Beter een kwaad been, dan geen- Kr is te Luik eono vrouw van Herstal tot 12 jaar dwangarbeid veroordeeld, om haar kind, 15 jaar oud, levend begraven ti; hebben. Voorbijgangers zagen d'ariukea uitsteken en reddeden het arm sekep- selken. 40,000 Hl 40,000 geweren zijn to I.uik in eenen brand omgeko men. Zij waren meest geladen, doch het meerendeel der monden waren gelukkig tegen den muur gedraaid. Oostende hooft bijna 1000 vreemdelingen min dan 't ander jaar.... Er is daar te veel luxe. Zondag is te Meenen een jongen van 13 jaren, Burno, in de Lei verdronken willende om to verst zwemmen hij betaalde duur zijne stoutmoedigheid. Hooge klemmers, verre zwemmers, en loopers op het ijs, ze z\jn al niet wijs. De Gazette van Kortrijk schrijft dat het er te St Denijs gruis- dik van getuigen zit, die zouden spreken als de zaak der brandstichtin gen van 1808 weêr zal onderzocht worden.... De Poorter, die voor deze schelmerijen in 't kot gezeten heeft, zou aan de boomen i-oepen dat hij onschuldig is.. En waarom dan geen nieuw onderzoek doen Omdat Do Poorter 'ne werkman is een rede te meer'ne werkman heelt niets dan oen eerlijken naam aan zijn kinderen achterlaten. Brussel. Z. M. de Koning is nog niet volkomen hersteld. Over do prinses en keizerin Charlotte wordt geschreven dat zij een dezer dagen uit het kasteel van Tervueren was ontvluchthare krankzinnigheid is nu van zachten aard de doktoors wanhopen van haro genezing. Op d'oogenblikken als zij iets bij haar verstand is, roept de ongelukkige Prinses op haren armen echtgenoot, die zoo ellendig is gestorven.... Do Koninklijke Familie is hard beproefd. Er gaat to Brussel een congres zijn van gezondheidsleer..... Duitschland zal er in grooto mate deel aan nemen,... waarschijnlijk uit berouw van zijne moordende oorlogen. Op eenige dagen zijn er te Brusselier greote branden goweest Donderdag, een huis te Molenbeek; vrijdag, een grooto schrijnwerkerij te St-Oilles; en zaturdag, twee gebouwen, op Elsene. De Pompiers hebben lastige dagen, 'k Beklaag on 'k prijs die menscben. Quatrecht. Maandag, rond halver vier 's namiddags, is daar een arm huis afgebrand en een kindeken er in gebleven. De heer Birekteiir der huivetterij heeft aanstonds aan d'afgebrandde werklieden al de noo- dige hulp gegevenEero zij hem 'ne v6nt van Knesselare, die 't landloopen voor zijn eigen deed, en een gardecivikgeweer had gestolen, is te üont prisonnior gemaakt. Aalst. De Geeraardsbergsche Doktor in GodBgeleerdheid, E. H. De Clippele, celebreerde hier zondag de Hoogmis en werd aan t outaar bijgestaan door drie EE. HH Priesters, gebortig van Geeraardsbergon en t'Aalst den Godsdienst bedienende. Watteren. Msr Bracq is aldaar den eersten steen komen leggen van eoH kapel, in do Poêrfabriek, voor een Hospicie, waar d'oude, ge brekkige en zieke werklieden zullen opgenomen worden.... van als d'HEILIGE KERK bestaat, heeft zij de teederste zorg gehad voor arme, zieke en oude menschen, het bevel des Heoren uitvoerende W at gij d'armen doet, is mij gedaan. Het kruis is de bron der liefde geweost. Vóór de Franscho Revolutie waren te Brussel 50 toevluchtshuizen voor ongelukkigen. En wonder der wonderen, zoo machtig is de Kerk ge weest, en is hot nog, om edele dochters uit hunne paleizen te doen ko men on dienstmeiden worden van arme verlatene zieken. Ludovicus IX, koning van Frankrijk, diende de pestzieken Aloysius, een prinsenkind, Jesuiet geworden, betraapte de ziekte met arme lijdenden op to nemen en stierf den heldendoodIs 't daarom dal de 11. Kerk moet beschimpt, vervolgd worden Do laster, do strijd togen deze goede Moeder is bar- baarsch, is helsch!.. O, laat ons daar toch geen deel in nemen Geuzen en Geuzenstraffen- Zoo wreed hebben de Geuzen, in de jaren lütiü, ons Vlaanderen behandeld, zoo veol.onschuldig bloed ver goten dat de volkeren met opene armen den koning van Spanje smeek ten, dat hij toch zijne soldaten naar hier zou gezonden hebben.. In de stad Bróu (Frankrijk) schoot een Deurwaarder op 't kruis van den Kal- varieberg. Op hetzelfde oogei.blik kreeg hij d'hevigste pijnon, juist in het deel zijns lichaams, waar hij den Lieven-fleer had geschoten. Al de hulp der Doktoors kon niet baten de rampzalige stierf, zijne misdaad ootmoedig belijdende. Zoo gij uw papje blazen kont, Gebruikt daai'toe geen vreemden mond. Hierover wordt ons 't volgende verhaal gezonden uit Heldergem. Zekere jonge diklijvige modepop, dio zich te rijk en te schoon acht om met boeren om te gaan, trok naar Sottegem met 'ne klont boter van J'J kilos zo scheen als d'cersto der zeven hoofdzonden, blinkende van net heid, mot lijn verlakte schoenen, den kop vol bloemen en, wat er dient bij gezeid, óver hare blceke kleur eene roodverwende olie. Immers, ons boerinneken moest te Sottegem boter verkoopen, maar bijzonderlijk ee nen edelen schijnlijken seigneur bevallen. Zie ze daar te Sottegem aan stappen, de steenen zijn ie koudde water vrijer verv acht haar met die boter over straat gaan 't is te gemeen zo geeft zeven centiemen aan eenen, iets meer dan bedelaar, om hare boter naar een herberg te dra gen, en zc gade te slaan tot als Jufvrouw zou terugkeeren. fc.ii daar- nieé gingen zij, liber en vrij, pi'omeneeren 't ging, zooals Poirtei'S zegt: Schenkt mij, Monsieur, een goed van geur,totdat de tijd aanbrak dat zij hare boter moest gaan leveren. Zij begooft zich naar die herberg o schandeer is niemand geweest! Niemand Neen Ken vloed van tranen vloeit over hare oogenzij krijscht, schreeuwt, loopt hier, loopt daar, straat in, straat uit. links, rechts, krom, zijwesj, zoodanig dat hare verlakte bottinnen begonnen te krijschen. Zoo was onze modepop alles kwijt, mande, doeken, boter, geld, schoenen, en kreegdaarbij niets dan spotternijen naar den kop. Hiermede heef t zij zich uit Sottegem weggemaakt, met hare verminkte voetdeksels en haro twee geblankette maar nu door do tronen het zweet afgeleken geronnen melkkaken. Hoe is 't toch mogelijk dat menschen nil een stad gelijk Gent leest gaan vieren voor de Geuzen der jaren 1600? Het kan niet geloochend worden de Geuzen waren dieven, branders, vuile kerels en moordenaars, verraders van Geloot en van Vader land... Wilheut van Oranje, hel opperhoofd der Geuzen, was een Duilschman en zijne bende bestond uit Pruisische, Fransche en Vlnamsche landloopers... Niet te vrede met te branden en te ver moorden, wilden zij nog ons Land voor eeuwig aan Frankrijk verkoopen... .Men zou beter doen van die droeve kwispels iu hun donker graf te laten; de landsvrede zou er hij winnen. Oorlogliieuws. Dn Turkon«zijn nu moester van geheel de Oosler- schu grens van Serbiö en m-ikén zich daar gereed oin wraak te nomen op de In Her/egowina hebben de Turken de nederlaag. Rusland doet def ig zijn dsvoiren oin da gekwetste Sorbiera t'helpan. Dat is wel; maar Rusland zou nog beter doen dat het werkte opdat er geeu ge kwetsten zouden komen. Serbiö zegde voor al de Katholieke Gob uren te strijden; daartegen komt nu eon dier landekes, Bosnië, publiek te protesteeren. Serbia is niet in staat de Christenen te verdedigen, vermits Serbia schismatiek is on tu zijn eigen land het klein getal Katholieken vervolgt. Amerika. D'Expositie te Philadelphia lijdt veel van do geweldige hitte. Tien dagen geleden lmd men er 41 graden warmte in do schaduwe wij hebben er maai' 34 gehad: op éen dag zijn te Philadelphia moer dan HO paarden van de warmte dood gevallen. Nogtans is daar eenen parasol boven d'hoofden der poerden gebonden. Zinneloos. Niets is vreeselijkcr dau zinneloosheid, dan vooral wanneer de ziekte schielijk opkomt en verdwijnt Eene vrouw te Brussel had zoo een zinnelooze man, die sedeit eenige'jaren zinneloos was, doch slechts met korte slagen en zonder groots woede. Eenigo dagen geleden ging deze vader zijnen zoon bezoeken dio in een naburig dorp werkt. Vermi's hij langshenen *t water moest gaan deed de vrouw haren rsan ver gezellen door een jongeren zoon, een kind van 10 jaren, dat vader moest in hel oog houden. Onderweg werd de vader door eene vlaag van /.iuneloosheid aangegrepen. Voorzichtig haalde hij een groot mes uit den zak, opende dit en greep zijn zoontje, dat zonder het wantrouwen zijnen vader voorafging vast en plofte het kind het wapen in den buik. De zinnelooze nam daarop de vlucht en tol hiertoe is zijn spoor niet tel ug- gjvouden. Niemand durft in den om rek om zoo te zeggen zijne woning ver laten uit vrees voor den zinnelooze. Er is reeds eene opzoeking naar hom ge daan, maar zonder goed gevolg. Do wonde van den armen knaap is zeer gevaarlijk. Spreekkameiken. Waarde beer P. K. te Th. Alles wel ont vangen; ik druk u van verrede vriendenhand. Goede Vr. te Buggenhout, alles wel ontvangen. Danke wel. 't Zul beleren, in den winter. Lolo zit in 't gevang van Brussel en blijft er. Twee vliegen in eenen trek. Ken Ylundencht boer had de gewoonte van, des zondags, wat diep in de piut t-e zieu, en kwani zeer laai iu don nacht naar huis Zijne Trien wierp hem dan naar 't hoi fd eene gehuele stortvlaag van scheldwoorden en verwenschingen eens zwoer zij dat zij hem zoolaat niet moer ging binnenlaten. Wannes 't was den naam van don boer wildo eene zijne Trien eene poets bakken hij bleef tot na middernacht in de hei-berg zonder zich dien keer dronken te drinken, en wanneer hij ten huizo kwam, klopte hy aan de deur, maar 't was vruchteloos Trien zweeg en deed niet open. Dan nam liy zijne twee vuisten en sloeg zoo geweldig, dat de boerin in eeno hevige woede schoot, en hem tooi iep Gij leelijke zatlap, gij zult dezen nacht buiten slapen, hoort gij hot, dongeniet. 't Is wol, Trien, antwoordde Wanues, gij wilt niet open doen, 'k ga mij verdrinken ia den vyver Verdrink u maar seffens, dron kaard, 'k zal zoo veol te eerder van u verlost zijn. Wat doet de boer'? Hij neem' eenen zwareu steen, en fluks, flaks, fiiks, werpt den steen in 't water.Trion, dat hoorende, verschiet om dood.' Ach Heere God reept zo uit, springt van bod de deur uit, loopt naar den vijver en ziet door den maneschijn dat liet water ganacll ia beweging was Ach Wannes, myn lieve Wannes Waar zijt gy, Wannes zy begint bitter te woenen en te snikken. Intusschentyd was de boer langs eenon anderen kant hei huis ingeloopeu. Trion hoorde de deur openvliegen en versleven van de koude wilde zij bin- n«n gaan, maar de deur was met den grendel gesloten. Zij had schoon klop pen. Wannes antwoordde Gij leelijke zotinuU, gij zuh dezen uucht buiten slapen, hoort gij dat, deugeniele? Ach! Wannes, als 't u blioft, zeide. Trion Het belieft mij niet antwoordde do boer. Gij hebt al genoeg ge slapen, 'l is nu mijnen koer, en zijt gij nog vermoeid, slaapt buiten. Maar Wannes, om do liefde Gods doe open, 'k zal sterven van koude Wannes, 'k on 7.81 't nooit meer doen. En do boer die een goed hert had en zijne Trien geerne zag, had er modelijden mede, en zeide haar: f.ewel! Trien, zult gy mij voortaan niet meer uitschelden 1 Neen ik, Wanues. Zult gij mij aliijd do deur open doen "P Ja "k Wannes. Zullen w\j nu eens good over eenkomen 1 Geheel zeker Wannes. Kom dan binnen en geef mij de 1 aud, en doen wij elk&aderen geen verdriet meer aan. Trien, in 'tvervolg, zweeg gelijk een paling en sprak haren man met beleefdhe d aan. - Van zijnen kant, drenk Wannes zich niet meer dronke en kwam vroeg ten huize. Wannes en Trien waren gelukkig Hoort gij dat, ongenadige» wyven weet dat men moor vliegen vaagt met eenon druppol zeem als met eene gehoele tonne azyn. In mijn beenen Een Gascon, dio fleh beroemd had van dapper heid, vluchtte in zeker voorval. Waar isnuuwe dapperheid? vroeg hem een Luikenaar. In mijne boenen! antwoordde hij. Den 24 mei 1813, nadat de g'Allieerde Napoleon geklopt hadden, kwam Pius VII in Roomen terug, onder den blijden toeloop van goheel de bevolking; de meeste menigte weende van aandoening; de koets van Z, 11. word getrokken door 654 odole jongelingen, cn verscheide maal moest de stoet langen tijd blijven stil staan. VGLRS-UH1VEBS1TEIT D'heeren Doktoors verklaren dat het zwemmen voor sommige men schen zeer gezond is, doch ten minste S uren na het eten moet geschie den, cn niet te lang mag duren. Menigeen haalt zich door het onvoor zichtig zwemmen, plagen en ziekten op 't lijt. Komt uit 't water, bij d'eorste koude siddering die u aangrijpt.

De Werkman | 1876 | | pagina 2