Hij doet de goede lieden kwaad, t Vervolgens hadden do dievou gepoogd do kassen open te breken, waarin do gewijde vaten worden bewaard; doch hierin zijn zij niet gelukt. De opzoekingen door de politie gedaan, ten einde die boosdoeners te ontdek ken, zijn vruchteloos gebleven. Vrijdag morgen, om 7 1/2 ure 's morgens, is do bliksem gevallen op den toren der kerk te Maehelen. Daar is een begin van brand ont staan, welke gelukkiglijk gauw uitgedoofd was. Dander week, donderdag, is de pachter André Deeroes, tan Ternath, bij de slatie aldaar over den ijzeren weggaande, door 't convoi gevat en verbrijzeld.... De groOte gazelten schrijven een het schijnt ten laste van den barrcelmandoch wij wachten alvo- ïens een bediende te beschuldigen. De zaak is te gewichtig. GENT. Zondag is de trein der Geuzen nogeens uitgegaan; men zou bijna gezeid hebben eene lijkstatie; onder de vreemde lingen veel Brusselaars, woelig, grillig, onberedeneerd volk, bijna gcenc buitenlieden.... O de domme, lompo lasteraars ze verlootten te Gent dat de Religie de volkeren doet pijnigen eu vermoorden, en van als Ons Heer de Religie op de wereld is komen brengen, wat zien wij? Overal waar't menschdom verdrukt wordt en lijdt, is de Religie om te verdedigen en te troosten, zelfs bij den armsten en verlatenslon der stervelingen. Dit zag men van over 1800 jaar, dit zien wij nog den dag van beden.... Hoeveel millioenen en milliards worden er jaarlijks niet gegeven, door de slem der Re ligie! Ja op het oogenblik dat die'lasterwagen te Gonl rondreed, op dit oogenblik ging men in naam der Religie in al de kerken van Vlaanderen rond voor de slachtoffers van' den wrecaen brand t'lddergem.... Zoo gij ziet, vriend, indien al de menschen rede verstonden, de Religie zou geen enkele vijand hebben Wal zul len wij zeggen er zijn altijd menschen die als zotten roepen: Wij willen ran Hem (Christus) niet, maar wel Batrabas. Hij ter dood, maar Barrabas in vrijheidRaat ons in dit woest geschreeuw toeh geen deel nemen't zou een mailediktie over ons hoofd brengen. De menschen vliegen weg, 't eene geslacht volgt het andere; maar 't goed of't kwaad de Religie aangedaan, blijft in der eeuwigheid. BRUGGE. De bliksem is zondag morgend gevallen op de schuur van De Fever te Waardaume," schuur en stal zijn verbrand, met 4- zwijnen en 2 koeien. D'ander week, vrijdag, zijn te Lossen 7 werkmenschon gedood en 8, erg gekwetst door het ontploften en instorten eenor mijn. 't Zijn meorendeels huisvaders, o. a. een met 7 kinderen on oen met 5;.... Arme schaapkes arme schaapkes Verviers. NOG I)E PETROL! Do lieer D herbergior en we duwenaar met 8 kinderen, was uitgegaan en had zijne kinderen overgo- laten aan de zorg van grootvader, eenen grijsaard van 80 jaren. Allen te bed. Eon jongentje van 5 jaren en oen meisje van 7 jaren sliepen in een bed dat tegen eene beschutting stond, waarin eene venstor was en op dat venster brandde eene pctrollamp. Het jongste kind sliep bij grootvader. Eensklaps sprong do lamp en de brandende olie viol op de twee sla pende. 11e'. bed stond weldra in lichte laaie vlam De kindoren werden afgrijselijk verbrand, hunne angstkreten wekten den grijsaard uit don eersten slaap, en deze gelukte er in de vlammen uit te dooven met eenen ouden kapoot. Echter, zijn do bekomend brandwonden waaraan do kinderen lijden, vreeselijk. Het knaapje is zwaar verbrand aan gelaat en lichaam, het meisje aan den hals en het hootd. HetjomrentA is moeten naar het gasthuis gebracht worden, want er bestaat vtei vrees dat zijne wondon den dood voor gevolg zullen hebben. Wat de Wonden van het meisje betreft, deze zijn wel ernstig maar bie den geen onmiddellijk gevaar aan. Droef gevat. Te Gilly, in de Walen, was er d'ander week bruiloftsfeest bij den Ontvanger zijn dochter trouwde 'tien ad- vokaai van Namen schielijk krijgt een der bruilofsdamen, de tante, krampen in den buik ze gaat ie bod, moet's avonds berecht worden en sterft 's anderdaags.... Welke droefheid! De Dood treedt overal binnen... Die dame was met de jonggetrouwden te Communie geweest.... Dat is troostelijk BEIEREN. 't Was deze week den verjaardag van den veld slag re Sedan, waar Napoleon III zijne kroon liet. Men peisde dat geheel Düitschland dezen dag feestelijk zou gevierd hebben; doch Velen, bijzonder inde Rhyn-Provincie. onthouden zichFrankrijk, zeggen zij, verloor een keizer, maar werd vrij; wij, Duitschers, verloren ons deel der vrijheid en verkregen het Duitsehe rijk. Drie gebroeders versmoord. Drij gebroeders, te Orcachon in de zee gaande zwemmen, zijn door de tij meegesleept in de af gronden dier waters. Holland. Niet ver vaft Leiden is 't gebleken dat verscheido personen erg ziek geworden zijn, door hot eten van groensel dat in den omtrek van eene loodwitfabriek was gegroeid. Een winkelier te Parijs, groot liefhebhor van de jacht, hooft 'na do opening van de jacht zijn winkel voor eenige dagen gosloten en op de deur een papier geplakt, waarop geschoven staat Gosloten we gens de opening. Brussel. Eene vrouw, d'ander week aan don Botanioke» hot' door den Amerikaanschon omnibus verpletterd, is maar door haren echtgenoot, een bravo werkman herkend verscheido dagen later, in net lijkhuis. De arme man was nogtansin 't gasthuis langs 't bod van zijne vrouw gepasseerd.Men beknibbelt hier do zorgeloosheid der polieie. ie t kwade zonder straffe laat Amerikaansch vernuft. Op het oogenük dat de Éiigol.schtfir het daarstelleri aanvangen van een nieuwen tunnel onder de 'fronts; leggen de Amerikanen er een voel belangrijker onder de Hundsonrivier te Nieüw-York. Die tunnel zal 2 mijlen lang en' 2o heed zijn. De laag aarde boven het metselwerk zal overal meer dun 85 voet diep zijn. De kosten zijn geraamd op 75 millioen roods 50 tnillioen zijn inge schreven. I)e Hudson of North River is de voornaamste bron'van dei* voorspoed van Nieuw-York het is eender bijzonderste aaneenbren- guigswegen te water van do uitgestrekte streken in het Oosten mot de kusten van den Atlantische» Oceaan. De tunnel van den Hudson zal twee dor meest handeldrijvende wijken der groote Amerikaansche stad met elkaar in verbinding brengen. G'est ga. Te Parijs leest men op een groot magazijn van kleedingstukken: Laat u elders viel bestelen, KOMT HIER BINNEN Historie. Kan er iemand, te Brussel, te Gent, te Parijs, in Holland, 't is eender waar, het volgende loochenen, dat hij kome, en 'k rencweer mij om hem te trakteeren I)c Geuzon maken rumoer van twaalf hunner mannen die in de 16® eeuw te Gent verbrand zijn, loor de Religie zeggen de Geuzen. Laat hot nu zoo zijn, alhoewel de geschiedenis zegt dat de twaalf Geuzen diepen en moordenjen op hunnen lever hadden. Welnu tegen die twaalf martelaars der Geuzen stellen wij millioenen en millioenen katholieken, bravo,treftelijke menschen ter dood gebracht door de Geuzen en hunne vrienden, hier in ons land, in Engeland door Henrietta VIII en Elisabeth die alles ombrachten wat niet Protestant wilde worden, in Ierland door al de Protestautsche vorsten van Enge land, in Frankrijk door de Jacobijnen en ovor vier jaar, door do Com munards. Uit haat tegen do Katholieke Religie is eene zee van edel blood gestort. Het nut van den Kastanjeboom. Kastanjeboomenhout heeft de bijzondere eigenschap, dat het door hitte niet krimpt en door vochtigheid niet uitzetom die reden is het bijzonder geschikt, om gebezigd te worden tot het vervaardigen van wijnvaten of vaten voor andere vloeistoffen. Wijders bezit het nog de gewichtige eigenschap, dat het geen bijsmaak hoegenaamd geeft aau de vloeistof, welke er in bewaard wordt. De looier kan liet gebruiken in plaats van eikenschors of van blauw- houtmen kan het bezigen tot het maken van inkt. Het hout van den wilden kastanje gelijkt derwijze op het. hout van1 den tafeleilc, dat alleen de kenner in staat is ze van'elkander te oader- Scheideu. Do vrucht van den wilden kastanje, tot poeder gemalen, levert een uitmuntende kleefstof op voor bookbinders on schoenmakers. In Turkije wordt deze vrucht algemeen als voeder voor paarden ge bruikt. Naar men beweert, is het een uitmuntend geneesmiddel tegen kortademigheid en hoest. Als voeder voor molkkoeien wordt <le bedoelde vrucht daar te lande alom gebezigd naar men verzekert, geven de koeien daardoor meer melk dan bij bet nuttigen van ander voeder. Zelfs de schil der vrueht van den wilden kastanjeboom heeft nuttige eigenschanpen met groot voordeel wordt zij in de leerlooierijen ge bruikt. Een oud. ventje had port d'armts genomen, en 't ging van tijd to* tijd op jacht. Maar iedoren keer dat het naar 'non liaze schoot, liep de heeste wel nog zoo zeere. Zijne kameraden lachten met 't ventje, en ze kwamen overeen van hein eene poets te spelen. Zijn jongen wierd het gewaar. Vader, zei hij, als ge morgen op jacht gaat, ze gaan u vast hebben uwe kameraden gaan u voor 'nen opgovulden haze zetten Iet maar o», dat gij u bij uwon neus niet laat leiden. 's Anderendags trok 't ventje op jacht. Als het wel eene uur gezocht luidde, ziet het daar, al met eens, op tien stappen van hem, den schoon ste» haas uitspringon, dien een rnensch zien kon. Jamaar, 'ken doe, zei 't ventje, ge zult mij niet vast hebben. Loop maar voort'k wete wel dat gij 'nen opgevulden haze zijt En 't vertelde als het t'liuis kwam, hoe dat zijne kameraden zelve j vaste geweest hadden. Zondagwerken is maandag vieren zondagwerken is zijn waar digheid verliezen zondagwerken is den geest van familie, schenden zondagwerken is zich afscheiden van' 't Christene Geloof; zondagwerken is Gods zegen van zich verwijderen.... Beminde "Lazers, belet zoovee! mogelijk het zondagwerken elk 't zijneuw Heer en Schepper .vraagr u óen dag op zeven, oen dag om te rusten en Hem te dienen, en gii zoudt dat weigeren Do gansche tijd is aan GodHij kan u morgen den tijd ontnemen en gij zijt zoo avaar van iets dat Hij u zoo mild schenkt.... Laat ons scrupuleus zijn wegens de zondagviering zoo veol mogelijk alles den dag te voren gedaan.... Over honderd jaren tolde men meer dan 100 «-ebodone Feestdagen en er was veol minder armoede in 't land De heilige Pastoor van Ars zeide Ik weet twee middels om arm en ellendig te worden Onrcchtveerdig goed hebben en 's zondags werken H O P. Do plukking is volop aan den gang. In Brabant en Vlaan deren en Brabant is de hoeveelheid gering, maar de kwaliteit uitmun tend; er wordt hop van 1876 geleverd aan 170 tot 180 fr. Die prijs zal aan vele landbouwers nog zooveel niet opbreng ju als cverjaar, toen u'hop maar 5b fr. gold

De Werkman | 1876 | | pagina 2