a Beter een kwaad been, dan geen. dat men een voorbeeld neme aan oonc mindere gemeente gelijk Sottegcm daar zijn brandspuiten in overvloed aan moedige mannon, die een vrij willig korps zouden willen inrichten, ontbreekt het hier niet, alleenlijk vraagt men alhier do toestemming om een weinig stoffelijke ondersteu ning; dat men eeno les uit dit ongeval trekke. Valsch beschuldigd. Do Waarheid heeft den vasten voet, Wanneer de leugen vallen moet. Hoe er gelogen en gewrongen wordt, de Waarheid over St. Denijs komt aan den dag 't blijkt nu zonneklaar dat in 18G8 op die gemeente, verschelde brave personen ten onrechte in hunne eer en iaarn, in hunnen persoon en familie hebben geleden. St-Nikolaas. Do stad moet 200 fr. geven aan Maffait, van Brussel, voor slagen welke deze hoer hier bekomen heeft op :;0 Mei 1875. Bijgevolg is het ook bewezen dat de 801 gekwetsten van 2d"n Sinxenda® eene schadeloosstelling ZULLEN BEKOMEN, als zij deze maar zullen vragen. Die zaak is niet ovetjaard... Opgepast dus Er is te Doornijk 'ne gardecivik tot 4 dagen kot veroordeeld om in de rangen gerookt te hebben. Gent. Vrijdag avond heelt Frans Micliiels, kleermaker, vijf per sonen die gingen verdrinken, uit de Lieve getrokken... Een bolooning voor dien held De mare liep zaturdag avond, rond 8 ure, dat de ioren der St Janskerk in brand stond. Duizende en duizendc mensehen stonden er op te zien en zagen inderdaad eene wolk. Eindelijk ging iemand op deu toren en zag dat het eene wolk van muggen was. Ile heer II. De Keorsmaker, brouwer teCottegem, was meteenen veekoopman in zijnen stal gegaan. Te dicht bij eenen stier genaderd zijnde, werd dit beest woedend, wierp zich op den lieer Do Keersmaker, plofte zijne hoorns in den onderbuik van den ongelukkige en wierp hem tegen den hooizolder. De heer De Keersmaker overleed korten tijd daar na, in de verschrikkelijkste pijnen. 7.. M. De Koning komt toe te laten dat er in 't leger scholen van vrijwilligers komen, om aan 't leger onderofficieren to leveren. Oostende. b'ander week is een bankier van Londen naar Dou- vres varende, in 't machien van don Stoomboot Maria-Henrica gevallen en verbrijzeld. West-Vlaanderen. De Geuzen hebben te Brugge een O.-L. Vrouwbeeld in stukkeu geslagen dat boven de deur van een Godshuis stond. Thielt. Zondag gepasseerd, rond don zesson van den achternoen, gebeurde er hier te Thielt, een jammerlijk ongeluk. De genaamde Ivo Desoete, een jongen van 13 jaren oud, was op 't peerd gekropen, gelijk de iongens gaarne doen. Maar de beest, door de vliegen, wierd onge duldig, ging aan 't stormen, en de knaap tuimelde er af, zoo nogtans, dat lnj met zijn een been in 't harnas bleef hangen, 't Peerd liep meer dan eens rond het hof met dioii ongclukkigen jongen. Hij hotste met zijn hoofd togen den steenharden grond. Als men het paard tot staan kreeg, had hij verscheidene wonden in liet hoofd en zijn een been was gebroken. Engeland. Dezer dagen is te Londen zekere Thomas Snelling, wegens aanhoudende bedelarij, tot een maand gevangenisstraf veroor deeld Niet in staat te loopen of to gaan, kroop hij op handen en voeten over de straat, en verdiende - op die wijzo minstens 5 pond sterling (GO gulden) per week. Des zondags had hij de gewoonte mot zijn gezin, bestaande uit zijn echtgenoot on zes kindoren, eon rijtuig te huren en daarmede pleziertochtjes in de omstrokon van Londen te maken. Het Soeialismus doet grootcn voortuitgang in Pruisen, en heeft er reeds in de Kamer 40 vertegenwoordigers.... Wïlheiu zijn gezag wil lende doen aangroeien met de Katholieken te vervolgen, mag vergele ken worden aan den houtkapper die den tak afzaagt waarop hij in d'hoogte zit. Algemeenen regel, het onderwijs is onmisbaar in alle stielen; hoe beter onderwezen, hoe bekwamere werkman men wordt. Talrijke voor beelden bewijzen dat er een oogenblik komt opwel ken de ongeleerde werkman, hoe bekwaam hij anders ook weze, tegengehouden wordt door zijne onwetendheidNu dat er zooveel dagscholen en avond scholen bestaan, zou er geen enkel ongeletterd kind moer mogen we zen. Die zijn schulden betaalt, verrijkt zich, en die geen schulden maakt, is een schatrijk man. De intrest der schulden moet altijd betaald worden. Stuiverken bij stuiverken maakt op 't einde van 't jaar een spaarpotje, 't Geluk vliegt, zegt men, de eene mensch doet alle dovoiren en blijl't arm de andere wordt rijk, al met oen stoksken in 't water te spelenEr is iets van maar 'ne mensch zonder spaarzaamheid of orde zal niet al 't geluk der wereld niet rijk worden. Vrijheid in Pruisen. Men schrijft uit Gelderen. Een Geestelijke Leeraar had over 8 dagen op zijnen feestdag twee heeren Onderpastoors ontvangen 's namiddags was de E. H. Deken gekomen en nog' een an dere Priester. Al die heeren zijn voor den Rechter gedaagd, beschuldigd van eene samenkomst gehouden te hebben. Lowie-Pliilip, in Frankrijk, duldde ook niet dat vcrschcidc Bisschoppen samen kwamen en dat de Aartsbisschop van Parijs in korrespondentie was met den Paus. Sire, zegde M*r Affre hem, elke geloovigo heeft dit recht, des te meer een Bisschop. Do koning werd rood van gramschap, nam hem don arm vast en zegde: Aartsbisschop, denk wel dat men meer dan een mijter ver broken heeft. Dat is v, aar, Sire, was de kalme antwoord van M«r Affre; maar dat God uwe kroon beware, want, men heeft ook menige kroon zien breken. - Korts nadien ontstond de Revolutie van 18-18 en Lowie Philip moest uit Parijs naar Engeland vluchten, gelijk diof oi' moorde naar.. De weduwe van generaal Bixio, den wapenbroeder van Garibaldi, verkeert in de grootste ellende. In 't jaar 18G2 zegde die generaal in de Statenkamer te Turin, dat men den Paus en zijn Kardinalen in den Tiber moest werpen. Die voorzegging is heel anders uitgevallen; Bixio trad in Hollandschen dienst en werd verleden jaar door de Wilden omgebracht en in 't water gesmeten't Is juist gelijk Voltaire Bin nen 20 jaar, zegde hij, zal 't Rijk van Christus weg zijn on 20 jaar na dien, dag op dag, stierf Voltaire de vreoselijkste dood, welke misschion ooit mensch gestorven is.. De gefopte fopper. Lnatstmaal zat een zeker heerkon in oen konvooi, op de haan van Oostende, en vond zijn vermaak in iedereen wat over den hekol te halen en te bespotteu. Aan eene statie gekomen. waar men stil hield, riep hij al spottend op den chef, en vroeg hem of het waar was, dat hij ue vapeur en de lokomotiexen had uitgevonden. Deze antwoordde niet, maar ging zijnen gang en beet op zijne tanden van verontweerdiging Toen de vertrekuur daar was, liep de chef spoedig naar bet konvooi, roepende Mijnheer, mijnheer, haast u Onze spotvogel, ineonende dat hij moest veranderen, sprong zoo snel als een hert den wagen uit, terwijl de beambte de deur achter hom toe sloeg en het konvooi doorsnelde. Wat is er, Mijnheervroeg onze lacher aan den chef. Niets! antwoordde deze 'twas maar om ute zeggen, dat ik er do uitvinder niet van ben. intusschen was het konvooi reeds verre weg. Onze fopper stond le kijken en mocht nog vijl' uren lang kijken Philosophie op 't Veld. Sis. Wel mijnen gebuur, ge zijt ook ceiis op uwe ronde. Natus. Och, ja ik 'l oog \au den hoer maakt delandon vet. Dat is booranlevcn In de week op 't land zweeton en 's zondaags de spek- tie komen doen. Sis. Mij dunkt dat de oogst nog zal goed komen. Natus. Geenen beteren geweest bezie 'ne keer die velden weiken rijkdom 'tis allemaal goud zoover uw oogen dragen. Sis. Ons Heer mag 't van alle malheuren bewaren. Tarwe is er veel do rogge zou kunnen beter zijn maar 't eon lapt het ander. Natus. En aardappels zullen er met de macht zijn d'hop treurt wel maar 't schijnt dat ander landen hctzellste zeggen en treurende hop maakt dikwijls plezierige boeren. Sis. Vivan 't buitenleven, zeg ik. Natus. 't Heeft zijn zuur, maar ook zijn zoet. Sis. Gelijk alles in de wereld. Wij leven toch gezond, openen vrij; gaat uw hert niet open als ge die lrischo loeht inademt, als go van 's morgends al die vogelkos hoort zingen, als go die koeien ziet grazen, die bietjes hoort ronken ja, ja, de boer leeft 't best in zijn olenïent. Natus. De stad is schoon voor eenige dagen 'k bon overtijd te Brussel geweest nondekeu ge zoudt uw oogen uitzien naar die' bat tementenmaar op don duur vermoeit dat op onzen buiten integen deel zou 'lie mensch een eeuwigheid blijven. Sis. Ze tamboeren nogtans tegenwoordig op den rug der boeren. Natus. Waarom omdat de hoeren van al die llauwe oimoozelc complementen niet willen en doen gelijk ze van overoudtijds geleerd en gedaan hebben. Dat ze 'ne keer de boeren afschaffen cn ge zult iet? zien. Sis. Zet den fijnsten advokaat op de beste plek grond en hij zal janverdekke verhongeren. Natus. De Landbouw is de moedernijverheid. Als de boeren in een land wel varen, iedereen zal wel varen. Tegenwoordig en is dat niet meer, maar in den ouden tijd reden de koningen alle jaren .eens men den ploeg, uit eerbied voor den Landbouw. Sis. Wie levert de kloekstesoldaten, Je beste studenten, de mees te geletterde Wie doet de winkels der steden floreeren Den buiten. Natus. En wie is 't die de boeren kleineert Sis. levers no scribent die niet weet van wat hout pijlen maken of 'ne krawat die meent uit een eiken heosgat gekapt te zijn, omdat hij gelooft en leeft, gelijk ons koeien en verkens of 'nenbankrottier! alle maal hopzakken van hoogmoed en giletzakskes van verstand. Natus. Do treffelijke steêuians laten iedereen gerust 't is maar den rebut die van zijnen neus maakt. Sis. Ja, Natus. gelijk de Geuskes die tegenwoordig hun broek verslijten op de bankskes der Justitie. Natus. Ze zijn nog veel te goed met dat raspailie. Maar, wat is 't die aan God niet gelooft, waarom zod hij er opzien om 'ne valsehen eed te doen Ze vinden dus altijd helpers. Sis. Figureert u eens een stad met allemaal gasten van dien kali ber. lederen mensch zou er 'ne champetter mogen nevens hem hebben, om godurig te waken. Natus. W'hebben er depreufvan in Parijs. Dat verlicht volk moest, onder Napoleon, bewaakt worden, gelijk melk op 't vuur ieder wijk had zijn kasermin alle straten waren mannen van de seereete policie er mocht geenen soupé zijn of 'ne gardevjl moest meê eten de straten waren keersrecht gemaakt om in geval van nood, do kanons te doen werken.En nogtans, 't hielp niet: De melk kookteover en Napoleon, met al zijn verstand en al zijn soldaten, moest de plaat poetsen. Sis. Aan een goddeloos volk is geen handle steken... Wij spra ken daar van de oude Koningen, Natus dal z'alle jaren met de ploeg eons werkten. Nu schijnt hei dat zij liever de kanons'zien. Natus. Och, ja, en ongelukkiglijk, 't is den hoer die alles be taalt als groote heeren kersen eten, dan smijten zij de steenon naar ons hoofd. Sis. Zou daar geenen generalen oorlog uit voortspruiten, uit die affaire ia Turkije Natus 't Was in den beginne gevreesd maar tot heden blijven de Mogendheden stil d'eenc uit opzicht van d andere. Nogtans is 't niet to denken dat Serbië op zijnen privée ueu Turk zou aangerand hebben. Ris. Wie wint er nu Natus. Volgens hun schrijven aile twee maar volgens den can cel daarna opgemaakt, zou Serbië geklopt worden 't Broeit daar al 20 jaren in den Oosten, 'tis to vreezen dat het toch deu eonen of anderen keer zal uitbersten.... Alia, 'k ben hier thuis pasteen beetje op auii den achternoen om te bollen. Dag Sis. Sis. Dag Natus. Mostaardzaad alie dagen op boter en brood geëeten, helpt zeer voor de geraaktheid. Het sap van aardbeziëuhladen, om 't wezen tc wassckon, geneest ilé Rooze. Olie van föulie buiten op de mage gestreken, geneest liet walgen..

De Werkman | 1876 | | pagina 2