tarwe, Rog e, ürouwershaver, Voederhaver. Boter 1/2 kilo. Bloem (fijne). 29,50 21,50 25,00 Witte Tai we, Rogge Boter 1/2 kilo, Kieren, 25 Uo.00 1,63 Aalst, 's zaterdags. Tarwe per 1 heet. 32 1. 50 C. Masleluiu, Haver, Rogge, Aardappels, Hop, Eieren, Vlas, 5,25 Viggens, 29 0<) 25,00 24,50 20,25 12,50 üO.OO 1,90 05.00 Ninove, 's dijnsdags. Ta-we, 100 kilos, Rogge. Haver, üoonen. Boter per kilo, Eieren per 20, Koolzaad, Lijnzaad, 30,00 21,00 25,00 25,50 3.00 01,73 42,00. 30,00 St. Nikolaas, 's donderdags. Per 106 lieters. Witte Tarwe, 23.50 Roode. 22.50 Rogge, 1 lO.#0 Boekweit, 18,50 Paardeboonen, 27,00 Vlas 3 kilo, G.,91 Boter kilo. 2,91 Eieren de 20. It HaoioOO kilos, 40,00 Mecheleu. Taiwe. Rogge, Boter Strooi per 100 kilos Vlas 3 kilos, c Veemarkt, Inlandsch ras 6i; stuks, van 190 tot fr. 490 Vreemd ras 465 stuks van 325 tot 800 Ir. 00.00 21,00 2,72 9,00 Geeraardsbergon, Tarw 100 kilos, Masteluin, Rogge, Ruw \las per kilo, Boter per 3 kilo. Tabak grooten, id. kleinen, maandag 28.00 *25,00 18,50 Hamui-», 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 10,50 Boter, per kilo, 3.0O Aardappelen, per 100 kilos, 1 l,Qt) Lokeren, 's woensdags. Per 106 liters, Witte Tarwe, Roode, Rogge, Boter 4/2 kilo, Haver, 25,00 23.0b 17.50 AALST, DMJKKEIUJ VAN P. DaE.VS.

De Werkman | 1876 | | pagina 4