Turkije - Serbien.-Oorlog. Maat is in alle Antwerpen, Een meisje van 2 jaar en halfis door oen grootten hond den neus afgebeten. 't Was deze week hal t aille in de Boomgaardstraat, van drij straat zangers. Fransclmians in den oorlog gekwetst, die, na den heelen dag vreclieveiul in associatie geweest te zijn, 's avonds, als 't op doelen uit kwam, twist kregen 011 begonnen te siaan met hun krukken en te stam pen met hun manke beenen. Meerendré. - In een herborg niet ver van dit dorp, Drongenschen steenweg, werd zondag gekeven tusschen den gardecluts van den baron D.. en eenige dienstknechten; de gardechas, ziende dat het begon te stuiven, ging d'herberg uit, doch werd door d'ander personen gevolgd; een dezer nam hem vast, sloeg hom op den grond en schupte liem op 't hoofd; de gardechas geraakte recht, nam zijn geweer, schoot er eenen omver, die korts nadien overleden is. Maandag werd de gardechas door de Gendarmerie te Gent binnengebracht. Gent. Een compagnie vrouwmenscli^n uit Gent die zondag naar Oostakker gingen, zijn dooreen kudde smcerige Geuzen beloedigd, uit gejouwd en aangerand. Zaturdag ging er 'nen heer uit de Bank, en was maar eenige stap pen ver, als een Werkman hem kwam achterna geloopen: Mijnheer, mijnheer, licht gij niets verloren? ])e heer taste in zijn zakken; Ach, riep hij, mijne portefeuille met bankbrieveu Hij is hier, mijnheer, ik zag hem vallen en heb hem aanstonds op geraapt; ziellier! En, op gewone werkmansmanier, werd do gevondon schat met blijd schap teruggegeven. D® man kreeg 100 fr. Op St. Pietersdag waren er te Oostakker, 's morgens alleen, ten minste 15,0iXJ man. De Vlaming is geen lafaard bespottingen of laste ringen houden hen van 'tGoed niet af. Z'hebben dijnsdag, te Gent, op den Nijverheidsboulvard, het lijk van een jong meisje uit 't water getrokken. Is 't moord of zelfmoord, om d'oneer-te vermijden, ik weet het niet; maar ik zeg met den Pitago dat plezierige nachten dikwijls hittere morgenden hebben, dat er des nachts op de straten of in d'herborgen niets te betrapen is, dat menig werkmanskind zich bitter beklaagt van naar den wijzen raad van Ou ders en Meesters niet geluisterd te hebben; de Jonkheid is liolitdenkond en dikwijls muggedom; die dochter geeft gehoor aan valschen lach en bedriegelijke woorden; zij neemt voor Liefde watt maar drift voor eene uur is: zij loopt gestrikt en golint, zij danst en zwiert, totdat zij einde lijk hare onvoorzichtigheid bekoopt met een gedwóngen huwelijk of een leven vol schande O vervloekt nachtloopen! zegt de WelmeenendeBoe- rendochter; gij. verwekt meer tranen dan al de ziekten der* wereld gij doet zoovele Vaders eu Moeders hun eigen kinderen verwenschen. Zondag avond heeft de haas eenei herborg der Brugsche Poort, in een gevecht, verseheide messteken ontvangen, die zijn leven in gevaar stellen. De plichtige, een schippersgast van Balegem, zit reeds vast. Oostende. Eene groote menigte volks heeft hier zondag de zee wijding bijgewoond. Stad en have waren feestelijk opgetooid. De zee lieden, die zoo dikwijls in doodsgevaar verkoeren, maken veel werk van den zegen der Dienaren Gods over 't woedend element. Te Ath hebben de studenten van den Athéne, gedurende de recre atie, de kruisbeelden van al de klassen afgetrokken on derzelver armen en beenen verbrijzeld. Te Brugge hebben leerlingen van eene ofü-* ejpële openbare school stoonen geworpen in de vensters der kerk van St. Walburga en' dan nog binst liet lofEr is een jonge slechte soort in ons land. Zondagavond, ten half tien, is oen oxpreatrpin uitr Dendermonde nabij Londerseel van de rails geloopen; de machinist brak zijnen arm al van den trein te willen springen. De reizigers ontkwamen het met 2 uren en half te wachten. Brussel. De Boom der Vrijheid is dood en uitgekapt. M. Cumont, van Aalst, die een kasteel nevens Ter Kamerenbosch bewoont, reed d'ander week naar de stad en werd bijna verongelukt door het verschrikken van zijn paarden; hij brak zijne bil en kreeg eene wonde aan 't hoofd. Hier zeg ik met'ne.West-Vlaamsche Dichter: Ha! wie weet hoeveel gevaren Die niet hebben uit ie staan, Die met peerden, God bewaar' hen, Die mot hunne meesters gaan? Bergen. Vier wasclivrouwen zijn door den bliksem ffetroffen en erg verbrand. Men schrijft ons uit Zele. Op 29 Juni jongstleden, feeestdag der 1111. Apostelen Petrus en Paulus is de bedevaart van O. L. V. ter groene straten (Bai eldouck) te Bei laai e met den besten uitslag bekroont geweest Vele omliggende Parochiën hebbeu aan de stem hunner herders beant woord de groote toegestroomde menigte bedevaarders (an men mag het getal ougeveer op 10,000 schatten) gaven ons daar een bewijs van. Godsvrucht, ingetogendbeid, orde eu oprechte liefde jegens huune foede Moeder, ziet daar was een christen vermag wanneer hij zijne heilige plichten bedoele en doet gelden. Met vreugd hebben wij bemerkt dat alle de doelnemendo Parochianen het hunne hebben Bijgebracht om deze Maria'sfeest op te luisteren, door hunnen schoenen zang, die als eenen welrickeudon geur opsteeg tot voor haren troon dien men met recht mag noemen den bijstand der christenen. De Inwoners \an Dareldonek ontvangen dus onzen innigen dank voor hunne medewerking door In t daarstellen van oeue zeer fraaie mei wimpels versierde Estrade, overal praalbogen, vlaggen der huizen, boomen enz. \oor alle de bedevaarders zal deze dag nog laag eene aangename erinnering wezen met het genot van die godvruchtige feest nog te zien verwozentlijken '3. Breda een kampstrijd geopend voor de beste schoenen. Het initiatie! daarvan werd genomen door do aldaar bestaande Schoen makers -M aatschapp ij St. Lieveos-Essche. Na het witten van onzen toren maakte de As- pelnarsche schaliedekker, Van den Berghe, zijnen leep los. De tnaa verloor lingen goed. het evenwicht en tuimelde, hoofd vooruit, naar beneden Ond.f wege bleef hij met zijnen voet aan den bovensten torenhaak haperen on kon daar maar -r»- duldig wachten naar hulp of naar dood. Gelukkig voor hem, had zijn klein zoon den dooyen slag gehoord van grootvad-rs lijf teg°n de schaliën. Zijn hoofd builen t venster stekende zag hij den lijder hangen er. spoedig en moe dig was hijjhem Ier hulp.'Grootvader, midden zyne ellendp nog meer met zijne nakomelingen dan met zijn zeiven bekammerd, bad den jongen schoon te zeggen: Pas op, pas op, de reep hangt reeds los. De knaap luisterde naar niets dan naar zijne liefde en zijnen moeden deels op dien loshangenden reep en deels op do haken van den toren steunend vloog bij naar boven zoo vlug als een kat Daar gekomen onderschraagde hij den ouden man, hief hem voorzichtig omhoog en bracht hem gelukkjg-cn behouden te been. Groote vreugd en verlichting onder de angstvolle menigte, die twee langdurige minu ten deze ijzingswekkende operatie -San had gezien. Elkeen zei en zegt het nog: mochte die scltoone trek van moed en zelfsopoffering en kinderlijke liefde toch komon aan 't oor der hpoge Overheid, voorzeker rekende deze het zich voor zoete plicht van er naar verdiensté, dien zeventienjarigen schrande- ren knaap over te loonen. 't Ware wel besteed!! Servië vraagt de wegtrekking der Turksche troepen van ÏS'isch, de afstand van een zeker deel land en de opheffing der jaar!ijksche belasting, die Serbië aan Turijë betaalt. Indien na 8 dagen Tur- kijë (30 Juni) deze voorwaarden niet aanneemt, zullen de Savische troepen de grenzen overschrijden. Servië heeft 2 legerkorpsen het eerste van 60,000 man en het tweede, de reserve \an 50.000 man. Turkije heeft een bestendig leger van 160,000 man, doch langs alle kanten iu dit uitgestrekt land verdeeld en op vele plaatsen noodig. De telegram ligt niet stil tusschen Dnitschland en Rusland. De Russische gazet Golos, schrijftNu dat Engeland aan Tur- kijë wapens, mumtiën en 30,000 p. st. in specie 'geleverd heeft, bezit Servië voorzeker het recht van den degen te trekken. Rus land wenscht dat onze broeders geluk mogen hebben in hunne heldhaftige worsteling. Rusland blijft onzijdig; nogtans zal het Europa te vuur en te wapen zetten, liever dan te gedoogen, dat Turkije de bevolking van het schiereiland Balkan zou verpletteren Als onze belangen in 't Oosten zijn aangetast, zullen wij dié weten te verdedigen, met de waardigheid die past aan eene groote mogendheid en wij zullen aan de wereld toorien dat de macht van Rusland wezenlijk eene macht is, die bestaat. Herzegpwina is nu ook in opstand en voegt zich hij Serbië tegen den Turk. Men denkt dat geheel Bulgaria zal in opstand komenin dat land zijn onlangs 150 dorpen verwoest en verbrand. 28 geneesheeren van St. Petersburg hebben hunne diensten aangeboden. Generaals, officieren, ambulanciën, geld, alles komt uit Rusland; blijft nu nog het leger dat ook wel volgen zal. Maandag morgendis 't leger van Serbië over de grenzen getrok ken en denzelfden dag is reeds een gevecht geweest, dat drij uren duurde. De Serbiörs namen stormenderhand het versterkt kamp van Babina Glava. Wat Servië eischt. Men meldt uit Belgrado, dato 1 Juli Alhoewel er nog geene otficiêele nota gekend is, schijnen ech ter de laatste éisschen door Servië aan het Turksch gouvernement gedaan, in den volgenden zin te zijn opgesteld: Prins Milaan zou aangedrongen hebben op de onmogelijkheid, waarin Turkije zich bevindt de Servische grens te doen eerbiedi gen, en op het hardnekkig omsluiten van Servië in eenen kring van dreigende krijgsmachten. De prins zou er hebben bijgevoegd, dat, geplaatst tusschen de Serviërs, die vragen gemeend zaak te mogen maken met de Bos nia-is, en dc-Bosniërs, die aan de Servers vroegen dat deze hun de hand zouden teeneu lot het werk der vrijmaking, hij dien dub- '1 beien stroom als onweerstaanbaar beschouwt, indien Turkije >j alzoo handelt. I- De prins zou dus denken, dat de gunstigste oplossing zou kun- nen bestaan in hem het bestuur over Bosnië toe te vertrouwen, onder het beheer van het Turksch gouvernement. Men weet nog niet, of die medeeling mondelings of schriftelijk is gedaan. Uit Belgrado wordt er geschreven aan de Politische Corres ponded Ik kan u heden verzekeren, dat de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italië er hebben van afgezien, nog langer tusschen te komen voor iict behoud van den vrede. Zij hebben hierin het voorbeeld gevolgd van hunne drie andere coflegas de vertegenwoordigers oer drie keizers, welke reeds sedert lang de rol van bevredigers hebben laten varen. lieden is Servië dus ten volle aan zichzelven overgelaten. Alhoewel de operatien van het regelmatig leger slechts op 4 of

De Werkman | 1876 | | pagina 2