Hij doet de goede lieden kwaad, die 't kwade zonder straffe laat lijk der spaarzaamheid. Indien gij waarlijk doordrongen zijl van den geest dezer twoo wetenschappen 't zij met uwen overschot le hesleden aan de be voorrading der nooddriften van uw huisgezin, 't zij met de aanleggiug van denzelven in de spaarkas van den Staat die alhier openstaat voor iedereen in de Casinostraat, zult gij nooit op het onverwacht geteisterd worden door het gebrek van de eerste noodwendigheden van het leven, voor u en voor uwe kinderen. Gij zult doorgaans eene goede gezondheid genieten en meer waar genoegen vinden in uwe spaarzame levenswijze dan andere in de zoo genaam de genotten der geld verkwistingen, in dronkenschap en iu luiaardij. Ik ver zoek U dan allen die hier tegenworr dig zijl, van voort te gaan in den goeden wog dien gij lot nu toe betreden hebt en bijzonderlijk degenen aan wion wij liet genoegen hebben van eeuu beloouing te gaan uitreiken voor hunne zin delijkheid en goede houding. Roome. Alhoewel Z. H. de Paus zeer gezond is en er gegronddo redens bestaan onite kapen dat de Beminde Vader van 'tchristene Volk nog vele jaren zal leven on den triomf zien der Kerk,desniettemin hebben de Kardinalen eenstemmig een voorstel aangenomen, om bij oen toekom stig konklave zekere geheel ondergeschikte ceremoniën daar te laten, ten einde de herkiezing van eenen Paus te bespoedigen, en allen vreem den invloed beter al te weêren. Oorlog in den Oost. 't En is ongelukkiglijk nog niet gedaan met die droeve zaak. Nu be ginnen de Russische gazetten op hunnen poot te spelen, dat hnn Rusland voor niemand in Europa moet simuleercu, dat een land gelijk Rusland van 70,000,000 zielen, de wet mag geven, enz.... Van den anderen kant loopen de Russische regimenten overeen, en men verzekert dat in Prui sen al d'oorlogsmanuen de koppen digt bijeensteken. Moltke is gevaar lijk ziek, tot groot achterdeel van zijnen keizerdo man heeft do kolie ken er zijn er nog alzoo. Daartegen is "t goed zeer matig zijn, zich stil houden; linden thee drinken is daarvoor eon excellente remedie maar aan een lichaam door de slechte driften versleten is niet veel te doen. Vrijdag zijn de Serben te Aloxinatz vorslagen en Tchernaïef trekt met zijn leger achteruit. De Mogendheden hebben doen vragen op welke conditie de Turk vrede zou willen nmken. Scrbië moet gaan leenen. Dat komt van twisten gevecht voor landen en huisgezinnen. O vrede 't geeft mij geen wonder dat d'Heiligo Kerk zingt, preêkt on bidt trene personen zien zwarte wolken achter den oorlog in gedurig Wijze e 't Oosten. Groot nieuws. Er is weeral 'nc nieuwe keizer in Turkije.... Z'hebben daar een beddeken keizers gezaaid. Briefwisseling uit Gent. Gent, maandag, 4 September 1870. Werkman, De sehandige geuzen- of leugenprocessie is niot kunnen uitgaan, ge weet waarom de regel viel bij plas son. Tot toeken van rouw hadden vele Burgers de deuren en venstors hunner woningen gesloten. Werkman, er wordt veel kwaad van Gent geschrevendoch vergeet niet dat één booswicht tneer gerucht maakt dan honderd treffelijke per sonen en overweeg liet volgendeVoor den schandigen triomfwagen dor Inkwisitie, heeft men geen enkoio Gcntsche werkman kunnen vin den. m Geen wonder! kan een treffelijke werkman geusgezind zijn De Geuzen hebben rond de 3000 schilderijen vernield, meer dan 2,500 geschilderde vensters in stukken geslagen, duizendo kunstgewrochten voor eeuwig gcschalotterd. Bijgevolg zijn de Geuzen niot'slechts goddelooze moordenaars en brandstichters, maar ijanden en verdelgers van liet werkmans-genie, versmaders van het kostelijk werknmnszweet. Dezen morgen zag men overal zatte plodden Do Geuzen hebben doen drinken De gilde der natte confrérie trekt van de kroeg naar buis; d'ariiie moeders en vrouwen zullen van de zatte beesten te lijden heb ben.... Hojfthoe 't gaatIla, nuy zij de daar, na den heelen nacht bij de Geuzen gezeten t'liên. Vrèwe, 'it doe ik men goeste en sattermil- lement, "k wil hén dagge zwijgt, of.... Zwijgen, 'k en zou teur nie mand zwijgen dietcr leeft, aes ik g'iijk hén ge ziet daar mijn aerreme scbaapkes van kinderen, zonder eten of kleêrkes aan hun lijf.... En zoo gaat liet voort: de zatte man neemt den kaffópot en slaat hem op den kop zijner vrouwde kinderkes schreien do man briescht en vloekt, de vrouw loopt den huize uit bij hare goburen. In een ander huis komt de zoon dronken thuis Ongelukkige! hij kon cu moest den troost en den onderstand zijn eoner oude moeder nu is bij liare plaag en bare reueweriiig. Do moeder doet alles om haar huis zui- \er t'houdenen 't zat zwijn komt huis en tafel bespuwen. De oude Moe der roept al weenende Ach kon ik in ecu oud vrouw kalmis geraken! Zoo gaat het in honderde buizen 't Is immers geuzenfeestdag en geuzenbenedictio Beminde Werkman, ge doet wel van gedurig den familiegeest aan te preêken! 't is het eenig waar geluk voor arm cu voor rijk! Dijnsdag, volgens wind en weer, moet de gouzenprocossie uitgaan, 'k Zal uwen Telegrafist zyu en druk u riendelijk de hand. J A li li KIV Cent Woensdag, September lb7ü. Werkman. Gisteren en eergisteren is do kalverende rondgegaan; er was vreugd noch geestdrift zulke dingen vallen iu den smaak van ons volk niet inen wilde aan 't volk wijsmaken uat do Religie in .vroegere tijdon de mcnschen pijnigde en vermoordde die oogen hooft om te zien, zal ge zien hebben dat de vijanden der Religie alle betamelijkheid en waardig heid verliezen. Ik zal u de wagens in korte woorden uitleggen Geuzen in d'hoogte gesteken oen Bisschop, halfdronken verbeeld en d'hand gevende aan eenen Domiuó do Prins van Oranjo, die grooteschobejak, onder'nen Hemel gedragen waarom niet? de boozo wijven van Israël aanbaden wel een gulden kalf) de Geschiedenis der Martelaars omgokee d 20 dochters uit den fijnen bak g'exposeer.!Daar hebt gij de kuvakade Voor d'eer van Gentinoet gezegd worden dat ir vele huizen ge sloven waren en dut men slechts geid/i dén gevonden heelt, om als figurant op de wagens te dienen. 't Is droef het Geloot onzer Voorouders publiek bespot te Zien, op hef oogenblik dat het kanon in't Oosten losdondert en dat zwarte wolkeu dreigend over Europa hangen. Hot Geloof bet ons niet noodig, maar wij- hebben 't Geloof noodig om beschaving, vrede cu welvaart te behouden. Tot de naaste week. Uw vriend J.ï [li. Antwerpen Zondag is aan de static van den ouden-Gód eerr meisje van gojaar onder 't couvoi verbrijzeld. Van den trein komende bad zij niet bemerkt dat er een andere toekwam.... Aan den ijzeren weg zou men wel 10 oogen mogen hebben. Oostende. Sedert acht dagen zijn niet min dan 15 melk- verkoopers door.de politie in ovcrtmling verklaard, om hunne melk met water gemengd te bobben. De ouderlingen uit de bospitiên zijnde beste, bijna dagelijks eten zij pap, daar al dé aangeslagen melk aan bun gegeven wordt. Brussel. Zondag avond, tusschen 10 en 11 ure, heeft het te Brus sel in de rue des Vers gebrand, in een winkeiken waar petrool wordt verkocht. Man on vrouw, reeds slapen, moesten met hun kind laugs eene ladder benedon vluchten do bijgesnelde pompiers konden slechts de aanpalende woningen beschermen. Zondag, na d'hoogmis, ineenden de bewoners van St. Martens- Bodegem vrolijk te gaan kermis vieren, als de bliksem den schoonen to ren hunner kerk in brand stak. De vlam begon aan de naaide en zakte gedurig naar boneden eerst kwamen de pompiers van Assche om de Jparochianen te helpen, docli hunne spruiten droegen zoo hoog niet, ge- ukkig dat ei uit Brussel eene stoomspuit hulp on redding kwam bren gen. De schade is aanzienlijk. Oudenaarde. De verledeno week is te Maria-Louiza eene boter - diefto gepleegd. Daar het weder zeer warm was, haddon eenige geba ren des avonds hunne boter gezamenlijk in eene inand gedaan en ze in eenen steenput gehangen. Wanneer zij des auderendags do boter gingen uithalen, om er mede naar do markt te gaan, was zij verdwenen. Be hendige dieven hadden omtrent 20 kilos boter geroofd, de mand achter latende. Een kopstuk der Geuzen. Hembyze, den Robespeer der 10* eeuw, woonde en commandeerde te Gent, na de vermaarde Pacificatie en als de Geuzen weer liet bandje boven kregen. Eens was Hombyze in St. Pietersabdij, nam er het noenmaal niét den Abt en beloofde op zijn woord van eer dat d'Abdij ongeschonden zou blijven. Cartouche hield zijn woord, de Geus niet. Eenige dagen nadien liep 't slecht Geu- zenvolk tegen d'Abdij op de Abt doet aanstonds Hembyze ontbieden de opporgeus komt en bevestigt nogeens zijn gegoven êerewoord hij gaat met den Abt door de kerk en ziet opeens valt daar een steen op den grond. Do Geuzen roepen dat het Pators zijn die dezen steen van boven gesmeten bobben liembyze doet alsof' hij dit geloofde, en geeft nu zelf 't bevel totde algemeen» plundering der prachtige Abdij.... Zulke valsche Judassen waren die Geuzen. Aanbevelingen. Lezer, ais gij eons te Brussel zijt, ga op den Zuider-Boulevard de nieuwe prachtige Kerk der Xaverianeii bezoeken en bid er oeii Wees Gegroet voor d'armo zondaars Nevens do kerk is 't Lokaal der zelfde Sociëteit. Koop en verspreid het Boekje over de Godslastering, door Mr Jongeliedenwij hebben er doen komen de prijs is 0,12 c. Haddot gij door 't verspreiden van dit boekje maar éene gods lastering belet, uw loon zal oneindig wezen. Er is meer van te ver wachten. Die does hoekje leest., zal niot moer vloeken. D'ecrsto koude en ook de beste, mijdt die als do peste.... 't Is nu om doen, kameraad en masoeur, wilt gij gecnen almanak in uw lichaam krijgen. Uit de polderstreek. De oogst in onzo polders i§ beneden dien van een gewoon jaar. Tengevolge dor overvloedige regens van den winter en de schrale Meimaand, hebben de vruchten dun gestaan. Uit dien hoofde weinig stroc. Het graan is evenwel van eerste hoedanig heid, in 't bijzonder de tarwe, voordeelig opgewassen en ingeoogst, heeft het graan een groot gewicht. De rogge weegt 85 kilos. Dus schoon meel en lekker brood. Erwten welgelukt. Vlas was gedeeltelijk goed en gedeeltelijk slecht, zelfs zijn er nog al eenige partijen uitgereden. Goed vlas werd 00», slecht vlas 400 l'r. per 44 aren 50 verkocht Ilaver tamelijk goed doch verrast door de droogte, is zij over 't algemeen zeer licht. Boonen .zijn nog al wel gelukt. Koolzaad laat niets te wens-hou. De bèeten hebben erg geleden door de droogte doch de regens doen er tegenwoordig veel deugd aan. In het houtland is de boekweit grotendeels verbrand door de zon, in j de polders is dit liet geval inet.de weilanden. Groot gebrek aan beesten- voeder. Men vindt landbouwers die hunne beesten slachten en 't vleeseh uitverkoopen aan 1,40 francs por kilo. Diezulken raden wij aan, eerst patent te verklaren bij bunnen rijksontvanger, indien ze niet willen va- ren, gelijk over jaar èen landbouwer van Caprijcke die uitdien hooide de kosten van oen proces-verbaal voor onwettige verkoop van slacht- vleeseh heeft moeten betalen De eerste snee klaver is goed geweest, maar de tweede zal zeer slecht zijn. In de lichte landen zijn de aardappelen misluktin de zware is de oogst zeer voldoende .- de vrucht is zeer meelachtig en smakelijk. Deze week is er veel loof gezaaidjammer dat de droogte dit al ie lang j belet heeftdoch als liet niet to vroeg vriest, kan er nog goed loof zijn. I Slaat dat tegen, dan zullen de landbouwers graan moeten geven voor beast en kost, en dewijl het graan niet overvloedig is, zoo gaan z!j een ongelukkig jaar te genioet. Sterftens. Er zijn gestorven ia eens week der maand Juli op 100.000 inwoners te Parijs, 17, le Berlijn 72te Keulen, 75te Leipzig 50te W eenen, 43t'Amsterdam 45to Brussel 53to Christiania 57 te Londen 30; re Liverpool 48 te New-York. 82 te Calcutta 13 te Roome 5SBrussel is voor do gezondheid nog van de .slechtste niet. MELDERT. Zondag, na d'Hoogmis, als 't Yolk nog gedeelte lijk in de kerk was, is de blrksem op- onzen kerktoren gevallen,- heeft eenige schaliën verbrijzeld en hel kruis verwrongen. Een weinig later, rond 1 ure, vief in d'herberg aan d'Abdij een per soon dood. een inenschdie op Uekelgem als kluizenaar leeft.

De Werkman | 1876 | | pagina 2