Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht2,50 's jaars. Vooraf Betaalbaar. DE WERXIMN bestemd is, meet Trachtvrij gezonden Roome. Tc naaste jaar zal 't 50 jaar zijn dat Pius IX Bisschop ■werd gewijd. Er zal dan te Roomen een groot, algemeen Feest zijn, waaraan al de Katholieke Volkeren zullen deel nemen mochten wij dan reeds den triomf der Kerk gevierd hebben! Engeland. In de kasernen en assenalen hecrscht eene groote beweging. Prins Wallis heeft een revue gedaan over 35,001) man. Een engelsch generaal heeft willen wedden, 1,000 pond sterling tegen 100, dat d'Engelschen eer 't zes weken van hier is, Egijpte zouden bezetten. Londen heeft 10000 gardevils; verleden jaar zijn er 72,000 perso nen aangehouden, waaronder 30,905 voor zatlapperij, 0,978 voor vech ter y, 2633 voer opstand tegen de policie, 0736 voor diefte on 35-i9 voor vagabondage; er waren -130 zelfsmoorden geweest. Frankrijk. Al d'oogen zijn naar Lourdes gericht in naam van Z. H. Pius IX is liét mirakulous Beeld maandag gekroond, door den Nuntius, inde tegenwoordigheid van 38 Aartsbisschoppen.De Kerk, de berg en de omliggende weiden stonden vol volk, men rekent 't getal op 100,000. 's Anderdaags, kwamen 17 andere groote Bedevaarten en dit duurt 14 dagen er kunnen twéé millioen menschen te Laurdes geweest zijn, om te bidden voor Frankrijk, voor den Paus, voor den vrede, voor 't welzijn der menschen... Laat de booswichten maar spotten, schelden en smijten naar Lourdes de verschijning heeft haar doel bereiktEr wordt gebeden, vurig, in 't openbaar gebeden, niet alleen te Lourdes, maar g'hool de wereld door; de verdrukte onzer eeuw, Pius IX heeft in zijnen bof een kapelleken van Lourdes doen schilderen waar hij alle dagen gaat bidden en wat zien wij in ons Vlaanderen niet Oostakker, Aalst, Aijgem, Vlierzele, Kerkxken, Pamol, Appelterre, 't zijn al plaatsen waar Ons Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen te voet gerallen wordt, waar de Vlamingen hun hert komen uitstorten. Menschen lief, laat ons voortgaan de wapens beginnen te kletteren in Europa het zweet waarmee de gpond, in onze bedevaartstochten gelaafd wordt, zal een zoenoffer zijn, omdat hij met geen mensehenblocd worde gedrenkt Laat de booswichten maar spotten, zonder eenige redegeelt het won der, als de Moeder Gods mot haren voet het hoofd van 't serpent doet grijnzen, kraken en pletteren D'cxpositie van Philadelphia is bezocht door Vrouw Mella Dodd, ond 116 jaren. Die oude Dame woont ver van daan en zou niet gekomen zijn, maar twee barer dochters, nog jong, d'een 83, d'ander 94 jaren, hadden er nu goeste op gekregen, en alleen konden die kinderen toch met komen. Griekenland Er hebben zware aardbevingen plaats gehad te Corinthe en omliggende dorpen. Verscheidene woningen zijn ingestort, terwijl de andere nog slechts puinhoopen zijn, die elk oogenblik dreigen neer te vallen. De inwoners zijn zonder schuilplaats en vluchten langs alle zijden. De hevigheid der schokken was zoo groot, dat geheele rots blokken van hunne bazis stortten. Engeland. Er is to Londen weèr een groot bankroet van 170,000 pond sterling... Bankroetoeren wordt gewoonte in de groote 6teden. Te Bisleij, Shefpield, is eene koolmijn ontploft had de ramp eeoige uren vroeger plaats gehad, er waren 600 dooden geweest, nu zijn er 0 slachtoffers. De oorzaak is tot heden onbekend. Nederland. In de drukkerij van Utiybltidsliuge is oen leerjongen met zijn linkerbeen tusschen de snelpers geraakt, waardoor het onder de knie is gebroken. Ie Rotterdam wordt nu con ijsbaan gelegd óm binst den zomer to schaverdijnen... Droog bier zullen ze nog maken, let erop!... De kunst gaat ver: spijtig dat ze de wanorde onder do menschen en dat enjelijk bloedvergieten onder de volkeren niet kan doen ophouden. Aalst. Moet het daarvoor kermis-Aatst zijn Is 't geen schande voor de wereld Maandag morgend, rond half zes, ging oen heer Pries ter naar d'Armo Klaren om Mis te lezen en te preêkeh voor 't Genoot schap der Geloovigo Zielen, als hij daar in de Pontstraat door 'nen troep Geuzen word begekt en beschimpt.... Dat zit 'non hcclen nacht uitdat terreest in hun herbergen om d'helle te doen scheuren dat stoort de rust door vuile smerige lièkos en dat laat Hog de treffelijke menschen niet gerust naar de kerk gaan.Groot is de verontweerdiging in g'heel de stad Aalst! Men hoopten wensehtdat die sehaamtelooze kerels, ze zijn gekend, —op 't Bank.sken zullen komen, tot hun eeuwig affront. Evergem. Op St. Pietersdag had daar de Prijsdeeling der Zon dagschoolplaats, met eene buitengewone plechtigheid. De straten ver sierd en bevlagd, een solemnele Hoogmis gezongen in schoon en aange naam Muziek door de Zangers-Xaverinnen 's middags een stoet -e. vornid, de Koninklijke Fanfaronmaatsehappij aan 't hoofd, ge\ olgd van da 1200 studenten der Zondagschool, Lof in groot muziek treffende aanspraak van den E II. Goetlials, onderpastoor te Doorezcle Prijsuit- v reiking, terwijl 't muziek, onder 't bestuur van den heer Gruez eiken eereprijs met een feeststuk vereerde; daarna uitvoering van een groot zangkoor, voor 't feest vervaardigd door do toonkunstenaar ex zcer'"o- kenden organist-, jVI- Pollet. Ook de zaiigafdoelhig der Meis^es-zonda •- school deed een,tuuigcnaaw gezang door de ruime Kerk dreunen. Daar na werden d'Eoreprijzeu ia 'stoet, muziek aan 't hoold, naar hunne woning göleiu. Zulke Feesten veredelen het menschdom Al wat voor worden aan P Daens, opsteller, Molenstraat 72.

De Werkman | 1876 | | pagina 1