Turkije - Serbien.-Oorlog. Maat is in alle Antwerpen. Een meisje van 2 jaar en halfis door een grooten hond den neus afgebeten. 't Was deze week baltnillein de Boomgaardstraat, van drij straat zangers. Fransclimans in den oorlog gekwetst, die, na den heelen dag vreelieveud in associatie go Woest te zijn, 's avonds, als 't op deelen uit kwam, twist kregen en begoiinon te slaan mot hun krukken en te stam pen met hun manke boenen. Meerendré. In eon herberg niet ver van dit dorp, Drongenschen steenweg-, word zondag gekeven tusschen den gardoehas van den baron L>.. en oenige dienst knecliton; de gardechas, ziende dat het begon te stuiven,*ging d'herberg uit, doch werd door d'ander personen gevolgd; een dozer nam hom vast, sloeg hein op den' grond en schuptè hem op 't hoofd; de gardechas geraakte recht, nam zijn geweer, schoot er eenen omver, die korts nadien overleden is. Maandag werd de gardechas door de Gendarmerie le Gent binnengebracht. Geut. -- Kon compagnie vrouwmonschen uit Gent die zondag naar Oostakker gingen, zijn dooreen kudde smeerige Geuzen beleedigd, uit gejouwd en aangerand. Zatur.lag ging er 'non heer uit de Bank, en was maar eenige stap pen ver, als een Werkman hem kwam achterna geloopen: Mijnheer, mijnheer, hebt gij niets verloren? De heer taste in zijn zakken; Ach, riep hij, mijne portefeuille met bankbrieveti Hij is hier, mijnheer, ik zag. hem vallen 011 heb hem aanstonds op geraapt; ziehier! En, op gewone werkmansmanior, word de gevonden schat met blijd schap teruggegeven. De man kreeg 100 l'r. Op St. Pictersdag waren er te Oostakker, 's morgens alleen, ten minste 15,000 man. Do Vlaming is geen lafaardbespottingen of laste ringen houden lion van 'tG.>ed niet af. Z hebben dijnsdag, te Gent, op den Nijvcrhoidsboulvard, het lijk van een jong meisje uit 't water getrokken. Is 't moord of zelfmoord, om d'oneer te vermijden, ik weet liet niet; maar ik zeg mot den Pitago dat plezierige nachten dikwijls bittere morgenden hebben, dat er des nachts op de straten of in d'hêrbergen niets to betrapen is, dat menig werkmanskind zich bitter beklaagt, van naar den wijzen raad van Ou dersen Meesters niet geluisterd to hebben; de Jonkheid is lichtdenkend en dikwijls muggedom; die dochter goelt gehoor aan yalschen lach en bedriegelijke woorden; zij neemt voor Liefde wat maar drift voor eene uur is; zij loopt gestrikt en gelint, zij danst- en zwiert/totdat zij einde lijk hare onvoorzichtigheid bekoopt met een gedwongen huwelijk of een leven vol schande O vervloekt nachtloopen! zegt deAVelmoenendeBoe- rendoclitor; gij verwekt meer tranen dan al de ziekten der wereld gij, doet zoovele Vaders eu Moeders hun eigen kinderen verwenschen. Zondag avond heeft de baas eenei herberg der Brugsche Poort, in een gevecht, verschelde messteken ontvangen, die zijn leven in gevaar stellen. De plichtige, een sehippersgast van Balegem, zit reeds vast. Oostende. Eene groote menigte volks heeft hier zondag de zee- wijding bijgewoond. Stad en have waren feestelijk opgetooid. De zee lieden, die zoo dikwijls in doodsgevaar verkeeren, maken veel work van den zegen der Dienaren Gods over 't woedend element. Ie Ath hebben do studenten van den Athéne, gedurende de recre atie, de kruisbeelden van al de klassen afgetrokken en derzelver armen en beenen verbrijzeld. Te Brugge hebben leerlingen van eene offi- j cieële onenbare school stoenon geworpen in de vensters der kerk van St. Walburga en dan nog binst het lotEr is een jonge slechte soort in ons land. Zondag avond, ten half tien, is een exprestrein uit Dendermonde nabij Londerseel van de rails geloopen; de machinist brak zijnen arm al van don trein te willen springen. De reizigers ontkwamen het met 2 uren en half te wachten. Brussel. De Boom der Vrijheid is dood en uitgekapt. M. Cumont, van Aalst, die een kasteel nevens Ter Kamerenbosch bewoont, reed d'ander week naar de stad en werd bijna verongelukt door liet verschrikken van zijn paarden;, hij brak zijne bil cn kreeg eene wonde aan 't hoofd. Hier zeg ik met 'nc West-Vlaanisclie Dichter^ Ha! wie weet hoeveel gevaren Die niet hebben uit te staan. Die met peerden, God bewaar' hen, Die met hunne meestors gaan? Bergen. Vier waschvrouwen zijn door don bliksom getroffen en erg verbrand. Men schrijft ons uit Zele. Cp 29 Juni jongstleden, feeestdag der HH. Apostelen Petrus en Paulus is de bedevaart van O. L. V. ter groene straten (Bareldonek) le Berlaare met den besten uitslag bekroont geweest. Vele omliggende Parochiën hebben aan de stem hunner herders beant woord de groote toegestroomde menigte bedevaarders (en men ma" hel »etal ongeveer op 10,000 schatten) gaven ons daar een bewijs van. Godsvrucht. iDgetogendheid, orde en oprechte liefde jegens hunne goede- Moeder, ziet daar was een christen vermag wanuoer hij zijne heilige plichten bedoele en doel gelden. Met vreugd hebben wij bemerkt dat alle de deelnemende Parochianen het hunne hebben bijgebracht om deze Maria'sfeest op te luisteren, door hunnen scl.oonen zang, die als eenen welriekendon geur opsteeg tot voer haren troon dien men met recht mag noemen den bijstand der christenen. De Inwoners van Bareldonek ontvangen dus onzen innigen dank voor hurra» medewerking door liet laarstellen van eene zeer fraaie mét wimpels versierde Estrade, overal praalbogen, vlaggen der huizen, hoornen enz. tooi* alle de bedevaarders zal deze dog nog lang eene aangename orinnering wezen met liet genot van die godvruchtige feest nog te zien vcrwezentlijken n T~ ,]3l'eiia een kampstrijd geopend voor de beste schoenen. cinitiatie! daarvan; werd genomen door de aldaar bestaande Schoen makers-Maatschappij St. Lievens-Esscïie. Na het witten van onzen toren maakte de As- pelaarsc schaliedekker. an den Berghe, zijnen leep los. De man verloor lingen goed. het evenwicht en tuimelde, hoofd vooruit, naar beneden. Oade-wvge ld-lui met zijnen voet aan Jen uovensten toreohaak haperen en kon daar maar c~" duldig wachten naar hulp of naar dood Gelukkig voor hem, had zijn klein zoon den dooyen slag gehoord van grootvaders lijf tegen de schaliën. Zijn hoofd buiten t venster stekende zag hij Jen lijder hangen en spoedig en moe dig was hijihem ter hulp. Grootvader, midden zijne ellende nog meer met zijne nakomelingen dan met zijn zeiven bekommerd, had den jongen schoon te zeggen: Pas op, pas op. de reep hangt reeds los. De knaap luisterde naar niets dan naar zijne li<-fde en zijuen moeden deels op dien-loshangenden reepen deels op de haken van den toren steunend vloog hij naar bo^en zoo vlug als een kat Daar gekomen onderschraagde hij den ouden inan, hief hem voorzichtig omhoog en bracht hem gelukkjg en behouden te heen. Groote vreugd en verlichting onder de .-yigstvolle menigte, die twee langdurige minu ten deze ijzingswekkende operatie aan had gezien. Elkeen zei en zegt het nog: mochte die schoons trek van moed en zelfsopoffering en kinderlijke liefde toch komen aan 't oor der hoogs Overheid, voorzeker rokende deze 'liet zich voor zoete plicht van er naar verdienste, dien zeventienjarigen schrande- ren knaap over te loonen. 't Ware wel besteed!! Servië vraagt de wegl rek king der Turksche troepen van Niscb, de afstand van een zeker deel land en de opheffing derjaarlijksche belasting, die Serbië aan Turijë betaalt. Indien na 8 dagen Tur-' kijë (30 Juni) deze voorwaarden niet aanneemt, zullen de 'Savisclie troepen de grenzen overschrijden. Servië heeft 2 legerkorpsen het eerste van 60,000man en het tweede, de reserve \an 50.000 man. Turkije heeft een bestendig leger van 160,000 man, doch langs alle kanten in dit uitgestrekt land verdeeld en op vele plaatsen noodig. De telegram ligt niet stil tusschen Duitschland en Rusland. De Russische gazet Golos, schrijftNu dat Engeland aan Tur- kijë wapens, mumtiëp en 30,000 p. st.in specie geleverd heeft, bezit Servië voorzeker het recht van den degen te trekken. Rus land wenscht dat onze broeders geluk mogen hebben in hunne heldhaftige worsteling. Rusland blijft onzijdignogtans zal het Europa te vuur en te wapen zetten, liever dan te gedoogen, dat Turkije de bevolking van het schiereiland Balkan zou verpletteren Als onze belangen in '1 Oosten zijn aangetast, zullen wij die welen te verdedigen, met de waardigheid die past aan eene groote mogendheid en wij zullen aan de wereld tooiien dat de macht van Rusland wezenlijk eene macht is, die bestaat. Uerzegowina is nu ook in opstand en voegt zich hij Serbië tegen den Turk. Men denkt dat geheel Bulgaria zal in opstand komenin dat land zijn onlangs loO dorpen verwoest en verbrand. 28 geneesheeren van St. Petersburg hebben lnmne^dicnsLen aangeboden. Generaals, officieren, ambulanciën.geld, alles komt uit Rusland; blijft nu nog het leger dat ook wel volgen zal. Maandag morgendis 't leger van Serbië over de grenzen getrok ken en denzelfden dag is reeds een gevecht geweest, dat drij uren duurde. De Serbiërs namen stormenderhand het versterkt kamp van Babina Glava. Wat Servië' eisclit. Men meldt uit Belgrado, dato 1 Juli Alhoewel er nog geene olficiëele nofa gekend is, schijnen ech ter de laatste eisschen door 'Servië aan het Turksch gouvernement gedaan, in den volgenden zin te zijn opgesteld: Prins Milaan zou aangedrongen hebben op de onmogelijkheid, waarin Turkije zich bevindt de Servische grens te doen eerbiedi gen, en op het hardnekkig omsluiten van Servië in eenen kring van dreigende krijgsmachten. De prins zou er hebben bijgevoegd, dat, geplaatst tusschen de Serviërs, die vragen gemeend zaak te mogen maken met de Bos- niërs, en de Bosniërs, die aan de Servers vroegen dal deze hun I de hand zouden leenen tot het werk der vrijmaking, hij dien dub- i helen stroom als onweerstaanbaar beschouwt, indien Turkije alzoo handelt. De prins zou dus denken, dat de gunstigste oplossing zou kun- 1 nen bestaan in hem het bestuur over Bosnië toe te vertrouwen, 1 onder het beheer van het Turksch gouvernement. Men weet nog niet, of die mededing mondelings of schriftelijk is gedaan. Uit Belgrado wordt er geschreven aan de Politisclie Cones- pondenz Ik kan u heden verzekeren, dat de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italië er hebben van afgezien, nog langer tusschen te komen voor hel behoud van den vrede. Zij hebben hierin het voorbeeld gevolgd van hunne drie andere collegas de vertegenwoordigers der drie keizers, welke reeds sedert lang de rol van hevredigers hebben laten varen. Heden is Servië dus ten volle aan zichzelven overgelaten. Alhoewel de operation van het regelmatig leger slechts op 4 of

De Werkman | 1876 | | pagina 2