PLEZIERREISJE. VIII. De Lousberg en andere zaken. Dunkt hot. den geaekten Lezer niet dat wij te traag vooruitgaan Wij zullen ons wat meer haasten im mers., Keulen, de wereldberoemde Domkerk, de Rhijn cn zijne omstreken, dat' is nog 't voornaamste van al en daarna langs Luik naar Aalst, daarmee is iedereen gesalueerd, totdat wij ons nogecns op rois begeven. Wij zijn half van zin de beschrijving van ons lieden- daagsch Vlaanderen te geven, met profijtige lessen en wijsgeerige beschouwingen, als G*d ons 't leven, de gezondheid en de genegenheid onzer Lezers laat. Na t'Aken den protcstantschen tempel en de Jood- seho Synagoog gezien te hebben, begaven wij ons naai den Lousbergoveral zagen wij 't volk, met de zon- dagploenje, naar de Mis of ter wandeling optrekken. Spiegelt, u daaraan, Brusselscho lappen die tot 's nua- nens smeerig en slonsig loopt, dio 't schoonste doel van den zondag op uw werk of in do kaveetjos over brengt, en die 's namiddags of rond den avond uw bes te kleèren aantrekt om voor den duivel seriiteur te spelen. Is dat een doening? Zie,daar neven da stad Aken, zoo dicht dat d'huizen er aan palen, daar is den Lousberg hij begint met oenen pracliiigen volkshof, vol wandelingen, parken en dreven temidden van dien hof is, o subliem ge dacht is het gasthuis, dit verblijf door de Kerk uit gevonden, en waar d'ai-me zieke mensdien verzorgd worden. Dit gasthuis, een prachtig gebouw in wit ten steen, daar te midden van dien volkshof, dit maakt 't verblijf dor zieken bevallig, minnelijk, 011- gevreosd. Wat dunkt iedereen daarvan?.... 't Gast huis heeft afgezonderde hoven, dit spreekt van zelfs, ze zullen daar die ziekon tusschan de gezonden niet laten loopen doch hooger op, loopt do publieke bof nog voort tot aan een vlaktekon, waar zitbanken staan en een zinken dak u tegen de zonnestralen be vrijdt..-Van daar zagen wij Aken voor ons voeten liggen, met zijne kronkelende straten en talrijke hooge torens: eon schoon panorama, bijzonderlijk, 's avonds» want we zijn er twee keeren geweest, 's avonds toen de duixonde gaz-lanteornons daar onder onze voeten schitterden, als zoovele vinkmuit- jes op eenen zwarten grond, 's Middags waren er ontelbare wandelaars, maar 's avonds was de laatste man bijna in de stad, teruggekeerd, als wij, nog dui- zonde voeten1 hooger, het jacht verblijf van Karei de Groote bewonderden, 't ls een onderwetsch kasteel tusschen ondoorzionharo dreven van zware sparren en wilgen. Hier woonde die groote, die onvergelijk bare keizer, Karei de Groote. Hij is gestorven den 28 Januari 8Li, in don ouderdom van 72 jaren, van 't .pleuris. Tóen hij zich voelde sterven, maakte hij zelf 'een kruis op voorhoofd en borst, schikte zijne voeten, legde de armen overeen op do borst en sloot do oogen zeggende: Heer, in uwe handen beveel ik mijnen geestNa zijne dood, vond men op zijn lichaam oen luwen boetkleed, dat de groote Keizer heimelijk droeg, lteeds meer dan duizend jaren is do Man dood en nog heelt men zijns gelijke niet gezien.... Freuncl, vroegen wij aan den knappen garcon 't hotel, na ons maag mildelijk tovrede gesteld te hebben, wanneer is hier 't lof'? O herr, her sind schlusgebeten slotgebeden) auf allr uhr. En hij zegde ons dato. a. niet ver van daar in d'oude kerk derJesuicten.de lofdienst roud 4 ure plaats had. Nu dat de Jcsuieten weg zijn, wordt de Dienst er beurtelings gedaan door heeren onderpastoors uit andere kerken, 't Lof was reeds aan als wij de kerk binnenti aden een groote, doch vuile kerk, in den stijl welken de Paters Jesuieten voor al hunne kerken gebruiken, stijl der 10"eeuw, toen 'tgothick in verval oogon te komendnj lange beuken, een uitspringende hoóge outaar en boven de twee beneden beuken breede balustraden; gceno stoelen! in do middoubeuk ban ken; wij moesten van achteraf drummen door de me nigte' dio eerbiedig' aan 't zingen was; houden de Duitscbers niet veel van propere kerken, in hun go- zang trachten zij toch ue meeste volmaaktheid te brengen. "Wordt voortgezet. Lachend dorpe aan Dunnes boord O watzijt ge eea lieflijk oord Ik wil in dit neadrig zingen TJw bokoorlijkhoén bedingen. Op de wieken van den tijd. Die het a! hier vluchtig slijt. Kinderjaren, thans verdwenen. Vloogt" gij zoo genoeglijk henen Wie "zich daar aan yd'ie pracht, Nabootsing an 't schoon, verwacht, 'k Wil dien uit. de dwaling wenken. En schooner taalïeelen scheuken, Dan paleizen van ivoor, Of kasteden vol van gloor Neen, de tooi dor weidsehe straten, Tucht baart vrucht. Is der steen overgolal.ou, Men ziet daar geen schouwtooneel, Waar men Lolo's met fluweel, Zijde en rag om hunne lenden. Zwierig zich ziet herwaarts wenden. Bal noch dansfeest is daar niet. Waar men 'tdartle steèvolk ziet Zich op booze schoonheid roemen, Wen ze er vaak hun ziel verdoemen Daar woont ook geen enkel heer Die gelooft te zijn iets moer, En, waan groot, zijn evenraensehen i 'üeden dag, vergeet te wenschen. Doch, benijd geen schijnb'ren tooi, Dorpje hei, ge zijt meer mooi Weik vernuft moge iets bereiden Dat gelijke aan uwe weiden En bij 't frisch, koele avonduur, Aamend inde vrij natuur Zoü men licht voor uwe dreven 't Prachtigst wandelpark begeven. Eu wat zoete mclodij, En wat slreelend harmony Hoe die voog'takkoorden roeren En verrukken en vervoeren En wat ambrozijnen geur, En wat keurig bonte kleur Oh bij 't scho me uwer velden, Is geen kunstschoonheiJ te rueldeu Landman ziet daar lachend aan 't Geelgroen vlas en 't golvend graan En, wat baart liet hern genoegen, Dat God zegende zijn zwoegen Ook bekoorlijk als het land, Is daar'sliuisjes' oude trant Die, staan ze in geen grootsclie rijen, Toch door ziendujk aanzien vleien. 't Kerkje is, schoon geen kathedraal, Noch gedenkteekeu vol praal, Klein en reiii hoedanigheden In akkoord met 's dórplings zeden. Daar is steeds ten hoogste in eer Paus en Kerk en 's Heilandsleer Mis en lof en de sermoenen Ziet men altoos druk bijwonen. Ieder kent daar zijnen plicht Waar hij zijn gedrag naar richt.. Maar moet de arme daar niet wijkon Voor den trots van uwe rijken Rijken doen geon werkman bukken, Waar ze dezes handen drukken Waar men troost en heipe biedt Daar ellend' huist of verdriet. Daar zijn zeden rein en net Door geen Geüzonaam bcsmot Vv'aut don Geus en zijn gazetten Ziet men fluks do deur uitzetten.. Hoort ge er ooit van muiterij, Of van ruitenbrekei'ij, Waarvan do eerlijke lieden Ons zoo menig voo"beeld bicden Neen des zielenherders woord Daar als heilsraad steeds aanhoord Heeft meer invloed, meerder krachten Dan krijgs-of gendarmenmachten. 'k hoorde laatst nog landman Sios Zeggen tot zijn vriend Andriua Ruitenbrekers, priesterj.dagers, Godsdiei^jthaters, kinderslagers, En meer ander «edel» naam Maakt der Geuzen roem en faam. Wij beleefden droevig uren Moesten ze eens ons land besturen Want zij hebbon ïu den zin Wel iets meer dan vrijheidsmin. Laat zo maar pacificeren En do groote steen regeeron... Ilouden wij ons dorpje hoe klein Van 't gediert der Geuzen rein 't Land van Waas mag op u roemen Een parel van zijn kroon u noemen, Want zijn schoonste lustprieel, Zijt gij, dierbaar Eiverseel. X. Stokthoek le, |-2 Sept, 1876. Tarwe ll>6 liters. Rojfce Haver lóf Bo-ikweit Aardappelen, 10') kilos Klaverzaad, par kilo las. per 3 kilos Bötor, per kilo Eieren, por 26 Kemp, per 11 kilos IIoornheeBten Zwijnen 23.00 15 15.50 15,00 24,- iü.r.0 16.75 C'0,00 06,00 00.00 11,15 000, - 03,44 2,14 11,70 000.— F O ND SEN. Bhi.ö. Leening 4 tb 1871 3 th. 1873 Gem. krediet. 4 1/2 th. Brussel, leening 1887 3 th. 1873 3 th. 1874 3 th. Gent, leen ng 18G8 3 th. 103.00 00,00 90.00 90,25 Markten. Donderinonde, 's maandags. Lijuolie 100 kilos. 57,- Kempolie, Raapolie, 88.0 Lijnkoeken. gö,7 Keinpkoeken, 18.- Tarwe, 27,2 Rogge, lv;'- Boter, Haver, 2o.£j Leuven, 's maandags. Tarwe, Rog. e. Brouwershavcr, Voederhaver, Boter 1/2 kilo, Bloein (fijne). 1.9i 36, H Kortrijk, '«maandag; Witte Tarwe, Rogge. Boter 1/2 kilo, Kieren, 25 15, (X 1 9i Aalst, 's /.aturdags. Tarwe per 1 h«:ct. 321. 50 c Mösloluin, Haver, Rogge, Aardappels, Hop, Eieren, Boter, Vlas, 4 a 6 Viggens, 21,75 22,00 18,00 08.75 175,00 2,18 9.00 05,60 Ninove, 's dijnsdags. Ta-wo, 100 kilos, Rogge, Haver, Boonen, Boter per kilo. Eieren per 26, Koolzaad, Lijnzaad, 20,01 19,50 22,00 25,50 3.05 02,15 39,50 33,00 St. Nikolaas, Per 106 lie terg. Witte Tarwe, Iloode, Rogge. Boekweit, Paardoboonen, Vlas 3 kilo. Boter kilo. Eieren de 20. Hooi 300 kilos donderdags. Mecholen. Tarwe, Rogge, Boter Strooi per 100 kilo3 Vlas 3 kilos. Veemark Inlandsch ras 60 stuks, van 170 tot fr. 38ti Vreemd ras 470 stuks van 3-10 tot 706 fr. Geeraardabergen, Tarwe 100 kilos, ldasteluio, Rogge, Ruw vlas per kilo, Boter per kilo. Tabak grooleu, id. kleinen, 29.00 19,61 3,27 7,00 0,- 0,00 i maandags. 27,00 25,00 18,00 1,48 03,17 Hamme, 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 11,1? Boter, per kilo, 3.55 Aardappelen, per 100 kilos, 10, Lokeren, 's wosn-Jags. Por 106 liters, Witte Tarwe, 24,00 Roode, 24,UO Rogge, 15,50 Boter 112 kilo, Haver, 15,50 AALST, DRÜ8KERIJ VAN P. Dacns

De Werkman | 1876 | | pagina 4