-1 Maat is in alle dingen goed. Roome. Z. H. Pius IX is zeer gezond. Den 16dtn zijn vele persons» in 'l Vatikaan liunne gelukwéiischen komen aanbieden zondag is een plech tig le Uturn gezongen in St. Pieterskerk er was 'ne schroom van volk en een onbeschrijfelijke geestdrift. Ware mot 't deftig volk \au Roome le doen, de Paus was al lang op zijnen troon maar de krawatteu hebben er gelijk overal veel praats en worden te straf ontzien. Antwerpen. In dio stad hebben de Geuzen wel een half milliocn schade veroorzaakt, maar 't ergste van al verscheide familiën tor doode verschrikt. Iedereen spreekt het schande. Zondag is de Processsie t'Antwerpen volgens gewoonte rondge gaan. De Processie t'Antwerpen is de schoonste van Bclgenlund. Does jaar was er nog meer volk bij, van de trcftelijkste Antwerpenaars, 't is te zeggen rijken, burgers en werklièn die zich respekteeren en leven om gorespekteerd te worden. Er is geen de minste stooring geweest. D'Aatwerpsche Geuzen durfden nu op de buitendorpen kooien om d'huizen te plunderen. De boeren hebben er achtergezeten met gaffels ver scheide Geuzen zijn al jankendenaar huis geloopen... 't En deugt niet, op dun boer, kermen zij. Groolen Deijgaarde. Men zegt dat de neef der vermoordde personen zijn wreed schelsluk heeft bekend. Gent. Wat een oneer voor de Vlaamsche hoofdstad De Processie heeft niet kunnen uitgaan Neen. Gent gij zijt niet meer gelijk weleer het leeuwenvolk dat koningen deed beven met de liefde voor uw Geloof, hebt gij de edele trotschheid van een vrij christen volk verloren en gij kruipt nu in 't modder van uwen lagen hoogmoed.... Er wordt te Gent straf gewerkt tegen die schandelijke slavernij,door de mannen die 't Vlaamseh Geloof, de Vlaamsche Vrijheidsliefde hebben bewaard. Eere, aan die mannen Als zij er niet waren, Gent wierde 'oen uftgestrekten dierentuin, met apen, wolven en tiegers. Iemand die deze week te Gent voorbij een stadsmeisjesschool ging hoorde de kinderen volop 't Geuzenlied zingen en daarna, om nog verder te gaan, hieven de Geuzinnekes al spottend de litanie van Ons Lieve Vrouw aan. Aalst. Aan de Meuleschetten is maandag een kind bijna veron gelukt door het drinken van voorloop van zeep. 't Is zondag processie geweestHoe verheven en troostend zijn toch dio godsdienstige optochten Als Ons Heer de stralen rondgaat om rijken en armen te zegenen 'l Is een straal der llemeUche gelijkheid Allen zijn ge knield voor hunnen algpmeenen Vader En welke lessen vinden wij niet in de Procession zelve De maagdekens gaan vooraan, om door hunne onschuld Gods oogen op ons te trekken Enoverjaar zijn die maagdekens te Brussel met stokken ovenslagen-; twee kinderen zijn er later van gestorven Vaders en Moeders, mogen wij niet zeggen dat er een slechte soort in ous land is Wij vinden nog inde ProGessién de Weezen-Kinderen, da lievelingen onzer Moeder de H. Kerk. Voor dat de II. Kerk bes'ond, dacht men er niet op om een weezenhuis te slichten. Die niet leven kon, mochten kreveeren als 'nen hond Welke verandering Geen wonder dat 'l klein volk innig verkleefd is aan de H. Kerk en voor zijn Geloof zou sterren Geen wonder dat iedereen tegenwoordig zooveel medelijden heeft met deze goode Moeder, welkers smartkreten in onze ooren klinken Hoe meer de Geuzenwoede de Heilige Beelden aanrandt, hoe meer eer bied dé Volkeren toonen voor die afbeeldsels der personen die nu in den Hemel heepschen en daan, onze machtige voorsprekers zijn. Zoo is op II. Sacramentsdag't Appelterre eene kapel ter eere van. O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen ingehuldigd, een. rijk geschilderde kapel-, nevens 't hof van den heer Burgemeester Schollaert om die kapel weerdig te maken van de Koningin dés Piemels, is niets gespaard en een kunstig gemaakt beeld stelt er ons de trekken voor do Moeder die te Lourdtes is verschenen. Voor de Inhuldiging was 't klein Muziek van Ninove zijn hulp komen leenen door arken en triomfbogen, met oen-grootê biddende stoet, werd het Beeld naar de Kapel gedragen, waar het Appelterre, den cdelmoedigea Gever eng'lieeL de omstreek zal zegenen en beschermen Een slimmerik had op iemand eene groote som gelds te goed. Deze wilde niet betalen en hij werd voor den Rechter gedaagd. Daar kwam de scliuldeisScher te voorschijn met de schulderkentcnisop dc twee kanten hetzelfde geschreven. Do Rechter vroeg waarom dit papier van achter en van voren hetzelftlo beschreven was: In geval dat ik d'eene verloor; om d'ahderc te hebben, was de domme antwoord.. verjaar stierf er te Laken een vrouw als christene en word als vrijdenkster hegravenzelfs werd de heer onderpastoor van Laken op 't kerkhof erg: beleedigd. De grafschenders zijn é'nndcr week nog eens op 't Tribunaal verschenen en daar is uitgekomen dat deze arme sukke- les,.in haar leven, door harenechtgenoot, de pistool ind'liand belet werd van te biechten te gaan de vrouw word zieken had in 't Gasthuis de laatste Sacramenten ontvangen cn haar man, haar beul deed 't menseh naar liuis brengen, opdat geen Priester haar sterfbed zou kunnen nade renZiet eens waaraan de Dochters zich blootsellen- met een godde- looze menseh te trouwen. Men takseertdat er op II. Sacramentsdag te Vlierzelo- wel 5000 personen- waren. Maandag nacht is er te Gent, döndermondsclien steenweg, brand uitgeborsten in 'nen hangar bevattende vleesch, vet, enz. Alles is vernield. Voor d'oogstwerken zullen de soldaten weêr naar huis gezonden worden. Er zijn te Brussel reeds verscheide kra watteu veroordeeld wegens baldadigheden na de Kiezing; o. a. een Fransclie luis, die voor een maand gratis zal gelogeerd worden, dc kap op 'thoofd. Op H. Sacramentsdag, werd te- Geerdsbergen d'Höogmis gezongen door 'no Pater Trappist,,dio over 20 jaar, er als- werkman eenieder stichtte. Zijn naam in de wereld was Isidoor Spinet. D'and'er week, is op 't gosheed van Godveerdegem in oen partijtje koeren het lijk ontdekt van eenen man die tot nu toe onbekend is. Men had bij hem gevonden een geladen pistool en ongeveer 20 fr. Het schijnt dat hij in: 'nen bussel strooi naar 't kerkhof is gedragen. In Noord-Brabant staat een-koornain vauV) voet lengte; ge ziet dat boerenklachten goed aanhoord worden.Onlangs is to Hoogstraten een der langste en zwaarste mannen van 't land begraven: Josef Jans scnsv.landbouwer en steenbakker, lang 1 m. 95 c. en wegende 105 kilo - zijne kist was 2 m..25 c. lang. Er waren 8 van de sterkste mannen noo; 4ig om hem te dragen. 1TeNederbrakel is 'no gendarm 's nachts uit de venster dor tweede stagie gesprongen; hij drooindo dat hij achter 'ne kwaaddoener zat. De man ligt t'Oudenaarde in 't gasthuis.. l'e Brussel zijn verscheide groote koppen aangehouden, onder andere een jong advokaatje en eeu schrijver van 't stadhuis. De gardevil had hein bij don schabernak, als 't ventje riep: Laat mij gaan: ik ben op 't stadhuis g cmplcijeerd. Een rede te meer om u te houden, sprak, de gardc\il, en itij sleepte kadémeè, dat zijn ribben kraakten en hij gai den snottcneus 'nen drevel onder zijn broek... Wel besteed Moet men daarom roepen Leve de Geuzen?! Den 25 Juli 1572 wier den t'Oudenaarde vier heeren Pastoors entwee andere Piiesters inde Schelde geworpen. Dofi 5 Juli 1582 veroverde de prins van Panna Au- denaarde, ging er den volgenden dag in, en wilde dat aanstonds het II. Sacrificie der Mis aan God opgedragen wierd, 't welk men sedert-1 jaren in die stad niet gecelebreerd haduc. I)en 8 Meert 158-1 doden de Geuzen te Brussel, door beulshanden, in stukken slaan en verbranden een beeld van O. L. Vr. 't wolk gestaan bad in de kapclle van den H. Nicolaus. In 1588 werden te Brussel sommige des principaalste Burgers uitge bannen omdat zij tegen 't- juk der Calvinisten opstonden, en werd op zware straf verboden alle oefening van de katholieke Religie, voorna- mentlijk het H. Sacrificie der Mis, zelfs in huizen van partikuliere per-" sonen. Ter gedachtenis van onzen vriend Pr. D'h-, den 30 Mei j.l. te Wichelen overleden. Prosper!... vergeef ons, weent nog steeds ons vriendenhert! Vergeef 't ons, door getraan ons droefheid te verzachten Het is zoo bals'inend zoet in bitt're zielesmert, Zijn wee te ontlasten eens in tranen en in klachten Tien maanden is 't nog maar geleden;... 't Is mij nog lijk de dag van heden Hij was helaaszoo blij te moed, Zoo jeugdig nog, zoo fel van bloed .- Een morgen 'k blijf bet steeds onthouên Een morgen dat, in zoet vertrouwen, In stil en vriendelijk gekout, Gelijk hij 't placht zoo menigvond Hij in dat hart mij weêr liet lezen, Dat christenhart, dat nooit moest vreezen, Zoo deugdzaam, zoo oprecht, zoo rein Van eens te goed gekend te zijn, En wij tezaam, lijk vrienden spreken, Zacht praatten van ons vaderstreken, Van lief en leed, van deugden vreugd. Van plicht en eer en christene jeugd Hoe keek hij me eensklaps strak in de oogen, En blikte droevig weêr ten Hoogen, En in zijne oogen blonk een traan. En treurig zag hij mij weêr aan, Die blik deed al mijn leden beven En achik zal niet lange leven Geloof me 'k voel hetzuchtte hij Het was zijn laatste woord voor mij Tien maanden. 'k zag hem nimmer weder!.. Tien maanden slechtsdaar ligt hij neder En moeder kwijnde t'huisEen kwaal die nooit vergaf, Verteerde haar, en trok haar langzaam naar het graf; Elk nieuwe daagraad bracht het einde een stapje nader Do dood had haar gewond in vollen levensader. O! wie verhaalt me 't wee, de feller zielesmert Dier brave moeder, die den liev'ling van haar hert Nu aan haar zij, mot haar te zamen, weg zag kwijnen. En traag de laatste hoop voor hem ook zag verschijnen Daar lagen beiden neêr, te zaam in stervensnood, Zes lange maanden lang te wachten op den dood Den dood, den laatsten troost dien zuiv're christ'ne harten Den Hemel bidden af in onverzoenbre smarten!... Wat nachten in gebcên te zarncn doorgebracht, Opdat Gods engel haast hun hulp on redding bracht Hoe vurig baden zij den Hecre voor elkander, En offerden zic-h zelv' tot losprijs do een voor d'ander IIoo geern, hoe lustig elk van beiden sterven wou, Als tie and're in zijne dood het leven vindon zou, Doch, was 't Gous wil niet zelfs dien troost hun nog te geven, Toch altijd dank aan Hem, die heerseht op dood cn leven En ja! zoo-was 't geschikt in 's Heeren raadsbesluit.... Eerst stierf zijn-moeder zacht den laatsten adem uit.... En, bij liet bang geween van weduwaar en weezen, Kwam zonder hulp haar zoon, van 't ziekbed opgerezen, Met stervende oogen zelf zijn moeder sterven zien, Uit eigen overvloed aan elk vertroosting biên', En aan die weenden, hij, den glanzend' Hemel toonen, Dien God geschapen heeft om deugd en trouw te loonen l Dien hemel waar hij haast haar wedervigden zou, Als God zijn zoetsten wensch weldra verhoeren wou De lieor verhoorde dien.... en, lachend tot in 't sterven, Verscheen zijn blanke ziel cn toog den Hemel erven.... En, op dat uur aan ons nog denkend, zuchtte hij Schrijf, schrijf hun spoedig 't nieuws, en.... hidden zij voor mij!.. Hoe rouw- cn liefdevol smolt onze vuur'go bede O vriendgedenk ons ook in de eeuw'ge rust en vrede Gedenk uw vrienden steeds die gij op aarde liet Voor 's Allerhoogsten troon Prosper, vergeet ons niet St. Niklaas, -1 Juni 187G. Wie dat zijn Ouders niet en eert Veel scliand en smaadheid is hij weerd.

De Werkman | 1876 | | pagina 2