4* JAAR M° 192 23 JVM 1878- Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht 2,50 's jaars- Vooraf Betaalba'ar. AI vat voor QE WERKMAN bestemd is, moet vrachtvrij Een ernstig woord. Als over 15 jaren de vrijdenkerij zich publiek in ons land begon te vortoonen, dan zegde Z. M. Koning ïeopold IDat zal ons naar de Bar- baarscbheid brengen Dat de Koning-zaliger nu nog leefde, hij zon zeggen Zie de wel dat ik gelijk heb gehad Gedurende 8 dagenis ons Vaderland bezoedeld geweest door schan - dalige tooneelen van straatschenderij, van plonderij, van diel'te, van moordpoging. Te Brussel, Gttit, Antwerpen, Luik, Brugge zijn vele huizen bestormd, gelijk wildemans het zouden doen en waren de nach. ten maar vrij voor de schelmen en schavuiten. Gendarms zijn moeten komen öm met blooten sabel en te peerd, de straten van dat ongedierte te zuiveren Noen, daar was geen enkel treffelijk werkman bij do treffelijke werkman eerbiedigt de orde en de wetten van zijn land de treffelijke werkman eerbiedigt de Religie, en de Priesters de treffelijke werk man laat zich niet vol genever gieten om als huilmachien te dienen, oin tooneelen te verwekken die 't bestaan van ons Vaderland in gevaar te brengen Zeg, zou 't beter gaan, indien wij bij Frankrijk of Pruisen waren en als vreemd kanonvleesch d'ecrsto in den oorlog werden gesteken! Nu dat de oproer gestild is, deels door de gendarmerie en deels door do moedige houding der Burgers die er zelve zouden beginnen reeds op te kloppen, gelijk t' Antwerpen, waar in de 4' wijk, 't volk do Geu zen, heeft doen vluchten met van d'aangerandde huizen, pannen en stee- nen naar beneden te werpen, zoodat er twee Geuzen bleven liggen nu is 't wel tijd vaneen3 aan al de treffelijke lieden van ons land, aan arm en rijk, aan burger en boor, een ernstig woord te spreken O: .lit nu wel d'eendracht en de liefde is die al de Belgen zou moeton vereenigon Of oas Vaderland op zulke wijze kan blijven bestaan Of uien nu ziet dat al die lasteringen tegen Kerk, Priesters en Reli- gieusen, eene opperste dwaasheid is, nietalloen voor 't zielenheil, maar voorde gerustheid en de vrijheid hier te lande Of allen zich niet zouden moeten vereenigen en in een leger scharen tegen den vijand die vroeger onder den naam van vrijheid afkwam, die nu den vnilen naam van Gen* heeft genomen, maar die altijd denzelfden vijand van 't mensehdom is, 't serpent dat in 't Paradijs zwoer, van aan God.de hulde derroensehen te betwisten. Denken wij er eens wel op Is er hu toch iels afschuwelijker dan dien wilden haat tegen Paters, Priesters en geestelijke persoonen Ge laat uw zoon studeoren, Valer, hij kost u veel geld, zijn stndieja- [g5 worden aan P Daens, opsteller, Molenstraat 72. ren zijn voorbij hij vraagt u om Pater of Priester te worden gij stemt toe, gy geeft uw kind aan God hij wordt vier, vijfjaren beproefd in de seminarion eindelijk nadat al de geloovigen voor hem gebeden hebben, wordt hij door den Bisschop gezalfduw hart is verheugd en ziet aanstonds, omdat hij priester is, wordt uw zoon een voorworp van haat b:j «e Geuzen op hem zal men op straat en in kaveetjes zingen Yon t onycdierte der Papen, verlost ons Vaderland O gelukkige buitengemeenten van mijn Vlaanderen, gelukkige steed jes waar de Priesterhaat niet gekend is, waar men zelden spotters der Religie vindt, tenzij m een verworpen krocgsken olaat ons dit «eluk wel bewarengeen venijn van slechte geschriften in ons midden :"want k vrees dat de vrijdenkerij of geuzcrij wreed zal gestraft worden In tjaar 1577, tien jaren na de groote Beeldstormerij, wierd Nedc- laiid gesiagen met drij groote geesseis peste, oorlog en hongersnood te Brussel stierven van de pest meer dan 27,000 personen Neem wij bidden en smeeken dat-ons land van rampen cn ziekten be vrijd bl'jvemaar moest het gebeuren, gelijk in vroegere tijden, dat besmettende ziekten hier de huizen kwamen ontruimen en de kerkhoven bevolken, zekerlijk, degenen die nu zoo baldadig rondzwieren zouden eerst op hunne borst mogen kloppen, en wat zou men dan zien Een gazet van Antwerpen antwoordt daarop Hij die deze regels schrijft, heeft in het Slnt-Andries-kwartier de - laatsto choleraplaag bijgewoond. De wonderen van opoffering en nienschenliefde die hij daar van de papen heeft afgezien, zal hij niet opsommenmaar wat hij niet kan nalm'on aan te stippen, is de schrik - die de vrijdenkers om zoo te zeggen geeseldo. De eene verliet do stad, d® andere liePen gedurig den eenen apothekers winkel in, den anderen uitgeen enkele zou zicli gewaagd hebben in de omstreken der nieuwe i iscbmarkt, waar ze thans hunne baldadigheden uitvoeren. Hadden de zieken dan geene papen gehad en op de vrijdenkers al- 'CGn aiooteu steunen, hunne lijken lagen misschien nog op het stroo Zoo spreekt een ooggetuigei. En na dit alles onderzocht te hebben, hoe zullen wij spreken an geen enkele persoon moet ons Vaderland verlost wordendat iedereen er gelukkig en gerust levemaar dat de geest van opstand, de geest van geuzerij, van priesterhaat uit ons Vaderland eh uit do wereld gebannen worde, ja dat wenschen, dat vragen wij uit harten zielDat iedereen worke om voor zooveel zijne macht reikt, dien wensch te verwezenlijken. Jonge lieden, wie gij zijt, Kwaad gezelschap ifiéut gewijd. - §5

De Werkman | 1876 | | pagina 1